Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.

Εδω και πολυ καιρο εχω δωσει το lenovo την γυναικα μου (το παρατησε ο αδελφος ,μετα απο πεσιμο και σπασιμο οθονης) και βλεπω το κινητο να βγαζει συνεχεια ειδοποιησεις επανω για μπαταρια και κατι αλλα χαζα της lenovo.

Εχουμε καμια καλη :) rom παιδια ωστε να την βαλω και αν γινεται να ειναι rout.

Επισης βρηκα το τζαμι μπροστα στο all στα 9 ευρω και θελω να ρωτησω αν ειναι δυσκολο να περαστει...

Ευχαριστω εκ τον προτερων.

 

edit:

 

Όταν λες τζάμι εννοείς το digitizer ? Αν εννοείς αυτό η αλλαγή είναι πολύ εύκολη δες κάποιον οδηγό στο youtube.

Όσο για την ρομ θα βάλεις αυτήν, http://www.needrom.com/download/a916-firmware-s207-150205-for-flash-tool-multilang/

θα συναντήσεις μερικά θεματάκια με το κινητό αλλά είναι όλα λυμένα στο φόρουμ. Ότι θες εδώ είμαστε ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες τζάμι εννοείς το digitizer ? Αν εννοείς αυτό η αλλαγή είναι πολύ εύκολη δες κάποιον οδηγό στο youtube.

Όσο για την ρομ θα βάλεις αυτήν, http://www.needrom.com/download/a916-firmware-s207-150205-for-flash-tool-multilang/

θα συναντήσεις μερικά θεματάκια με το κινητό αλλά είναι όλα λυμένα στο φόρουμ. Ότι θες εδώ είμαστε ! :D

 

Σορυ φιλε αλλα αυτην η ρομ δεν εχει Ελληνικα

Εχουμε καμια αλλοι δοκιμασμενη?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ φιλε αλλα αυτην η ρομ δεν εχει Ελληνικα

Εχουμε καμια αλλοι δοκιμασμενη?

 

Πέρασε την και μετα από το play store το region changer και θα έχεις σχεδόν παντού ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά

έχω δει το εν λόγο κινητό στο vickmall που το έχει σε προσφορά http://www.vickmall.com/lenovo-a916-4g-fdd-dual-sim-smartphone-5-5inch-android-4-4-mtk6592-octa-core-5-5inch-hd-screen-ram-1gb-13-0mp.html και σκεφτομαι να το πάρω για τον πατέρα μου ο οποίος χρειάζεται κινητό με 2 sim...

τελικά δεν έχω καταλάβει αν το παραγγείλω από το vickmall (ή όποιο άλλο site) θα έχει δυνατότητα dual sim standby (δηλαδή απότι καταλαβαίνω θα δουλεύουν και οι δύο sim και όταν σε παίρνουν τηλέφωνο στο ένα ενώ ταυτόχρονα σε καλούν στο άλλο θα λέει πως είναι κλειστό?)

αν τελικά χρειαστεί να περάσω καινούργια ρομ υπάρχει με ελληνικά ( γιατί είναι απαραίτητο καθώς δεν γνωρίζει)

το αν τελικά υπάρχει δυνατότητα standby είναι καθοριστικό για το αν αγοραστεί ή οχι.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dual standby. Για μένα μην το πάρεις έχω ρίξει πολύ ψάξιμο για να το κάνω 'κινητο' και ακόμα έχω πολύ σοβαρό θέμα με το gps, το οποίο δεν βρίσκει δορυφόρους,δεν κλειδώνει κ αν γίνει κάνα θαύμα και κλειδώσει δεν ανανεώνεται το στίγμα του. Πιστεύω υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτά τα λεφτά. Ψαξου στο kimovil είναι το skroutz της Κίνας.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα βγάζει συνέχεια προβλημμα με την εφαρμογή facebook (η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται - αναμονή - κλείσιμο).

Έχω κάνει καθαρισμός δεδομένων κλπ την έχω απεγκαταστησει ξανά μέσα τίποτα...

Υπάρχει λύση σε αυτό παιδιά;

Όλα τα άλλα δουλεύουν ρολοι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παραλαμβάνω την οθόνη για το κινητό και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος φίλος την έχει αλλάξει μόνος !!

Είναι δύσκολη διαδικασία και ποια ιναι τα βήματα που ακολουθούν.

Ξαχνω στο youtube κανένα βίντεο με αλλαγη αλλά τιπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα άλλαξα με επιτυχία την οθόνη και μάλιστα με μικρό κόστος

Ευκαιρία ήταν να αλλάξω και ρομ και έβαλα την http://www.needrom.com/download/xilos/

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος την έχει επάνω ή την δοκίμασε αλλά η ένταση του ηχείου είναι ψοφιο εντελώς.

Τέρμα ένταση ίσα ίσα ακούγεται η μουσική....

Δεν νομίζω να είναι θέμα τηλεφώνου γιατί λίγο πριν αλλάξω τον ακούγονταν τέλεια το ηχείο.

Υπάρχει περίπτωση παίδες να το διορθωσο με κάποιο εφαρμογη αυτό (αν φυσικά δεν είναι όντως προβλημμα ηχείου) πριν ξανά αλλάξω ρομ ;

Κάποτε είχα διαβάζει για μία εφαρμογή όπου αλλάζοντας της τιμές (από το 1 έως 11 ) αυξαναμε την ένταση.

Ευχαριστώ

Αν δεν πάρω άμεση απάντηση λογικά πάω στην s207 όπου την προτείνεται ...

Link to comment
Share on other sites

το πηρε ενας φιλος μου και μου λεει οτι απο την πρωτη μερα του βγαζει συνεχεια διαφημισεις?υπαρχει καποια λυση γιατι δεν προλαβαινει ουτε το τηλεφωνο να συκωσει οταν τον παιρνουν γιατι βγαινουν συνεχεια διαφημισεις!!! ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

το πηρε ενας φιλος μου και μου λεει οτι απο την πρωτη μερα του βγαζει συνεχεια διαφημισεις?υπαρχει καποια λυση γιατι δεν προλαβαινει ουτε το τηλεφωνο να συκωσει οταν τον παιρνουν γιατι βγαινουν συνεχεια διαφημισεις!!! ευχαριστω...

 

Λογικα καποια εφαρμογη θα εβαλε και του κανει την ζημια, εμενα ποτε δεν μ εχει πεταξει διαφημηση και πιστεψε με εχω βαλει σχεδον ολες τις ρομ που κυκλοφορουν για το κινητακι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα άλλαξα με επιτυχία την οθόνη και μάλιστα με μικρό κόστος

Ευκαιρία ήταν να αλλάξω και ρομ και έβαλα την http://www.needrom.com/download/xilos/

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος την έχει επάνω ή την δοκίμασε αλλά η ένταση του ηχείου είναι ψοφιο εντελώς.

Τέρμα ένταση ίσα ίσα ακούγεται η μουσική....

Δεν νομίζω να είναι θέμα τηλεφώνου γιατί λίγο πριν αλλάξω τον ακούγονταν τέλεια το ηχείο.

Υπάρχει περίπτωση παίδες να το διορθωσο με κάποιο εφαρμογη αυτό (αν φυσικά δεν είναι όντως προβλημμα ηχείου) πριν ξανά αλλάξω ρομ ;

Κάποτε είχα διαβάζει για μία εφαρμογή όπου αλλάζοντας της τιμές (από το 1 έως 11 ) αυξαναμε την ένταση.

Ευχαριστώ

Αν δεν πάρω άμεση απάντηση λογικά πάω στην s207 όπου την προτείνεται ...

 

Τις εχω δοκιμασει σχεδον ολες και νομιζω η πιο σταθερη ειναι η s207.

Τωρα αν σαρεσει τοσο πολυ η xilos παιξε (αν εισαι ροοτ) με Mobileuncle-> engineer mode->engineer mode(mtk)->

hardware testing->audio ->loudspeaker mode-> και στο max vol. 0~160 βαλε 140 αντε 150 το παρα πολυ και πατα set.

Το ηχειο θα δυναμωσει, γινεται να κανεις το ιδιο και για τα ακουστηκα μπαινοντας στο headset mode αντι του loudspeaker. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε ,το έκανα κιόλας το Σάββατο που μας πέρασε ;) . Το βρήκα στο google και έφαγα καμία 1 ώρα μέχρι να βρω όλα τα πεδία.

Το 916 το παρέδωσα στην γυναιμα με την xilos και μέχρι τώρα δεν μου έκανε παραπάνω.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι είναι πολύ βαριά ρομ για το κινητό αφού αφήνει πολύ λίγη ραμ ελεύθερη....

Ευχαριστώ πολύ πάντως.....

Δεν το.εγραψα ποιο νωρίς γιατί ήθελα να το αφήσω μερικές ημέρες να δω πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα βοήθεια αν μπορείτε . 4 μήνες το έχω και ξαφνικά κάνει συνέχεια reboot και δεν ανοίγει . όταν το φορτίζω ανοίγει κανονικά .

Μήπως θέλω μπαταρία καινούργια ? κάποιος μου είπε ότι κάποια ενημέρωση έμεινε στην μέση . έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.

Περιμένω ιδέες σας Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα βοήθεια αν μπορείτε . 4 μήνες το έχω και ξαφνικά κάνει συνέχεια reboot και δεν ανοίγει . όταν το φορτίζω ανοίγει κανονικά .

Μήπως θέλω μπαταρία καινούργια ? κάποιος μου είπε ότι κάποια ενημέρωση έμεινε στην μέση . έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.

Περιμένω ιδέες σας Ευχαριστώ

 

Αυτό που αναφέρεις φίλε μου το κάνει και στην γυναίκα μου και παρολου που άλλαξα μπαταρία.

Μάλιστα άρχισε όταν αλλαξα την μπαταρία που πήρα από alli με κόστος στα 5,5€

Λογικά είναι μαϊμού και μάλλον πρέπει να κοιτάξω για κάποια καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Βρηκα τροπο να παιξει η νεοτερη εκδοση του YouTube.

 

Root, μετα build prop twicker απο play store,

Μετα κλικαρουμε το tweeks, μετα android version on phone, και απο 4.4.2 το τροποποιουμε σε 5.0.2

 

Reboot και μετα κατεβαζουμε νεοτερη εκδοση YouTube, και ολα ΚΑΛΑ-ΠΑΙΖΕΙ.

 

Τωρα ψαχνω τροπο να παιξει και η νεοτερη εκδοση Skype.....

 

Να το κανουν μονο οσοι γνωριζουν και με ευθυνη τους!!!!

 

Μολις εβαλα την S206. Δοκιμασα την παραπανω λυση και δουλευει κανονικοτατα το youtube.Σε ευχαριστω πολυ.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα ομως......βλεπει την sd αλλα οχι τα αρχεια.
Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το ιδιο πρόβλημα ακριβως στους 4 μήνες που το έχω και κάνει συνέχεια reboot και δεν ανοίγει ,όταν το φορτίζω ανοίγει κανονικα.

Κάποιος μου είπε ότι η μητρικη εχει θεμα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά τίποτα.

Περιμένω ιδέες σας

Ευχαριστώ

Edited by hosekouervo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κιεγω μια απο τα ιδια,εχει η γυναικα μου το lenovo a916,συμπαθεστατο με stock rom εδω και περιπου 7 μηνες,προχτες εντελως ξαφνικα αρχισε τις επανεκιννησεις.εκανα hard reset τα ιδια,περασα stock rom τα ιδια,περασα μια custom rooted rom στην αρχη ανοιξε αλλα με μια μικρη ολιγολεπτη περιηγηση στο menu ξαναρχισε τα ιδια.το ιδιο ειχατε και εσεις?να μη πω στο κοπο να παρω νεα μπαταρια?καποια λυση που να βρηκε καποιος?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγκατέστησα την S 206 rom . Πως μπαίνουμε σε recovery ; :what:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κιεγω μια απο τα ιδια,εχει η γυναικα μου το lenovo a916,συμπαθεστατο με stock rom εδω και περιπου 7 μηνες,προχτες εντελως ξαφνικα αρχισε τις επανεκιννησεις.εκανα hard reset τα ιδια,περασα stock rom τα ιδια,περασα μια custom rooted rom στην αρχη ανοιξε αλλα με μια μικρη ολιγολεπτη περιηγηση στο menu ξαναρχισε τα ιδια.το ιδιο ειχατε και εσεις?να μη πω στο κοπο να παρω νεα μπαταρια?καποια λυση που να βρηκε καποιος?

 

Κάνε έλεγχο της μπαταρίας σου . Κι εγώ αυτό το πρόβλημα είχα , αλλά μόλις άλλαξα μπαταρία το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...