Jump to content

UPS (Uninterruptible Power Supply)


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις καποια photo ωστε να καταλάβω τι λές ακριβώς?

ναι αλλα έτσι προστατευεσαι αν βαλεις πολύμπριζο πανω στο UPS? χμμ μαλλον δεν καταλαβα καλα.

 

thank you.

 

κανενας να με help plz?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανενας να με help plz?

 

Τετοια καλωδια θες. Απο εκει που θα παρεις το UPS παρε και καλωδια τροφοδοσιας. Συνδεεις PC με UPS με αυτο το καλωδιο και εισαι κομπλε.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποια photo ωστε να καταλάβω τι λές ακριβώς?

ναι αλλα έτσι προστατευεσαι αν βαλεις πολύμπριζο πανω στο UPS? χμμ μαλλον δεν καταλαβα καλα.

 

thank you.

 

κανενας να με help plz?

 

Eνα πολυμπριζο ειναι αλλα αντι να μπαινει στην κλασσικη μπριζα του τοιχου εχει το βυσμα για να μπαινει στο ups. http://www.emimikos.gr/shop/images/P/Plug-in-3EB_M.jpg

Γιατι να μην προστατευει αφου το ρευμα το τραβας απο το ups? Εγω σε τετοιο εχω συνδεσει τον μετασχηματιστη της οθονης ,του ασυρματου τηλεφωνου και του μοντεμ.

Link to comment
Share on other sites

a ok κατάλαβα,οποτε δεν θα έχω πρόβλημα οποιο και να πάρω.

 

για πείτε μου ποιο προτείνεται από τα δυο?

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Eaton-PW5110-UPS-700VA-Line-Interactive.htm

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701103&u=APC-BR800I-BACK-UPS-RS-800VA

 

ελπίζω να μην κάνουν θόρυβο ;P

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δεν είχα συναντήσει ποτέ UPS με cooleraki. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό προς οικιακή χρήση. μιας που πήρα ένα 1000άρη της trust.

 

Και τα δύο links που έχεις δώσει. είναι με παθητική ψύξη. δηλαδή δεν κάνουν θόρυβο και θα σε καλύψουν για ~3 λεπτά, παροχής Ηλεκτρικού ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

a ok κατάλαβα,οποτε δεν θα έχω πρόβλημα οποιο και να πάρω.

 

για πείτε μου ποιο προτείνεται από τα δυο?

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Eaton-PW5110-UPS-700VA-Line-Interactive.htm

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701103&u=APC-BR800I-BACK-UPS-RS-800VA

 

ελπίζω να μην κάνουν θόρυβο ;P

 

Το APC είναι καλύτερο και έχει λίγο μεγαλύτερη ισχύ - άρα εγώ σου προτείνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

thank you παιδιά για το ενδιαφέρον :)

απλά δεν θέλω και να κάνει θόρυβο, αν και από ότι είπε και ο GeoGlx δεν θα κάνουν.

το APC καλή μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να κανουν θορυβο;Δεν εχουν κατι που να κινείται.Μονο το μπιπ οταν κοβεται το ρευμα.

 

 

Edit ειδα πιο πανω οτι υπαρχουν και με coolερακι.Δεν το ηξερα .

Link to comment
Share on other sites

thank you παιδιά για το ενδιαφέρον :)

απλά δεν θέλω και να κάνει θόρυβο, αν και από ότι είπε και ο GeoGlx δεν θα κάνουν.

το APC καλή μάρκα?

η ΑPC ειναι απο τις κορυφαιες εταιρειες σε συστηματα σφαλειας (πολυμπριζα,σταθεροποιητες τασης)

εμενα αυτη ειναι 1η επιλογη μου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια 500άρη APC έχω, πλέον δεν αντέχει καθόλου η μπαταρία. Από το να αλλάξω μπαταρία, πήρα άλλο μεγαλύτερο. (Για να αντέξει και τη λειτουργία του A/C το καλοκαίρι).

Επίσης, έβγαλα την κορνίτσα του μπιπ. Ούτε αυτό ήθελα να ακούγεται. (Ιδιως αν κόβεται το ρεύμα την ώρα που κοιμάσαι. είναι κάπως).

Link to comment
Share on other sites

αρα APC λες και εσυ

.αυτο το μπιπ ισως και εγω να θέλω΄να το βγάλω,ειναι δύσκολο?

κατσε να το πάρω πρώτα να μου πείς :P

 

ty raver

Link to comment
Share on other sites

α οκ τοτε άστο for now :P

το μπιπ το κάνει μονο οταν πέφτει το ρευμα? και μετα τι? περιμένεις ποτε θα ξανα ρθει;

sorry απλα δεν ξερω τι παιζει με αυτα, και τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

α οκ τοτε άστο for now :P

το μπιπ το κάνει μονο οταν πέφτει το ρευμα? και μετα τι? περιμένεις ποτε θα ξανα ρθει;

sorry απλα δεν ξερω τι παιζει με αυτα, και τι πρέπει να κάνω.

(χωρις καμια ειρωνια mode)

Ξερεις τι ακριβως ειναι τα oικιακα ups?Μια μπαταρια που σου δινει χρονο να σβησεις ομαλα τα μηχανηματα σου σε περιπτωση διακοπης ρευματος ,ταυτοχρονα προστατευουν απο τις οδυνηρες για τα ηλεκτρονικα διακυμάνσεις που μπορει να εχει το δικτυο της Δεη.

Link to comment
Share on other sites

αρα APC λες και εσυ

.αυτο το μπιπ ισως και εγω να θέλω΄να το βγάλω,ειναι δύσκολο?

κατσε να το πάρω πρώτα να μου πείς :P

 

ty raver

μα δεν χρειαζεται να το βγαλεις.πως θα καταλαβεις οτι το ups δουλευει μια χαρα?? αλλωστε δεν κανει και πολυ θορυβο.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

(χωρις καμια ειρωνια mode)

Ξερεις τι ακριβως ειναι τα oικιακα ups?Μια μπαταρια που σου δινει χρονο να σβησεις ομαλα τα μηχανηματα σου σε περιπτωση διακοπης ρευματος ,ταυτοχρονα προστατευουν απο τις οδυνηρες για τα ηλεκτρονικα διακυμάνσεις που μπορει να εχει το δικτυο της Δεη.

 

ακριβώς ότι κάνει ένα πολυμπριζο ασφαλειας,απλά σου παρέχει και την μπαταρία ώστε να κλείσεις το pc όταν πέσει το ρεύμα :)

 

μα δεν χρειαζεται να το βγαλεις.πως θα καταλαβεις οτι το ups δουλευει μια χαρα?? αλλωστε δεν κανει και πολυ θορυβο.:cool:

 

όταν το πάρω θα έχω περισσότερες απορίες :D

 

πχ η σύνδεση με το usb στο pc είναι απαραίτητη? dummie question; :p

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σπίτι την ώρα που θα κοπεί το ρεύμα... όχι δεν πειράζει, θα προλάβεις τον ομαλό τερματισμό.

Αν λείπεις και έχεις ανοιχτό υπολογιστή ή συσκευή, όταν τελειώσει η μπαταρία του UPS. θα κλείσουν σαν να μην είχε ποτέ ups η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σπίτι την ώρα που θα κοπεί το ρεύμα... όχι δεν πειράζει, θα προλάβεις τον ομαλό τερματισμό.

Αν λείπεις και έχεις ανοιχτό υπολογιστή ή συσκευή, όταν τελειώσει η μπαταρία του UPS. θα κλείσουν σαν να μην είχε ποτέ ups η συσκευή.

 

Γι' αυτό συνδέεις το UPS με τον Η/Υ, εγκαθιστάς το λογισμικό αυτόματου κλεισίματος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό συνδέεις το UPS με τον Η/Υ, εγκαθιστάς το λογισμικό αυτόματου κλεισίματος και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:rolleyes:

 

αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις όταν βάλεις το λογισμικό? δηλαδή όταν θα πέσει το ρεύμα θα σου κλείσει το pc ?:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαίρετε!

 

Πρώτη φορά θα πάρω UPS το μόνο που ξέρω είναι ότι θα σώσει το μηχάνημά μου απο πτώση ρεύματος.. και επειδή το σπίτι μου είναι παλιό και πέφτει συχνά το ρεύμα σκέφτηκα να πάρω UPS.

Μπορώ να ακούσω προτάσεις? Δεν ξέρω εαν παίζει ρόλο, έχω το τροφοδοτικό

TAGAN BZ PIPEROCK SERIES 600W

INTEL CORE I5-750 2.66 GHZ LGA1156 - BOX

και 2 σκληρούς. Μπορώ να διαθέσω κάπου 100-150€ και κατά προτίμηση θα ήθελα να ψωνίσω απο eshop.gr.

Αλλά εάν έχετε προτάσεις γενικώς πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

οριστε

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Turbo-X-1500-Sd-Line-Interactive-UPS-1500SD.htm

 

θα έχεις και περιθώριο να βάλεις και άλλες συσκευές πάνω

Link to comment
Share on other sites

οριστε

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Turbo-X-1500-Sd-Line-Interactive-UPS-1500SD.htm

 

θα έχεις και περιθώριο να βάλεις και άλλες συσκευές πάνω

 

Δυστυχώς geo, δεν θα μπορέσω να διαθέσω τόσα χρήματα :( Έλεγα μέχρι 150 και με το ζόρι. -Οικονομική κρίση βλέπεις-

Εαν έχεις καμία άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη, σε ευχαριστώ! :O

Link to comment
Share on other sites

οριστε

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Turbo-X-1500-Sd-Line-Interactive-UPS-1500SD.htm

 

θα έχεις και περιθώριο να βάλεις και άλλες συσκευές πάνω

 

Ειχα συνολικα 7 turbox UPS.. τεσσερα 1000αρια και τρια 1500αρια, ΟΛΑ ειτε σκασανε ειτε απλα δεν δουλευανε, 4 στις 5 φορες που επεφτε το ρευμα δεν γυριζανε στην μπαταρια, αποφυγε τα. και αν δεν με πιστευεις, πηγαινε στο πλαισιο στοκ και δες ποσα κομματια εχουν εκει μεσα προς πωληση επισκευασμενα.. εγω προτεινω apc smart ups η για λιγο πιο φθηνο eaton powerware 5110

Link to comment
Share on other sites

Ειχα συνολικα 7 turbox UPS.. τεσσερα 1000αρια και τρια 1500αρια, ΟΛΑ ειτε σκασανε ειτε απλα δεν δουλευανε, 4 στις 5 φορες που επεφτε το ρευμα δεν γυριζανε στην μπαταρια, αποφυγε τα. και αν δεν με πιστευεις, πηγαινε στο πλαισιο στοκ και δες ποσα κομματια εχουν εκει μεσα προς πωληση επισκευασμενα.. εγω προτεινω apc smart ups η για λιγο πιο φθηνο eaton powerware 5110

 

Απλώς ήθελα να του προτείνω μια οικονομική πρόταση.

ας κοιτάξει κάποια απο αυτά που προτείνεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...