Jump to content

Apple iPhone 6 Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τς τς τς τς τς τς τς τς :mad::mad:

 

:p

 

καλορίζικο :D

 

 

Ευχαριστώ πολύ άντε και στα δικά σου τώρα

Πρώτες εντυπώσεις άριστες από την συσκευή. Σίγουρα προσπαθώ να συνηθίσω κάποια πράγματα αλλά γενικά μου αρέσει αρκετά. Τις επόμενες μέρες θα αποφασίσω ποιο από τα 2 θα κρατήσω αλλά σίγουρα η αλλαγή μετά από καιρό μου έκατσε καλά

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβες. Ο φιλος ειπε οτι δεν θελει να περασει το παλιο του back up.

Τα λογια του ηταν ''να το χτισω από την αρχή''

Φυσικα απο το iCloud, back up ομως, τα περναει ολα εκτος απο τα media, ενω αν απλα βαλεις το account σου περναει μονο τις επαφες, τα Notes

 

Ναι έχεις δίκιο, δεν διάβασα καλά το νήμα του...

Link to comment
Share on other sites

edit:

@ evelinalex

Αντε Ευσγγελια, σε περιμενουμε και απο εδω, με το Plus :p

 

Εσύ παρασύρεις τον κόσμο στο κακό το δρόμο :mad::mad:

:p

Πάντως για να ξανά γυρνάτε πάλι στην Apple πάει να πει ότι έχει κάνει καλή δουλειά με το Plus κ ότι αξίζει :D:D

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

...

Πρώτες εντυπώσεις άριστες από την συσκευή. Σίγουρα προσπαθώ να συνηθίσω κάποια πράγματα αλλά γενικά μου αρέσει αρκετά. Τις επόμενες μέρες θα αποφασίσω ποιο από τα 2 θα κρατήσω αλλά σίγουρα η αλλαγή μετά από καιρό μου έκατσε καλά

 

Η γνώμη μου Ευθύμη είναι να το κρατήσεις, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι που έχει το Note και είναι πολύ σημαντικό για εσένα.

Οι αλλαγές είναι ωραίο πράγμα σε αυτή την ζωή :D

Όταν βρεις χρόνο πες μας τι σου λείπει από το Android σε σχέση με το iOS.

Θα είναι πολύ σημαντική η άποψη σου αφού είσαι πάλι εδώ μετά από 4 χρόνια.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ άντε και στα δικά σου τώρα

Πρώτες εντυπώσεις άριστες από την συσκευή. Σίγουρα προσπαθώ να συνηθίσω κάποια πράγματα αλλά γενικά μου αρέσει αρκετά. Τις επόμενες μέρες θα αποφασίσω ποιο από τα 2 θα κρατήσω αλλά σίγουρα η αλλαγή μετά από καιρό μου έκατσε καλά

Βάλε το ένα από τα δύο στο συρτάρι, είναι βέβαιο ότι θα το ξαναβγαλεις...

Χαχαχα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ένα από τα δύο στο συρτάρι, είναι βέβαιο ότι θα το ξαναβγαλεις...

Χαχαχα...

 

 

Σοφή συμβουλή. Γιατί κάποια πράγματα συνειδητοποιείς μετά από μέρες χρήσης πόσο τα χρειάζεσαι και σου λείπουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ένα από τα δύο στο συρτάρι, είναι βέβαιο ότι θα το ξαναβγαλεις...

Χαχαχα...

Εσύ και τα συρτάρια σου :lol::lol: !!!

Η γνώμη μου Ευθύμη είναι να το κρατήσεις, εκτός αν χρειάζεσαι κάτι που έχει το Note και είναι πολύ σημαντικό για εσένα.

Οι αλλαγές είναι ωραίο πράγμα σε αυτή την ζωή :D

Όταν βρεις χρόνο πες μας τι σου λείπει από το Android σε σχέση με το iOS.

Θα είναι πολύ σημαντική η άποψη σου αφού είσαι πάλι εδώ μετά από 4 χρόνια.

Οι αλλαγές απαραίτητες καλά να είμαστε!! Είναι κάποια πράγματα που τα βλέπω σαν ελλείψεις αλλά μετά από λίγο ψάξιμο βρίσκω τρόπο να τα κάνω οπότε μάλλον χρειάζομαι χρόνο με το λειτουργικό... Πάντως είναι τόσο καλοσχεδιασμένο και οι εφαρμογές optimised... το touch id είναι απλά αλλού όπως και η μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Εσύ και τα συρτάρια σου :lol::lol: !!!

 

 

 

Οι αλλαγές απαραίτητες καλά να είμαστε!! Είναι κάποια πράγματα που τα βλέπω σαν ελλείψεις αλλά μετά από λίγο ψάξιμο βρίσκω τρόπο να τα κάνω οπότε μάλλον χρειάζομαι χρόνο με το λειτουργικό... Πάντως είναι τόσο καλοσχεδιασμένο και οι εφαρμογές optimised... το touch id είναι απλά αλλού όπως και η μπαταρία

 

 

Ευθύμη τρόπους βρίσκεις, τους βρήκα κι εγώ με το iPad. Όμως δεν είναι οι πρακτικοτεροι και στην πορεία σε κουράζουν αν η χρήση σου είναι ιδιάζουσα.

Αυτονομία σαν του iPad Air και του iPhone plus δεν υπάρχει. Όμως δεν αρκεί αυτό.

Δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι για να ανοίξω ένα file που χρησιμοποιώ 10 φορές την μέρα χρειάζονται περισσότερα από ένα κλικ. Αν πάμε δε στις ευκολίες των όσων κάνει το πενάκι, άστο καλύτερα. Για τα ίδια πράγματα χρειάζεσαι ώρες στο ios. Καλή δύναμη πάντως.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη τρόπους βρίσκεις, τους βρήκα κι εγώ με το iPad. Όμως δεν είναι οι πρακτικοτεροι και στην πορεία σε κουράζουν αν η χρήση σου είναι ιδιάζουσα.

Αυτονομία σαν του iPad Air και του iPhone plus δεν υπάρχει. Όμως δεν αρκεί αυτό.

Δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι για να ανοίξω ένα file που χρησιμοποιώ 10 φορές την μέρα χρειάζονται περισσότερα από ένα κλικ. Αν πάμε δε στις ευκολίες των όσων κάνει το πενάκι, άστο καλύτερα. Για τα ίδια πράγματα χρειάζεσαι ώρες στο ios. Καλή δύναμη πάντως.

 

 

Κωστή εξαρτάται τι κάνει ο καθένας σίγουρα. Με την ίδια λογική πάντως η συσκευή ξεκλειδώνει με ένα πάτημα μόνο αλλά μετά θες παραπάνω κλικ να κανείς κάτι άλλο και στο τέλος χανόμαστε στο μέτρημα.. Το μόνο σίγουρο είναι οτι υπάρχουν επιλογές κι εμείς είμαστε άρρωστοι απλά με τα τηλέφωνα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρέλαβα το φορτιστή των 12w. Μιλάμε για απαραίτητη αγορά, φόρτισε το κινητό σε 1 ώρα και 45 λεπτά περίπου... Καμία σχέση..
Nokia 3310 - Nokia 5210 - Nokia 7610 - Sony ericsson w880 - Sony ericsson w715 - Sony ericsson Aino - Iphone 4 - Ipad mini - Iphone 6 plus...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα παρέλαβα το φορτιστή των 12w. Μιλάμε για απαραίτητη αγορά, φόρτισε το κινητό σε 1 ώρα και 45 λεπτά περίπου... Καμία σχέση..

 

 

Ετοιμαζόμουν να το αγοράσω αλλά να σου πω την αλήθεια δίστασα σκεφτόμενος ότι η γρήγορη φόρτιση καθημερινά ή κάθε δυο μέρες ίσως δεν είναι ότι καλύτερο για την μπαταρία.. Λέω εγώ τώρα μιας και δεν είναι hot swappable

Απο την άλλη είναι ελκυστικό το νούμερο που είδες

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα αλλιως δεν θα τον έδιναν ούτε για iPad. Στο κάτω κάτω και η μπαταρία εύκολα αλλάζει, σε κανα χρόνο θα τις βρίσκεις στο eBay με 10€...
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα αλλιως δεν θα τον έδιναν ούτε για iPad. Στο κάτω κάτω και η μπαταρία εύκολα αλλάζει, σε κανα χρόνο θα τις βρίσκεις στο eBay με 10€...

 

 

Δεν διαφωνώ απλά είναι πολλοί αυτοί που θα πάνε στο επίσημο service της Apple μετά απο 1,5-2 χρόνια για αλλαγή μπαταρίας όποτε δεν την χαλάει καθόλου κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Ευθύμη τρόπους βρίσκεις, τους βρήκα κι εγώ με το iPad. Όμως δεν είναι οι πρακτικοτεροι και στην πορεία σε κουράζουν αν η χρήση σου είναι ιδιάζουσα.

Αυτονομία σαν του iPad Air και του iPhone plus δεν υπάρχει. Όμως δεν αρκεί αυτό.

Δεν μπορώ να ξεπεράσω το γεγονός ότι για να ανοίξω ένα file που χρησιμοποιώ 10 φορές την μέρα χρειάζονται περισσότερα από ένα κλικ. Αν πάμε δε στις ευκολίες των όσων κάνει το πενάκι, άστο καλύτερα. Για τα ίδια πράγματα χρειάζεσαι ώρες στο ios. Καλή δύναμη πάντως.

Δε νομίζω ότι το να χρειάζεται παραπάνω από ένα κλικ είναι λόγος να μας "κουράζει" το iOS. Εγώ από android κινητό και τάμπλετ πήγα σε iPhone και iPad και ειλικρινά δεν είχα κανένα πρόβλημα προσαρμογής, παρόλο που πριν δεν είχα δουλέψει iOS. Ίσα ίσα μου φαίνεται πιο βολικό. Και τις χρησιμοποιώ όλη μέρα και τις δύο συσκευές. :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το να χρειάζεται παραπάνω από ένα κλικ είναι λόγος να μας "κουράζει" το iOS. Εγώ από android κινητό και τάμπλετ πήγα σε iPhone και iPad και ειλικρινά δεν είχα κανένα πρόβλημα προσαρμογής, παρόλο που πριν δεν είχα δουλέψει iOS. Ίσα ίσα μου φαίνεται πιο βολικό. Και τις χρησιμοποιώ όλη μέρα και τις δύο συσκευές. :)

 

Αυτο που θελει να πει ο Κωστας - κι ειναι απολυτα σωστο- ειναι οτι για να κανεις 5 τυποποιημενες δουλεις στην καθημερινοτητα σου, η απουσια widgets και σωστων συντομευσεων οδηγει στη σπαταλη χρονου για την υλοποιηση τους.

Δυστυχως, καλως η κακως το ios εχει γερασει για τα καλα και τα οποια facelift της Apple, το καθιστουν -πανεμορφο μεν, δυσχρηστο και απαρχαιωμενο δε...

Link to comment
Share on other sites

Σπαταλη χρονου.. Δηλαδη αντι για 2 sec μπορει να κανει 5sec!? δυσχρηστο και απαρχαιωμενο.. Μαλιστα.. Για ποσο καιρο το εχεις δουλεψει ειπαμε;; Το χαοτικο μενου με τις εφαρμογες δηλαδη ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογιας;; Οι χρηστες παντως για να ειναι ευχαριστημενοι ( το λενε και χρηστες που προερχονται απο note 4 ) αυτο αλλο δειχνει.. Και επισης ξερω αρκετους χρηστες που το s pen το χρησιμοποιουν ελαχιστα .. Αυτο δεν τους καθιστα επαγγελματιες μαλλον και κανουν περισσοτερο χρονο απο αλλους που το χρησιμοποιιουν..
Link to comment
Share on other sites

Σπαταλη χρονου.. Δηλαδη αντι για 2 sec μπορει να κανει 5sec!? δυσχρηστο και απαρχαιωμενο.. Μαλιστα.. Για ποσο καιρο το εχεις δουλεψει ειπαμε;; Το χαοτικο μενου με τις εφαρμογες δηλαδη ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογιας;; Οι χρηστες παντως για να ειναι ευχαριστημενοι ( το λενε και χρηστες που προερχονται απο note 4 ) αυτο αλλο δειχνει.. Και επισης ξερω αρκετους χρηστες που το s pen το χρησιμοποιουν ελαχιστα .. Αυτο δεν τους καθιστα επαγγελματιες μαλλον και κανουν περισσοτερο χρονο απο αλλους που το χρησιμοποιιουν..

 

Μετα απο 25 περιπου iphone 4, 4s, 5, καμια δεκαρια ipad (1,2, mini retina), ναι, μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι για τις δικες μου αναγκες το μηλο ειναι πολυ πισω απο το note 4. Βεβαια εγω ειμαι εξαρτημενος απο το wacom digitizer, οποτε αυτο ειναι αλλη μια παραμετρος.

Οπως και να εχει η κουβεντα μεγαλη και μαλλον δεν ενδιαφερει τους περισσοτερους σε αυτο το νημα (κι ειμαστε κι εκτος θεματος)...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 25 περιπου iphone 4, 4s, 5, καμια δεκαρια ipad (1,2, mini retina), ναι, μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι για τις δικες μου αναγκες το μηλο ειναι πολυ πισω απο το note 4. Βεβαια εγω ειμαι εξαρτημενος απο το wacom digitizer, οποτε αυτο ειναι αλλη μια παραμετρος.

Οπως και να εχει η κουβεντα μεγαλη και μαλλον δεν ενδιαφερει τους περισσοτερους σε αυτο το νημα (κι ειμαστε κι εκτος θεματος)...

 

ανοίξτε ένα θέμα στους διαξιφισμούς να πάρουμε κι εμείς μέρος στη συζήτηση, όχι την υποκειμενική, αλλά την αντικειμενική :)

Link to comment
Share on other sites

ανοίξτε ένα θέμα στους διαξιφισμούς να πάρουμε κι εμείς μέρος στη συζήτηση, όχι την υποκειμενική, αλλά την αντικειμενική :)

 

 

Αντικειμενική προσέγγιση δεν θα υπάρξει ποτέ γιατί είμαστε όλοι διαφορετικοί χρήστες με άλλες ανάγκες και προτεραιότητες.. Ξαναλέω οτι πλέον έχουμε πολλές και καλές επιλογές και σε διαφορετικές μάλιστα πλατφόρμες όποτε ο καθένας όπως αρέσκεται και βολεύεται..

 

Και για να μην είμαι εκτός θέματος και γκρινιάζει ο αγαπητός Dinfun παραθέτω κάποιες βραδυνές από iphone 6 plus. Απλά βγήκα έξω από το σπίτι και τράβηξα τις φωτογραφίες συν μία εσωτερικού χώρου με κλειστά τα φώτα (μόνο δέντρο και τηλεόραση ήταν ανοιχτά και στο δίπλα δωμάτιο).

 

Το δέντρο είναι για τα Χρόνια Πολλά!

 

https://www.dropbox.com/s/pi72kdsmywgwfyg/Photo%2012-19-14%2C%2022%2029%2050.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/2zkqhci0ue6qtjr/Photo%2012-19-14%2C%2022%2030%2003.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/a2uacdx5wmwe758/Photo%2012-19-14%2C%2022%2030%2021.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/aiw2ueryke01jia/Photo%2012-19-14%2C%2022%2030%2041.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/fnhxin4sq99p2gz/Photo%2012-19-14%2C%2022%2030%2051.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ce1e6dd1v3nfs52/Photo%2012-19-14%2C%2022%2030%2058.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pz6oe7rsa4rbn9m/Photo%2012-19-14%2C%2022%2031%2007.jpg?dl=0

 

Φωτογραφίες ημέρας δεν παραθέτω αφού τις βρίσκω πραγματικά εξαιρετικές και με απίστευτη απόδοση χρωμάτων (κυριολεκτικά ότι βλέπεις αποτυπώνει). Οι βραδυνές του Note νομίζω ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με το plus αλλά η ανάλυση του Ν4 του δίνει extra points

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενική προσέγγιση δεν θα υπάρξει ποτέ γιατί είμαστε όλοι διαφορετικοί χρήστες με άλλες ανάγκες και προτεραιότητες.. Ξαναλέω οτι πλέον έχουμε πολλές και καλές επιλογές και σε διαφορετικές μάλιστα πλατφόρμες όποτε ο καθένας όπως αρέσκεται και βολεύεται..

 

 

 

Παρα πολύ σωστός ο Ευθήμης ! Ο φίλος πιο πίσω είπε θέλει ενα η δυο κλικ παραπάνω για να ανοιξει ενα αρχείο στο ifile και τον ενοχλεί, και πολύ καλά κανει να λέει αυτό που τον πειράζει. Εγω π.χ. λεω θα ηθελα ενα notification φωτάκι για της ειδοποιήσεις να υπάρχει στην μπροστινη οθόνη.

Το να λέμε ομως μια συσκευή σαν το plus αργή η απαρχαιωμένη η οτι θέλει ώρες για να κάνεις κατι ειναι το λιγότερο αστείο θα μπορούσα να πω.

Οταν κάνω επεξεργασία σε αρχεία βίντεο με τα ίδια προγράμματα που ειχα και στο note 3,και βλέπω διαφορές της τάξεως του 1/3 ισως και 1/4 στο χρόνο υπέρ του iphone τοτε καταλαβαίνεις την άριστη συνεργασία software - hardware. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν το iphone ειχε τα specs του note 4 .

 

Και για να ειμαστε στο θέμα . Ευθήμη δοκίμασε μεσα απο της ρυθμίσεις να βάλεις στο on την εγγραφή βιντεο στα 60fps . Τρομερη δουλεία σε smoothnes με άριστα αποτελέσματα απο ois .

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ σωστός ο Ευθήμης ! Ο φίλος πιο πίσω είπε θέλει ενα η δυο κλικ παραπάνω για να ανοιξει ενα αρχείο στο ifile και τον ενοχλεί, και πολύ καλά κανει να λέει αυτό που τον πειράζει. Εγω π.χ. λεω θα ηθελα ενα notification φωτάκι για της ειδοποιήσεις να υπάρχει στην μπροστινη οθόνη.

Το να λέμε ομως μια συσκευή σαν το plus αργή η απαρχαιωμένη η οτι θέλει ώρες για να κάνεις κατι ειναι το λιγότερο αστείο θα μπορούσα να πω.

Οταν κάνω επεξεργασία σε αρχεία βίντεο με τα ίδια προγράμματα που ειχα και στο note 3,και βλέπω διαφορές της τάξεως του 1/3 ισως και 1/4 στο χρόνο υπέρ του iphone τοτε καταλαβαίνεις την άριστη συνεργασία software - hardware. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν το iphone ειχε τα specs του note 4 .

 

Και για να ειμαστε στο θέμα . Ευθήμη δοκίμασε μεσα απο της ρυθμίσεις να βάλεις στο on την εγγραφή βιντεο στα 60fps . Τρομερη δουλεία σε smoothnes με άριστα αποτελέσματα απο ois .

Καθένας κρίνει σύμφωνα με την απόδοση της συσκευής στην χρήση που κάνει.

Δεν έχω αφήσει το ios από το 2008. Πάντα έχω στην κατοχή μου ένα iPhone η iPad.

Υπάρχουν τομείς που το ios πετάει, υπάρχουν όμως και άλλα πράγματα στα οποία είναι αργό.

 

Το iFile είναι μια λύση αλλά όχι για όλους και παρότι μπορείς να έχεις στα favorites τα αρχεία που χρησιμοποιείς συνεχώς, δεν είναι το ίδιο απλό όσο ένα shortcut.

Στην δική μου χρήση υπάρχουν πολλά μικρά πράγματα που μαζεύονται και με κουράζουν στο ios στην καθημερινότητα μου.

Ειδικά η τακτική της Apple που σε υποχρεώνει σε απόλυτη συμβατότητα μόνο με δικές της συσκευές που από φέτος το έκανε ακόμα χειρότερο αφού απορρίπτει σχεδόν όλες τις νέες δυνατότητες του ios 8 στα Mac προ του 2011.

 

Όταν λοιπόν κάνω αποδεδειγμένα την δουλειά μου απλούστερα και γρηγορότερα, δεν μπορώ να ταλαιπωρώ τον εαυτό μου για να λέω ότι έχω iPhone η iPad.

Ούτε κατηγορώ το ios. Αν ήθελε η Apple θα μπορούσε να ήταν τέλειο.

Κάθε χρόνο αγοράζω κάποια ios συσκευή με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να μείνω αλλά δεν....

Πέρισυ πήρα το 5s φέτος το air.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο αγοράζω κάποια ios συσκευή με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να μείνω αλλά δεν....

Πέρισυ πήρα το 5s φέτος το air.

... η ελπίδα πεθαίνει τελευταία

:p

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

.

Κάθε χρόνο αγοράζω κάποια ios συσκευή με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να μείνω αλλά δεν....

Πέρισυ πήρα το 5s φέτος το air.

Ξέρεις γιατί Κώστα; γιατί πλέον το Android είναι όμορφο (lollipop), χρηστικό, αξιόπιστο υπέρ το δεον και με πολύ περισσότερες λύσεις να κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα και αποτελέσματικα. Βάλε και το hardware δίχως ελλείψεις (βλέπε την τεράστια πατατα της Μήλιας με τη ραμ) κι εχεις την απάντηση γιατί δε μπορείς να μείνεις (Οπως και εγώ) σε ένα μήλο.

Στο θέμα μας. Βρέθηκε στα χέρια μου ένα iPhone 6 plus. Ασχολήθηκα μαζί του 30 λεπτά. Και μετά αγγελία το δικό μου σφραγισμένο χωρίς να κάνω καν τον κοπο να το ανοίξω...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί Κώστα; γιατί πλέον το Android είναι όμορφο (lollipop), χρηστικό, αξιόπιστο υπέρ το δεον και με πολύ περισσότερες λύσεις να κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα και αποτελέσματικα. Βάλε και το hardware δίχως ελλείψεις (βλέπε την τεράστια πατατα της Μήλιας με τη ραμ) κι εχεις την απάντηση γιατί δε μπορείς να μείνεις (Οπως και εγώ) σε ένα μήλο.

Στο θέμα μας. Βρέθηκε στα χέρια μου ένα iPhone 6 plus. Ασχολήθηκα μαζί του 30 λεπτά. Και μετά αγγελία το δικό μου σφραγισμένο χωρίς να κάνω καν τον κοπο να το ανοίξω...

Βασικά για 2 πράγματα 'ζήλευα" τα μήλα.

Για το smoothness & τη σταθερότητα τους.

Αλλά πάντα οι μικρές οθόνες τους και οι απαράδεκτοι περιορισμοί(χωρίς jb) με έκαναν και ότι είχα πάρει απ τη μηλιά είχε δωθεί "χθες" με συνοπτικές διαδικασίες.

Επειδή όμως μου αρέσουν οι μεγάλες συσκευές έριξα και 1 ματιά στο νέο plus.

Και δυστυχώς πάλι τα ίδια ένιωσα (ευτυχώς χωρίς να το αγοράσω αυτή τη φορά).

Εκτός απ το μέγεθος σε σχέση με την οθόνη, το ότι γλιστράει και θέλει θήκη οπότε πάει περίπατο το feeling(που προσωπικά δε με ενδιαφέρει και πολύ) και διάφορα άλλα σπαστικά για μένα (καθόλου notification etc)είδα ότι το S5 μου με lollipop πλέον έχει πλησιάσει επικίνδυνα κοντά στο 1 βασικό όπλο των μήλων, το smoothness(άσε που το wp μου είναι στα ίδια ή ανώτερα επίπεδα) και όσο για τη σταθερότητα αξιοπιστία από το Μάϊο που το έχω για βασική συσκευή (ρεκόρ για μένα)δε μου έχει κάνει κιχ και βέβαια Hard reset του έκανα μόνο για να περάσω (με odin)τη τελευταία lollipop της Πολωνίας.

Οπότε πάνε κ τα 2 βασικά μείον του Android.

Και όλα αυτά με τη κορυφαία ελευθερία του Android και σε 1 περυσινό κινητό, όχι στο Nexus 6 που είναι ο άμεσος ανταγωνιστής του plus και πιθανή αγορά σύντομα για μένα.

Δε θα έγραφα αλλά είδα το ποστ του Βαγγέλη αλλά και του Κώστα πιο πριν και είπα να πω τη γνώμη μου.

Συμφωνώ σε ότι γράφουν και πλέον δε "ζηλεύω" σε τίποτα τα μήλα αντίθετα χαίρομαι το πιο ελεύθερο και τρελά παραμετροποιήσημο λειτουργικό που έχω επιλέξει που έχει κάνει τέτοια τεράστια πρόοδο.

Καταλαβαίνω όμως και αυτούς που έχουν διαλέξει μήλο και έχουν επενδύσει στο οικοσύστημα του.

Το καλό είναι ότι πλέον υπάρχουν καλές επιλογές για όλους και για ότι βολεύει το καθένα.

Για μένα όμως το αφού δε κατάφερε να με τραβήξει και το θηρίο το PLUS το κεφάλαιο μήλο πιστεύω έκλεισε πλέον.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό πάντα λέω οτι τα μονο Apple που αξίζουν τα λεφτά τους σε μεγαλύτερο βαθμό είναι μονο τα tablet της και ειδικά με το air 2 όπου δεν τσιγκουνεύτηκαν να βάλουν πολύ ισχυρό hardware ετςι ώστε να δέσει το γλυκό πιο κατάλληλα με το software διότι ξεκάθαρα απο το iOS 8 και στις μελλοντικές αναβαθμίσεις θα είναι το ελάχιστο για να απολαμβάνει ο χρήστης τη μέγιστη εμπειρία χρήσης χώρις εκπτώσεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...