Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Πήρα και εγώ απο το minideal το συγκεκριμένο κινητό.Τους ζήτησα να μου βγάλουν τα κινέζικα απο συν συσκευή αλλά δεν το έκαναν ποτε.Τι μπορω να κάνω για να βγάλω τα κινέζικα και να εχω ελληνικα . Γιατί αντιμετοπιζω πρόβλημα και με app τα οποία λογο κινέζικου λογισμικού δεν μπορω να τα κατεβασω. Αν μπορεί κάποιος να βοηθούσε να μου πει τι μπορώ να κάνω. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Σημερα πηρα απο τον αδελφο μου το παλιό του κινητο (a916) με σπασμενη οθονη και με την εργοστασιακη rom.

Θελω να σας ρωτησω αν αξιζει να ασχολήθω (απο θεμα χρηματων) να αλλαξω το τζαμι μπροστα (δεν εχει σπασει απο πισω -μαυρες γραμμες-) ,και αν γινεται η αλλαγη αποκαποιον αρχαριο σαν και εμενα.

Επισης με ποιον τροπο μπορουμε να το κανουμε root,και ποια ρομ παιζει να βαλουμε επανω.

Αν καποιος εχει καποιο λιγκ με το ανταλακτικο οθονης.....

Ευχαριστω

Πηγαινε στο vickmall.com πατα στο chat και μιλα με την selina.Θα σου βρει οτι θελεις και ειναι σοβαρο μαγαζι.Μονος σου δυσκολα θα το αλλαξεις ,υπολογισε κανενα 10ρικο με 20ρικο σε τεχνικο για να στο κανει.

Καλησπέρα. Πήρα και εγώ απο το minideal το συγκεκριμένο κινητό.Τους ζήτησα να μου βγάλουν τα κινέζικα απο συν συσκευή αλλά δεν το έκαναν ποτε.Τι μπορω να κάνω για να βγάλω τα κινέζικα και να εχω ελληνικα . Γιατί αντιμετοπιζω πρόβλημα και με app τα οποία λογο κινέζικου λογισμικού δεν μπορω να τα κατεβασω. Αν μπορεί κάποιος να βοηθούσε να μου πει τι μπορώ να κάνω. ευχαριστώ.

 

Μιλα με το minideal και πες του την μακακια που εκαναν ,αυτοι θα σου πουνε να φλασαρεις εσυ το κινητο ή να το στειλεις σε εναν τεχνικο που εχουν στην ελλαδα και να το κανει αυτος.ΜΗΝ το φλασαρεις πριν τους μιλησεις γιατι μετα οτι στραβη συμβει θα σου λενε οτι αλλαξες μονος σου την ρομ και εμεις δεν φταιμε και λοιπες παπαρολογιες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήρα απο τον αδελφό μου το A916 και αφού εκανα το ανάλογο σεταρισμα ,το έδωσα στο μικρο.Σεταρισα λέω την επαναφορά στης εργοστασιακές ρυθμίσεις ,και εγκατάσταση μερικών εφαρμογών.Σήμερα είδα ότι ενω είναι συνδεμένο στο ρουτερ ( ε χει ίντερνετ) δεν μπαίνει στο play ,και στο internet απο φυλλομετρητή.facebook , viber , ,email κανονικά έχουν σύνδεση. Στο play γράφει λήξη σύνδεση.Εχω κανει διαγράφει case , δεδομένα αλλά παλι τα ίδια.Το έχω δοκιμαση σε δυο ρουτερ με ίδια αποτελεσματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ενας φίλος εχει πρόβλημα ξαφνικά δεν του αναγνωρίζει τις κάρτες sim. Εχει δοκιμάσει και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και τιποτα....Νεκρό απο σήμα....Ενω βρίσκει την καρτα την εταιρεία δεν εχει σήμα.....Το εχει αντιμετωπίσει αυτο κανείς???? Αν του κανουμε αλλαγή rom μήπως θα στρώσει??? Ποια rom προτείνετε και απο που???
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχασε τα imei;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχασε τα imei;;

Πατώντας *#06# μου δίνει δυο ΙΜΕΙ ιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι ότι δεν δουλεύει ούτε η μια από τις δύο κάρτες sim... Προσπάθησα να περάσω νέα rom αλλά δεν τα κατάφερα με το flashtool δεν ξεκινά η διαδικασία. Όταν συνδέω το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξεκινά η διαδικασία πιθανόν να μην υπάρχουν σωστοί drivers....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξεκινά η διαδικασία πιθανόν να μην υπάρχουν σωστοί drivers....

 

Προσπαθησα να βαλω αυτους που δινει στην rom στο site needrom δεν ξερω αν τους περνει...Παντως οταν το βαζω χωρίς μπαταρία....ακουγετε ο ηχος συνδεσης και μετα ο ηχος αποσύνδεσης...αυτο συνεχόμενα...και απ οτι βλεπω γραφει στο system manager μια να εμφανίζετε με ερωτηματικο και μια να φευγει οταν αποσυνδεετε προφανως....Οτι και να κανα τιποτα. εβαλα δυο τρεις που βρηκα απο drivers με τιποτα ολο το βραδυ προσπαθω....Αμα μουλαρώσουν αυτα τα windows ....Μια φορα για ενα παλιοτερο τηλεφωνο μεχρι και format εκανα για να παρει drivers....

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να βαλω αυτους που δινει στην rom στο site needrom δεν ξερω αν τους περνει...Παντως οταν το βαζω χωρίς μπαταρία....ακουγετε ο ηχος συνδεσης και μετα ο ηχος αποσύνδεσης...αυτο συνεχόμενα...και απ οτι βλεπω γραφει στο system manager μια να εμφανίζετε με ερωτηματικο και μια να φευγει οταν αποσυνδεετε προφανως....Οτι και να κανα τιποτα. εβαλα δυο τρεις που βρηκα απο drivers με τιποτα ολο το βραδυ προσπαθω....Αμα μουλαρώσουν αυτα τα windows ....Μια φορα για ενα παλιοτερο τηλεφωνο μεχρι και format εκανα για να παρει drivers....

 

Ποια Windows έχεις..? Γιατί στα 8ρια και στα 10ρια, θέλει μια διαδικασία για να περάσεις drivers...

Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Windows 10. 64bit. Εχω

 

Γι' αυτό δεν βλέπουν τα Win το κινητό σου...

Στα 8ρια και στα 10ρια θέλει έναν ιδιαίτερο τρόπο για να περάσεις drivers, λόγω δικαιωμάτων, κάτι τέτοιο...

 

Ψάξε στο Google "how to install unsigned drivers on windows 10", ακολούθησε την διαδικασία και θα καταφέρεις να περάσεις σωστά τους drivers, ώστε να δουν τα Win το κινητό...

Edited by FireOfHades
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , έχω αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό από γνωστό κινέζικο site (είναι αυθεντικό) δυστυχώς όμως εδώ και κάποιες μέρες το τηλέφωνο σβήνει όταν η μπαταρία φτάσει γύρω στο 50-60%. το συνδέω ξανά στο φορτιστή και η μπαταρία δείχνει άδεια .. αυτό συνέβη 4 συνεχόμενες φορές .. γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταιει? παράδειγμα χθες βράδυ πριν ξαπλώσω ήταν στο 75% η μπαταρία και 4 ώρες μετά είχε σβήσει χωρίς να υπάρχει καμία πιθανότητα να είχα εφαρμογή ανοιχτή ή κατι τέτοιο που να μπορεί να κάψει τόση μπαταρία σε 3-4 ωρες..
Link to comment
Share on other sites

πιθανόν πρόβλημα της μπαταρίας....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Έχω παρατηρήσει ότι όταν η φωτεινότητα ειναι στο αυτόματο αργει να αλλάξει. Δηλαδή βγαίνεις εκτός σπιτιού και αργεί να αυξηθεί η φωτεινότητα. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο; Υπάρχει περίπτωση να επιρρεάζει τον αισθητήρα η ζελατίνα της οθόνης;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μου μπλοκαρει τις εισερχομενες κλησεις γραφοντας μου η εφαρμογη com. android.phone εχει σταματησει.......................ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΛΥΣΗ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια ξερει κανεις γιατι δεν μου κανει αυτοματη σύνδεση στο wifi πρεπει να το κανω χειροκινητα καθε φορα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παίδες να ενημερώσω ότι ανέβηκε νέο υλικό για το κινητάκι μας στο needrom!!! :p :D

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a900/a916/

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτήν http://www.needrom.com/download/a916-firmware-s207-150205-for-flash-tool-multilang/ το κινητό πλέον πετάει την προτείνω ανεπιφύλακτα !!!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αυτήν http://www.needrom.com/download/a916-firmware-s207-150205-for-flash-tool-multilang/ το κινητό πλέον πετάει την προτείνω ανεπιφύλακτα !!!

 

 

ΠΩΣ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ?..............

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω ότι δεν έχει ελληνικά . Συγνώμη που ξέχασα κάτι τόσο βασικό όπως αυτό . Με flashtool έγινε η εγκατάσταση ακριβώς όπως και στις άλλες ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αντί για download πατάς το firmware upgrade,τουλάχιστον έτσι πήρε το δικό μ την ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! εκανα εγκατασταση την Official rom και μου χαθηκε το IMEI. πως τα επαναφέρω???

 

δες εδώ http://forum.xda-developers.com/canvas-a1/general/fix-imei-perfect-fix-android-imei-t2943567 .

Να σου πω την αλήθεια και γω είχα χάσει τα imei αλλά δεν θυμάμαι πως τα είχα επαναφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό τον ξαφνικό χαμό (κανά χρόνο και βάλε μετά την κυκλοφορία του Α916) με custom ROMs, αξίζει κάποια από αυτές, ώστε να αντικαταστήσουμε την S206..?
Nokia 6110 -> Nokia 6610 -> Panasonic GD92 -> Sam D500 -> SE K750i -> SE G900 -> Sam M8910 Pixon12 -> SE X10 mini pro -> SE Xperia Ray - Sony Xperia SP -> ThL T5s -> CoolPad F2 8675-W00 -> XiaoMi RedMi Note 4 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...