Jump to content

Moto X (έκδοση 2014)


eleco
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως και με όλα τα smartphones..:lol::p

 

Το Pure Edition είναι μόνο για USA.

 

ε οχι και ολα :p

 

καταλαβα..αρα καλη μας υπομονη :)

 

ξερεις πως τσεκαρουμε αν εχει κλειδωμενο Bootloader?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ε οχι και ολα :p

 

καταλαβα..αρα καλη μας υπομονη :)

 

ξερεις πως τσεκαρουμε αν εχει κλειδωμενο Bootloader?

 

Αν είναι καινούργιο και ΕU τότε είναι locked.

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Επειδή με ενδιαφέρει η προοπτική του να αγοράσω ένα μοτο χ το επόμενο διάστημα, μπορεί κάποιος φίλος να μας κάνει ένα πλήρες review του τηλεφώνου με την αναβάθμιση σε lollipop.

 

Τέλος, ποια έκδοση lollipop έχετε πάρει; Θα ήθελα εάν δυνατό σχόλια για την 5.1!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παίδες, σας κάνει κάποιο θόρυβο το ακουστικό όταν καλείτε ή μόνο σε μενα κάνει?

 

Θόρυβο;;

Πολύ περίεργο! Πήγαινε από τη cellcom φίλε μου, Motorola κρατάς... crystal talk! ;)

 

@madbomber : την 5.1 την περιμένουμε από μέρα σε μέρα. Η 5.0 έχει θεματάκια με τη memory leak και το battery drain απ' όσο γνωρίζω. Εγώ έχω μέινει στην ΚΚ.

Δες το βιντεάκι:

 

@ johnnie_ : Φίλε μου με 'γειες! Περιμένουμε τα σχόλιά σου! :)

 

Μια σημείωση όσον αφορά την μπαταρία του Moto X: Είμαι πραγματικά ικανοποιημένος από την επίδοσή της καθώς με παραπάνω από τη βασική χρήση και με 2+ ώρες open screen είμαι κάθε βράδυ λίγο πιο κάτω από το 50%. Απορρώ για τη βρώμα που έχει βγει...

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν το έχετε δει να υπάρχει σε κάποιο κατάστημα ελεύθερο για παρουσίαση. Πέρασα προχθές από public και πλαίσιο Συντάγματος, αλλά δεν το είχαν.

 

Επιπλέον, πως σας φαίνεται όταν το έχετε στο αυτί και μιλάτε αλλά και όταν το κρατάτε στο χέρι. Το λέω αυτό διότι η τωρινή μου συσκευή, το moto g 1st gen, είναι μόλις 4.5 ίντσες.

 

Τέλος, εάν υπάρχει κάποιος που πήγε από moto g 1st gen στο moto x, να πει εντυπώσεις!

 

Αυτά!

 

Καλό βράδυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ - Α, και σχετικά με τα μοντέλα. Μήπως όπως συνέβη και με τα moto g, υπάρχουν δύο ειδών συσκευές; Δηλαδή Motorola και Google play, editions;

Edited by madbomber
Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα το είχαν στο public του the mall. Τώρα όσο αφορά το μέγεθος, είχα το HTC Desire HD, 4.3in και πήγα στο oneplus one, 5.5in. Μου φαινόταν μεγαλο αρχικα, τώρα είναι ΟΚ, το μονο πρόβλημα που συνεχίζει είναι με τις τσέπες. Τέλος υπάρχει η pure edition και η κλασική, την pure μπορείς να τη βρεις νομιζω μονο U.S.A.

 

@tsoump: thanx man.

Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, public σίγουρα. Και σε λευκό, το είδα στον κωτσοβολο του αεροδρομίου.

Νομίζω οτι το μέγεθος είναι μια χαρά, εμένα δε μου φάνηκε τρομερή η αλλαγή από 4.3" (Razr) σε 5.2". Είναι αρκετά μαζεμένη συσκευή θα έλεγα με πολύ καλό gripping - που είναι σημαντικό για phablets.

 

 

Δεν άντεξα - περαν του ό,τι μου έσπασε τα νεύρα κάθε μια ώρα - και χθες το βράδυ ανέβηκα στην 5.0. :p Ωραία τα καλούδια της, δεν έχω σημαντικά θέματα προς ώρας.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ένα mini review από μένα. Μιλούσα με ένα φίλο στο chat το γράφω και δω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Moto x 2014. Καλό σήμα, πολύ καλή ακουστική, γρήγορο αλλά ζεσταίνεται. Σερφάρεις μίση ώρα και ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν ξέρω τα αλλά πως συμπεριφέρονται αλλά αυτό σε αυτόν το τομέα λιγάκι με απογοήτευσε. Όμως τα πρώτα 2 χαρακτηριστικά (σήμα , ακουστική) είναι άψογα. Στο θέμα του ηχείου (προσοχή δε λέω ακουστικό) είναι επίσης καλό. Δηλαδή θες να ακούσεις ένα τραγουδάκι και ακούγεται μια χαρά. Έχω διαβάσει ότι πλησιάζει το boom sound της HTC αλλά δεν το φτάνει. Μην τα θέλουμε και όλα.

Από φωτογραφία, σε καλό φωτισμό βγάζει πολύ καλές. Όταν το φως απουσιάζει τότε εμφανίζει θόρυβο. Δε θα το έλεγα καλό (σε κακό φωτισμό).

Είναι πολύ γρήγορο , δεν έχω κανένα παράπονο σ αυτόν το τομέα.

Έχει pure android που σημαίνει ότι δεν είναι τόσο εύχρηστο. Είχα το htc desire hd που με το sense μου άρεσε περισσότερο (πιο εύχρηστο).

 

Δεν ξέρω αν μπορω να το προτείνω. Έχω καταλήξει ότι όλα μα όλα τα κινητά έχουν κουσούρια. Δε θα βρείτε ούτε ένα που να τα έχει όλα. Με εκνευρίζει το ότι ζεσταίνεται. Παραπέμπει σε 2ης κλάσης κινητό δηλαδή όχι κορυφή. Βέβαια και άλλα κινητά όπως το lumia 930 έχω διαβάσει ότι και αυτό ζεταίνεται.

Αν αγόραζα τώρα μπορεί να έπαιρνα το Μ8 ή το M9. Και τι κουσούρια θα έχουν κι αυτά όμως;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις θερμοκρασίες:

 

Έχεις ελέγξει τις αποδόσεις με κάποια εφαρμογή ώστε να μπορείς να μας πει το που περίπου αυτές κυμαίνονται;

 

Χαρακτηριστικά, ένα καλό πρόγραμμα για αυτή την έρευνα είναι το CPU-Z, όπου μπορείς να έχεις αναλυτικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάποιους μήνες είχε αναλάβει ένας τυπάς να ενεργοποιήσει το πάνω ηχείο όταν παίζει μουσική και video. Κάπως το project δεν τρέχει τον τελευταίο καιρό αν και κατάφερε να τα δουλέψει όμως όχι και τα δύο μαζί δυνατά, αλλά ωραία φάση δε θα ναι; :p

http://forum.xda-developers.com/moto-x-2014/development/testing-enabled-dual-speakers-t2999234

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Καλά παίδες, πέρασα σήμερα από public Συντάγματος και είδα επιτέλους το μωρό από κοντά! ;)

 

Έπαθα πλάκα! Ότι πιο όμορφο, ότι πιο τέλειο σε 5αρι τηλέφωνο!

 

Νομίζω πως η πιο καλαισθητη συσκευή, είναι η μαύρη με μαύρο μαλακό πλαστικό από πίσω.

 

Βέβαια, τα public μάλλον μας δουλεύουν διότι έχουν βάλει μια τιμή στα 599 ευρώ δίπλα στη συσκευή! Λογικά δεν έχουν καταλάβει πως αυτή ήταν η τιμή με του που βγήκε πριν 6 μήνες το τηλέφωνο. Αλλά τεσπα, το αγοράζουμε κι από αλλού!

Edited by madbomber
Link to comment
Share on other sites

Καλά παίδες, πέρασα σήμερα από public Συντάγματος και είδα επιτέλους το μωρό από κοντά! ;)

 

Έπαθα πλάκα! Ότι πιο όμορφο, ότι πιο τέλειο σε 5αρι τηλέφωνο!

 

Νομίζω πως η πιο καλαισθητη συσκευή, είναι η μαύρη με μαύρο μαλακό πλαστικό από πίσω.

 

Βέβαια, τα public μάλλον μας δουλεύουν διότι έχουν βάλει μια τιμή στα 599 ευρώ δίπλα στη συσκευή! Λογικά δεν έχουν καταλάβει πως αυτή ήταν η τιμή με του που βγήκε πριν 6 μήνες το τηλέφωνο. Αλλά τεσπα, το αγοράζουμε κι από αλλού!

 

Μην το λιβανίζεις άλλο, δεν έχεις να χάσεις τίποτα από το Moto X. :) Η τιμή του είναι ήδη πολύ χαμηλή και όπως το βλέπω δε θα πέσει πολύ ακόμα. http://www.bestprice.gr/item/2154494182/motorola-moto-x-2nd-gen-16gb-4g.html (είναι στάσιμη 1 μήνα κοντά)

 

Άντε, σε περιμένουμε και καλορίζικο!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παρατηρώ είναι οτι υπάρχει περιορισμένη διαθεσιμότητα των black στα e-shop.
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι φυσιολογικό.

 

Δηλαδή όπως βλέπεις το τηλέφωνο και από κοντά, η Black edition φαίνεται να είναι αυτή που θα ταιριαξει με διαφορετικά γούστα περισσότερο από τις άλλες.

 

Επιπλέον, Το λευκό που έχει το public στο Σύνταγμα, δεν είναι καλά καλά μιας εβδομάδας και έχει λερωθεί τόσο πολύ... :/

 

Οπότε φαντάσου και εγώ που σκεφτόμουν το λευκό, μετά από την πρώτη επαφή, νομίζω πως την μαύρη έκδοση θα προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Επειδη δε βρισκω το 32ρι πουθενα (ειμαι κατοικος εξωτερικου) μπορει καποιος κατοχος να μου πει ποσος χωρος μενει ελευθερος με το που εγκαταστησεις τη λολιποπ; Γιατι στο 16ρι που χρησιμοποιω αυτη τη στιγμη με τζελι μπιν εχω ~400mb ελευθερα και εχω κανει μερικες εκπτωσεις ηδη...

 

Γενικα στις δικες σας χρησεις ειναι αρκετα τα 16; επισης τη διαφορα τιμης βρισκετε εσεις στα 32; εγω το βρηκα το 32ρι κανα 50ρικο φθηνοτερο απο το νεξους 6 που δεν αξιζει...

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος της μνήμης είναι καθαρά θέμα χρήστη!

 

Φαντάσου εγώ έχω το 8αρι moto g lollipop με 100 εφαρμογές, περίπου 40 τραγούδια, καμιά 50αρια φωτογραφίες και 5-6 βίντεο. Μου απομένει 1 gb αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Βεβαίως, οι εφαρμογές μου είναι μικρές, με μέσο όρο τα 20mb.

 

Οπότε έχει να κάνει με το πως θέλεις να το δουλέψεις. Εάν θέλεις να έχεις πολλά βίντεο, πολύ μουσική, μεγάλα παιχνίδια, τότε σίγουρα πρέπει να πάρεις τη μεγαλύτερη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ποσος χωρος μενει απο μονος του ελευθερος μετα την αναβαθμιση στο τελευταιο λολιποπ; για να υπολογισω αν με φτανει...
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ποσος χωρος μενει απο μονος του ελευθερος μετα την αναβαθμιση στο τελευταιο λολιποπ; για να υπολογισω αν με φτανει...

Στο 16αρι με 5.0 έχει 10.21 gb διαθέσιμα. Είναι αρκετά λίγα δυστυχώς. Πρέπει πια να καταργηθεί και να ξεκινούν από 32 gb όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Στο 16αρι με 5.0 έχει 10.21 gb διαθέσιμα. Είναι αρκετά λίγα δυστυχώς. Πρέπει πια να καταργηθεί και να ξεκινούν από 32 gb όλα τα κινητά.

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το concept "διαθέσιμος χώρος" σιγά σιγά πάυει να έχει πρακτική σημασία αφού επιδιώκεται όλα να είναι σε "σύννεφο". Φωτογραφίες, βίντεο κι άλλα αρχεία μπορούν να αποθηκεύονται αυτόματα στον google drive ή κι οπουδήποτε αλλού, με απώτερο σκοπό - όλων μας - να μεταφέρονται ασύρματα και στον υπολογιστή όπου και θα κατακρατάται αρχείο.

Έτσι τα υπολοιπόμενα 10 GB μπορούν να χρησιμοποιούνται είτε για εφαρμογές είτε για μουσική - που και πάλι τη μουσική μπορείς με μια playlist να την έχεις διαδικτυακά.

 

Νομίζω όλα οδηγούνται ετεροκατευθυνόμενα προς τα 'κει· φακέλωμα.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το concept "διαθέσιμος χώρος" σιγά σιγά πάυει να έχει πρακτική σημασία αφού επιδιώκεται όλα να είναι σε "σύννεφο". Φωτογραφίες, βίντεο κι άλλα αρχεία μπορούν να αποθηκεύονται αυτόματα στον google drive ή κι οπουδήποτε αλλού, με απώτερο σκοπό - όλων μας - να μεταφέρονται ασύρματα και στον υπολογιστή όπου και θα κατακρατάται αρχείο.

Έτσι τα υπολοιπόμενα 10 GB μπορούν να χρησιμοποιούνται είτε για εφαρμογές είτε για μουσική - που και πάλι τη μουσική μπορείς με μια playlist να την έχεις διαδικτυακά.

 

Νομίζω όλα οδηγούνται ετεροκατευθυνόμενα προς τα 'κει· φακέλωμα.

 

Δεν ειναι φακελωμα αυτο, ευκολια ειναι. Τωρα ποσο μπορεις να εχεις τη μουσικη και τα οποια βιντεο στο συννεφο δεν ξερω, πρεπει να εχεις απεριοριστα data για να streamaρεις απο εκει...

Αυτο κανω εδω και χρονια ετσι και αλλιως... (για τις φωτο/αρχεια στο συννεφο εννοω)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto X (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...