Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα!έχει κανείς υπόψιν κανένα μαγαζί Ελλάδα με θήκες για το κινητό?

 

http://www.e-experts.gr/motorola-shell-moto-g-2nd-gen-black-p-4625.html

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παράθεση από scorpio3 >

καλησπέρα!έχει κανείς υπόψιν κανένα μαγαζί Ελλάδα με θήκες για το κινητό?

 

στο public τις εχει στα 10 € και οχι στα 14 € που εχουν σε αυτο το site

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέει shells δεν είναι θήκες αλλά πίσω καπάκια διαφορετικού χρώματος. Σωστά στο public τα έχει φθηνότερα. Θήκες είναι αυτά που ονομάζονται flip shells και νομίζω τα έχουν στην ίδια τιμή και οι 2 (~20€).
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως ενεργοποιείται η απόκρυψη αριθμού;

ενας ευκολος τροπος να εχεις αποκρυψη σε μια κληση ειναι προσθετοντας το #31# πριν τον αριθμο

για ολες τις κλησεις ειτε πατωντας μια εντολη αναλογα με τον παροχο ειτε απο τις ρυθμισεις κλησεων

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει πάντως, αλλά multitasking δεν κάνει η συσκευή. Όλες τις εφαρμογές τις επανεκκινεί από το recent apps. Τραγική διαχείριση ram.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Είχα και στο παρελθόν συσκευές με 1gb ram,αλλά αυτό το χαλί δε το έχω ξανασυναντήσει.
Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Είχα και στο παρελθόν συσκευές με 1gb ram,αλλά αυτό το χαλί δε το έχω ξανασυναντήσει.

 

Όταν ξεκίνησα να κάνω ένα σχετικό ερώτημα στο ποστ #823 του νήματος, δέχτηκα ομοβροντία διαφωνιών από μέλη του φόρουμ μέχρι και το ποστ #864, έχοντας προτείνει την αγορά ελαφρά χρησιμοποιημένου Samsung Galaxy S4 με τα ίδια χρήματα σε όποιον δε χρειάζεται ραδιόφωνο και δεύτερη κάρτα SIM.

Σήμερα διαπιστώνω ότι δυστυχώς μάλλον είχα δίκιο και ισχύει ο βασικός νόμος του εμπορίου: "Το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε".

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μετά από 1,5 χρόνο με s2 ήρθε η ώρα για αλλαγή! Σκέφτομαι στα 180 το συγκεκριμένο κινητό. Ήμουν σχεδόν έτοιμος να το παραγγείλω μέχρι που διάβασα για μερικά προβληματάκια όπως τα pixel της οθόνης! Οι άλλες μου επιλογές είναι το lgmini 2 και το s3 neo. Βοηθήστε με σας παρακαλώ!!!!

 

Απο LG G2 Mini ερχομαι φιλε μου. Τραγικα lag, γεματο LG crapware, γυρω στις 2-4 φορες την ημερα παγωνε το home screen και δεν μπορουσες να κανεις τιποτα για 20-40 δευτερολεπτα. Νομιζω τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζει και η Samsung αλλα δεν εχω δοκιμασει το S3 Neo προσωπικα.

 

Βασικα δεν εχω αγορασει συσκευη που να μην εχει θεματα. Το moto G εχει τα λιγοτερα απο οποιαδηποτε αλλη συσκευη που ειχα. Γνωμη μου οτι ειναι η καλυτερη αγορα στα χρηματα αυτα και ειναι και δικαρτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει πάντως, αλλά multitasking δεν κάνει η συσκευή. Όλες τις εφαρμογές τις επανεκκινεί από το recent apps. Τραγική διαχείριση ram.

 

Η δικη μου εντυπωση ειναι οτι η συσκευη απο μονη της δεν μπορει να κανει τιποτα, το android ειναι υπευθυνο για την διαχειριση της μνημης. Ας δουμε τι γινεται και στην εκδοση 5.0

 

Φυσικα παντα υπαρχει ο δρομος της ανεξαρτητης Rom για οσους δεν ειναι ικανοποιημενοι με την μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το κινητό και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει συμβεί σε καάποιον από εσάς.

Με ακουστικά handsfree συνδεδεμένα επάνω στο κινητό ο ήχος κλήσης ακούγεται μόνο απο τα ακουστικά ενώ από το ηχείο ανεπαίσθητα. Ότα βγάζω τα handsfree χαλάει κόσμο!

 

Και η λύση; BT;

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα να κάνω ένα σχετικό ερώτημα στο ποστ #823 του νήματος, δέχτηκα ομοβροντία διαφωνιών από μέλη του φόρουμ μέχρι και το ποστ #864, έχοντας προτείνει την αγορά ελαφρά χρησιμοποιημένου Samsung Galaxy S4 με τα ίδια χρήματα σε όποιον δε χρειάζεται ραδιόφωνο και δεύτερη κάρτα SIM.

Σήμερα διαπιστώνω ότι δυστυχώς μάλλον είχα δίκιο και ισχύει ο βασικός νόμος του εμπορίου: "Το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε".

Μη το λες αυτό γιατί και το πρωτο moto g πάλι με 1gb ram δεν είχε τέτοιο θέμα που κι αυτό ήταν στα ίδια χρήματα. Κάτι με το software παιζει μάλλον και θα έπρεπε να το υποστηρίξει η motorola, αλλά δυστυχώς. Πάντως πιστεύω με την L να διορθωθεί και αυτό γιατί αν συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο μάλλον θα αναγκαστώ να το αποχωριστώ.

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Για τη δρομολόγηση του ήχου των ringtone αποκλειστικά στα ενσύρματα ακουστικά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά τα φοράω οπότε το ακούω όπως και να έχει. Με bluetooth χτυπάει και στο τηλέφωνο με κανονική ένταση, οπότε εικάζω πως δεν πρόκειται για bug αλλά για φυσιολογική λειτουργία που το δώσανε αυτοί που το σχεδιάσανε. Δηλαδή ακολουθούν αυτήν την λογική, αφού τα έχεις συνδεδεμένα γιατί να χτυπάει στη συσκευή(που ενδεχομένως για να φοράς ακουστικά δεν θες να ενοχλείς άλλους που είναι δίπλα σου, οπότε καλύτερα να μην ακούγεται από τα ηχεία). Αν έχεις bluetooth ακουστικό, που συνήθως μπορεί να το βγάζεις από το αυτί όταν δεν μιλάς, να χτυπάει και από τα ηχεία ώστε να το πάρεις χαμπάρι πως σε καλούν. Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα να κάνω ένα σχετικό ερώτημα στο ποστ #823 του νήματος, δέχτηκα ομοβροντία διαφωνιών από μέλη του φόρουμ μέχρι και το ποστ #864, έχοντας προτείνει την αγορά ελαφρά χρησιμοποιημένου Samsung Galaxy S4 με τα ίδια χρήματα σε όποιον δε χρειάζεται ραδιόφωνο και δεύτερη κάρτα SIM.

Σήμερα διαπιστώνω ότι δυστυχώς μάλλον είχα δίκιο και ισχύει ο βασικός νόμος του εμπορίου: "Το φτηνό το κρέας τα σκυλιά το τρώνε".

 

SAMSUNG GALAXY NOTE 4 N910 BLACK GR 729.00 € και είσαι άρχοντας

:dizzy:Αν η κοπέλα σου παραπονιέται ότι δεν την πας ποτέ κάπου ακριβά, πήγαινέ την σε ένα βενζινάδικο
Link to comment
Share on other sites

Για τη δρομολόγηση του ήχου των ringtone αποκλειστικά στα ενσύρματα ακουστικά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά τα φοράω οπότε το ακούω όπως και να έχει. Με bluetooth χτυπάει και στο τηλέφωνο με κανονική ένταση, οπότε εικάζω πως δεν πρόκειται για bug αλλά για φυσιολογική λειτουργία που το δώσανε αυτοί που το σχεδιάσανε. Δηλαδή ακολουθούν αυτήν την λογική, αφού τα έχεις συνδεδεμένα γιατί να χτυπάει στη συσκευή(που ενδεχομένως για να φοράς ακουστικά δεν θες να ενοχλείς άλλους που είναι δίπλα σου, οπότε καλύτερα να μην ακούγεται από τα ηχεία). Αν έχεις bluetooth ακουστικό, που συνήθως μπορεί να το βγάζεις από το αυτί όταν δεν μιλάς, να χτυπάει και από τα ηχεία ώστε να το πάρεις χαμπάρι πως σε καλούν.

 

Ίσως να είναι και έτσι όπως τα λες αλλά είναι η πρώτη συσκευή που μου το κάνει αυτό και απλά αναρωτήθηκα μπας και είναι bug. Πάμε για BT μάλλον!

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λίγο που το τέσταρα σε multitasking δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Ανοιχτό το play να παίζει μουσική, browsing με 3 tabs ανοιχτά, what's up ανοιχτό, απάντησα σε sms, και άφησα επίτηδες ανοιχτά στο background τα keep, spotify, gmail και skype.

 

Δεν παρατήρησα κάποιο κόλλημα. Ακόμα και να κλείνει τις εφαρμογές που "τρέχουν" πίσω δεν το κατάλαβα διότι όποια και να κλίκαρα απο task manager άνοιγε και ήταν λειτουργική μέσα σε ένα δεύτερο.

 

Τι να πω δεν ξέρω.

 

PS. Δεν ξέρω αν βοηθάει το γεγονός πως έχω το background process limit στο 4

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και έτσι όπως τα λες αλλά είναι η πρώτη συσκευή που μου το κάνει αυτό και απλά αναρωτήθηκα μπας και είναι bug. Πάμε για BT μάλλον!

Ναι είναι η μόνη συσκευή που το κάνει. Δοκίμασα ένα παλιό samsung και το xperia Z και στα 2 χτυπούσε από τα ηχεία. Προσωπικά όμως μ'αρέσει που φορώντας ακουστικά αν θες μπορείς να μην ενοχλείς καθόλου.

 

Για το θέμα του mutlitasking, να σας παραθέσω την άποψή μου.

Συμφωνώ πως είναι σπαστικό, όπως την πρώτη φορά που μου το έκανε όταν πήρα το τηλέφωνο. Δεν είμαι βέβαιος αν πρόκειται για bug, ή απλά για υπερβάλλον ζήλο στην προσπάθεια της μοτορόλα να το κάνει όσο πιο smooth γίνεται. Δηλαδή να κλείνουν όλα για να τρέχει γρήγορα το τηλέφωνο. Ναι μεν μπορεί να ανοίγει διάφορα άλλα πράγματα πολύ γρήγορα, όμως τις εφαμογές που δουλεύεις αργεί να τις εμφανίσει γιατί φορτώνει από την αρχή. Μία μπακάλικη λύση που είχα δοκιμάσει με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, είναι απλά να απεγκαταστήσω το facebook. Αυτό φαίνεται πως καταναλώνει αρκετούς πόρους και αναγκάζεται να κλείσει τα πάντα γιατί πέφτει χαμηλότερα από το όριο που έχουν θέσει ως κατώφλι πέρα από το οποίο κάνει kill τις εφαρμογές.

 

Από την άλλη όμως πλέον δεν μπορώ να πω πως με ενοχλεί τόσο πολύ γιατί απλά το έχω συνηθίσει. Ταυτόχρονα δουλεύω ένα xperia Z(σύγχρονο πανω κάτω του Galaxy $4 που αναφέρθηκε) και αν και εκεί δεν έχεις κανένα θέμα με το multitasking, στο moto g είναι όλα αρκετά πιο smooth. Μέχρι και τα redraws όταν βγαίνει στην αρχική οθόνη, που στην αρχή είχα αποφύγει με άλλον launcher αλλά τελικά επέστρεψα στο στοκ και αναγκαστικά υπομένω, δεν μου φαίνονται και τόσο ενοχλητικά. Πόσο μάλλον που πήγα να εγκαταστήσω κάτι στο S5 του αδερφού μου και στην ίδια ενέργεια έκανε το ίδιο ακριβώς...

 

Γενικά αν θέλει κανείς μια άποψη, το κινητάκι είναι εξαιρετικό vfm, αλλά αν νομίζει κάποιος ότι θα γλυτώσει χρήματα αν το προτιμήσει έναντι μιας συσκευής που κάνει 350-400 και πάνω, και ότι θα έχει ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης, μάλλον κάνει λάθος. Έχει τα κουσούρια του, που είτε μαθαίνεις να ζεις με αυτά είτε το προσπερνάς και κοιτάς για κάτι άλλο. Love or hate it κατάσταση ίσως.

 

 

PS. Δεν ξέρω αν βοηθάει το γεγονός πως έχω το background process limit στο 4

Αυτό σίγουρα βοηθάει, αλλά όπως με πληροφόρησε φίλος εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά(γιατί εγώ δεν το γνώριζα) η ρύθμιση αυτή χάνεται κάθε φορά που εκκινείς το τηλέφωνο. Μικρό το κακό βέβαια γιατί το ρυθμίζεις εύκολα.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Για τη δρομολόγηση του ήχου των ringtone αποκλειστικά στα ενσύρματα ακουστικά. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Όταν έχω συνδεδεμένα τα ακουστικά τα φοράω οπότε το ακούω όπως και να έχει. Με bluetooth χτυπάει και στο τηλέφωνο με κανονική ένταση, οπότε εικάζω πως δεν πρόκειται για bug αλλά για φυσιολογική λειτουργία που το δώσανε αυτοί που το σχεδιάσανε. Δηλαδή ακολουθούν αυτήν την λογική, αφού τα έχεις συνδεδεμένα γιατί να χτυπάει στη συσκευή(που ενδεχομένως για να φοράς ακουστικά δεν θες να ενοχλείς άλλους που είναι δίπλα σου, οπότε καλύτερα να μην ακούγεται από τα ηχεία). Αν έχεις bluetooth ακουστικό, που συνήθως μπορεί να το βγάζεις από το αυτί όταν δεν μιλάς, να χτυπάει και από τα ηχεία ώστε να το πάρεις χαμπάρι πως σε καλούν.

 

Έχει το λογική του αυτό (νομίζω το έχω πει σε παλιότερο post) αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει ένα toggle.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά αν θέλει κανείς μια άποψη, το κινητάκι είναι εξαιρετικό vfm, αλλά αν νομίζει κάποιος ότι θα γλυτώσει χρήματα αν το προτιμήσει έναντι μιας συσκευής που κάνει 350-400 και πάνω, και ότι θα έχει ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης, μάλλον κάνει λάθος. Έχει τα κουσούρια του, που είτε μαθαίνεις να ζεις με αυτά είτε το προσπερνάς και κοιτάς για κάτι άλλο. Love or hate it κατάσταση ίσως.

 

Συμφωνώ απόλυτα και νομίζω πως αν κάποιος θέλει κινητό με όσο το δυνατόν λιγότερα κουσούρια σε αυτά τα χρήματα και δε μπορεί να συμβιβαστεί σε 2-3 πράγματα τότε πάει σε windows phone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό σίγουρα βοηθάει, αλλά όπως με πληροφόρησε φίλος εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά(γιατί εγώ δεν το γνώριζα) η ρύθμιση αυτή χάνεται κάθε φορά που εκκινείς το τηλέφωνο. Μικρό το κακό βέβαια γιατί το ρυθμίζεις εύκολα.

 

Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό καθώς το κινητό δεν κλείνει εντελώς σχεδόν ποτέ. Στη χειρότερη να το βάλω σε flight το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό (το να μην το κλείνεις) μια τακτική. Όμως παρατηρώ πως όσο πιο πολλές εφαρμογές εγκαθιστώ και βαραίνει, καμιά φορά όλο κάτι μπορεί τρέχει που προκαλεί battery drain. Εντελώς στο άσχετο π.χ. προχθές είχα ανοίξει το ημερολόγιο να δω πότε είχα βάλει μια υπενθύμιση και ενώ ήταν φουλ φορτισμένο 3 ώρες μετά χωρίς χρήση είχε πάει στο 78% και στα στατιστικά την μεγαλύτερη κατανάλωση την είχε το ημερολόγιο... Οπότε για το φόβο των Ιουδαίων κάνω ένα restart μετά την φόρτιση και(νομίζω τουλάχιστον ότι) στρώνουν όλα μετά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό (το να μην το κλείνεις) μια τακτική. Όμως παρατηρώ πως όσο πιο πολλές εφαρμογές εγκαθιστώ και βαραίνει, καμιά φορά όλο κάτι μπορεί τρέχει που προκαλεί battery drain. Εντελώς στο άσχετο π.χ. προχθές είχα ανοίξει το ημερολόγιο να δω πότε είχα βάλει μια υπενθύμιση και ενώ ήταν φουλ φορτισμένο 3 ώρες μετά χωρίς χρήση είχε πάει στο 78% και στα στατιστικά την μεγαλύτερη κατανάλωση την είχε το ημερολόγιο... Οπότε για το φόβο των Ιουδαίων κάνω ένα restart μετά την φόρτιση και(νομίζω τουλάχιστον ότι) στρώνουν όλα μετά.

 

Είχαμε μια συζήτηση εδώ για τη μπαταρία πριν καμια δεκαριά μέρες και κάποιος φίλος έλεγε πως του βγάζει 4 μέρες και δυσκολευόμουν να το πιστέψω καθώς σε εμένα πήγαινε με τρελό ζόρι 2 μέρες. Λοιπόν απενεργοποίησα το Motorola Assist και απεγκατέστησα το messenger του FB και με τις 2 τελευταίες φορτίσεις είμαι στις 4 μέρες ανέτα με ελαφρία χρήση όμως. Ένα από τα δύο έκανε τρελό drain.

 

Πχ. Τώρα είμαι 4 μέρες 14 ώρες (19%) με 3+ ώρες οθόνη, 25 λεπτά ομιλία και flight mode τα βράδια για περίπου 7 ώρες.

Edited by Brimstone
Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα forum που διάβαζα σχετικά με το multitasking ούτε στην L έχει διορθωθεί. Το πρόβλημα είναι όταν έχεις αργή σύνδεση και αργούν να επανεκκινησουν οι εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Σε ξένα forum που διάβαζα σχετικά με το multitasking ούτε στην L έχει διορθωθεί. Το πρόβλημα είναι όταν έχεις αργή σύνδεση και αργούν να επανεκκινησουν οι εφαρμογές.

 

Αργή σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σπιτιού ή με αργό Wi-Fi. Μια εφαρμογή που χρειάζεται ίντερνετ θα αργήσει να ξανάφορτώσει. Ενώ αν συνέχιζε να λειτουργεί στο background ή είχε απλά κάνει pause δεν θα περίμενες.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός σπιτιού ή με αργό Wi-Fi. Μια εφαρμογή που χρειάζεται ίντερνετ θα αργήσει να ξανάφορτώσει. Ενώ αν συνέχιζε να λειτουργεί στο background ή είχε απλά κάνει pause δεν θα περίμενες.

 

Αχα, άρα το πρόβλημα είναι με τις εφαρμογές που χρειάζονται internet.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...