Jump to content

Κλοπή ή απώλεια κινητού: Εμπειρίες, συμβουλές, αντιμετώπιση


 Κοινοποίηση

Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;  

552 members have voted

  1. 1. Σας έχουν κλεψει ποτε το κινητο;



Recommended Posts

Πρόσφατα βρήκα στο μετρό ένα ασημί Ν70 αλλά δεν το παρέδωσα στον υπέυθυνο. Έβαλα μια δική μου κάρτα και από τον τηλεφωνικό κατάλογο κατάφερα να εντοπίσω τον ιδιοκτήτη και να το παραδώσω όπως όφειλα... [πολλές φορές χαμένα κινητά δεν παρίδονται ποτέ στους ιδιοκτήτες γιατί πολύ απλά "οικειοποιούνται" μεταξύ των υπαλλήλων]

 

Δεν ήξερα πως ακόμα και οι υπάλληλοι έχουν τέτοια νοημοσύνη :mad:

 

Εγώ θα πω κάτι σε αυτούς που αν έβρισκαν κινητό θα το κρατούσαν. Εντάξει, γούστο σας και καπέλο σας, ο καθένας όπως θέλει το χειρίζεται. Αν ποτέ όμως βρεθείτε πρόσωπο με πρόσωπο με αυτόν που το έχασε, τι θα πείτε; Δεν θα νιώσετε άβολα; Πες βρε παιδί μου ότι βρίσκεις το δικό μου κινητό, ότι τυχαίνει να γνωριζόμαστε σε άσχετη χρονική στιγμή, κι ότι μου λες πως βρήκες ένα κινητό και σου λέω "μα είναι το δικό μου!". Δεν θα νιώσεις ηλίθιος μετά; :mad:

Γιατί να μην το δώσεις εξαρχής πίσω στον ιδιοκτήτη του λοιπόν που πιθανόν θα ανάψει και λαμπάδα στο όνομα σου;...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ήξερα πως ακόμα και οι υπάλληλοι έχουν τέτοια νοημοσύνη :mad:

 

Φίλε στην Ελλάδα ζούμε... Δυστυχώς υπάρχει πολύ λιγότερη ανθρωπιά από όση νομίζουμε, ειδικά όταν πρόκειται για κινητά ή άλλες συσκευές (pda, psp κλπ) που κοστίζουν αλλά ποιος πάει να τα αγοράσει αφού τα βρήκε τσάμπα...???

 

Μιλάω ειλικρινά, μέχρι και σήμερα ότι βρήκα σχετικό το επέστρεψα στον ιδιοκτήτη του, και ειλικρινά, αν βρω κινητό η άλλη συσκευή που μου αρέσει αλλά δεν επιτρέπει το budget μου, όσο και αν θέλω δεν πρόκειται να την κρατήσω. Πήρα ένα N70 με λεφτά που δούλεψα εγώ και πραγματικά θα με πονέσει πάρα πολύ αν πάθει κάτι ή το χάσω...

Πες βρε παιδί μου ότι βρίσκεις το δικό μου κινητό, ότι τυχαίνει να γνωριζόμαστε σε άσχετη χρονική στιγμή, κι ότι μου λες πως βρήκες ένα κινητό και σου λέω "μα είναι το δικό μου!". Δεν θα νιώσεις ηλίθιος μετά; :mad:

 

 

Και ΟΜΩΣ ΝΑΙ, ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ!!!!! Είχα βγει για καφέ με μια κοπελιά που γνωριστήκαμε στο φροντιστήριο και το πήγαινα για σχέση (γεγονότα 2004). Είχαμε πιάσει συζήτηση για κινητά και μου λέει, είχα ένα ρημάδι 5210 και το έχασα.... Είχε το τάδε σημάδι στην οθόνη εκεί εκεί και πρόσοψη πράσινη (πράσινη σπάνια τη συναντούσες εκείνη την εποχή)... Κοιτάζω κ εγώ διστακτικά την τσέπη μου... και ουπς... Το κινητό ήταν της κοπελιάς... Επιβεβαιώθηκε και από των κωδικό ασφαλείας του κινητού... Ο λόγος που δεν το επέστρεψα τότε ήταν γιατί το κινητό το είχα βρει κλειστό και όταν έβαλα την κάρτα μου μέσα για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι δεν είχε αποθηκευμένα τηλέφωνα ούτε sms, ακόμη και τα εικονομηνύματα ήταν τα αυθεντικά...

 

Πάντως δεν μπορώ να πώ ότι μου έκατσε άσχημα η όλη φάση. Η κοπελιά γούσταρε ακόμη πιο πολύ

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα πως ακόμα και οι υπάλληλοι έχουν τέτοια νοημοσύνη :mad:
Δεν είναι θέμα νοημοσύνης αλλά παιδείας. Εγκληματίας κλεπταποδόχος μπορεί να γίνει και ο πιο έξυπνος.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα νοημοσύνης αλλά παιδείας. Εγκληματίας κλεπταποδόχος μπορεί να γίνει και ο πιο έξυπνος.

 

Συμφωνώ απόλυτα!είναι θέμα παιδειας και μονο!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περπατούσα χθες με ένα φίλο στο Φάληρο, και τσουπ, ένα κινητάκι μπροστά μου. Το πέρνω, το βάζω στην τσέπη, και κατεβαίνουν δυο τύποι από ένα μηχανάκι με απειλητικές διαθέσεις. Το κινητό ήταν του ενός εκ των δύο, αυτοί θεώρησαν ότι εγώ είχα δει το κινητό να πέφτει από την τσέπη του ενός, και πήγαν να ζητήσουν τα ρέστα...

 

Πώς μπορείς καμμιά φορά να βρεθείς μπλεγμένος..

Link to comment
Share on other sites

Περπατούσα χθες με ένα φίλο στο Φάληρο, και τσουπ, ένα κινητάκι μπροστά μου. Το πέρνω, το βάζω στην τσέπη, και κατεβαίνουν δυο τύποι από ένα μηχανάκι με απειλητικές διαθέσεις. Το κινητό ήταν του ενός εκ των δύο, αυτοί θεώρησαν ότι εγώ είχα δει το κινητό να πέφτει από την τσέπη του ενός, και πήγαν να ζητήσουν τα ρέστα...

 

Πώς μπορείς καμμιά φορά να βρεθείς μπλεγμένος..

 

Ε καλά, εδώ που τα λέμε δεν έκανες κι εσύ ό,τι καλύτερο... Αν είχες αγνές προθέσεις, το πρώτο που θα έκανες θα ήταν να ψάξεις στη λίστα των επαφών για να ειδοποιήσεις κάποιον. Τουλάχιστον εγώ έτσι θα αντιδρούσα...:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατά της 19.30 ο ξάδελφος μου μαζί με 5 φίλους του έπαιζε μπάλα στο παλιό του σχολείο ξαφνικά μπήκαν 2 τύποι στο προαύλιο και τους ανάγκασαν να τους δώσουν τα κινητά. Μάλιστα για το ξάδελφο μου είναι η δεύτερη φορά που του κλέβουν κινητό μέσα σε διάστημα 3 μηνών περίπου! Τη προηγούμενη φορά τον έκλεψαν μέρα μεσημέρι την ώρα που έβγαινε μαζί με ένα φίλο του από το σχολείο του στην Καλλιθέα.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Περπατούσα χθες με ένα φίλο στο Φάληρο, και τσουπ, ένα κινητάκι μπροστά μου. Το πέρνω, το βάζω στην τσέπη, και κατεβαίνουν δυο τύποι από ένα μηχανάκι με απειλητικές διαθέσεις. Το κινητό ήταν του ενός εκ των δύο, αυτοί θεώρησαν ότι εγώ είχα δει το κινητό να πέφτει από την τσέπη του ενός, και πήγαν να ζητήσουν τα ρέστα...

 

Πώς μπορείς καμμιά φορά να βρεθείς μπλεγμένος..

 

Κοίτα, σε είδαν που το έβαλες στη τσέπη. Δεν θέλω να πάρω θέση να πω αν ήταν σωστό ή λάθος, ο καθένας το βλέπει από την δική του οπτική γωνία. Οι δικές μου αντιδράσεις πάντως θα ήταν οι εξής (με βάση την δική μου οπτική γωνία και τον δικό μου χαρακτήρα):

 

1) Αν έβρισκα ένα κινητό στο δρόμο, αρχικά θα το κράταγα φανερά στο χέρι κοιτώντας δεξιά και αριστερά να δω αν με πλησιάσει κάποιος. Αν περνούσε αρκετή ώρα χωρίς να το ζητήσει κανείς, επί τόπου θα έψαχνα στις επαφές να δω πως θα βρω τον ιδιοκτήτη. Δεν θα το έβαζα ούτε για μια στιγμή στη τσέπη μου (αν μη τι άλλο, έτσι μοιάζει σαν να προσπαθείς να το κρύψεις).

 

2) Αν έχανα το κινητό μου κι έβλεπα κάποιον να το βρίσκει και να το βάζει στη τσέπη του (ανεξάρτητα αν είδε ότι μου έπεσε ή όχι), θα του έκανα γερή φασαρία και θα του έλεγα "γιατί το κρύβεις αφού δεν είναι δικό σου;"

 

Τα παραπάνω αφορούν προσωπικές αντιδράσεις κι όχι απαραίτητα σωστό ή λάθος (γιατί πολλές φορές το σωστό και το λάθος είναι υποκειμενικά)

 

 

 

Σήμερα κατά της 19.30 ο ξάδελφος μου μαζί με 5 φίλους του έπαιζε μπάλα στο παλιό του σχολείο ξαφνικά μπήκαν 2 τύποι στο προαύλιο και τους ανάγκασαν να τους δώσουν τα κινητά. Μάλιστα για το ξάδελφο μου είναι η δεύτερη φορά που του κλέβουν κινητό μέσα σε διάστημα 3 μηνών περίπου! Τη προηγούμενη φορά τον έκλεψαν μέρα μεσημέρι την ώρα που έβγαινε μαζί με ένα φίλο του από το σχολείο του στην Καλλιθέα.

 

Νομίζω ότι τα κινητά στο σχολείο είναι περιττά... Ακόμα κι όταν πας απλά κάπου να παίξεις μπάλα επίσης... Εγώ όταν πηγαίνω στο στάδιο, δεν κρατάω ΠΟΤΕ κινητό μαζί μου. Δεν υπάρχει λόγος. Θα παίξω μπάλα, κι όταν τελειώσω θα φύγω. Δηλαδή παλιά που δεν υπήρχαν κινητά, πως βγαίναμε όλοι ωραία και καλά και πηγαίναμε όπου θέλαμε και για όση ώρα θέλαμε; Μην πει κάποιος λοιπόν ότι είναι απαραίτητο να έχεις κινητό μαζί σου όταν πηγαίνεις σχολείο ή για μπάλα...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκινικό έγινε 11.30 το βράδυ σε ένα μέρος χωρίς φώτα που δεν περνάει ψυχή. Πού να φανταστώ εγώ τι συνέβη;

Και από την άλλη, Αν το κινητό του χει πέσει του άλλου, συνήθως σβήνει (δεν ξέρω αν είχε σβήσει ή όχι), συνεπώς πώς θα ανατρέξεις στις επαφές του;

Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκινικό έγινε 11.30 το βράδυ σε ένα μέρος χωρίς φώτα που δεν περνάει ψυχή. Πού να φανταστώ εγώ τι συνέβη;

Και από την άλλη, Αν το κινητό του χει πέσει του άλλου, συνήθως σβήνει (δεν ξέρω αν είχε σβήσει ή όχι), συνεπώς πώς θα ανατρέξεις στις επαφές του;

 

Δε θα ήταν προτιμότερο πρώτα να κοιτάξεις αν όντως έσβησε και μετά να πεις "είναι κλειστό, ας το βάλω στην τσέπη"; Ακόμα κι αν ήταν κλειστό, θα μπορούσες να το ανοίξεις, δε βάζουν όλοι PIN...

Αλήθεια, τι σκόπευες να κάνεις με το κινητό; Θα το πήγαινες στην αστυνομία, γι' αυτό δε σκέφτηκες να κοιτάξεις τις επαφές;

 

fishfemale συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά και τα κινητά γενικά. Οι έρευνες δεν έχουν καταλήξει ακόμα αν μας κάνει ζημιά η ακτινοβολία και σε τι βαθμό, γιατί να επιβαρύνονται τζάμπα; Και το θέμα δεν είναι ότι δεν τους βρίσκουν οι γονείς τους, αυτές είναι οι δικαιολογίες των παιδιών για να πάρουν το gadgetάκι τους και να κάνουν επίδειξη. Σε κάθε γωνία, ακόμα και μέσα στα σχολεία υπάρχουν καρτοτηλέφωνα. Αν θέλει να πάρει σπίτι, αρκεί να έχει μια τηλεκάρτα μαζί του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το όλο σκινικό έγινε 11.30 το βράδυ σε ένα μέρος χωρίς φώτα που δεν περνάει ψυχή. Πού να φανταστώ εγώ τι συνέβη;

Και από την άλλη, Αν το κινητό του χει πέσει του άλλου, συνήθως σβήνει (δεν ξέρω αν είχε σβήσει ή όχι), συνεπώς πώς θα ανατρέξεις στις επαφές του;

 

Τότε απλά στάθηκες άτυχος και σου ήρθαν έτσι τα πράγματα. Πάλι καλά που δεν έμπλεξες, κι ελπίζω να μην βρεθείς ξανά σε παρόμοια θέση... Όσο για το αν βρεις σβηστό το κινητό, πάω πάσο.

Γενικότερα πρέπει όλοι να προσπαθούν να προσέχουν είτε τα κινητά τους, είτε να μην τους βγάλουν κλέφτες άδικα. :X

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

soublaki-3 εντάξει.. ο σκοπός σου ήταν προφανές!! Το έβαλες στην τσέπη χωρίς δεύτερη σκέψη :p

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς με την συμπεριφορά τους? Τί ήθελες να σου πουν? Να σου έλεγαν και ευχαριστώ από πάνω??

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ήταν προτιμότερο πρώτα να κοιτάξεις αν όντως έσβησε και μετά να πεις "είναι κλειστό, ας το βάλω στην τσέπη"; Ακόμα κι αν ήταν κλειστό, θα μπορούσες να το ανοίξεις, δε βάζουν όλοι PIN...

Αλήθεια, τι σκόπευες να κάνεις με το κινητό; Θα το πήγαινες στην αστυνομία, γι' αυτό δε σκέφτηκες να κοιτάξεις τις επαφές;

Τπτ, διότι όλοι όταν τα χάνουνε ποτέ δεν τα αναζητούνε.

 

soublaki-3 εντάξει.. ο σκοπός σου ήταν προφανές!! Το έβαλες στην τσέπη χωρίς δεύτερη σκέψη

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς με την συμπεριφορά τους? Τί ήθελες να σου πουν? Να σου έλεγαν και ευχαριστώ από πάνω??

Δεν είναι αν απορώ ή όχι, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι το ίδιο θα καναν.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι ότι δεν τους βρίσκουν οι γονείς τους, αυτές είναι οι δικαιολογίες των παιδιών για να πάρουν το gadgetάκι τους και να κάνουν επίδειξη. Σε κάθε γωνία, ακόμα και μέσα στα σχολεία υπάρχουν καρτοτηλέφωνα. Αν θέλει να πάρει σπίτι, αρκεί να έχει μια τηλεκάρτα μαζί του.

 

Προσωπικά δεν έχω αντίρρηση για το gadgetάκι που θέλουν να έχουν μαζί τους τα παιδιά. Είναι κάτι που τους αρέσει, και το δέχομαι, ανεξάρτητα από το αν τους είναι απαραίτητο ή όχι. Απλά να μην το κουβαλάνε σε μέρη που τους είναι άχρηστο στην ουσία, ώστε να μειώσουν τις πιθανότητες κλοπής.

 

Αν εσένα κάποιος γιος ή κάποια κόρη σου ζητήσουν κινητό, πιστεύω ότι δεν θα τους το αρνηθείς, όχι τόσο επειδή είναι απαραίτητο μερικές φορές, αλλα περισσότερο για να τους κάνεις το χατήρι. Μιλάμε για παιδιά σχετικά μεγάλης ηλικίας, που κυκλοφορούν στο δρόμο ανεξάρτητα.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τπτ, διότι όλοι όταν τα χάνουνε ποτέ δεν τα αναζητούνε.

 

Εφόσον αυτός ήταν ο σκοπός σου.. δεν καταλαβαίνω γιατι προσπαθείς να δικαιολογηθεις (στο παραπάνω ποστ..)!!

 

Και γενικώς τι θέλεις να μας πεις με την όλη ιστορία? Οτι ήσουν άτυχος που δεν μπόρεσες να κρατήσεις το κινητό? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τπτ, διότι όλοι όταν τα χάνουνε ποτέ δεν τα αναζητούνε.

Εγώ πάντως, όταν έχασα το δικό μου έξω από τη σχολή, όχι μόνο το έψαξα αλλά έκανα άνω-κάτω και τη γραμματεία της σχολής μην τυχόν το βρήκε κάποιος και τους το έδωσε και το ξέχασαν κλπ κλπ.

 

Προσωπικά δεν έχω αντίρρηση για το gadgetάκι που θέλουν να έχουν μαζί τους τα παιδιά. Είναι κάτι που τους αρέσει, και το δέχομαι, ανεξάρτητα από το αν τους είναι απαραίτητο ή όχι. Απλά να μην το κουβαλάνε σε μέρη που τους είναι άχρηστο στην ουσία, ώστε να μειώσουν τις πιθανότητες κλοπής.

 

Αν εσένα κάποιος γιος ή κάποια κόρη σου ζητήσουν κινητό, πιστεύω ότι δεν θα τους το αρνηθείς, όχι τόσο επειδή είναι απαραίτητο μερικές φορές, αλλα περισσότερο για να τους κάνεις το χατήρι. Μιλάμε για παιδιά σχετικά μεγάλης ηλικίας, που κυκλοφορούν στο δρόμο ανεξάρτητα.

 

Έπεσες στην περίπτωση. :p

Είμαι παιδαγωγός με πολύ αυστηρές αρχές στο τι παίρνουμε και τι δεν παίρνουμε στα παιδιά μας (6 χρόνια τώρα, η βαφτιστήρα δεν έχει δει ούτε ζωγραφιστή τη Barbie :lol:).

Το θέμα είναι ότι δίνοντας στο παιδί ένα αντικείμενο σχετικά πολύτιμο και αρκετά "αχρείαστο", το βάζεις και σε άσκοπους κινδύνους όπως είναι η κλοπή. Το φαντάζεσαι να προσπαθήσει να τα βάλει με αυτούς που του το έκλεψαν και μετά να έχουμε να στεναχωριόμαστε για πολύ χειρότερα από την κλοπή;

Τέλος πάντων, επειδή όταν πρόκειται για παιδιά δυσκολεύομαι να το βουλώσω, σταματάω πριν βγω εντελώς off topic. :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλο στο σχοελίο και άλλο σε ένα στενάκι που δεν περνάει κανείς από κει. Και ναι, αν ήθελα μπορούσα να το παίξω Κινέζος και να το κράταγα.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες στην περίπτωση. :p

Είμαι παιδαγωγός με πολύ αυστηρές αρχές στο τι παίρνουμε και τι δεν παίρνουμε στα παιδιά μας (6 χρόνια τώρα, η βαφτιστήρα δεν έχει δει ούτε ζωγραφιστή τη Barbie :lol:).

Το θέμα είναι ότι δίνοντας στο παιδί ένα αντικείμενο σχετικά πολύτιμο και αρκετά "αχρείαστο", το βάζεις και σε άσκοπους κινδύνους όπως είναι η κλοπή. Το φαντάζεσαι να προσπαθήσει να τα βάλει με αυτούς που του το έκλεψαν και μετά να έχουμε να στεναχωριόμαστε για πολύ χειρότερα από την κλοπή;

Τέλος πάντων, επειδή όταν πρόκειται για παιδιά δυσκολεύομαι να το βουλώσω, σταματάω πριν βγω εντελώς off topic. :X

 

Συμφωνώ με τις απόψεις σου, επίσης πιστεύω ότι σαφώς γνωρίζεις καλύτερα κάποια πράγματα λόγω επαγγέλματος. Βέβαια ο καθένας μας πράττει όπως θεωρεί ότι είναι το καλύτερο. :)

Τέλος off topic κι από μένα :O

 

Στο θέμα των κινητών τώρα. Εγώ θα βρω την απόδειξη με το ΙΜΕΙ και θα πάω σε μερικά μαγαζάκια που έχω κατά νου, να αναζητήσω το κινητό που μου έχουν κλέψει πριν λίγες μέρες. Αν το βρω, έχει να γίνει γερή φασαρία :kill:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα βρω την απόδειξη με το ΙΜΕΙ και θα πάω σε μερικά μαγαζάκια που έχω κατά νου, να αναζητήσω το κινητό που μου έχουν κλέψει πριν λίγες μέρες. Αν το βρω, έχει να γίνει γερή φασαρία :kill:

 

Να υποθέσω ότι το κουτί του κινητού δεν το έχεις πια ε; Γιατί γράφει στο πλάι το IMEI...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το κουτί του κινητού δεν το έχεις πια ε; Γιατί γράφει στο πλάι το IMEI...

 

Έχω και το κουτί το κινητού, όλα τα έχω... ;) Λέγοντας "την απόδειξη" εννοούσα ΟΛΑ όσα σχετίζονται με το κινητό :) Επειδή στις διακοπές θα λείπω, μετά το Πάσχα θα αρχίσω την αναζήτηση, κι όπου βρεθεί (αν βρεθεί)...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το κουτί το κινητού, όλα τα έχω... ;) Λέγοντας "την απόδειξη" εννοούσα ΟΛΑ όσα σχετίζονται με το κινητό :) Επειδή στις διακοπές θα λείπω, μετά το Πάσχα θα αρχίσω την αναζήτηση, κι όπου βρεθεί (αν βρεθεί)...

 

Καλή τύχη. Μακάρι να βγάλεις άκρη (στείλε pm να έρθω να ρίξω κι εγώ 1-2 σφαλιάρες :happy:).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα πολύ καλό προγραμματάκι για κινητά symbian s60 είναι το Phone Guardian.

Σε περίπτωση κλοπής, ο κλέφτης μόλις βάλει την κάρτα sim του, το τηλέφωνο κλειδώνεται, βαράει συναγερμός, και αυτόματα στέλνει ένα μήνυμα σε αριθμό που το έχουμε ορίσει εμείς, στο οποίο περιλαμβάνονται πληροφορίες σχετικές με την sim του κλέφτη και την τοποθεσία του!!!

Βάλτε το για να νιώσετε τουλάχιστον λίγο παραπάνω προστατευμένοι.

 

http://rapidshare.com/files/109109785/Symbian.Guru.Phone.Guardian.v2.00.S60v3.zip.html

 

Και πληροφορίες για το πρόγραμμα εδώ http://www.symbianguru.com/phone-guardian-s60-3.html

http://www.dotsis.com/mobile_phone/showthread.php?t=77714

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα πολύ καλό προγραμματάκι για κινητά symbian s60 είναι το Phone Guardian.

Σε περίπτωση κλοπής, ο κλέφτης μόλις βάλει την κάρτα sim του, το τηλέφωνο κλειδώνεται, βαράει συναγερμός, και αυτόματα στέλνει ένα μήνυμα σε αριθμό που το έχουμε ορίσει εμείς, στο οποίο περιλαμβάνονται πληροφορίες σχετικές με την sim του κλέφτη και την τοποθεσία του!!!

Βάλτε το για να νιώσετε τουλάχιστον λίγο παραπάνω προστατευμένοι.

 

http://rapidshare.com/files/109109785/Symbian.Guru.Phone.Guardian.v2.00.S60v3.zip.html

 

Και πληροφορίες για το πρόγραμμα εδώ http://www.symbianguru.com/phone-guardian-s60-3.html

http://www.dotsis.com/mobile_phone/showthread.php?t=77714

 

Δε νομίζω να είναι και τόσο χρήσιμο το προγραμματάκι που λες.

Το έχω υπόψη μου, αλλά ακόμα και να το έχεις εγκατεστημένο δεν κάνει και πολλά.

Ο κλέφτης, αν ξέρει έστω και ελάχιστα από κινητά, με το που το τσεπώσει, θα το φορμάρει με τη μία.

 

Αν δεν ξέρει, θα το πάει σε ..."ειδικό". ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι και τόσο χρήσιμο το προγραμματάκι που λες.

Το έχω υπόψη μου, αλλά ακόμα και να το έχεις εγκατεστημένο δεν κάνει και πολλά.

Ο κλέφτης, αν ξέρει έστω και ελάχιστα από κινητά, με το που το τσεπώσει, θα το φορμάρει με τη μία.

 

Αν δεν ξέρει, θα το πάει σε ..."ειδικό". ;)

Θα το πάει σε ειδικό αφού όμως πρώτα μάθω την θέση του.;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάει σε ειδικό αφού όμως πρώτα μάθω την θέση του.;)

 

δηλαδη και που θα μαθεις την "θεση" του τη σημαινει αυτο;;;;....ας πουμε οτι η "θεση" του ειναι μια πολυκατοικια (η ενα οικοδομικο τετραγωνο) που εχει xyz κατοικους....θα αρχιζεις να τους ψαχνεις ολους για να βρεις ποιος εχει το κινητο σου;;;; :confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...