Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετά το απγκρειντ

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το απγκρειντ

Έχει κολλήσει 46% εδώ και πόση ώρα

:mad:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων για να μην πω wipe cache/data απο recovery ειναι απαραιτητη για την συγκεκριμενη συσκευη αν θελετε να δουλεψει

 

παιρνει χρονο...

 

οπως ειπα δεν ειναι google nexus 7 (2013) που δεν μασαει.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις την 4.4.4 και θες να πας στην 6 ετοιμασου για εργοστασιακη επαναφορα

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και μενα, εκανε περιπου 30 λεπτα να περαστει. Δεν εκανα επαναφορα ρυθμισεων γιατι ολα δουλευουν ρολοι. Δεν εχει οπτικα διαφορες με την lollipop απο οτι βλεπω, μονο καποια animation παρατηρησα. Αυτο που κανει μπαμ ειναι ποσο πιο γρηγορα μπαινει στον dialer!! Μια σβελταδα την εχει στο multitasking αλλα ειναι νωρις ακομα, οπως και για την μπαταρια.

Η επιλογη να κοβεις permissions απο τις εφαρμογες φοβερη, ιδεα δεν ειχα ποσες εφαρμογες ειχαν προσβαση στις επαφες μου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα.

Έχω βάλει ΟΤΑ την 6αρα έχω κάνει την micro sd αποθηκευτικό χώρο γενικο μαζί με του τηλεφώνου. Το πρόβλημα μου είναι ότι τον συνδεω το τηλέφωνο στο pc δεν βλεπω κανένα αρχείο μέσα. Κενο είναι. Έχει αναφερθεί ξανά; Έχετε καμία ιδέα ;

 

Κατέβασε την μπάρα και θα δείς USB για φόρτιση, αγγίζεις για περισσότερες επιλογές όπως μεταφορά αρχείων και όλα λειτουργούν όπως πριν αλλά αυτό πρέπει να γίνεται κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα όλα μια χαρά δείχνουν, καλή φάση που στην αρχή όταν πρώτο μπαίνει σου δίνει επιλογή ποιά Google apps θες να εγκαταστησεις!
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και γω.Αρχικά μου ψιλοκόλλαγε αλλά έκανα clear cache και τώρα πετάει.Μου φαίνεται το ίδιο γρήγορο με kitkat.Έχει λίγο λιγότερη ελεύθερη ραμ από τη λόλλιποπ.

Ο dialer ανοίγει κατευθείαν,η εφαρμογή του τηλεφώνου κάνει βέβαια ακόμη 1-2 δεύτερα να ανοίξει.Αυτό που θέλω να δω τις επόμενες μέρες είναι πόση διαφορά κάνει το doze και αν θα ρουφάνε πάλι τη μπαταρία οι υπηρεσίες τις Google όποτε έχω ανοιχτά τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε καταλαβα ακριβως τι παιζει με την SD.Επέλεξαν να ενσωματωθεί στη μνήμη του τηλεφώνου παρόλαυτα μου την εμφανίζει ξεχωριστή και δεν έχει σώσει τίποτα ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω όμως τί σου λέει; Εμένα μου τη δείχνει ξεχωριστά με μωβ χρώμα όμως επάνω μου γράφει 7gb σε χρηση από τα 22.58 . Μάλιστα σε αντίθεση με πριν που πατάτες να μετακινηθεί στην SD μία εφαρμογή και δεν τη μετακινουσε ολόκληρη τώρα το κάνει αυτό. Όμως παίζουν και κάποιες άλλες όπως ένα παιχνίδι που δοκιμασα εγώ και είναι 500mb που δε δέχεται να τις μετακινήσει.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται update η εφαρμογή ή έτσι το έχει κάνει η Google αλλά αν είναι το δεύτερο τότε μισές δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και μενα επιτελους. Μια ερωτηση για το factory reset στις προηγουμενες εκδοσεις android την sd την εβλεπε ως εξωτερικη μνημη οποτε δεν εσβηνε τα αρχεια της με αποτελεσμα να βοηθαει ως backup. Τωρα που ρωταει τι την θελουμε την sd αν επιλεξουμε ως εσωτερικη σε factory reset θα την σβησει?
Link to comment
Share on other sites

Πάνω πάνω όμως τί σου λέει; Εμένα μου τη δείχνει ξεχωριστά με μωβ χρώμα όμως επάνω μου γράφει 7gb σε χρηση από τα 22.58 . Μάλιστα σε αντίθεση με πριν που πατάτες να μετακινηθεί στην SD μία εφαρμογή και δεν τη μετακινουσε ολόκληρη τώρα το κάνει αυτό. Όμως παίζουν και κάποιες άλλες όπως ένα παιχνίδι που δοκιμασα εγώ και είναι 500mb που δε δέχεται να τις μετακινήσει.

Δεν ξέρω αν χρειάζεται update η εφαρμογή ή έτσι το έχει κάνει η Google αλλά αν είναι το δεύτερο τότε μισές δουλειές.

Ναι έχεις δίκιο έτσι την έχει και εμένα.

Το Facebook δε το περνάει με τίποτα.Έχω προσπαθήσει 3 φορές και κάνει restart...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα την sd format σαν εσωτερική, και όσες εφαρμογές μπορούν να μετακινηθούν (πχ facebook, messenger, κτλ κτλ) τις κάνει εγκατάσταση κατευθείαν στην sd απο μόνο του χωρλις να χρειάζεται να τις μεταφέρω εγω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα. Ειμαι κατοικος Γερμανιας (δεν ξερω αν παιζει ρολο η ρομ) και εγκατεστησα και εγω την 6 προχθες η οποια υποσχοταν συν τις αλλοις και χρησιμοποιηση της SD καρτας σαν εσωτερικη μνημη. Τα πραγματα ομως δεν ειναι ακριβως ετσι. Παρατηρω οτι εφαρμογες που στην Android 5 επιτρεποντουσταν να μεταφερθουν στην καρτα τωρα πια δεν γινεται. Αλλες εφαρμογες πηγαινουν απο μονες τους , αλλες μπορεις να τις πας χειροκινητα και αλλκες καθολου. Το αποτελεσμα η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου να γεμιζει γρηγοροτερα απο οτι πριν. Στο Here maps που τουλαχιστον σε αφηνε να κατεβασεις τους χαρτες στην καρτα και η εφαρμογη να τρεχει απο την συσκευη , τωρα η μονη επιλογη που υπαρχει ειναι η εσωτερικη μνημη. Ακομα και στην καμερα δεν βρισκω επιλογη να αποθηκευονται οι φωτογραφιες και τα βιντεο στην καρτα και ειναι προεπιλεγμενο στην εσωτερικη μνημη. ΠΟλυ μπερδεμενο το θεμα μου φαινεται και δεν ξερω αν ειναι θεμα developers οι οποιοι πρεπει να αναβαθμισουν τις εν λογω εφαρμογες για να υπαρχει η δυνατοτητα μετακινησης , η εαν ειναι θεμα ROM οποτε θα πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτο. Αν καποιος μπορει καπως να βοηθησει η ξερει κατι παραπανω παρακαλω ας το μοιραστει μαζι μας
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δικο μου(ΧΤ1068)μετα απο εναναφορα εργοστασιακων στην 6 κολλανε τα παντα..Messenger,Viber κτλ τρελο lag...Τι λετε να κανω;
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και στο κινητό της κοπέλας μου. Για να συνοψίσω το βήματα:

1.Κατεβαίνει η 6.

2. Κάνω wipe data clear cache (πως μπαίνω στο recovery menu). μετά την εγκατάσταση?

3.Οι φωτογραφίες θα γίνουν backup πρίν.

Αυτά είναι τα βήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα. Ειμαι κατοικος Γερμανιας (δεν ξερω αν παιζει ρολο η ρομ) και εγκατεστησα και εγω την 6 προχθες η οποια υποσχοταν συν τις αλλοις και χρησιμοποιηση της SD καρτας σαν εσωτερικη μνημη. Τα πραγματα ομως δεν ειναι ακριβως ετσι. Παρατηρω οτι εφαρμογες που στην Android 5 επιτρεποντουσταν να μεταφερθουν στην καρτα τωρα πια δεν γινεται. Αλλες εφαρμογες πηγαινουν απο μονες τους , αλλες μπορεις να τις πας χειροκινητα και αλλκες καθολου. Το αποτελεσμα η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου να γεμιζει γρηγοροτερα απο οτι πριν. Στο Here maps που τουλαχιστον σε αφηνε να κατεβασεις τους χαρτες στην καρτα και η εφαρμογη να τρεχει απο την συσκευη , τωρα η μονη επιλογη που υπαρχει ειναι η εσωτερικη μνημη. Ακομα και στην καμερα δεν βρισκω επιλογη να αποθηκευονται οι φωτογραφιες και τα βιντεο στην καρτα και ειναι προεπιλεγμενο στην εσωτερικη μνημη. ΠΟλυ μπερδεμενο το θεμα μου φαινεται και δεν ξερω αν ειναι θεμα developers οι οποιοι πρεπει να αναβαθμισουν τις εν λογω εφαρμογες για να υπαρχει η δυνατοτητα μετακινησης , η εαν ειναι θεμα ROM οποτε θα πρεπει να συμβιβαστουμε με αυτο. Αν καποιος μπορει καπως να βοηθησει η ξερει κατι παραπανω παρακαλω ας το μοιραστει μαζι μας

 

Εφόσον ενοποιήθηκε η SD με την εσωτερική μνήμη πως θες να σου δίνει την δυνατότητα που να βάλεις τα αρχεία? :confused:

Εγώ πχ την άφησα ως έχει σαν sd για backups και στην φωτογραφική μηχανή κανονικά υπάρχει η επιλογή που να τοποθετούνται οι φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εδώ και 2 μέρες έχω διάθεση μη την αναβάθμιση για 6.0 marshmallow, πηγαίνω στις αριθμήσεις ενημερώσεις κλπ κατεβαζω το αρχείο ( 464.2 mb) και κατεβαίνει κανονικά. Μετά όμως που λέει επανεκκίνηση για να γίνει το update ,μπαίνει κανονικά στην οθόνη με το σήμα του android και η μπάρα κολλάει και κάνει επανεκκίνηση ξανά εν ώρα της διαδικασίας... Μόλις ανοίγει το κινητό μου λέει δεν ήταν επιτυχής η διαδικασία, δεν έγιναν αλλαγές. Τι πρεπει να κάνω? Και επαναφορά εργοστασιακών έκανα και με ροοτ και χωρίς ρουτ το δοκιμασία αλλά δεν. Καμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

λες για root και μη root κλπ, πες μας τι εκδοση εχει τωρα το κινητο σου, τι recovery κλπ

stock ή άλλα;

Link to comment
Share on other sites

την έβαλα και εγώ, χωρίς factory reset προς το παρόν και βλέπουμε.

δεν εβγαλε καποιο κόλημμα ή lag για να πω οτι θα το κανω αμέσως, μένω έτσι και αν χρειαστεί το κάνω μετά..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...