Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λάθος update εννοείς αναβάθμιση μέσα από το play store; Και πάλι, δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

 

κι ομως ειχα :p

Link to comment
Share on other sites

καινουργια ρομ http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-multilang-root-gapps/ το youtube σε αυτην παιζει

 

δοκιμασα παιδια να την εγκαταστησω, αλλα στο σημειο

 

"- connect your phone into the computer via USB data cable.

 

- install the vcom driver if you don't do this before"

για τον driver αυτον, μονο καποια αρχεια txt βλεπω στον φακελο που κατεβασα και οχι καποιο εκτελεσιμο.

 

 

YΓ. με ψαξιμο στο google "MT65xx preloader" καταφερα και δουλεψε η μεθοδος

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω ομως οτι ο αισθητηρας εγγυτητας δε δουλευει στην ρομ αυτη.το εχει βρει κανεις αν ρυθμιζεται καπως;

 

Yγ.διορθωθηκε.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την ρομ παντως ουτε εμενα παιζει η εφαρμογη youtube.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμενα παιζει και εχει κανει και ενημερωση. δεν μπορω να καταλαβω. δεν κανεις ενα wipe cache partition και ενα wipe dalvik cache μηπως φτιαξει.για αρχη ομως πηγαινε στις εφαρμογες βρες το youtube και κανε εκκαθαριση προσωρινης μνημης και δεδομενων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εμενα παιζει και εχει κανει και ενημερωση. δεν μπορω να καταλαβω. δεν κανεις ενα wipe cache partition και ενα wipe dalvik cache μηπως φτιαξει.για αρχη ομως πηγαινε στις εφαρμογες βρες το youtube και κανε εκκαθαριση προσωρινης μνημης και δεδομενων

 

θα τα δοκιμασω τωρα σε λιγο να'σαι καλα.

ΥΓ. αυτα γινονται μεσω recovery mode? εγκαθιστωντας αυτην την ρομ προηγουμενης σελιδας, αλλαξα και recovery συσκευης ?

πρεπει να εγκαταστισω αλλο recovery ? (clockworkmod)

 

και κατι ακόμα ευχαριστο:

το κινητο αναγνωριζει κανονικα 64αρα καρτα μνημης (βλεπει διαθεσιμα 58 από αυτα, φυσιολογικος πραγματικος χωρος των 64αρων καρτών).

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι και να δοκιμασα το youtube δε παιζει. Σε ρεκόβερυ μπηκα με την rom manager αλλα τζιφος.σε cwmod εννοεις φιλε;

 

Ουτε η επαναφορα ρυθμισεων πετυχε μεσα απο το κινητο.

 

Θελωyoutube !

 

ΥΓ.εισαι πρώτος φιλε isos 1

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λοιπον εγω ειχα περασει το recovery απο αυτην την ρομ http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-stock-rom-multi-language/

μεσα απο εκει εκανα wipe cache partition,wipe dalvik cache,forma data,forma cache,forma system.

δεν εμεινε τιποτα μεσα στο κινητο.μετα με το SP Flash Tools φλασαρα την ρομ αφου ειχα ξετικαρει το recovery.σημερα εκανε και αλλη ενημερωση το youtube kai δουλευει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους. Παρέλαβα χτες το lenovo A916 από το vickmall. Όλα καλά, το youtube παίζει, η αφή λειτουργεί κανονικά, και το dual sim standby.

Ωστόσο, δεν μπορώ να λύσω το πρόβλημα με το +30 στα μηνύματα. Στις επαφές μου τα τηλέφωνα είναι περασμένα χωρίς +30, ενώ στα μηνύματα εμφανίζονται με +30 και δεν αναγνωρίζονται ως επαφές.

 

Στη στοκ εφαρμογή contact manager δεν υπήρχε στο μενού η επιλογή για τα matching bits. Οπότε έστειλα με bluetooth το apk του contact manager από το Α806. Περιέργως, το μενού είναι ολόιδιο με το Α806, αλλά δεν υπάρχει η επιλογή για τα matching bits. Γιατί συμβαίνει αυτό? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το φτιάξω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καποιος μου εδωσε ενα lenovo A916 το αγορασε απο ιντερνετ κ μολις εβαλε τη δευτερη sim το κινητο κλειδωσε κ μου ζηταει εναν κωδικο privacy protection password. πως μπορω να το ξεκλειδωσω
Link to comment
Share on other sites

Χθές παρέλαβα και εγώ το δικό μου.Προσπάθησα να κάνω root με τον σύντομο οδηγό που υπάρχει σε προηγούμενη σελίδα αλλά δεν έγινε τίποτα.Ίσως φταίνε τα 8.1.

Ήρθε φορτωμένο με ένα σωρό άχρηστες εφαρμογές +το Mobo market. Να προσπαθήσω με root να τις σβήσω ή υπάρχει κάποια άλλη rom καθαρή από όλα αυτά;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει αυτην http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-multilang-root-gapps/ εινα και ρουταρισμενη

 

Έχω κατεβάσει και τις τρεις διαθέσιμες. Το θέμα είναι πως ενώ τα windows βλέπουν την συσκευή όταν είναι αναμμένη , μόλις το κλείσω και τρέξω το flashtool κάνουν συνεχώς τον ήχο σύνδεσης /αποσύνδεσης ....

Και μένει εκεί...

 

Edit:Ax αυτά τα 8αρια...Έκανα την ίδια διαδικασία σε Windows 7 και όλα πήγαν ρολόι...

 

Πως βάζω cwm ή twrp recovery?Ψάχνω πάνω από μια ώρα αλλά δεν έχω βγάλει άκρη....

Edited by dimtsag
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραίο,κρίμα που δεν είναι dual standby:ninja:

 

Lenovo A916 Dual SIM Dual Standby ROM:http://cellphonemic.com/flashtool

After Flashing the ROM, input " *#*#5448264#*#* " in dial panel

Muilti-languages,Play Store,No-root

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παραγγειλα και'γω ενα για την αδελφη μου ,ηταν αναμεσα στο K3 note και το 916 αλλα το K3 note εβγαινε 50 ευρω ακριβοτερα και μιας και δεν ειναι power user και τα 50 ευρω δεν περισευουν τις ειπα να παρουμε αυτο ,ξερω οτι το K3 note ειναι ανωτερο τηλ. αλλα οπως ειπα συμβιβαστικαμε λογο της τιμης,ζητησα απο την Selina να περαστει η τελευταια ρομ και να ειναι ρουτ και μου ειπε ΟΚ,ελπιζω να μην αντιμετοπισω προβληματα ,υπαρχουν προβληματα με την τελευταια ρομ και ποια ειναι αυτα ρε παιδες ,και αν φτιαχνονται,γιατι θα με πρηξει η αδελφη μου!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα κ εγω να μου πειτε αν ειναι καλο το τηλ ,αν εχει κολλημτα η νεα ρομ , η μπαταρια πως ειναι αν δουλευει 3g ... το εχει προσφορα το minideal 107 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Παράπονο μόνο για την μπαταρία έχω ακούσει από την αρραβωνιαστικιά και την αδερφή μου... αλλά και αυτό είναι φυσιολογικό όταν μιλάμε για smartphone και για 5,5" οθόνη...

 

Λίγο που τα δούλεψα κι εγώ, παρατήρησα ότι το GPS αργεί αρκετά να κλειδώσει... δεν δοκίμασα ακόμα να τα πειράξω βέβαια...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη για το κινητό είναι μόνο καλή. Με 117€ από το to2c πήρα 8πύρηνο dual sim κινητό σε 22 μέρες. Μου πήρε βέβαια 2 μέρες να το στρώσω, για να το κάνω πιο λειτουργικό, αλλάζοντας 3 rom μέχρι να βρω την καλύτερη, αλλά το κινητό κάθε πρωί από τις 07.30 μέχρι τις 16.00 παίρνει φωτιά (εφαρμογές, κλήσεις) και με βγάζει ασπροπρόσωπο για την επιλογή μου, εκτός από το θεματάκι που έχει με την αναγνώριση επαφών στα μηνύματα. Πατάς όμως κλήση και βλέπεις ποιος στο έστειλε. Το κινητό πάντως δεν κολάει καθόλου! Κάθε βράδυ βέβαια φορτίζει, αλλά δεν ξέρω πολλά smartphone που με συνεχή χρήση δεν θέλουν κάθε βράδυ φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας χαιρετω απο Κυπρο. Συγχαρητήρια για το φορουμ.Αγορασα το Lenovo A916 τον Οκτωμβριο του 2014 απο το minideal και δουλευει αψογα.Για οσους εχουν προβλημα με το +30 για Ελλαδα και +357 για Κυπρο οσον αφορα την εμφανιση των επαφων και των μυνηματων βρηκα μια λυση. 1) πρωτα πρεπει να αφαιρεθεί το διεθνες προθεμα +30 απο ολες τις επαφες σας μια προς μια 'η να αφαιρεθει με ενα προγραμμα απο το google play του οποιου ξεχασα το ονομα.2) μετα κατεβάζεται απο το google play την εφαρμογη για μυνηματα "Textra'' και την ορίζεται ως την κυρια εφαρμογη για διαχείριση των μυνηματων σας. Ετσι οποιος σας τηλεφωνα η στελνει μήνυμα θα εμφανιζεται κανονικα με το ονομα όπως ειναι αποθηκευμενο στις επαφες σας.

 

παιδια σας παρακαλω μπορει να μου εξηγησει καποιος βημα προς βημα και απλα πως να περασω νεα rom στο lenovo a916 για να δουλευουν και οι 2 καρτες του?επειδη με την rom που εχει ( A916_S013_140825) για να δουλεψει η δευτερη καρτα πρεπει να κανω στο κινητο επανεκκίνηση. Διαβασα κάποιες λυσεις που δινετε εδω αλλα επειδη ειμαι αρχαριος φοβαμαι μην κανω καποια ζημια στο κινητο. για αυτο ζητω να μου εξηγησει καποιος απλα και βημα προς βημα πως θα το καμω. Σας ευχαριστω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια σας χαιρετω απο Κυπρο. Συγχαρητήρια για το φορουμ.Αγορασα το Lenovo A916 τον Οκτωμβριο του 2014 απο το minideal και δουλευει αψογα.Για οσους εχουν προβλημα με το +30 για Ελλαδα και +357 για Κυπρο οσον αφορα την εμφανιση των επαφων και των μυνηματων βρηκα μια λυση. 1) πρωτα πρεπει να αφαιρεθεί το διεθνες προθεμα +30 απο ολες τις επαφες σας μια προς μια 'η να αφαιρεθει με ενα προγραμμα απο το google play του οποιου ξεχασα το ονομα.2) μετα κατεβάζεται απο το google play την εφαρμογη για μυνηματα "Textra'' και την ορίζεται ως την κυρια εφαρμογη για διαχείριση των μυνηματων σας. Ετσι οποιος σας τηλεφωνα η στελνει μήνυμα θα εμφανιζεται κανονικα με το ονομα όπως ειναι αποθηκευμενο στις επαφες σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας χαιρετω απο Κυπρο. Συγχαρητήρια για το φορουμ.Αγορασα το Lenovo A916 τον Οκτωμβριο του 2014 απο το minideal και δουλευει αψογα.Για οσους εχουν προβλημα με το +30 για Ελλαδα και +357 για Κυπρο οσον αφορα την εμφανιση των επαφων και των μυνηματων βρηκα μια λυση. 1) πρωτα πρεπει να αφαιρεθεί το διεθνες προθεμα +30 απο ολες τις επαφες σας μια προς μια 'η να αφαιρεθει με ενα προγραμμα απο το google play του οποιου ξεχασα το ονομα.2) μετα κατεβάζεται απο το google play την εφαρμογη για μυνηματα "Textra'' και την ορίζεται ως την κυρια εφαρμογη για διαχείριση των μυνηματων σας. Ετσι οποιος σας τηλεφωνα η στελνει μήνυμα θα εμφανιζεται κανονικα με το ονομα όπως ειναι αποθηκευμενο στις επαφες σας.

 

παιδια σας παρακαλω μπορει να μου εξηγησει καποιος βημα προς βημα και απλα πως να περασω νεα rom στο lenovo a916 για να δουλευουν και οι 2 καρτες του?επειδη με την rom που εχει ( A916_S013_140825) για να δουλεψει η δευτερη καρτα πρεπει να κανω στο κινητο επανεκκίνηση. Διαβασα κάποιες λυσεις που δινετε εδω αλλα επειδη ειμαι αρχαριος φοβαμαι μην κανω καποια ζημια στο κινητο. για αυτο ζητω να μου εξηγησει καποιος απλα και βημα προς βημα πως θα το καμω. Σας ευχαριστω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια σας χαιρετω απο Κυπρο. Συγχαρητήρια για το φορουμ.Αγορασα το Lenovo A916 τον Οκτωμβριο του 2014 απο το minideal και δουλευει αψογα.Για οσους εχουν προβλημα με το +30 για Ελλαδα και +357 για Κυπρο οσον αφορα την εμφανιση των επαφων και των μυνηματων βρηκα μια λυση. 1) πρωτα πρεπει να αφαιρεθεί το διεθνες προθεμα +30 απο ολες τις επαφες σας μια προς μια 'η να αφαιρεθει με ενα προγραμμα απο το google play του οποιου ξεχασα το ονομα.2) μετα κατεβάζεται απο το google play την εφαρμογη για μυνηματα "Textra'' και την ορίζεται ως την κυρια εφαρμογη για διαχείριση των μυνηματων σας. Ετσι οποιος σας τηλεφωνα η στελνει μήνυμα θα εμφανιζεται κανονικα με το ονομα όπως ειναι αποθηκευμενο στις επαφες σας.

 

Η καλύτερη rom που βρήκα:

http://www.needrom.com/download/lenovo-a916-multilang-root-gapps/

Έχει και αναλυτικές οδηγίες.

Για να γίνει dual stanby πληκτρολογείς στο τηλέφωνο: *#*#5448264#*#* κάνει επανεκκίνηση και είναι έτοιμο!

Δυστυχώς το "textra' είναι φτιαγμένο μόνο για μονόκαρτα.

Να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου.θα προσπαθησω καποια στιγμη να περασω την ρομ και να σε ενημερωσω για το αποτελεσμα.εν το μεταξυ αντιλαμβανομαι οτι περνοντας την νεα ρομ θα χαθουν ολα απο το τηλεφωνο μου.οσον αφορα την εφαρμογη textra για τα μυνηματα στο δικο μου lenovo a916 δουλευει και στις καρτες κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...