Jump to content

UPS (Uninterruptible Power Supply)


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά αυτό το παθαίνουν και τα APC και όσα UPS έχουν μπαταρίες με πλαστικό και όχι μεταλλικό περίβλημα, αν δεν αντικαταστήσεις τις μπαταρίες έγκαιρα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

TO kalodio toy DSL exei nohma na to peraso mesa apo to UPS?

Even more, θα μου μειωσει αραγε τηταχυτητα?

 

 

Και εγω το Mustek 800VA Line Interactive εχω και εχω μεινει πολυ ευχαριστιμενος. Τον ταπεινο μου P4 1,4 me CRT οθονη τα κραταει 10 λεπτα ανοιχτα.

 

Επισις μου δημιουργηθηκε και μενα η απορια γιατι εχει 2 καλωδια για 3 υποδοχες.

 

Θα ηθελα να βαλω και το μοδεμ πανω. Βεβαια θελει μεγαλη πατεντα το συστημα γιατι το μοδεμ εχει μετασχηματιστη....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το παθαίνουν και τα APC και όσα UPS έχουν μπαταρίες με πλαστικό και όχι μεταλλικό περίβλημα, αν δεν αντικαταστήσεις τις μπαταρίες έγκαιρα.

 

Δέν μου έτυχε να βρώ APC με παραμορφωμένες μπαταρίες. Αυτό το είχα παρατηρήσει σε MGE μόνο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το αγορασα σημερα το MGE NOVA 600VA AVR αλλα δεν μπορω να το συνδεσω. ειχε μεσα μονο 2 καλωδια ιδια τα οποια ειναι απο την μια μερια σαν την υποδοχη που βαζουμε στο πσ το καλωδιο τροφοδοσιας και απο την αλλη το αντιστοιχο θηλυκο (η το αντιστροφο). δεν ειχε ουτε καν το καλωδιο που μπαινει σε νορμαλ μπριζα. εγω θελω να βαλω το λαπτοπ, τι κανω?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

TO kalodio toy DSL exei nohma na to peraso mesa apo to UPS?

Even more, θα μου μειωσει αραγε τηταχυτητα?

Έχει νόημα, καθώς προστατεύει το modem σου από απότομες διακυμάνσεις στην γραμμή DSL και δεν νομίζω ότι θα σου μειώσει την ταχύτητα.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδια το αγορασα σημερα το MGE NOVA 600VA AVR αλλα δεν μπορω να το συνδεσω. ειχε μεσα μονο 2 καλωδια ιδια τα οποια ειναι απο την μια μερια σαν την υποδοχη που βαζουμε στο πσ το καλωδιο τροφοδοσιας και απο την αλλη το αντιστοιχο θηλυκο (η το αντιστροφο). δεν ειχε ουτε καν το καλωδιο που μπαινει σε νορμαλ μπριζα. εγω θελω να βαλω το λαπτοπ, τι κανω?

Ωχ, το κλασικό πρόβλημα, αναγκάστικα θα πρέπει να αγοράσεις ένα πολύπριζο απλό και ένα αρσενικό βύσμα από αυτά που βρίσκεις στα PC. Θα κόψεις την κλασική σούκο και θα βάλεις στη θέση της το αρσενικό βύσμα για PC. Αν εσύ ή κάποιος γνωστός σου έχει κάποιες ελάχιστες γνώσεις ηλεκτρολογίας και πριζών δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Δεν ξέρω αν πουλάνε έτοιμα τέτοια πολύπριζα κιόλας, αλλά σε κανά δύο μαγαζιά που έψαξα, δεν βρήκα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

τελικα ντακς τα καταφερα, νυστερακι(απο την σχολη το πηρα), λιγη μονοτικη ταινια και τα καταφερα. περασα ενα 4πλο πολυπριζο και τωρα δεν μασαω μια με το παιξιμο που κανει η ταση στο σπιτι μου. χεχεεχε!!!
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Η μονωτική ταινία τι ακριβώς χρειάστηκε; Υπό Κ.Σ. δεν χρειάζεται... :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Η μονωτική ταινία τι ακριβώς χρειάστηκε; Υπό Κ.Σ. δεν χρειάζεται... :D

 

exwtwrikh syndesh kalodiwn kai oxi eswterikh sto poliprizw prepei na ekane o filos rodakino. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι στο ενα απο τα 2 πολυπριζα που εκανα εκανα εκσωτερικη συνδεση γιατι πηγα και πηρα πολυπριζο που ηταν φιξ και δεν ανοιγε.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

ναι στο ενα απο τα 2 πολυπριζα που εκανα εκανα εκσωτερικη συνδεση γιατι πηγα και πηρα πολυπριζο που ηταν φιξ και δεν ανοιγε.

Ε, μπορούσες να το κόψεις το καλώδιο και να ξεγυμνώσεις :p τα καλώδια, όπως και έκανες. Αλλά θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις ένα κανονικό αρσενικό βύσμα για PC χωρίς καλώδιο, οπότε δεν θα χρειάζοταν να κάνεις εξωτερική σύνδεση. Σου το λέω γιατί δεν είναι καλό να έχεις εξωτερικές συνδέσεις με μονωτική και τέτοιες ιστορίες. Όχι ότι υπάρχουν τίποτα απώλειες, αλλά όσο να'ναι με το χρόνο φθείρονται.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω αλλη μια ερωτηση, το ups ενω το κραταω κλειστο οταν δεν χρησιμοποιω το pc και συνδεδεμενο στην πριζα ειναι λιγουλακι ζεστο(χλιαρο), στο manual χρησης λεει πως ενα απο τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα του μοντελου ειναι οτι φορτιζει ακομα και κλειστο. μηπως αυτο χαλαει το ups η την μπαταρια του? εσεις τι κανετε? το βγαζετε απο την πριζα το ups η απλα το κλεινετε? απευθυνομαι σε οσους εχουν ups που φορτιζει ακομα και κλειστο.
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωσω οτι πρεπει να μενει παντα ανοιχτο το ups και για να φορτιζει η μπαταρια του.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν μένει κλειστό θα αποφορτίζεται (όπως όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που μένουν εκτός φορτιστή). Αλλά έχω και εγώ την εντύπωση ότι ακόμα και κλειστό κάτι κάνει...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αν μένει κλειστό θα αποφορτίζεται (όπως όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες που μένουν εκτός φορτιστή). Αλλά έχω και εγώ την εντύπωση ότι ακόμα και κλειστό κάτι κάνει...

 

Κάτι κάνει. πιάνει χώρο! :p

Μα τι λέτε ρε παιδιά? κλειστό UPS? :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνει. πιάνει χώρο! :p

Μα τι λέτε ρε παιδιά? κλειστό UPS? :lol: :lol: :lol:

Εννοώ ότι φορτίζει. :!: Εγώ π.χ. όταν λείπω πάνω από 2 μέρες το κλείνω, δεν υπάρχει λόγος να κάνει κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης αν δεν δουλεύει το PC και έχει διακοπές ρεύματος. ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι φορτίζει. :!: Εγώ π.χ. όταν λείπω πάνω από 2 μέρες το κλείνω, δεν υπάρχει λόγος να κάνει κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης αν δεν δουλεύει το PC και έχει διακοπές ρεύματος. ;)

 

 

Ετσι ναι, απλώς όταν το κλείνεις να το βγάζεις κι απο την πρίζα γιατι π.χ με ενα κεραυνό θα καεί και το ups μαζι με το pc :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι πληροφοριες σας ειναι πραγματικα σωτηριες, αλλα θα ρωτησω κατι ισως χαζο αλλα ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα.. λετε πως οταν ειναι κλειστο το ουπς για αρκετο καιρο ειναι καλο να βγαινει απο τη πριζα γιατι ενας κεραυνος θα τα καψει ολα. αυτο ισχυει και οταν ειναι κλειστο και φορτιζει? ακομα και τοτε κινδυνευουν οι συσκευες η ακομα και το ουπς?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια,υποτιθεται αγοραζουμε ups για να προστατεψουμε το μηχανημα μας και οχι για να κανουμε που και που οικονομια στη μπαταρια του ups.Εγω δεν το ρισκαρω να το κλεισω ουτε για 5 λεπτα,γι αυτο τον λογο το πηρα αλλωστε για να κανει την δουλεια για την οποια προοριζεται. :!:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ναι, απλώς όταν το κλείνεις να το βγάζεις κι απο την πρίζα γιατι π.χ με ενα κεραυνό θα καεί και το ups μαζι με το pc :rolleyes:
Έχω βάλει και αντικεραυνικό πρίν από το UPS... :D :geek:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια,υποτιθεται αγοραζουμε ups για να προστατεψουμε το μηχανημα μας και οχι για να κανουμε που και που οικονομια στη μπαταρια του ups.Εγω δεν το ρισκαρω να το κλεισω ουτε για 5 λεπτα,γι αυτο τον λογο το πηρα αλλωστε για να κανει την δουλεια για την οποια προοριζεται. :!:

Βρε συ, όταν το κλείνεις απομονώνεται η έξοδός του (προς τον Η/Υ δηλαδή). Δεν «βγάζει» τάση και, φυσικά, δεν τροφοδοτείται ο εξοπλισμός που προστατεύει έτσι κι αλλιώς.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

(Χαζή) ερώτηση κρίσεως:

όταν έχουμε διακοπή ρεύματος και ο υπολογιστής δουλεύει μέσω του ups,και δεν υπάρχει κανείς να τον κλείσει εκείνη την στιγμή,τότε κλείνει "ομαλά" το pc ή όπως πχ όταν πέφτει το ρεύμα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μηχανήματα ups συνδέονται με τον υπολογιστή (με RS232 ή USB) και έχουν μαζί τους software που επιτρέπει να ρυθμίσεις πότε θα γίνεται το shutdown των windows.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

arxizi ximonas...broxes kai kategides.. os sinepia i kali mas DEH na kani ta xaza tis.

epidi pleon exo ena <dinato> pc gia mena kai thelo na to prostateyso exo mia aporia.

akoume sixna oti: (mou kaike to trofodotiko,i ipestisa sobari blabi sto pc)

kai an mporire apantiste oso pio apla kai lita :O

to pc moy ine sindedemeno me to eksis polimprizo me auto eimai ok?? an gini kanena koyfo me tin DEH mpori na kapsi,i xalasi kati sto pc??

 

to UPS pio poli den ine gia na soso tis ergasies moy kai na kliso meta to pc?? me liga logia to UPS ine gia prostasia kai eskasfalisi ton dedomenon..?? sostA??

 

pio UPS einai kalo gia na paro..??? mexri 100euro site ups

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...