Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν στο ίδια τα settings της συσκευής και σε όλα τα σοβαρά μαγαζιά λέει ότι είναι single standby, γιατί το ψάχνετε ρε παιδιά? Το τηλέφωνο είναι στην ουσία μονόκαρτο απλά μπορείς να εναλάσσεσαι μεταξύ 2 sim από το menu αντί να ανοιγοκλείνεις το καπάκι και να βάζεις βγάζεις, αυτό και τίποτα παραπάνω. Καμία σχέση με αυτό που λέμε πλέον δίκαρτο.

 

Πάντως όπου ειδα εγώ γράφει dual standay και όχι single.

 

http://www.devicespecifications.com/en/model/a9512f01

 

http://www.merimobiles.com/lenovo-a916-4g-5-5inch-hd-mt6592m-8gb_p/meri10543.htm

http://www.lenovo-lephone.com/lenovo-a916-octa-core-smartphone-5-5-inch-dual-4g-android-4-4-dual-camera-white.html

 

 

Οπότε μένει να το παραλάβει κανείς , να μας λύσει την απορία.

 

Ακυρο.

 

Στα 2 τελευταία που γράφω το λέει όπως λες κ συ.

Οποτε σωστός φίλε !

Edited by nebtios

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα να ρωτησω κατι για ειναι και οι δυο σιμ dual standay δεν ειναι θεμα rom δηλαδη με μια αναβαθμιση η αλλαγη rom δεν θα δουλεψουν και οι δυο σιμ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να ρωτησω κατι για ειναι και οι δυο σιμ dual standay δεν ειναι θεμα rom δηλαδη με μια αναβαθμιση η αλλαγη rom δεν θα δουλεψουν και οι δυο σιμ

 

Όχι βέβαια είναι θέμα κατασκευής και υποστήριξης. Αν δεν υποστηρίζει dual stand by ότι και να κάνει η rom μονοκαρτο θα μείνει

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά παρέλαβα σήμερα αυτό το κινητό απο Κίνα και αν και είχα ζητήσει εγκατάσταση ελληνικής Γλώσσας και play store, όπως επίσης και απομάκρυνση όλων των κινίζικων εφαρμογών δεν έγινε τίποτα από αυτά. Επίσης έχω πληρώσει root phone. Μπορώ να κάνω τίποτα ή να το επιστρέψω? Το πήρα από fastcardtech, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος αλλά παρέλαβα σήμερα αυτό το κινητό απο Κίνα και αν και είχα ζητήσει εγκατάσταση ελληνικής Γλώσσας και play store, όπως επίσης και απομάκρυνση όλων των κινίζικων εφαρμογών δεν έγινε τίποτα από αυτά. Επίσης έχω πληρώσει root phone. Μπορώ να κάνω τίποτα ή να το επιστρέψω? Το πήρα από fastcardtech, ευχαριστω

 

Λογικο ακουγεται αφου το fastcardtech ειναι κλωνομαγαζο και σοβαρες επωνυμες συσκευες δεν θα πρεπει να εχει στο στοκ του. Με αποτελεσμα να ανεθεσε την αποστολη του σε καποιον αλλο εμπορο που πουλαει lenovo, πιθανοτατα κανεναν εμπορο του Alixpresss, οποτε το παρελαβες ' καθαρο και αμολυντο ' , δλδ εντελως ανεγγιχτο.

 

Τωρα επι του θεματος νομιζω οτι μπορεις να το κρατησεις, αν και νομιζω οτι δεν θα βρεις ακομα καποιον που να το εχει για να σε βοηθησει πανω στη συγκεκριμενη συσκευη.

Ομως μπορεις να διαβασεις το θεμα του Α806 που εχει τον ιδιο επεξεργαστη για το πως θα περασεις (αφου περασεις drivers στο pc )με flash tools to TPRW recovery και μετα να βαλεις root + play store (για KK ) ή το πληρες πακετο google apps αν δεν εχεις και τα υπολοιπα. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΡΟΜ ΤΟΥ Α806 !!

Στον οδηγο του Α806 θα βρεις και τα αρχεια που χρειαζεσαι να περασεις σε αναλογα links.

 

Αρχικα ισως πριν δοκιμασεις τα παραπανω μπορεις να δεις αν μπορεσει να ρουταριστει με καποιο απο αυτα απο το pc (αφου πρωτα εχεις περασει drivers και εχεις ελεγξει οτι μπορει να συνδεθει οκ με το pc), http://www.mgyun.com/en/getvroot η http://www.shuame.com/en/root/ , αλλιως εναλλακτικα δοκιμασε να περασεις με το recovery που εχεις το http://download.chainfire.eu/578/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.14.zip αν και νομιζω οτι δεν θα γινεται με το στοκ recovery.

Φυσικα πριν θα παρεις backup την δικη σου ρομ πριν κανεις καποια αλλη διαδικασια.

Προσπαθησε επισης να βρεις και τιποτα για το συγκεκριμενο απο το google.

Βεβαια αν οπως υποθετω δεν εχεις την γνωση κ σχετικη εμπειρια για το ενγχειρημα ισωs να πρεπει να βρεις καποιον να σε βοηθησει απο κοντα.

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα, ψηνόμουν για το Lenovo A916 μέχρι που διάβασα αυτό το thread και ξενερωσα με το single stadby.

Έστειλα mail στο minideal και τους ρώτησα.

Μου απάντησαν ότι είναι dual standby.

Να τους εμπιστευτώ και να το παραγγείλω ή να ψάξω για άλλο με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά dual standby?

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα παρελαβα και εγω το κινητο

το εχω δυο μερες αλλα εχω ενα προβλημα παρατηρησα οτι κατω χαμηλα στην οθονη δεν παταει καλα το τατσ πρεπει δηλαδη να πατησεις με περισοτερη δυναμη για να ανταποκριθει

Το προβλημα ειναι η οθονη?

Η ειναι ρομ που φοραει?

Αμα ειναι θεμα ρομ θα περιμενω να βγει καποια αλλη

αμα ειναι η οθονη θα πρεπει να το στειλω πισω

Link to comment
Share on other sites

λογικά είναι πρόβλημα του τηλεφώνου

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .το κινητό αυτο αξίζει ;το βρήκα στο vickmall και θέλω να το πάρω δώρο στην αδερφή μου.με νοιάζει να χει καλή κάμερα και για μουσική πιο πολύ.ειμαι λίγο άσχετη και δεν ξέρω αλλα φαντάζομαι πως κατεβάζεις κανονικά εφαρμογές όπως με όλα τα κινητά σωστά ;ευχαριστωωωω
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παραγγελία στις 24 Σεπτεμβρίου από minideal και παρέλαβα στις 11 Νοεμβρίου, αν και είχα απογοητευτεί ότι χάθηκε. Πάμε στις πρώτες εντυπώσεις τώρα. Είναι λεπτότερο από το A850 που έχω και είναι ένα μέγεθος στις 5.5 ίντσες που μπορείς να το χειριστείς με ένα χέρι. Καλή φωτεινή οθόνη, με καλή απόδοση χρωμάτων, συμπαθητικό το leather feeling στο πίσω μέρος το οποίο είναι πλαστικό βέβαια. Εξαιρετική απόδοση στο 4g πραγματικά πολύ γρήγορο. Εξαιρετικό το kit kat, έχει του κόσμου τις ρυθμίσεις. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι χρηστικότητα προσφέρει το dual sim αν δεν είναι stand by και οι δυο κάρτες, εντελώς λάθος προσέγγιση. Για αυτούς που ρωτάνε λοιπόν, μόνο η μία κάρτα είναι διαθέσιμη, και εσύ επιλέγεις ποια, άρα αν σου τηλεφωνήσουν στην άλλη χάνεις την κλήση. Το Α850 ήταν πραγματικό dual. Πολύ καλή απόδοση της κάμερας σε φώτο και βίντεο, βοηθάει επίσης το διπλό flash led. Με απογοήτευσε η μπαταρία που σήμερα τελείωσε στις 15 ώρες, αλλά ίσως είναι οι πρώτες φορτίσεις, οπότε επιφυλάσσομαι. Επίσης με το ζόρι φτάνει το 1gb μνήμης. Ο ήχος όμως είναι πραγματικά εκπληκτικός.

Antutu 20557

Είναι μια αξιοπρεπέστατη επώνυμη επιλογή στις 5.5 ίντσες με 180 $ και 4g, hd, 13mp camera. Δεν θα σας πω πώς ξετρελάθηκα, αλλά πιστεύω ότι στα κάτω από 200 $ είναι από τις καλές επιλογές. Το επόμενο που θα παραγγείλω πάντως, θα έχει σίγουρα 2gb μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

στο το μην έχει δύο σιμ, κάτι είναι και αυτό....μπορεί να βολέψει κάποιους

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηρα σημερα την παρακατω απαντηση από το 1949deal.com από όπου και αγόρασα το κινητο αν και στην σελιδα τους γραφανε για dual stanby..και εγω παρελαβα single stanby....στο ερωτημα μου τι γινεται τωρα μου απαντησαν:

 

This is Audrey from 1949deal.

 

 

About Lenovo A916 Dual sim card Single standby, you need to set it in the mode

 

of dual sim card, dual standby. Now we have upgraded the system (που ειναι η αναβαθμιση??), you can turn on

 

the mode of dual sim card, dual standby by debugging. Specific operations as follows:

Open "Setting", click "upgrade" , after upgrade the required version, the cellphone will

 

be reswitched on, then enter " **5448264** " on dialing interface, after that, on system

 

settings, click "Dual sim card Single standby" setting to enter standby slot selection,

 

choose standying at the same time.

 

 

 

στο κινητο υπαρχει η επιλογη update from server και δεν βγαζω ακρι τωρα τι να κανω για να το κανω dual standby....

 

 

παντως το κινητο ειναι καλο...μονο κακο το 1 gb ram...2 gb θα ηταν οτι πρεπει ...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα σου λένε να το κλείσεις και να το ξανανοίξει και να επιλέξεις την άλλη sim. Μπερδεμένα μας τα λένε τα διάφορα sites για το εν λόγω μοντέλο κάποια λένε dual sim standby και άλλα single sim δεν ξέρεις τι να πιστέψεις από τους κινέζους, και αμα στο πουλήσουν κάνουν και τον κινέζοι!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι θέμα λογισμικού....

με το νέο είναι διπλόκαρτο stand-by

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα κι εγώ παραγγελία δύο Α916 για την αδερφή και την κοπέλα μου...

 

Ελπίζω να βγουν καλά (όπως το πρώτο μου κινέζικο ThL T5s), γιατί αλλιώς την έβαψα... :D

 

Στο vickmall λέει από 25/11 με dual standby...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι εγώ παραγγελία δύο Α916 για την αδερφή και την κοπέλα μου...

 

Ελπίζω να βγουν καλά (όπως το πρώτο μου κινέζικο ThL T5s), γιατί αλλιώς την έβαψα... :D

 

Στο vickmall λέει από 25/11 με dual standby...

 

Άντε μόλις παραλάβεις να μας πεις αν πραγματικά είναι dual standby γιατί όλα τα site λένε single sim standby.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγες μέρες που παρελαβα εγω από minideal για ενα γνωστο μου δεν είναι dual standby!

το κινητο ηρθε ρουταρισμενο ,δεν ξερω πως τα καταφερε και διεγραψε το imei δεν μπορω να το επαναφερω με τιποτα

μεχρι και την ρομ του αλλαξα αλλα τιποτα,δοκιμασα πολλες εφαρμογεσ και προγραμματα αλλα δεν καταφερα παλι τιποτα http://www.androidrookies.com/2014/05/several-method-to-change-imei-for-mtk.html !

οποιαδήποτε γνώμη και βοηθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

φιλε που εχεις θεμα με το ιμει, βαλτο σε droid tools και ειναι πανευκολο. εννοειται να εισαι ρουτ.

to 1949deal το εχετε δοκιμασει ? το εχει πιο φτηνα απο ολους και γραφει πως ειναι το dual stand by . εχει το ασπρο 160$ και το μαυρο 150$. λογικα απτα καινουρια θαναι ε? τελικα ομως ηταν hardware το θεμα του dual ή hardware? οεο ?

Link to comment
Share on other sites

πάντως η Σελίνα στο http://www.vickmall.com/lenovo-a916-4g-fdd-dual-sim-smartphone-5-5inch-android-4-4-mtk6592-octa-core-5-5inch-hd-screen-ram-1gb-13-0mp.html επιμένει πως είναι dual stanbuy . Στο site αναφέρεται ως " Dual sim card Dual standby(from 11.25th)" . Δεν υπάρχει κάποιος να δούλεψε δύο κάρτες;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...