Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δύο ερωτήσεις

 

Είμαι ανάμεσα στο Motorola Moto g 2nd gen και το Lenovo A806 από Κίνα. 188€ το πρώτο και 142€ το δεύτερο. Αλλά το Motorola έχει δύο χρόνια εγγύηση και σέρβις και αναβαθμίσεις παρόλο που το A806 είναι 8πύρηνο, έχει 4G και 16 Gb RAM και αναβαθμίσεις μόνο manual και πολύ ψάξιμο και εγγύηση ένα έτος. Επίσης το Motorola είναι δίκαρτο ενώ το Lenovo όχι.

 

Αν βάλω κάρτα Micro SD στο κινητό μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές σε αυτή την κάρτα ή να τη μεταφέρω; Το Motorola έχει 8 Gb εσωτερική μνήμη αποθηκευσης και 1 Gb ram. Ενώ το Lenovo έχει 16 Gb και 2 Gb. Πόσο ρόλο παίζει η εσωτερική μνήμη αποθήκευσης και η 1 ή 2 gb ram; Εχει περιορισμό στις εφαρμογές που μπορούμε να εγκαταστήσουμε; Αφού και τα δυο μπορούνε να πάρουνε Micro SD μέχρι 32 GB.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πιο πριν αναφέρω οτι πήρα τον φορτιστής turbox απο το πλαισιο με 6.90 ευρώ. Είναι 1Α και κατα την φόρτιση στο τηλέφωνο βγάζει απο 980mA~1060mA. Eπομενως μην πετάτε τα λεφτά σας σε ακριβούς φορτιστες οι οποίο στο κάτω κάτω είναι made in china και απλως πληρώνεις το brand name.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή με είχαν κοροϊδέψει απίστευτα με ένα προϊόν τούβλο-χ έχω ορκιστεί να μην αφήσω ξανά ούτε ένα λεπτό του € σε αυτούς. Με βάση κάποιες εμπειρίες που έχω έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως οτιδήποτε φέρει τη στάμπα τους πρόκειται για το χειρότερο των χειρότερων ποιοτικά κινέζικο προϊόν με βασικό στόχο το μέγιστο κέρδος για αυτούς. Σαν συνέπεια έχει πολύ μικρό χρόνο ζωής μέχρι να χαλάσει. Διαπιστωμένο τουλάχιστον σε κινητά, ταμπλέτες, στικάκια και αναλώσιμα εκτυπωτών. Ακόμα και διαβεβαίωση να είχα από κάποιον ότι είναι οκ, δεν θα έπαιρνα φορτιστή δικό τους.

 

@leas

Στην κάρτα μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές (εκτός από αυτές του συστήματος). Προσωπικά έχω καταλήξει πως στην sd βάζω μουσική και ότι τραβάει η κάμερα και αφήνω την εσωτερική μνήμη για εφαρμογές. Η ram είναι σημαντικό να είναι αρκετή. Ίσως είναι το μόνο κομμάτι που υστερεί το Moto G. Αλλά σιγουρέψου ότι έχει όντως 2 αυτό που κοιτάς γιατί έχω ακούσει κάτι περίεργα για κάποια Lenovo που διαφημίζονται με 2gb και έχουν στην πραγματικότητα 1.

Link to comment
Share on other sites

19,90€ από εδώ . Γνήσια είναι.

 

 

@asgeo

Δεν πρόκειται για τύπου gorilla glass αλλά για κανονικό. Το ότι είναι ανθεκτικό στις γρατσουνιές δεν πάει να πει πως δεν μπορεί να αποκτήσει μερικές κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες. Αρκεί να έρθει σε επαφή με κάποιο υλικό που είναι πιο σκληρό από το συγκεκριμένο γυαλί. Δες

.

 

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ

Ενδιαφέρομαι για αγορά θήκης και θέλω να ρωτήσω για την δική σου...???

Για τις θήκες flip shell ακούγονται διαφορά καθώς ο μαγνήτης που έχουν στο πίσω μέρος δημιουργεί παρεμβολές σε διάφορες λειτουργίες του κινητού...gps, πυξιδα...κ.α.

ισχύουν αυτά..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Με το πλήκτρο απαντάει στις κλήσεις; Γιατί ένα σετ handsfree από Samsung που δοκίμασα ενώ λειτουργεί μια χαρά ηχητικά, το πλήκτρο του δεν...

 

Το δοκίμασα τώρα και απαντάει κανονικά. Επίσης αν το πατήσεις κατά τη διάρκεια της κλήσης κλείνει το μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Lazorik ευχαριστώ πολύ!

 

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ

Ενδιαφέρομαι για αγορά θήκης και θέλω να ρωτήσω για την δική σου...???

Για τις θήκες flip shell ακούγονται διαφορά καθώς ο μαγνήτης που έχουν στο πίσω μέρος δημιουργεί παρεμβολές σε διάφορες λειτουργίες του κινητού...gps, πυξιδα...κ.α.

ισχύουν αυτά..???

 

Καλησπέρα. Ο μαγνήτης δεν είναι στο πίσω μέρος αλλά στο καπάκι. Την πυξίδα σίγουρα την επηρεάζει γιατί το τσέκαρα με πρόγραμμα και ανάλογα με το που βρίσκεται το καπάκι αλλάζει τη θέση του βορρά... Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί δεν δουλεύω κάτι που χρειάζεται πυξίδα. Τώρα για το GPS δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω και θα αναφέρω. Λογικά πάντως δεν βλέπω γιατί να έχει πρόβλημα. Η πυξίδα είναι που επηρεάζεται από μαγνητισμό. Δεν είμαι και ειδικός βέβαια να γνωρίζω πως λειτουργεί ένας δέκτης GPS.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις

 

Είμαι ανάμεσα στο Motorola Moto g 2nd gen και το Lenovo A806 από Κίνα. 188€ το πρώτο και 142€ το δεύτερο. Αλλά το Motorola έχει δύο χρόνια εγγύηση και σέρβις και αναβαθμίσεις παρόλο που το A806 είναι 8πύρηνο, έχει 4G και 16 Gb RAM και αναβαθμίσεις μόνο manual και πολύ ψάξιμο και εγγύηση ένα έτος. Επίσης το Motorola είναι δίκαρτο ενώ το Lenovo όχι.

 

Αν βάλω κάρτα Micro SD στο κινητό μπορώ να εγκαταστήσω εφαρμογές σε αυτή την κάρτα ή να τη μεταφέρω; Το Motorola έχει 8 Gb εσωτερική μνήμη αποθηκευσης και 1 Gb ram. Ενώ το Lenovo έχει 16 Gb και 2 Gb. Πόσο ρόλο παίζει η εσωτερική μνήμη αποθήκευσης και η 1 ή 2 gb ram; Εχει περιορισμό στις εφαρμογές που μπορούμε να εγκαταστήσουμε; Αφού και τα δυο μπορούνε να πάρουνε Micro SD μέχρι 32 GB.

Για να περάσεις εφαρμογές στην κάρτα sd πρέπει να κάνεις ρουτ. Το 1 γιγα ραμ του Moto G είναι καλό γιατί την διαχειριζεται πολύ καλά θα έλεγα. Εγώ θα σου πρότεινα το μοτο, για να μην έχεις θέμα και με εγγύηση σε περίπτωση που χαλάσει, αν πάρεις το λενοβο, και θα πρέπει να το στείλεις Κίνα και θα τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

Lazorik ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Καλησπέρα. Ο μαγνήτης δεν είναι στο πίσω μέρος αλλά στο καπάκι. Την πυξίδα σίγουρα την επηρεάζει γιατί το τσέκαρα με πρόγραμμα και ανάλογα με το που βρίσκεται το καπάκι αλλάζει τη θέση του βορρά... Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί δεν δουλεύω κάτι που χρειάζεται πυξίδα. Τώρα για το GPS δεν ξέρω. Θα δοκιμάσω και θα αναφέρω. Λογικά πάντως δεν βλέπω γιατί να έχει πρόβλημα. Η πυξίδα είναι που επηρεάζεται από μαγνητισμό. Δεν είμαι και ειδικός βέβαια να γνωρίζω πως λειτουργεί ένας δέκτης GPS.

 

οκ Μαρκ....κα μια απορία...όταν σε καλουνε ανοιγεις απλα την θηκη και απαντας ή πατας ΚΑΙ πληκτρο για να απαντησεις..???

 

Με κλειστη την θηκη δεχεσαι κανονικα κλησεις, μυνηματα, ειδοποιησεις κ.λπ.????

ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Απαντάς κανονικά κάνοντας swipe όπως και χωρίς αυτήν αφού φυσικά ανοίξεις πρώτα το κάλυμμα. Το τηλέφωνο δουλεύει όπως πριν. Το μοναδικό που κάνει η θήκη είναι να το ξυπνάει και να ανάβει την οθόνη όταν ανοίγει ( ωστόσο πρέπει να την ξεκλειδώσεις κανονικά αν έχεις ορίσει κλείδωμα, καμία διαφορά) και να το κοιμήσει (σβήσιμο οθόνης) όταν κλείνει το κάλυμμα. Στην ουσία δεν χρειάζεται απλά πλέον να πατάς το power για να το δουλέψεις ή να το κλειδώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Απαντάς κανονικά κάνοντας swipe όπως και χωρίς αυτήν αφού φυσικά ανοίξεις πρώτα το κάλυμμα. Το τηλέφωνο δουλεύει όπως πριν. Το μοναδικό που κάνει η θήκη είναι να το ξυπνάει και να ανάβει την οθόνη όταν ανοίγει ( ωστόσο πρέπει να την ξεκλειδώσεις κανονικά αν έχεις ορίσει κλείδωμα, καμία διαφορά) και να το κοιμήσει (σβήσιμο οθόνης) όταν κλείνει το κάλυμμα. Στην ουσία δεν χρειάζεται απλά πλέον να πατάς το power για να το δουλέψεις ή να το κλειδώσεις.

 

Άψογος Μαρκ..!!!!:bow:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει εφαρμογές στην SD δίχως root.

 

Όντως και εγώ τις περισσότερες τις έχω μεταφέρει στην SD

Link to comment
Share on other sites

Χάχα... Στα μούτρα.

 

Κοίτα θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αλλά με αυτήν την τιμή η οθόνη όχι μόνο είναι καλή, αλλά δεν υπάρχει και καλύτερη της.

 

Τα πράγματα είναι απλά. Η μοτορολα με 200 ευρώ σου δίνει ένα κινητό που το πάντρεμα υλικού και λογισμικού αποδίδει καλύτερα από κινητά που κοστίζουν 100 και 200 ευρώ πιο πάνω στις άλλες εταιρίες. Αν δεν καιγεσαι για παιχνίδια και για σκορ σε benchmarks, δεν υπάρχει καλύτερο. Αν υπολογίσεις και το δίκαρτο είναι βασιλιάς.

 

Εγώ περιμένω τα καλούδια από την μοτορολα.. Αργεί να τα δώσει. Φαντάζομαι μετά τα χριστουγεννα για να πουλήσει το μότο Χ 2014

 

Όταν λες καλούδια, δηλαδή τι εννοείς; Θα δώσει κάποια δώρα μετα τα Χριστούγεννα. Σόρυ αν λέω κοτσάνα απλά δεν είμαι μυημένος..

Link to comment
Share on other sites

Αφού κατέληξα σε αγορά από Ελλάδα, συρρίκνωσα τις επιλογές μου ανάμεσα σε 2-3 κινητά. Οδεύω προς την αγορά του. Θα είναι για δώρο σε άνθρωπο που θα έχει πρώτη φορά επαφή με το αντρόιντ. Καλή επιλογή; Και αν ναι, τι πρέπει να αγοράσω μαζί; Θηκούλα, φορτιστή, χαντσφρι; Ευχαριστώ

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την εχει παρει κανεις; Λεει τιποτα; Λεει μαυρη αλλα μοιαζει καφε, τι χρωμα ειναι κανονικα; Επισης εχει κανεις να προτεινει καλες ζελατινες;
....
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το αγόρασα απο public....

κατέχω και lg l90 d410 (dual sim) ....συγκριση μεταξυ των 2 δίνω ελαφρυ προβαδισμα στο lg...:D

 

το moto το ξεκλειδωσα + ροοτ μεσα σε 10 λεπτα με οδηγο βιντεο απο youtube......

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την εχει παρει κανεις; Λεει τιποτα; Λεει μαυρη αλλα μοιαζει καφε, τι χρωμα ειναι κανονικα; Επισης εχει κανεις να προτεινει καλες ζελατινες;

 

Την έχω εγώ, πολύ καλή, προς το γκρι ειναι το χρωμα της αλλά ειναι διαφανο και σε μαύρο κινητό φαίνεται μάυρη... Και πίσω το άνοιγμα στην κάμερα δεν είναι όπως τη φωτο είναι πιο μεγάλο και αφήνει έξω και το Μ

 

συγκριση μεταξυ των 2 δίνω ελαφρυ προβαδισμα στο lg..

 

Εεε;;; Απόψεις είναι αυτές, αλλά... Nope!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . ενδιαφέρομαι και εγώ για την αγορά του .

Δεν είμαι φανατικός χρήστης( πολλά από αυτά που γράφεται δεν τα καταλαβαίνω)

Μέχρι τώρα είχα για πολλά χρόνια το sony xperia active και τάρα για λίγο διάστημα το MLS IQ TALK. Είμαι ανάμεσα στο moto G . Nokia XL, Nokia 625,630 kai Alcatel C5. είδα ότι τα χαρακτηριστικά του είναι πολλή καλύτερα από τα αλλά , με προβληματίζει όμως η μπαταρία στα αλλά γράφει κάτι αυτονομίες 600 έως και 700 h. Η χρήση που κάνω είναι 15 λεπτά ομιλίας και σπανια ανοιχτό wifi και blooetooth . θα μου αντέχει 4 -5 μέρες

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την εχει παρει κανεις; Λεει τιποτα; Λεει μαυρη αλλα μοιαζει καφε, τι χρωμα ειναι κανονικα; Επισης εχει κανεις να προτεινει καλες ζελατινες;

ή παίρνεις τη πιο φθηνή ζελατίνα που βρίσκεις και όποτε χαλασει την αλλάζεις ή δίνεις μια φορά και παίρνεις αυτό

 

http://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/111482910098?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item19f4e63592

 

εγώ αυτό έχω βάλει και είναι τέλειο...

Link to comment
Share on other sites

ή παίρνεις τη πιο φθηνή ζελατίνα που βρίσκεις και όποτε χαλασει την αλλάζεις ή δίνεις μια φορά και παίρνεις αυτό

http://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/111482910098?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item19f4e63592

εγώ αυτό έχω βάλει και είναι τέλειο...

 

Την έχω εγώ, πολύ καλή, προς το γκρι ειναι το χρωμα της αλλά ειναι διαφανο και σε μαύρο κινητό φαίνεται μάυρη... Και πίσω το άνοιγμα στην κάμερα δεν είναι όπως τη φωτο είναι πιο μεγάλο και αφήνει έξω και το Μ

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Την θηκη θα την παραγγειλω, και ναι και εγω σκεφτομουνα για glass, μαλλον θα το παρω. Ειχα βρει και αυτο αλλα φανταζομαι οτι, οτι δωσεις θα παρεις ε;

....
Link to comment
Share on other sites

ή παίρνεις τη πιο φθηνή ζελατίνα που βρίσκεις και όποτε χαλασει την αλλάζεις ή δίνεις μια φορά και παίρνεις αυτό

 

http://www.ebay.com/itm/Ultimate-Shield-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Motorola-Moto-G-2nd-Gen-/111482910098?pt=UK_Computing_LaptopAccessories_RL&hash=item19f4e63592

 

εγώ αυτό έχω βάλει και είναι τέλειο...

 

Φίλε μου πόσο χοντρό είναι το γυαλί? ρωτάω γιατι ένα παρόμοιο που είχε πάρει η κοπελιά μου για iphone ήταν πολύ χοντρό και φαινόταν απαίσιο, προεξείχε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πόσο χοντρό είναι το γυαλί? ρωτάω γιατι ένα παρόμοιο που είχε πάρει η κοπελιά μου για iphone ήταν πολύ χοντρό και φαινόταν απαίσιο, προεξείχε...

δεν θεωρώ οτι είναι χοντρό. έρχεται στο ίδιο ύψος με τα ηχεία, και εφόσον το τηλέφωνο έχει και το χείλος περιμετρικά δεν φαίνεται να προεξέχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Την θηκη θα την παραγγειλω, και ναι και εγω σκεφτομουνα για glass, μαλλον θα το παρω. Ειχα βρει και αυτο αλλα φανταζομαι οτι, οτι δωσεις θα παρεις ε;

εγώ πήρα το ultimate shield λόγω μάρκας αλλά και γιατί είναι αγγλία και σε λιγότερο απ βδομάδα είναι σπίτι σου.

απο θήκες πήρα αυτά

http://www.ebay.co.uk/itm/251673706074?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=550573315123&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.co.uk/itm/271630954929?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=570466957832&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καλούδια, δηλαδή τι εννοείς; Θα δώσει κάποια δώρα μετα τα Χριστούγεννα. Σόρυ αν λέω κοτσάνα απλά δεν είμαι μυημένος..

 

Περιμένω την μοτορολα να δώσει

Και στά υπολοιπα g και χ τις ρυθμίσεις με τις έξτρα λειτουργίες των αισθητήρων

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρώ οτι είναι χοντρό. έρχεται στο ίδιο ύψος με τα ηχεία, και εφόσον το τηλέφωνο έχει και το χείλος περιμετρικά δεν φαίνεται να προεξέχει

 

Να φανταστώ ότι δεν αλλοιώνει τίποτα σε θέμα χρωμάτων ε?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...