Jump to content

Moto X (έκδοση 2014)


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει ένα θέμα με το tempered glass μου. Για λίγα χιλιοστά γύρω γύρω δεν κολλάει στην οθόνη. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος;

 

Σκέφτομαι μήπως η οθόνη έχει κάποια ελάχιστη καμπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να σας ρωτήσω θεωρείτε ότι τώρα αξίζει η αγορά moto x 2014; Είμαι σε αναζήτησή συσκευής και το είδα από κοντά πρώτη φορά και μου έκανε πολύ καλη εντύπωση. Δεν θέλω να πάρω τεράστιο κινητό σαν το play η το pure. Προέρχομαι από moto g 2014. Επίσης από μπαταρία το έν λόγω τι λέει πόση περίπου οθόνη σας βγάζει; Ευχαριστώ!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω θεωρείτε ότι τώρα αξίζει η αγορά moto x 2014; Είμαι σε αναζήτησή συσκευής και το είδα από κοντά πρώτη φορά και μου έκανε πολύ καλη εντύπωση. Δεν θέλω να πάρω τεράστιο κινητό σαν το play η το pure. Προέρχομαι από moto g 2014. Επίσης από μπαταρία το έν λόγω τι λέει πόση περίπου οθόνη σας βγάζει; Ευχαριστώ!

 

Χωρίς να θέλω να πω οτι δεν είναι καλό τηλέφωνο, ίσως να θέλεις να περιμένεις τα Nexus 5x και OnePlus X που θα βγούν λογικά στα ίδια λεφτά. Κατα τα άλλα η μπαταρία βγάζει μια μέρα με λογική χρήση, οπότε κανένα παράπονο απο εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω θεωρείτε ότι τώρα αξίζει η αγορά moto x 2014; Είμαι σε αναζήτησή συσκευής και το είδα από κοντά πρώτη φορά και μου έκανε πολύ καλη εντύπωση. Δεν θέλω να πάρω τεράστιο κινητό σαν το play η το pure. Προέρχομαι από moto g 2014. Επίσης από μπαταρία το έν λόγω τι λέει πόση περίπου οθόνη σας βγάζει; Ευχαριστώ!

 

Η συσκευή για τα λεφτά της είναι πολύ καλή. Ταχύτατο είναι, ποιοτικό εξωτερικά με πολύ καλό f/factor λες και κρατάς 5ιντσο.

Το αρνητικό μετά τη lenovo εποχή είναι οι αναβαθμίσεις. Αντιλαμβάνομαι μία προχειρότητα. (προσωπικά η τελευταία ευκαιρία που τους δίνω είναι η marshmallow).

Μπαταρία, μία μέρα κρατάει. Στο τέλος της ημέρας το βάζω για φόρτιση και είναι στο 30% με σχετικά έντονη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πως την εννοείς την προχειρότητα ace? βασικά για να το θέσω αλλιώς το x 14 προσφέρει κάτι ουςιαςτικα λιγότερο από το νεξους 5χ ας πούμε σαν συσκευή εκτός από τις αναβαθμίσεις ; Γιατι έτσι που διαβάζω λιγάκι πάνω κάτω τα ίδια σπεκς έχουν μην πω ότι το Μότο έχει και καλύτερη οθόνη λόγω amoled.
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Πως την εννοείς την προχειρότητα ace? βασικά για να το θέσω αλλιώς το x 14 προσφέρει κάτι ουςιαςτικα λιγότερο από το νεξους 5χ ας πούμε σαν συσκευή εκτός από τις αναβαθμίσεις ; Γιατι έτσι που διαβάζω λιγάκι πάνω κάτω τα ίδια σπεκς έχουν μην πω ότι το Μότο έχει και καλύτερη οθόνη λόγω amoled.

Σε κάποιους δε λειτουργεί το Hotspot για παράδειγμα. Σα τη 4.4.4 με λίγα λόγια, ούτε η 5.0 ούτε η τωρινή έκδοση δε συγκρίνονται. Εύχομαι το ζαχαρωτό να φέρει τη σταθερότητα της κιτκατ.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή για τα λεφτά της είναι πολύ καλή. Ταχύτατο είναι, ποιοτικό εξωτερικά με πολύ καλό f/factor λες και κρατάς 5ιντσο.

Το αρνητικό μετά τη lenovo εποχή είναι οι αναβαθμίσεις. Αντιλαμβάνομαι μία προχειρότητα. (προσωπικά η τελευταία ευκαιρία που τους δίνω είναι η marshmallow).

Μπαταρία, μία μέρα κρατάει. Στο τέλος της ημέρας το βάζω για φόρτιση και είναι στο 30% με σχετικά έντονη χρήση.

 

Συμφωνώ. Επίσης σύμφωνα με τις κινήσεις της Lenovo το καλοκαίρι (τις πολλές απολύσεις από την Motorola Mobility κλπ) φοβάμαι ότι θα την απορροφήσει την ΜΟΤΟ και θα χάσει την κάποια αυτοτέλεια που έχει (ακόμα και αν κρατήσει το όνομα για λόγους μάρκετινκ στις ΗΠΑ). Κοινώς θα το καταστρέψει ποιοτικά το φοβερό brand name της ΜΟΤΟ. Εγώ είμαι υπερευχαριστημένος με το ΜΟΤΟ Χ για τα χρήματα που το είχα πάρει (300Ε) αλλά για αυτό το λόγο μάλλον θα πάω σε Nexus όταν αλλάξω ξανά. Βέβαια απο την άλλη το καινούριο ΜΟΤΟ 360 αν αρθούν τα capital controls ψήνομαι πολύ να το πάρω... οπότε με λες και διχασμένη προσωπικότητα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να rootάρει το MOTO X.
Είπαμε του κώ..ου μας να μαγειρέψει, σκ...α μας έφτιαξε.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως μόνο για ενεργοποίηση του LED.

Να με συγχωρείς, με όλο το θάρρος αλλά ποιος το χ#ζ*ι το Led όταν έχεις την καλύτερη, εξυπνότερη και πιο διαδραστική οθόνη εκεί έξω.

Σα την active display πουθενά.

 

Edit:

Με το καλό να μας έρθει το ζαχαρωτό

http://techblog.gr/mobile/motorola-moto-x-x-style-marshmallow-update-4621/

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Σε Moto X ενός φίλου ξεκόλησε το Gorilla Glass από την οθόνη. Φάινεται μια σκέτη αηδία. Στάλθηκε στην εξυπηρετική Cellcom για επισκευή αλλά την μπλοκάρισε η Motorola γιατί είχε ακυρώσει την εγγύηση λόγω ξεκλειδώματος bootloader. Τους έστειλα Οδηγία της ΕΕ που λέει ότι δεν μπορούν να αρνηθούν εγγύηση αν είναι προφανές ότι η παρέμβαση δεν έχει προκαλέσει την βλάβη (όπως φυσικά δεν γίνεται το ξεκλείδωμα να προκαλέσει ξεκόλλημα της οθόνης) και μου πουλούσαν εξυπναδούλες ότι έχουν πολλούς δικηγόρους που λεν ότι οι Οδηγίες της ΕΕ δεν αποτελούν νόμους. Το είχαν μάθει το παραμύθι και οι "δικηγορίνες" του τηλεφωνικού κέντρου που βρίσκεται στην Αγγλία....ότι δηλαδή από το 1999 μέχρι σήμερα η Οδηγία δεν έχει γίνει ακόμη νόμος των κρατών-μελών! Αφού άκουσαν τα σχετικά περί του αν είχαν μυαλό δεν θα τους ξεπουλούσαν όλοι μέχρι να τους αγοράσουν οι Κινέζοι στην ξεφτίλα, υποσχέθηκαμε ότι ξανά ποτέ δεν θα πάρουμε Motorola και ότι θα αποτρέψουμε οποιονδήποτε μπορούμε. Ελπίζω να διαβάζουν το myphone για να εμπαιδώσουν το ότι αυτή η εξυπνάδα θα τους στοιχίσει πολύ περισσότερο από την δωρεάν αλλαγή της οθόνης! ;)

 

Στην Σκωτία είναι, πέρασα 2 χρόνια της ζωής μου στο συγκεκριμένο τηλ. κέντρο :lol:, αλλά ναι, όπως στα είπαν οι "δικηγορίνες" είναι. Μόνο το διάστημα που η moto ήταν στην google ήταν πιο ελαστικοί, που και πάλι, στην Ελλάδα το service είναι πολύυυ μπροστά σε σχέση με το αντίστοιχο στο νησί..

Δε καταλαβα όμως, ο φίλος σου προφανώς και ξέρει πως για την επισκευή της οθόνης, αν προχωρούσε, θα υπήρχε κόστος έτσι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να με συγχωρείς, με όλο το θάρρος αλλά ποιος το χ#ζ*ι το Led όταν έχεις την καλύτερη, εξυπνότερη και πιο διαδραστική οθόνη εκεί έξω.

Σα την active display πουθενά.

 

Edit:

Με το καλό να μας έρθει το ζαχαρωτό

http://techblog.gr/mobile/motorola-moto-x-x-style-marshmallow-update-4621/

 

Και παραδόξως, το pure ΔΕΝ είναι στο πρώτο batch των συσκευών..:lol:

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Και παραδόξως, το pure ΔΕΝ είναι στο πρώτο batch των συσκευών..:lol:

 

Νίκο, πάλι βλέπω να είμαστε τα πειραματόζωα. Αυτό φοβάμαι.

Ένα θα σου πω, αν δεν δώσουν σωστή και απροβλημάτιστη 6.0... Τα μαζεύω και φεύγω....και ξέρεις πόσες συσκευές μοτορόλα πέρασαν από τα χέρια μου (δικά μου και μη).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανεις να προτεινει καποιο screen protector για τη συσκευη αυτη?

Εχω συμφιλιωθει με την ιδεα οτι δε γινεται να φορεθει tempered glass. Δοκιμασα μια ζελατινα που ηρθε μαζι με μια θηκη αλλα οι καμπυλες στα πλαινα της οθονης δεν την αφηναν να εφαρμοσει σωστα, αρχισα να σκεφτομαι να περασω καποια με wet application, καποια προταση λοιπον?

 

ΥΓ. Ναι, εχω μερικες γρατζουνιες μικρες (gorilla glass κλπ κλπ) στην οθονη, ουτε καταλαβα πως εγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει καποιο screen protector για τη συσκευη αυτη?

Εχω συμφιλιωθει με την ιδεα οτι δε γινεται να φορεθει tempered glass. Δοκιμασα μια ζελατινα που ηρθε μαζι με μια θηκη αλλα οι καμπυλες στα πλαινα της οθονης δεν την αφηναν να εφαρμοσει σωστα, αρχισα να σκεφτομαι να περασω καποια με wet application, καποια προταση λοιπον?

 

ΥΓ. Ναι, εχω μερικες γρατζουνιες μικρες (gorilla glass κλπ κλπ) στην οθονη, ουτε καταλαβα πως εγιναν.

Όταν το είχα δοκιμασία μια ανθεκτική ζελατίνα military class ενώ το προστάτευε καλά ή αίσθηση που είχε στο δάκτυλο ήταν άθλια σε σχέση με το γυαλί και την εβγαλα. Από προστασία πάντως είναι καλη

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει καποιο screen protector για τη συσκευη αυτη?

Εχω συμφιλιωθει με την ιδεα οτι δε γινεται να φορεθει tempered glass. Δοκιμασα μια ζελατινα που ηρθε μαζι με μια θηκη αλλα οι καμπυλες στα πλαινα της οθονης δεν την αφηναν να εφαρμοσει σωστα, αρχισα να σκεφτομαι να περασω καποια με wet application, καποια προταση λοιπον?

 

ΥΓ. Ναι, εχω μερικες γρατζουνιες μικρες (gorilla glass κλπ κλπ) στην οθονη, ουτε καταλαβα πως εγιναν.

 

Εγώ μάλλον κάτι εναλλακτικό θα σου πρότεινα. http://www.paintbullprotec.gr/

Σε εμένα, χωρίς θήκη, κι αρκετά πεσίματα έχει λειτουργήσει μια χαρά.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να rootάρει το MOTO X.

 

adaway....

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

παιδες, εχει δει κανενας σε μαγαζι σε κανα γερμανο κωτσοβολο κλπ καμμια θηκη της προκοπης? καμμια ζελατινα κατι?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει την αισθηση της αφης στην οθονη?

Όχι, απολύτως τίποτα. Σα να μην έχει επίστρωση απάνω. Δε φαίνεται καν.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το εχω 3 μερες, απορω γιατι δεν εχει ακουστει πολυ το κινητακι αυτο. Ομορφο ειναι, γερο ειναι, μπαταρια κραταει 1 μερα με 4 ωρες οθονη, 2 ωρες ομιλιας σε 3G , καμερα εχει την νυχτα λιγο χειροτερη απο G3, ηχειο πολυ καλο, σημα καμπανα. και θα παρει οσονουπω ΜΜ6.0 . Ενταξει τα 16 γιγα ειναι λιγα αλλα οκ κανεις δεν ειναι τελειος.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το εχω 3 μερες, απορω γιατι δεν εχει ακουστει πολυ το κινητακι αυτο. Ομορφο ειναι, γερο ειναι, μπαταρια κραταει 1 μερα με 4 ωρες οθονη, 2 ωρες ομιλιας σε 3G , καμερα εχει την νυχτα λιγο χειροτερη απο G3, ηχειο πολυ καλο, σημα καμπανα. και θα παρει οσονουπω ΜΜ6.0 . Ενταξει τα 16 γιγα ειναι λιγα αλλα οκ κανεις δεν ειναι τελειος.

 

Έχουμε ξαναπεί ότι οι περισσότεροι κοιτάνε τα mA της μπαταρίας. Δυστυχώς έχει βγει η 'βρώμα' ότι είναι G4!!! Έλα όμως που δεν ισχύει.

Το κινητό είναι πολύ αξιόλογο με όσα ανέφερες. Το software ήθελε καλύτερη δουλειά αλλά ελπίζουμε στην 6.0.

 

ΥΓ: Σου δουλεύει το Hotspot; Τσέκαρε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευει, το software θελει δουλεια? πρεπει να με κανεις πλακα. Αν αυτο θελει δουλεια τα αλλα τι θελουν, ξυλωμα? παει τεζες. Α και να πω εδω οτι ημουν μεταξυ αυτου και του play μεχρι να πεσει σε λογικες τιμες το style. To play λαγκαρε παιδια, αυτο πεταει πραγματικα. αλλα το play εχει αλλα καλουδια φυσικα, μακαρι να ειχε και αυτο SD. Οπως και να εχει στα 265 ευρω ειναι υπερ-αριστη αγορα. Αυτο που εγειρε τη ζυγαρια ηταν φυσικα pure android.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευει, το software θελει δουλεια? πρεπει να με κανεις πλακα. Αν αυτο θελει δουλεια τα αλλα τι θελουν, ξυλωμα? παει τεζες. Α και να πω εδω οτι ημουν μεταξυ αυτου και του play μεχρι να πεσει σε λογικες τιμες το style. To play λαγκαρε παιδια, αυτο πεταει πραγματικα. αλλα το play εχει αλλα καλουδια φυσικα, μακαρι να ειχε και αυτο SD. Οπως και να εχει στα 265 ευρω ειναι υπερ-αριστη αγορα. Αυτο που εγειρε τη ζυγαρια ηταν φυσικα pure android.

Αν το συγκρίνεις με τους ΟΕΜ φυσικά και αυτό έχει μεγαλύτερη εμπειρία χρήσης. Σαν αγνό Android στη συγκεκριμένη έκδοση πίστεψε με έχει περιθώρια βελτιώσεις.

Όσο για το Play, μιλάς σοβαρά ότι λαγκάρει;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειδα λιγο κομπιαζε. Σε σχεση με αυτο ετσι μην παρεξηγηθουμε.

 

 

εχετε κανενα ομορφο widget καιρου? εκεινο της μοτορολα το στρογγυλο τι εγινε?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ψάχνω θηκη για το κινητό. Κάποια που να ειναι διαφανής για να φαίνεται η bamboo πλατη. Τι προτείνετε ; Εσείς τι χρησιμοποιείτε;
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto X (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...