Jump to content

UPS (Uninterruptible Power Supply)


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά,

Αγόρασα ένα MGE online ups.

Το πρόβλημα μου είναι το ανεμιστηράκι το οποίο δεν θέλει

να σταματήσει.

Και εξηγούμαι:

Κλείνω την παροχή πρός τον υπολογιστή μου, το ανεμιστηράκι δουλεύει.

Κλείνω το UPS από την ασφάλεια που έχει πίσω, το ανεμιστηράκι συνεχίζει.

Ο μόνος τρόπος για να σταματήσει είναι να βγάλω το ups από την πρίζα.

Υπάρχει λογική σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανώς το UPS έχει κυκλώματα που ζεσταίνονται όσο αυτό είναι υπό τάση, οπότε δεν κλείνει το ανεμιστηράκι του.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Με τα laptop που είναι σε ρεύμα τι παίζει όταν αυξομειώνεται η τάση;Πρέπει να πάρω κάποια μέτρα για προστασία;Καμιά πρίζα ασφαλείας;:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Με τα laptop που είναι σε ρεύμα τι παίζει όταν αυξομειώνεται η τάση;Πρέπει να πάρω κάποια μέτρα για προστασία;Καμιά πρίζα ασφαλείας;:wacko:

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα, γιατί το ρεύμα στα laptop περνάει από το 220 -> 19V τροφοδοτικό και ακολούθως διοχετεύεται στο κύκλωμα που φορτίζει την μπαταρία.

Στην πράξη όμως δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα, γιατί το ρεύμα στα laptop περνάει από το 220 -> 19V τροφοδοτικό και ακολούθως διοχετεύεται στο κύκλωμα που φορτίζει την μπαταρία.

Στην πράξη όμως δεν είναι απόλυτα βέβαιο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Σ'ευχαριστώ πολύ,για την γρήγορη απάντηση.Στο Πλαίσιο που ρώτησα,ο έξυπνος υπάλληλος μου είπε"τι να την κάνεις την έξτρα προστασία,αφού το laptop έχει την μπαταρία",γι'αυτό με μπέρδεψε αρκετά...
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο, αλλα όταν δουλεύεις το laptop στο ρεύμα και υπάρξει διακοπή, τότε τι γίνεται; Τροφοδοτήται άμεσα απο την μπαταρία;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Laptop έχουν μεν προστασία από τις διακοπές και σε κάποιο βαθμό από τις υπερτάσεις αλλά τα τροφοδοτικά τους δεν έχουν καμία προστασία από τις υπερτάσεις... Γι'αυτό κυκλοφορούν κάποιες ειδικές μπρίζες ασφαλείας που παρεμβάλονται ανάμεσα στο καλώδιο τροφοδοσίας και το τροφοδοτικό. Φυσικά και μια απλή μπρίζα ασφαλείας κάνει την ίδια δουλεία με μόνη διαφορά το μέγεθος...Αυτό γιατί τα τροφοδοτικά για Laptop ειδικά αν είναι και κανένα περίεργο φις οπότε δεν μπορείς να βρεις κάποιο συμβατό δεν είναι και πολυ φτηνά...
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Παιδιά τα Laptop έχουν μεν προστασία από τις διακοπές και σε κάποιο βαθμό από τις υπερτάσεις αλλά τα τροφοδοτικά τους δεν έχουν καμία προστασία από τις υπερτάσεις... Γι'αυτό κυκλοφορούν κάποιες ειδικές μπρίζες ασφαλείας που παρεμβάλονται ανάμεσα στο καλώδιο τροφοδοσίας και το τροφοδοτικό. Φυσικά και μια απλή μπρίζα ασφαλείας κάνει την ίδια δουλεία με μόνη διαφορά το μέγεθος...Αυτό γιατί τα τροφοδοτικά για Laptop ειδικά αν είναι και κανένα περίεργο φις οπότε δεν μπορείς να βρεις κάποιο συμβατό δεν είναι και πολυ φτηνά...
Mια τέτοια πρίζα σαν αυτή που περιγράφεις έχει το Πλαίσιο,αλλά όντως το φις δεν είναι συμβατό με το τροφοδοτικό του laptop μου,οπότε πήρα δύο απλές,μια για το σπίτι και μια για τη δουλειά,και ησύχασα!:)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Επειδή δεν έχω καταλάβει (ασχετοσύνη). Το online ή τα line interactive UPS σε προστατεύει από υπόταση??? Mου συνέβει αυτό και δεν θέλω να το ξαναπάθω.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει (ασχετοσύνη). Το online ή τα line interactive UPS σε προστατεύει από υπόταση??? Mου συνέβει αυτό και δεν θέλω να το ξαναπάθω.

 

Εδώ μπορείς να δείς κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις απορίες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θελω αυτες τις μερες να παω να παρω ενα ups !! αλλα απο ups δεν ξερω τπτ απολυτως !! μπορειτε να μου πειτε αρχικα τι διαφορα εχει το stand by απο το line interactive?

επισης αυτο πως σας φενεται http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=LineInteractive&cp_id=63169 το εχει καποιος? με ενδιαφερει να μην κανει θορυβο !!

Link to comment
Share on other sites

θελω αυτες τις μερες να παω να παρω ενα ups !! αλλα απο ups δεν ξερω τπτ απολυτως !! μπορειτε να μου πειτε αρχικα τι διαφορα εχει το stand by απο το line interactive?

επισης αυτο πως σας φενεται http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=LineInteractive&cp_id=63169 το εχει καποιος? με ενδιαφερει να μην κανει θορυβο !!

Αυτό στο link έχει ανεμιστήρι!

 

Εγώ έχω ένα APC Smart 700va και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, και όσον αφορά διακοπές, βυθίσεις τάσης και τέτοια αλλά και όσον αφορά την αυτονομία. :cool: Πληροφοριακά, δεν έσταξα τα €300 που πουλιούνται στο πατρίδα - το πήρα από eBay.co.uk με €110 :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
θα ηθελα να αγορασω ενα ups για να μην καταστραφουν οι συσκευες μου τι θα μπου προτηνατε?θα εχω συνδεμενο το pc,tv,εκτυπωτη,δορυφορικο δεκτη καθος και τον ενισχυητη μου. μπορει να γινει αυτο? τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα? ευχαριστω πολυ
ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να αγορασω ενα ups για να μην καταστραφουν οι συσκευες μου τι θα μπου προτηνατε?θα εχω συνδεμενο το pc,tv,εκτυπωτη,δορυφορικο δεκτη καθος και τον ενισχυητη μου. μπορει να γινει αυτο? τι πρεπει να προσεξω πριν την αγορα? ευχαριστω πολυ

 

Εσύ μάλλον πας για 2 UPS!

Όσα UPS ξέρω σε νορμάλ τιμές καλύπτουν μέχρι 3 συσκευές, ενώ εσύ θες 5 και μάλιστα και συσκευές που δεν έχουν σχέση με Η/Υ (δορ. δέκτη και ενισχυτή).

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

συνδεμενο το pc,tv,εκτυπωτη,δορυφορικο δεκτη καθος και τον ενισχυητη μου.

 

Ειδικά για laser εκτυπωτή όλα τα ups συνιστούν να μην το συνδέσεις πάνω τους.

Και δώσε πολλή προσοχή στον θόρυβο. Είχα super-duper online ups που

βγήκε στην αχρηστία λόγω θορύβου του ανεμιστήρα

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον πας για 2 UPS!

Όσα UPS ξέρω σε νορμάλ τιμές καλύπτουν μέχρι 3 συσκευές, ενώ εσύ θες 5 και μάλιστα και συσκευές που δεν έχουν σχέση με Η/Υ (δορ. δέκτη και ενισχυτή).

Πολύ απλά παίρνεις ένα πολύμπριζο και το κόβεις-ράβεις με ένα καλώδιο που να μπαίνει στην υποδοχή του UPS. Εγώ έτσι έκανα και έχω συνδεδεμένα στο UPS της παναγιάς τα μάτια :D Έχουμε και λέμε, PC, LCD monitor, router, σκληρό USB, πολυμηχάνημα, logitech z-5500, φορτιστής κινητού και μία λάμπα :ninja:

 

Ντάξει, το UPS είναι APC Smart 700άρι. Δεν είναι δηλαδή για να τρέχουν όλα αυτά για κανένα μισάωρο. Ο κύριος λόγος που τα συνέδεσα είναι για το φιλτράρισμα που κάνει στο ρεύμα το UPS μου. Σε βυθίσεις και ιστορίες με έχει σώσει επανειλημμένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδη η ΔΕΗ γ@μιετ@1 αυτες τις μερες με συνεχες διακοπες ρευματος και πτωση της τασης για μερικα δευτερολεπτα αποφασισα να παρω ενα UPS.Θα συνδεσω επανω τα ηχεια μου,crt,router και φυσικα το pc της υπογραφης μου.Τι μου προτεινετε μεχρι το πολυ 90-100Ε ?

Δε θελω το καλυτερο αλλα να μην ειναι και μουφα.....

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[highlight]Προσοχή[/highlight], μόλις ανακάλυψα (με βάρβαρο τρόπο - overload με χαμηλό φορτίο - και μετά από ερώτησή μου στην APC) ότι τα UPS με έξοδο προσέγγιση ημίτονου (stepped approximate sine wave) είναι ασύμβατα με τροφοδοτικά που έχουν active PFC (power factor correction). Συνιστούν τα (πιο ενεργοβόρα) τροφοδοτικά με passive PFC ή ακόμα και χωρίς PFC!

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα ups για να προστατεψω οτι εχω στο δωματιο(pc,tv,sat,router,home cinema ktl) απο καθε ειδους εναλλαγη του ρευματος, για να συνδεσω ολα αυτα πρεπει να δωσω μια περιουσια για ups και στην τελικη δεν με πειραζει εαν κλεισουν αποτομα γιατι τι 8α παθω? θα χασω τι λεει το star στις ειδησεις εκεινη την στιγμη η 8α χασω το σερφαρισμα μου? με λιγα λογια θελω ενα θπσ για προστασια τον ημλεκρικων μου συσκευων σε ολα, λεω να παρω εναν σταθεροποιητη τασης http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=843&product=461946

αξιζει η οχι?

η να δωσω κατι παραπανο και να παρω ενα ps και οσο αντεξει η μπαταρια του? με αυτα που 8α το εχω συνδεσει? γιατι φανταζομαι και η μπαταρια του να μην κρατησει πολυ θα με προστατεψει απο αυξομειωσεις ρευματοσ..

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά πάρεις UPS, να ξέρεις ότι δεν μπορείς να βάλεις πάνω από το φορτίο που υποστηρίζει και να κρατήσει λιγότερο η μπαταρία από ότι σε πλήρες φορτίο. Το UPS μόλις «γυρίσει» σε μπαταρία θα σου βγάλει ότι είναι υπερφορτωμένο και θα κλείσει αμέσως. Οπότε αν σε καλύπτει ο σταθεροποιητής τάσης, πάρε αυτόν...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αγόρασα το Belkin SUPERIOR 650VA,αυτό που έχει τις 3 εξόδους για το ups,και άλλες 3 για απλή προστασία από αυξομειώσεις στην τάση.Το manual λέει να μην βάζεις στο ups εκτυπωτές γιατί καταναλώνουν αρκετό ρεύμα και θα πέσει η απόδοση του ups.Για το router ισχύει το ίδιο;Θέλω να το βάλω για να κρατάει x λεπτά την σύνδεση σε περίπτωση διακοπής.(γίνεται αυτό,έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το Belkin SUPERIOR 650VA,αυτό που έχει τις 3 εξόδους για το ups,και άλλες 3 για απλή προστασία από αυξομειώσεις στην τάση.Το manual λέει να μην βάζεις στο ups εκτυπωτές γιατί καταναλώνουν αρκετό ρεύμα και θα πέσει η απόδοση του ups.Για το router ισχύει το ίδιο;Θέλω να το βάλω για να κρατάει x λεπτά την σύνδεση σε περίπτωση διακοπής.(γίνεται αυτό,έτσι; )

Πως δεν γίνεται? Κανονικότατα :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...