Jump to content

BlackBerry PassPort


gatokefalo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια απορία, ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη για να μπορούμε να δούμε το passport από κοντά; εδώ και καιρό με ενδιαφέρει να το αγοράσω αλλά φοβάμαι μην δεν με βολέψει το σχήμα πληκτρολόγιου η κινητού.
.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για θήκη παιδιά, ΜΟΝΟ tpu, τις κλασσικές σιλικόνης από ebay που το αγκαλιάζουν ολόκληρο. Καμία άλλη δεν προστατεύει το κινητό.. η hardshell αφήνει τα πλάγια εκτεθειμένα σε γρατζουνιες και η book τα πάνω και κάτω..

 

Για την book συμφωνώ αλλά για την hardshell πιστεύω ότι είναι all the money και δεν χαλαει και την αισθητική του τηλεφώνου. Όσο αφορά το μέταλλο στο πλάι δεν χαράζετε εύκολα. Πρέπει να το επιδιώξεις. Γενικά το κινητό σε σχέση με άλλα κινητά είναι μεγάλης αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό και με έχετε φτιάξει άσχημα. Θέλω να κάνω την μετάβαση από το Android και ψήνομαι. Ερώτηση σχετικά με πολιτική τιμών παίζει σφαξιμο σαν τα android?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή με ενδιαφέρει πραγματικά η συσκευή, θα μπορούσες να το αναπτύξεις λίγο αυτό?

Περίμενα κι εγώ με αγωνία την απάντηση γιατί ψήνομαι να κάνω το βήμα αλλά τπτ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και καιρό και με έχετε φτιάξει άσχημα. Θέλω να κάνω την μετάβαση από το Android και ψήνομαι. Ερώτηση σχετικά με πολιτική τιμών παίζει σφαξιμο σαν τα android?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περίμενα κι εγώ με αγωνία την απάντηση γιατί ψήνομαι να κάνω το βήμα αλλά τπτ ακόμα...

 

Το καλό είναι ότι εάν το αγοράσεις έξυπνα δεν θα υπάρχει χασούρα. Δηλαδή παράδειγμα σε μαγαζί στην γνωστή οδό περίπου 565-580 δεν έχω τσεκάρει το Expansys. Το καλό ότι από Οκτώβριο μέχρι σήμερα έχει πέσει max 60-80 ευρώ. Όποτε μην περιμένετε σύντομα πτώση τιμών και παράλληλα τώρα με την έλευση σε wind & vodafon προβλέπω η τιμή για καιρό να μένει flat.

Link to comment
Share on other sites

BlackBerry Virtual Expert

Φοβερό app/διαγνωστικό για την συσκευή.

 

Πάντως το BlackBerry World θέλει δουλειά ακόμα για να φτάσει η έστω να πλησιάσει τα άλλα appstores, ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.-

 

ps

H πρόταση μου στους υποψήφιους αγοραστές είναι ότι αν δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ ΒΒ με OS 10 και δη την συγκεκριμένη συσκευή, να κρατήσουν αυτή που έχουν τώρα παράλληλα με το Passport και μετά να αποφασίσουν.

Edited by Jig
ps
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

BlackBerry Virtual Expert

Φοβερό app/διαγνωστικό για την συσκευή.

 

Πάντως το BlackBerry World θέλει δουλειά ακόμα για να φτάσει η έστω να πλησιάσει τα άλλα appstores, ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.-

 

ps

H πρόταση μου στους υποψήφιους αγοραστές είναι ότι αν δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ ΒΒ με OS 10 και δη την συγκεκριμένη συσκευή, να κρατήσουν αυτή που έχουν τώρα παράλληλα με το Passport και μετά να αποφασίσουν.

 

Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος Μιχάλη που δεν δοκίμασα αυτή την ιδιαίτερη και εξαιρετική συσκευή. bb appstore. Χαοτικα πίσω, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος Μιχάλη που δεν δοκίμασα αυτή την ιδιαίτερη και εξαιρετική συσκευή. bb appstore. Χαοτικα πίσω, δυστυχώς...

 

υπαρχει και το amazon app store στην εκδοση 10.3.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι κι ο βασικός λόγος Μιχάλη που δεν δοκίμασα αυτή την ιδιαίτερη και εξαιρετική συσκευή. bb appstore. Χαοτικα πίσω, δυστυχώς...

 

Καλημέρα λέω να διαφωνήσω λίγο και αυτό γιατί με το os 10.3 αφού πέραν του amazon που δεν υπολείπεται σε σχέση με το google play μπορείς να βάλεις και 1mobile & snap store όποτε είσαι γενικά μια χαρά. Μελανό σημείο το spotify που ακόμα δεν παίζει.

Φυσικά εάν δουλεύεις και πιο εξειδικευμένες εφαρμογές τότε θέλει λίγο επιπλέον ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα λέω να διαφωνήσω λίγο και αυτό γιατί με το os 10.3 αφού πέραν του amazon που δεν υπολείπεται σε σχέση με το google play μπορείς να βάλεις και 1mobile & snap store όποτε είσαι γενικά μια χαρά. Μελανό σημείο το spotify που ακόμα δεν παίζει.

Φυσικά εάν δουλεύεις και πιο εξειδικευμένες εφαρμογές τότε θέλει λίγο επιπλέον ψάξιμο.

 

πλεον υπαρχει και η ¨δυνατοτητα¨ google play.δειτε το link http://forums.crackberry.com/android-apps-amazon-store-apk-files-f413/google-play-store-blackberry-10-supports-buying-downloading-985344/

 

το εχω κανει στο z30,μου πηρε 5 λεπτα και τρεχει μια χαρα.εχω περασει το google chrome και το sygic που ειχα αγορασει μεσω του google play.

εννοειται ο καθενας με δικη του ευθυνη..

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρο, αλλά προς τι η εμπαθεια για το Android? Παιδικό ο ένας, Λαγκ ο άλλος... Και παράλληλα στα κυρία features του λειτουργικού ένα Android app store. Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου. Όποιος το αρνείται εθελοτυφλει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρο, αλλά προς τι η εμπαθεια για το Android? Παιδικό ο ένας, Λαγκ ο άλλος... Και παράλληλα στα κυρία features του λειτουργικού ένα Android app store. Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου. Όποιος το αρνείται εθελοτυφλει.

 

Open Source, "πλήρη ελευθερία" και google μαζί δεν πάνε. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα θέμα (και θα είχα 2η συσκευή ανδροιδ) άμα δεν την είχε αγοράσει ο γοογλης.

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρο, αλλά προς τι η εμπαθεια για το Android? Παιδικό ο ένας, Λαγκ ο άλλος... Και παράλληλα στα κυρία features του λειτουργικού ένα Android app store. Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου. Όποιος το αρνείται εθελοτυφλει.

και ομως φιλε μου δεν ειναι ψιλοακυρο οπως λες .

Ετσι ακριβως ειναι ...δηλαδη οντως αυτο που λες (Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου)

Αυτο ομως , στο οτι μιας και μπορεις και εχεις την ελευθερια να κανεις οτι θες ... συνεπάγεται στο οτι μπορουν ολοι να εισχωρησουν στην συσκευη σου και να κανουν και αυτοι οτι θελουν....δηλαδη να δωσεις δικαιωματα super user σε πολλους....

Προσωπικα προτιμω περιορισμο και ασφαλεια.... γι αυτο και μονο επιλεγω Blackberry

Αν φυσικα θες (μπατε σκυλοι αλέστε) τοτε το android ειναι μονοδρομος ....

:)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρο, αλλά προς τι η εμπαθεια για το Android? Παιδικό ο ένας, Λαγκ ο άλλος... Και παράλληλα στα κυρία features του λειτουργικού ένα Android app store. Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου. Όποιος το αρνείται εθελοτυφλει.

 

Το android είναι μια χαρά όταν παίζεις παιχνιδάκια η το χρησιμοποιείς για δουλειά όπου δεν σε ενδιαφέρει ή ασφάλεια όπου και είναι σουρωτήρι. Αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα του λόγω της ανοιχτής φιλοσοφίας του.

 

Για εμάς του Developers είναι μια χαρά γιατί κάνουμε ότι "γουστάρουμε" και βρίσκουμε μεγάλη γκάμα συσκευών με μεγάλη γκάμα τιμής (από πολύ φτηνά έως τέρατα) αλλά για δουλειά και σοβαρού επιπέδου ασφάλεια και αξιοπιστία ξεχάστε το. Ακόμα είναι μνημοβορο και ενεργοβορο. Ούτε το IOS της apple παρότι είναι κλάσης ανώτερο στο θέμα της ασφάλειας (λόγο της φιλοσοφίας του κλειστού συστήματος σε αντίθεση με το android) έχει την δυναμική στην ασφαλαεια.

 

Αυτό που κάνει αχτύπητο το BBos είναι εκτός από το θέμα της ασφάλειας είναι ότι το QNX όπου βασίζεται τρέχει τα πάντα σε containers. Αυτό το κάνει αχτύπητο και σε leakage και σε θέματα συμβατότητας αφού μπορεί να παραμετροποιθει να προσαρμόζει κάθε τμήμα του. Θυμηθεί ένα παζλ κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις τα κομμάτια της κάθε εφαρμογής. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Μόνο αυτοί που έχουν προγραμματίσει και στα 3 λειτουργικά μπορούν να το αντιληφθούν.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλάβω τι είναι εννοείτε ότι προσφέρει παραπάνω ασφάλεια; πως το κάνει; Επισης το qnx τι είναι; ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι πραγματικά να κάνω το βήμα και δυστυχώς η ελληνική κοινότητα έχει λίγες πληροφορίες Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

και ομως φιλε μου δεν ειναι ψιλοακυρο οπως λες .

Ετσι ακριβως ειναι ...δηλαδη οντως αυτο που λες (Το Android είναι το μόνο λειτουργικό που σε αφήνει να κάνεις ότι μα ότι θες με την συσκευή σου)

Αυτο ομως , στο οτι μιας και μπορεις και εχεις την ελευθερια να κανεις οτι θες ... συνεπάγεται στο οτι μπορουν ολοι να εισχωρησουν στην συσκευη σου και να κανουν και αυτοι οτι θελουν....δηλαδη να δωσεις δικαιωματα super user σε πολλους....

Προσωπικα προτιμω περιορισμο και ασφαλεια.... γι αυτο και μονο επιλεγω Blackberry

Αν φυσικα θες (μπατε σκυλοι αλέστε) τοτε το android ειναι μονοδρομος ....

:)

 

Open Source, "πλήρη ελευθερία" και google μαζί δεν πάνε. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα θέμα (και θα είχα 2η συσκευή ανδροιδ) άμα δεν την είχε αγοράσει ο γοογλης.

 

 

Το android είναι μια χαρά όταν παίζεις παιχνιδάκια η το χρησιμοποιείς για δουλειά όπου δεν σε ενδιαφέρει ή ασφάλεια όπου και είναι σουρωτήρι. Αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα του λόγω της ανοιχτής φιλοσοφίας του.

 

Για εμάς του Developers είναι μια χαρά γιατί κάνουμε ότι "γουστάρουμε" και βρίσκουμε μεγάλη γκάμα συσκευών με μεγάλη γκάμα τιμής (από πολύ φτηνά έως τέρατα) αλλά για δουλειά και σοβαρού επιπέδου ασφάλεια και αξιοπιστία ξεχάστε το. Ακόμα είναι μνημοβορο και ενεργοβορο. Ούτε το IOS της apple παρότι είναι κλάσης ανώτερο στο θέμα της ασφάλειας (λόγο της φιλοσοφίας του κλειστού συστήματος σε αντίθεση με το android) έχει την δυναμική στην ασφαλαεια.

 

Αυτό που κάνει αχτύπητο το BBos είναι εκτός από το θέμα της ασφάλειας είναι ότι το QNX όπου βασίζεται τρέχει τα πάντα σε containers. Αυτό το κάνει αχτύπητο και σε leakage και σε θέματα συμβατότητας αφού μπορεί να παραμετροποιθει να προσαρμόζει κάθε τμήμα του. Θυμηθεί ένα παζλ κουμπώνεις και ξεκουμπώνεις τα κομμάτια της κάθε εφαρμογής. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Μόνο αυτοί που έχουν προγραμματίσει και στα 3 λειτουργικά μπορούν να το αντιληφθούν.

 

Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο σε θέματα ασφαλείας. Βέβαια γίνονται διαφορά βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση (knox προστασία σε όλες τις συσκευές, όχι knox counter). Ωστόσο, το να αποκαλεί κανένας....παιδικό, είναι τουλάχιστον άκυρο. Εκτός και αν κουβαλάει κρατικά μυστικά στο κινητό του, οπότε οκ. Αλλά δεν νομίζω η nsa να πληρώνει δεκάδες χιλιάδες άτομα να διαβάζουν κάθε δραστηριότητα του κινητού σου, να ακούνε κάθε μα κάθε μήνυμα σου κλπ. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω πως περιμένουν τα κράτη τα κινητά μας για να μας καταγράφουν.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα παιδιά όταν αναφέρονται στην ασφάλεια, δεν εννοούν πράκτορες, κράτη κτλ.

Αναφέρονται στον κάθε προγραμματιστή όπου μέσω μιας εφαρμογής μπορεί να έχει πρόσβαση σε ευαίσθητες πληροφορίες πχ τηλεφωνικό κατάλογο, φωτογραφίες...

 

Όπως είναι τα πράγματα τώρα το bb10 δεν είναι η καλύτερη λύση για όλους. Κατά τη γνώμη μου το φτωχό appstore αποτελεί τροχοπέδη για την εξάπλωση του. Ξέρω μπορείς να κάνεις sideload τις εφαρμογές αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο.

 

Προσωπικά αν τα οικονομικά μου το επέτρεπαν θα αγόραζα το Ζ30. Δεν είμαι ο τύπος που χρησιμοποιεί ψαγμένες εφαρμογές. Το tapatalk να παίζει και τα άλλα τα βρίσκουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και τρίχες..

Ας είχε και το blackberry ποσοστό έστω 10% και θα βλέπαμε πόσο ασφαλές θα ήταν.

Τώρα απλά δεν ασχολείται κάνεις να παραβιάσει blackberry συσκευές.

Μέχρι στιγμής παραδέχομαι τα wp που εκεί όντως δεν πέφτει καρφίτσα..

Αλλά και πάλι παραμένει top λειτουργικό για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο σε θέματα ασφαλείας. Βέβαια γίνονται διαφορά βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση (knox προστασία σε όλες τις συσκευές, όχι knox counter). Ωστόσο, το να αποκαλεί κανένας....παιδικό, είναι τουλάχιστον άκυρο. Εκτός και αν κουβαλάει κρατικά μυστικά στο κινητό του, οπότε οκ. Αλλά δεν νομίζω η nsa να πληρώνει δεκάδες χιλιάδες άτομα να διαβάζουν κάθε δραστηριότητα του κινητού σου, να ακούνε κάθε μα κάθε μήνυμα σου κλπ. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω πως περιμένουν τα κράτη τα κινητά μας για να μας καταγράφουν.

Εγω προσωπικα δεν αναφερομαι σε κρατικα μυστικα και φανταζομαι κανεις εδω απο το φορουμ

Εγω προσωπικα ολες τις πληρωμες μου τις κανω απο το κινητο μου.

Εχω συνδεσει καρτες πιστωτικες -λογαριασμους -paypal κτλ

Εσυ μπορει να θες την συσκευη σου για παιχνιδια και καλα κανεις , τοτε δεν θα πας σε blackberry ....αλλα και ουτε αποψη μου σε android , αλλα μιας και μιλαμε για κινητα και οχι παιχνιδομηχανες , τοτε το ios στα παιχνιδια ειναι μονοδρομος

Εγω επιλεγω ασφαλεια και οχι για κρατικα μυστικα , αλλα αυτα που σου ανεφερα πιο πισω τα οποια τα κανουν εκατομμυρια ανθρωποι ανα τον κοσμο

Επιλεγω blackberry και δεν θα μπω ξανα στην διαδικασια να σου εξηγησω ,αλλωστε πιο πισω ποστ μας τα ειπε καλυτερα το μελος developer cmvr για το τι εστί blackberry ος

 

Ασφάλεια και τρίχες..

Ας είχε και το blackberry ποσοστό έστω 10% και θα βλέπαμε πόσο ασφαλές θα ήταν.

Τώρα απλά δεν ασχολείται κάνεις να παραβιάσει blackberry συσκευές.

Μέχρι στιγμής παραδέχομαι τα wp που εκεί όντως δεν πέφτει καρφίτσα..

Αλλά και πάλι παραμένει top λειτουργικό για εμένα.

Εσυ προσωπικα μιας και εχεις αλλαξει 500 blackberry και καλα κανεις , θεωρουσα οτι εχεις σωστη αποψη επι του θεματος και οχι να λες οτι to οs της blackberry ειναι τριχες ,οσων αφορα την ασφαλεια

Παντα φιλικα :)

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και τρίχες..

Ας είχε και το blackberry ποσοστό έστω 10% και θα βλέπαμε πόσο ασφαλές θα ήταν.

Τώρα απλά δεν ασχολείται κάνεις να παραβιάσει blackberry συσκευές.

...

 

Δεν έχει να κάνει η ασφάλεια με το ποσοστό των χρηστών αλλά με το ότι το ΒΒ OS βασίζεται στο QNX που το κάνει ''αχτύπητο'' οπως ειπε παραπάνω και ο φίλος cmvr

 

ps

Για όσους ταξιδεύουν συχνά η όχι, υπάρχει η εξαιρετική εφαρμογή

BlackBerry Travel

 

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει η ασφάλεια με το ποσοστό των χρηστών αλλά με το ότι το ΒΒ OS βασίζεται στο QNX που το κάνει ''αχτύπητο'' οπως ειπε παραπάνω και ο φίλος cmvr

 

ps

Για όσους ταξιδεύουν συχνά η όχι, υπάρχει η εξαιρετική εφαρμογή

BlackBerry Travel

 

Επίσης να προσθέσω ότι το τελικό προϊόν που λέγεται BlackBerry συσκευή με BlackBerry 10 λειτουργικό, διαθέτει σύστημα κρυπτογράφησης που ξεκινά από τον επεξεργαστή στο εσωτερικό της και φτάνει στο software (QΝΧ). Κάθε συσκευή επίσης έχει διαφορετική κρυπτογράφηση και δεν υπάρχουν δύο BlackBerry συσκευές με την ίδια κρυπτογράφηση εκεί έξω. όλα αυτά είναι κινέζικα για όποιον δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο και θα πρότεινα σε όποιον θέλει να έχει άποψη για τα πάντα γύρω του να την εκφράζει με απόλυτη σιγουριά μόνο αν έχει διαβάσει πέντε πράγματα.;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ που θέλω να ενημερωθώ και ενδιαφερομαι να κανω το βήμα απο αντροιντ υπάρχει καμιά ελληνική πηγή να διαβάσω?παραδέχομαι τα όσα λένε οι έμπειροι εδω μέσα αλλά είναι πολύ φτωχή η ελληνική κοινοτητα δυστυχώς.ακομα και οτ γκρικμπερυ ειναι αδειο το φορουμ.θελω να καταλαβω τι ρολο βαραει το qnx αν και κατι αρχιζω να καταλαβαινω.θελω να καταλαβω γιατι ειναι καλυτερο ως προς την ασφαλεια και τη δομη του.γιατι κανει καλυτερη διαχειριση ραμ κ μπαταριας.εχω δει πολλα βιντεο κ απο τη στιγμη που μια εφαρμογη που θελω αποαντροιντ παιζει δεν θα ειχα προβλημα να μεταβω εδω.βεβαια κ με το λολλιποπ το αντροιντ εγινε πολυ ελαφρυ.το εβαλα στο ζετακι κ πεταει παρολο που ειναι ναιτλι εκδοση.τεσπα. αν καποιος εχει ορεξη κ την καλοσυνη ας παραθεσει κανα λινκ. για τα wp δεν εχει αποψη αν και διαβασα κ εκει πολλα ειδα κ τα δεκαρια,ερωτευτηκα την αρχικη οθονη τους...ωστοσο κλεινω προς bb os 10.3 αλλα περιμενω κ αλλες συσκευες...

επισης δνε βρηκα απαντηση:η πολιτικη τιμων πως ειναι?σφαζονται καθολου σαν τις αντροιντ ναυαρχιδες ή οχι?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν αναφερομαι σε κρατικα μυστικα και φανταζομαι κανεις εδω απο το φορουμ

Εγω προσωπικα ολες τις πληρωμες μου τις κανω απο το κινητο μου.

Εχω συνδεσει καρτες πιστωτικες -λογαριασμους -paypal κτλ

Εσυ μπορει να θες την συσκευη σου για παιχνιδια και καλα κανεις , τοτε δεν θα πας σε blackberry ....αλλα και ουτε αποψη μου σε android , αλλα μιας και μιλαμε για κινητα και οχι παιχνιδομηχανες , τοτε το ios στα παιχνιδια ειναι μονοδρομος

Εγω επιλεγω ασφαλεια και οχι για κρατικα μυστικα , αλλα αυτα που σου ανεφερα πιο πισω τα οποια τα κανουν εκατομμυρια ανθρωποι ανα τον κοσμο

Επιλεγω blackberry και δεν θα μπω ξανα στην διαδικασια να σου εξηγησω ,αλλωστε πιο πισω ποστ μας τα ειπε καλυτερα το μελος developer cmvr για το τι εστί blackberry ος

 

 

Εσυ προσωπικα μιας και εχεις αλλαξει 500 blackberry και καλα κανεις , θεωρουσα οτι εχεις σωστη αποψη επι του θεματος και οχι να λες οτι to οs της blackberry ειναι τριχες ,οσων αφορα την ασφαλεια

Παντα φιλικα :)

 

To τρίχες δεν πήγαινε στο οτι το λογισμικό ειναι ασφαλές ή όχι.

Ασφαλώς και είναι γιατί με το αντροιντ και τα αιφον στο 90% των συσκευών, κάνεις δεν θα κατσει να ασχοληθεί να χακαρει τα μπλακμπερρυ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω ότι το τελικό προϊόν που λέγεται BlackBerry συσκευή με BlackBerry 10 λειτουργικό, διαθέτει σύστημα κρυπτογράφησης που ξεκινά από τον επεξεργαστή στο εσωτερικό της και φτάνει στο software (QΝΧ). Κάθε συσκευή επίσης έχει διαφορετική κρυπτογράφηση και δεν υπάρχουν δύο BlackBerry συσκευές με την ίδια κρυπτογράφηση εκεί έξω. όλα αυτά είναι κινέζικα για όποιον δεν έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο και θα πρότεινα σε όποιον θέλει να έχει άποψη για τα πάντα γύρω του να την εκφράζει με απόλυτη σιγουριά μόνο αν έχει διαβάσει πέντε πράγματα.;)

Έτσι ακριβώς!!!

Μερικοί πρέπει να πάψουν να νομίζουν ότι δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας επειδή οι χρήστες του ΒΒ είναι πολύ μικρο ποσοστό.

 

Tip 3

Το BlackBerry OS 10 στην οθόνη κλειδώματος παρέχει επίσης πληροφορίες.

Οι χρήστες μπορούν με μια ματιά στην οθόνη κλειδώματος και να δούν αν έχουν νέα emails, μηνύματα ή μην. από κοινωνικά δίκτυα (π.χ. Facebook, Twitter και LinkedIn).

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο σε θέματα ασφαλείας. Βέβαια γίνονται διαφορά βήματα προς αυτή τη κατεύθυνση (knox προστασία σε όλες τις συσκευές, όχι knox counter). Ωστόσο, το να αποκαλεί κανένας....παιδικό, είναι τουλάχιστον άκυρο. Εκτός και αν κουβαλάει κρατικά μυστικά στο κινητό του, οπότε οκ. Αλλά δεν νομίζω η nsa να πληρώνει δεκάδες χιλιάδες άτομα να διαβάζουν κάθε δραστηριότητα του κινητού σου, να ακούνε κάθε μα κάθε μήνυμα σου κλπ. Έτσι και αλλιώς δεν νομίζω πως περιμένουν τα κράτη τα κινητά μας για να μας καταγράφουν.

 

Το θέμα είναι ότι με πρόσχημα την παγκόσμια τρομοκρατία χρησιμοποιούν διάφορα τεχνάσματα ώστε να έχουν την δυνατότητα όταν θέλουν να βάλουν κάποιον στο στόχαστρο να το πετυχαίνουν με ευκολία. Δεν ισχύει μόνο για κρατικά θέματα αλλά και για βιομηχανική κατασκοπεία. Ακόμα χρησιμοποιείτε κατά κόρων με ένα προγραμματάκι που μπορεί κάποιος να το κατασκευάσει σε μια εβδομάδα να παρακολουθεί τον/την σύζυγο για να δει αν τον/την απατά.:lol:

 

Εκεί το BBos έχει μεγάλο πλεονέκτημα. Αυτό που μου την σπάει σε σχέση με το adroid είναι η δυσκολίες που φέρνει στο επίπεδο προγραμματισμού σε σχέση με τα άλλα. Άσχετο με το θέμα της ασφάλειας το δεδομένο ότι δεν έχει δικαρτα μοντέλα που είναι απαραίτητα για κάποιον που ταξιδεύει πολύ ενοχλητικό.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...