Jump to content

powerdvd h windvd????


sculper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια εκδοση powerdvd έχεις; Δε σε καλύπτει η 5? Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ winDVD, αλλά αν δεν έχει κάτι να σου προσφέρει, γιατί να μπλέκεις με install/uninstall software στον υπολογιστή σου;
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sculper (13 Οκτ. 2004 , 23:45)

... alla exei na bgei nea ekdosh apo to telos peripou tou 2003 ...

Ωραίος λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντικαταστήσεις το PwerDVD. Ειδικά αφού δεν αντιμετωπίζεις κανένα πρόβλημα και λειτουργεί σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το PowerDVD 5... :)
Link to comment
Share on other sites

Να μην έβαζε μόνο το ηλίθιο τους υπότιτλους πάνω στη ταινία (τόσο μαύρο μένει πάνω κάτω) καλά θα ήταν. Αλήθεια, το WinDVD έχει καμία ρύθμιση για το που (σε τι ύψος) θα πέσουν οι υπότιτλοι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω χρησιμοποιήσει και τα 2, είμαι 100% ικανοποιημένος και δε βρίσκω κανένα λόγο να τα αλλάξω... (κάτι σαν το απορρυπαντικό μου, δηλαδή! - χαχαχα)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freenow (14 Οκτ. 2004 , 12:12)

 

to windvd einai me diafora kalutero.

paizei kai deixnei kaluteri poiotita,

paizei mpeg,avi,dvd,svcd ,pou to powerdvd paizei mono dvd.

 

 

Κάνεις λάθος... Το έχεις χρησιμοποιήσει το PowerDVD?

 

Το PowerDVD παίζει τα πάντα. Άμα υπάρχει codec στο PC για κάτι το παίζει.

 

DVD, (S)VCD, XVID, DIVX, MPG και δεν συμμαζεύεσαι, δεν περιορίζεται καθόλου.

 

Please, χρησιμοποιήστε πρώτα το πρόγραμμα και μετά σχολιάστε το, δεν χρειάζεται να το θάβετε χωρίς λόγο.

 

Όσον αφορά την εικόνα, η δική μου άποψη είναι ότι συνήθως δεν υπάρχει διαφορά. Βέβαια το PowerDVD έχει μια ειδική επιλογή που μερικές φορές κάνει τα χρώματα πιο ζωντανά και πιο ωραία, αλλά δεν βολεύει πάντα και πάει ανάλογα με την ταινία, οπότε συνήθως βαριέμαι να το ενεργοποιήσω.

 

Προτιμώ το PowerDVD επειδή πολύ απλά το βρίσκω πολύ πιο εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο, απορώ με την διαφορά ποιότητας που βλέπουν μερικοί. Ακόμη και εάν καρφωνόμουνα καρέ καρέ σε 10 ταινίες, συμπέρασμα δεν θα μπορούσα να βγάλω.

 

Τα μόνα κριτήρια επιλογής για εμένα είναι η ευχρηστία/γραφικό περιβάλλον (όπου ψηφίζω PowerDVD) και χρήσιμα χαρακτηριστικά (δεν εκφράζω άποψη, ότι έχει ανάγκη ο καθένας).

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά πρίν 2-3 ημέρες μπήκα στο επίσημο site της cyberlink και έχει ένα update το οποίο μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν...Επίσης αφού δεν έχουν παρουσιαστεί σημαντικά προβλήματα στην υπάρχουσα έκδοση του PowerDVD δεν βλέπω τον λόγο η cyberlink να βιαστεί να βγάλει καινούργια έκδοση!!!Σίγουρα όσο περισσότερο καθυστερεί να βγάλει την καινούργια έκδοση τόσο πιο προσεγμένη πιστεύω πως θα είναι, οπότε΄ακόμα λιγότερα bugs!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

To Power DVD ειναι πιο ελαφρι προγραμμα σιγουρα και πιο ευχρηστο κατα τη γνωμη μου.Εχω ακουσει επισης οτι η ποιοτητα του ειναι λιγο χαμηλοτερη απτο WinDVD αλλα εννοειται πως δεν μπορει καποιος να παρατηρησει κατι τετοιο με το ματι.Κατι ακομα, εχω τις προτελευταιες εκδοσεις και των δυο προγραμματων και διαπιστωσα οτι μονο το WinDVD μπορει να αναπαραγει VCD και SVCD ενω το Power DVD οχι....αυτα!
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και με την έκδοση 4 και με την έκδοση 5 του PowerDVD βλέπω και (S)VCD και Xvid και DivX :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (14 Οκτ. 2004 , 08:43)

 

Αλήθεια, το WinDVD έχει καμία ρύθμιση για το που (σε τι ύψος) θα πέσουν οι υπότιτλοι;

Μήπως κάποιος χρήστης του WinDVD μπορεί να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση; Άμα είναι το «αγοράσω» από κανά KaZaA ή παρόμοιο «μαγαζί». :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (14 Οκτ. 2004 , 08:43)

 

Να μην έβαζε μόνο το ηλίθιο τους υπότιτλους πάνω στη ταινία (τόσο μαύρο μένει πάνω κάτω) καλά θα ήταν. Αλήθεια, το WinDVD έχει καμία ρύθμιση για το που (σε τι ύψος) θα πέσουν οι υπότιτλοι;

 

Αν δεν απατώμαι, οι υπότιτλοι στα DVD είναι "καμένοι" πάνω στην εικόνα ή τουλάχιστον το πρότυπο του DVD υποχρεώνει τους players να τους δείχνουν πάνω στην εικόνα. Αυτό γίνεται διότι π.χ. αν βλέπετε το DVD σε 16:9 τηλεόραση, δεν έχετε μαύρο από κάτω, αναγκαστικά οι υπότιτλοι πέφτουν πάνω στην εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

Power DVD και απο μένα.

 

@Elektrik: Οι υπότιτλοι δεν νομίζω να είναι "καμένοι" πάνω στην εικόνα, γιατί αλιώς δεν θα ήταν δυνατή η αλλαγή γλώσσας! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (14 Οκτ. 2004 , 21:53)

 

Αν δεν απατώμαι, οι υπότιτλοι στα DVD είναι "καμένοι" πάνω στην εικόνα ή τουλάχιστον το πρότυπο του DVD υποχρεώνει τους players να τους δείχνουν πάνω στην εικόνα. Αυτό γίνεται διότι π.χ. αν βλέπετε το DVD σε 16:9 τηλεόραση, δεν έχετε μαύρο από κάτω, αναγκαστικά οι υπότιτλοι πέφτουν πάνω στην εικόνα.

Όχι, αποκλείεται. Το DVD player Sony π.χ. που έχω και στο οποίο έχω ορίσει ότι βλέπω σε TV 4:3, βάζει τους υπότιτλους στο μαύρο κομμάτι. Φαντάζομαι αν το έλεγα ότι έβλεπα σε 16:9 να τους έδειχνε πιο πάνω. Από ότι κατάλαβα πάντως, τέτοια δυνατότητα δεν έχουν ούτε το PowerDVD ούτε το WinDVD, έτσι;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ δε βλέπω καμιά διαφορά ποιότητας... τα χρησιμοποιώ συχνά και εξακολουθώ να είμαι το ίδιο ευχαριστημένος. ακόμη και από δικές μου ταινίες, που πέρασαν από βιντεοκάμερα στο πισί με το premiere 6.5 (που έχουν χάσει λίγο από την ποιότητά τους), ακόμη και τότε όλα βαίνουν καλώς!!! και για οποιοδήποτε format!!! και με υπότιτλους!!! ακόμη και παλιές ταινίες σε divx προϊστορικά!!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ποσο καιρο δεν μου παιζει 5.1 ηχος με το powerDVD. Γιατι;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τo laptop μου ήρθε πακέτο και το WinDvd.

Δεν το απεγκατέστησα γιατί το θεωρώ πολύ καλή υλοποίηση.

Αλλωστε το μάνουαλ αναφέρει ρητά ότι τα progs (μέσα και το Windvd) που είχε μέσα έχουν δοκιμαστεί και σεταριστεί με βάση το hardware μου.Οπότε γιατί να το αλλάξω εγώ..?

 

WinDvd από μένα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...