Jump to content

UPS (Uninterruptible Power Supply)


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα προσφατα νεο pc,και σκεφτομαι μετα και τα χτεσινα κιολας με τις διακοπες ρευματος να του παρω ενα ups.Δεν λεει να παθουμε καμμια ζημια στα καλα καθουμενα. :o

Τι πρεπει να προσεξω στην αγορα;Υπαρχουν διαφορετικες κατηγοριες;Κατι Stand by,και line interactive;Ειμαι παντελως ασχετος με το θεμα,οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη! :)

(αν υπαρχουν και links απο eshops θα ηταν καλυτερο..)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχεις λεφτά πάρε κανένα 1000VA και Line Interactive κατά προτίμηση της APC.

Συμβουλευτικά σου λεω ότι και να πάρεις ένα πολύμπριζο APC από τα φτηνά (20 ευρώ περίπου) θα έχεις την ίδια προστασία ενάντια σε πτώσεις τάσεις, κεραυνούς κλπ. κλπ. μόνο που ο υπολογιστής σου δε θα μένει ανοιχτός για να προλαβαίνεις να "σώζεις" τις πληροφορίες στα ανοιχτά προγράμματα.

Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

:lol: Και εγώ μετά τα προχθεσινά (όπου έσβησε το τροφοδοτικό και δεν ξανάναβε - τελικά δούλεψε αργότερα) αποφάσισα να πάρω άμεσα UPS, γιατί δεν λέει να έχεις εξοπλισμό που φτάνει και τα 1000€ ακάλυπτο. Βρήκα στο e-shop ένα UPS της APC (το RS 800) το οποίο το μεν e-shop γράφει ότι είναι stand by αλλά η APC το δίνει line interactive. Τέλως πάντων, το τσίμπησα γύρω στα 200€ με συνοπτικές διαδικασίες... :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ stand by και line interactive? Μερικά συνδέονται και σε θύρα του υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνική σελίδα της MGE μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τις διαφορετικές τεχνολογίες των UPS.

 

Συνδέονται σε θύρα του Η/Υ και με τη βοήθεια του συνοδευτικού software ελέγχεται το UPS μέσα απ'τον υπολογιστή.

 

Στην κεντρική σελίδα της MGE και της APC υπάρχει UPS selector κι εκεί μπορείτε να δώσετε τον εξοπλισμό που θέλετε να προστατέψετε για να σας προταθεί το UPS που κάνει για την περίπτωσή σας.

 

MGE UPS selector

APC UPS selector

Link to comment
Share on other sites

Εχω ψιλομπερδευτει.. :o

Το line interactive ειναι για να κραταει ανοικτο τον υπολογιστη για καποια λεπτα μεχρι να το κλεισεις μονος σου σωστα;Δεν με πολυαπασχολει κατι τετοιο,αυτο που θελω κατα κυριο λογο να με προστατευει απο πτωσεις τασης,ξαφνικες διακοπες ρευματος.

Εχω βρει αυτο .Θα μου πειτε φτηνο ειναι..τα watt με καλυπτουν;Μονο το pc θα βαλω και την tft. :worry:

 

Και κατι αλλο,δεν νομιζω να χρειαζεται να παρω και σταθεροποιητη τασης αν παρω κατι σαν το παραπανω ετσι;Βρηκα κατι πολυμπριζα της APC σε μικρη τιμη και σκεφτομαι να παρω για την κανονικη τηλεοραση/nova/dvd κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δε σε ενδιαφέρει να κρατιέται ανοιχτός ο υπολογιστής, πάρε ένα πολύμπριζο που είναι και φτηνό και βάλε πάνω και τον υπολογιστή, και την tft, και την τηλεόραση, και το στερεοφωνικό και ό,τι άλλο θέλεις. Η προστασία που παρέχουν σε καλύπτει πλήρως και χωρίς να ξοδέψεις πάνω από 30 ευρώ.
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πολύπριζα προστατεύουν τα μηχανήματα μόνο από υψηλές τάσεις. Στην περίπτωση των βυθίσεων, που είναι συνηθισμένο φαινόμενο, δεν κάνουν τίποτα. Ένα line interactive ups είναι η καλύτερη price/performance λύση για έναν οικιακό υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (14 Οκτ. 2004 , 19:15)

 

Αυτά τα πολύπριζα προστατεύουν τα μηχανήματα μόνο από υψηλές τάσεις. Στην περίπτωση των βυθίσεων, που είναι συνηθισμένο φαινόμενο, δεν κάνουν τίποτα. Ένα line interactive ups είναι η καλύτερη price/performance λύση για έναν οικιακό υπολογιστή.

 

 

Αυτο που εχω βαλει στο προηγουμενο μου post αξιζει να το παρω;Με προβληματιζει η χαμηλη του τιμη καπως.Σαν εταιρεια τι λεει η Mustek; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Line interactive ειναι τα ups που τροφοδοτουν τον υπολογιστη συνεχως απο την μπαταρια τους (με αποτελεσμα να φιλτραρονται ασταθειες, περιεργες κυματομορφες κλπ).

Stand-by ειναι τα ups που οταν πεσει το ρευμα λιγο πιο κατω απο το προκαθορισμενο τοτε βαζουν την μπαταρια... Και αυτα συνηθως προσφερουν προστασια απο υπερβολικη ταση και καποιο φιλτραρισμα...

Για την ακριβεια στο pc-mag λενε οτι ολα τα Ups που δοκιμασαν (Σεπτεμβριος), εκαναν φιλτραρισμα στο ρευμα...

Ειδα στο πλαισιο ενα 60-κατι ευρω, το οποιο στο pc-magazine σεπτεμβριου βγαζει (μονο) 3 λεπτα αυτονομια, αλλα πραγματικα σκεφτομαι να το τσιμπησω οσονουπω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (14 Οκτ. 2004 , 19:24)

 

Αυτο που εχω βαλει στο προηγουμενο μου post αξιζει να το παρω;Με προβληματιζει η χαμηλη του τιμη καπως.Σαν εταιρεια τι λεει η Mustek; :worry:

 

Kαι εγω σημερα πηρα ενα Mustek 800VA Line Interactive!!

 

Εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα καλο!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkantemis (14 Οκτ. 2004 , 21:03)

 

Line interactive ειναι τα ups που τροφοδοτουν τον υπολογιστη συνεχως απο την μπαταρια τους (με αποτελεσμα να φιλτραρονται ασταθειες, περιεργες κυματομορφες κλπ).

Αυτά μάλλον είναι τα on line (τα οποία είναι, φυσικά, ακριβά). Τα line interactive δεν δίνουν συνέχεια από την μπαταρία. Δείτε και το σχεδιάγραμμα από το site που έδωσε φίλος παραπάνω:

http://www.mgeups.gr/images/lineinte.gif

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οντως...

Τελος παντων, τα line interactive θα πρεπει να μορφοποιουν την κυματομορφη του ρευματος, ενω τα αλλα (stand-by) ειναι απλως για backup λογους

Link to comment
Share on other sites

So..μου ηρθε χτες το ups,το εβαλα να φορτισει ανοικτο και τωρα οπου να ναι θα το συνδεσω.

Πρωτη ερωτηση: λεει στο manual να εχει καποια αποσταση τουλαχιστον 20cm απο την οθονη για να μην κανει παρεμβολες;Ελα που δεν εχω και πολυ χωρο ελευθερο...οριακα τα 20cm,θα δημιουργει προβληματα στην οθονη; :worry:

Δευτερη ερωτηση:εχει 3 υποδοχες πισω αλλα στη συσκευασια ειχε 2 καλωδια μονο για διασυνδεση με αλλες συσκευες.Και ναι μεν συνδεω κουτι+tft αλλα αν θελω και printer πως θα τον συνδεσω; :confused:

Τριτη ερωτηση:για επικοινωνια με τον υπολογιστη εχει και usb καλωδιο και RS232,ποιο να προτιμησω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (20 Οκτ. 2004 , 01:16)

 

So..μου ηρθε χτες το ups,το εβαλα να φορτισει ανοικτο και τωρα οπου να ναι θα το συνδεσω.

Πρωτη ερωτηση: λεει στο manual να εχει καποια αποσταση τουλαχιστον 20cm απο την οθονη για να μην κανει παρεμβολες;Ελα που δεν εχω και πολυ χωρο ελευθερο...οριακα τα 20cm,θα δημιουργει προβληματα στην οθονη; :worry:

Δευτερη ερωτηση:εχει 3 υποδοχες πισω αλλα στη συσκευασια ειχε 2 καλωδια μονο για διασυνδεση με αλλες συσκευες.Και ναι μεν συνδεω κουτι+tft αλλα αν θελω και printer πως θα τον συνδεσω; :confused:

Τριτη ερωτηση:για επικοινωνια με τον υπολογιστη εχει και usb καλωδιο και RS232,ποιο να προτιμησω;

 

1. Γενικά έχει αρκετές παρεμβολές. Μάλλον θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν έχει καλή θωράκιση η οθόνη μπορεί και να την γλιτώσεις.

2. Δυστυχώς για να βάλεις συσκεύες με πρίζα σούκο θα πρέπει να κάνεις μια ιδιοκατασκευή (δεν κατάφερα να το βρώ έτοιμο στην αγορά). Παίρνεις ένα πολύπριζο και ένα βύσμα αρσενικό για τροφοδοσία Η/Υ. Κόβεις το πολύπριζο στην άκρη και βάζεις το βύσμα. Έτσι βγάζεις τόσες πρίζες σούκο όσες έχει το πολύπριζο υποστηριζόμενες από το UPS.

3. Εγώ για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω (:o) προτιμώ τις USB. Εξαρτάται βέβαια και από τι θύρες έχεις ελεύθερες στον υπολογιστή...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης (20 Οκτ. 2004 , 01:16)

 

Δευτερη ερωτηση:εχει 3 υποδοχες πισω αλλα στη συσκευασια ειχε 2 καλωδια μονο για διασυνδεση με αλλες συσκευες.Και ναι μεν συνδεω κουτι+tft αλλα αν θελω και printer πως θα τον συνδεσω; :confused:

 

Γενική πρακτική είναι να ΜΗΝ συνδέεις printer στα UPS, αφού κάθε φορά που τυπώνεις "γονατίζεις" τη μπαταρία του. Δεν το κάνουμε ούτε στη δουλειά μου που τα UPS πιάνουν ολόκληρο δωμάτιο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus (20 Οκτ. 2004 , 11:52)

 

Γενική πρακτική είναι να ΜΗΝ συνδέεις printer στα UPS, αφού κάθε φορά που τυπώνεις "γονατίζεις" τη μπαταρία του. Δεν το κάνουμε ούτε στη δουλειά μου που τα UPS πιάνουν ολόκληρο δωμάτιο :)

Εγώ πάλι που δοκίμασα εκτύπωση και σκανάρισμα, το πρόγραμμα για το UPS μου έβγαζε ότι «έτρωγε» μόνο 10W. Βέβαια είναι inkjet το πολυμηχάνημα, για laser δεν ξέρω...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Οκ δεν βαζω εκτυπωτη πανω,απλα μου εκανε εντυπωση το οτι ενω εχει 3 εισοδους,στην συσκευασια ειχε 2 καλωδια. :worry:

Οσον αφορα τις παρεμβολες στην οθονη..αν γινοναι αυτες θα πρεπει να ειναι ορατες ετσι;Θελω να πω το εχω βαλει τωρα γυρω στα 30cm και δεν εχω παρατηρησει τιποτα στην οθονη.Οποτε το αφηνω ετσι;Η οθονη ειναι η Sony SDM S73 17"

 

Edit:Ξεχασα και κατι αλλο,την πριζα του ups αναγκαστικα την εχω βαλει σε ενα πολυμπριζο,υπαρχει προβλημα;Τα αλλα που εχει πανω το πολυμπριζο ειναι φως και ασυρματο.

Link to comment
Share on other sites

το ups είναι καλό να είναι το δυνατον πιο μακριά από την οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
παιδια θελω να αγορασω ενα ups για το laptop (acer 1513) και δεν γνωριζω τπτ σχετικα με αυτα. διαβασα μερικα πραγματα και απο οτι ειδα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να μου δινει μια μικρη αυτονομια 7-8 λεπτα και το κυριοτερο να με προστατευει απο αυξηση η πτωση τασης και ολικη διακοπη. θελω να συνδεω μονο το λαπτοπ, το ασυρματο και κανα xbox. τι να παρω?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ups είναι απαραίτητο πλέον με την βλακοΔΕΗ που επιδίδεται στο σπορ "κλείνω το ρεύμα χωρίς προειδοποίηση και όποιον πάρει ο χάρος".

 

Δεν ξέρω βέβαια αν ένα φθηνό 600αρι αρκεί να κρατήσει ένα σύγχρονο pc,ακόμα και 1 λεπτό ανοχτό..πολύ αμφιβάλω.

Εχω το Mustek το προηγούμενο μοντέλο από αυτό που έχει ο Βασίλης,και μου κρατάει περίπου 3 λεπτά,αλλά το pc μου είναι P1.7 με 2 HD 2CD και μόνιτορ CRT.

Το usb δεν το έχω συνδέσει.Πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ups είναι απαραίτητο πλέον με την βλακοΔΕΗ που επιδίδεται στο σπορ "κλείνω το ρεύμα χωρίς προειδοποίηση και όποιον πάρει ο χάρος".

 

Δεν ξέρω βέβαια αν ένα φθηνό 600αρι αρκεί να κρατήσει ένα σύγχρονο pc,ακόμα και 1 λεπτό ανοχτό..πολύ αμφιβάλω.

Εχω το Mustek το προηγούμενο μοντέλο από αυτό που έχει ο Βασίλης,και μου κρατάει περίπου 3 λεπτά,αλλά το pc μου είναι P1.7 με 2 HD 2CD και μόνιτορ CRT.

Το usb δεν το έχω συνδέσει.Πειράζει?

To CRT τραβάει πολύ. Εμένα ένας P4 3.0 με τρείς σκληρούς, τρία οπτικά drives, κάρτα 6600GT, αλλά με TFT οθόνη, τραβάει κάτω από το μισό της δυνατότητας του 800αριού UPS που έχω. Σε μια φάση είχα βάλει και το πολυμηχάνημα πάνω και εξακολουθούσε να ήταν (και σε εκτύπωση και σε σκανάρισμα) μικρή η κατανάλωση.

 

Όσο για το USB δεν πειράζει παρά μόνο αν αφήνεις τον υπολογιστή μόνο του και εκείνη την ώρα κοπεί το ρεύμα και τελειώσει η μπαταρία, με αποτέλεσμα να μην κάνει ομαλό shutdown (που γίνεται όταν το UPS είναι συνδεδεμένο με τον Η/Υ). Οπότε σε μεγάλες διακοπές ρεύματος ακυρώνεις τα πλεονεκτήματα του UPS αν δεν είσαι κοντά στον υπολογιστή για να τον κάνεις shutdown χειροκίνητα μόλις καταλάβεις ότι τελειώνει η μπαταρία.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=LineInteractive&cp_id=46392 παιδια αυτο για χρηση σε λαπτοπ, ασυρματο τηλ και xbox ειναι καλο?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=LineInteractive&cp_id=46392 παιδια αυτο για χρηση σε λαπτοπ, ασυρματο τηλ και xbox ειναι καλο?

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά δυο Merlin Gerin που είχαμε στην δουλειά, έβγαλαν καπνούς και τα τίναξαν... :!:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...