Jump to content

Meizu MX4 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρα πολύ καλά χαρακτηριστικά! Ειδικά η ανάλυση οθόνης είναι το κάτι άλλο! Θα προτιμούσα όμως ubuntu παρά flyme. Τέλος πάντων! Ελπίζω σε ανταγωνιστική τιμή!
Link to comment
Share on other sites

φημες μιλανε για τιμολογηση 399Ε στην Ιταλια το 16αρι.

 

βγαζει antutu 45000 περιπου.

http://blog.meizu.it/meizu-mx4-pro-benchmark-antutu/

 

δεν ειναι ασχημα αλλα περιμενα καλυτερα

 

Δεν μου αρεσει τοσο το κουμπακι ,απεχθανομαι τα κουμπακια στην οθονη απο κατω.

Παραμενω με το ΜΧ4 το απλο μεχρι να το πουλησω για να παρω το mx4 το 64αρι.

Σιγουρα εντυπωσιακη συσκευη και μπαταρια που πρεπει να κραταει.

Το απλο ομως το βρισκω απειρως πιο ομορφο.

 

YG.λεμε απλο αλλα βγαζει antutu 50χιλ...

τελικα ολοι βιαστηκαν με τις QHD.

 

ΥΓ2. To Led που το εχει;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Άσχημο το κουμπί. Led δεν βλέπω να έχει στο κουμπί σαν το μικρότερο mx4. Δεν το δίνω τελικά το mx4 μου! :)
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα υπαρχουν καποια ποιοτικα χαρακτηριστικα που δικαιολογουν τον χαρακτηρισμο του ως pro και την τιμη. Θα μπορουσε να εχει τον 5433 οχι για κανεναν αλλο λογο, αλλα για να ικανοποιησει οσους δινουν ιδιαιτερη σημασια στους αριθμους. Στην πραξη δεν θα υπαρχει θεμα. Και τα 325 ευρω ειναι χαμηλη τιμη σε σχεση με k920 και mate 7.

 

Side to side φωτογραφικη συγκριση με mx4

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&ie=UTF8&nv=1&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&u=http://bbs.meizu.cn/thread-5352340-1-1.html&usg=ALkJrhgDAoZvNxrKGaXXcihN7Szs2nOgjQ

Link to comment
Share on other sites

325 στην Κίνα.Από τα γνωστά καταστήματα θα είναι τουλάχιστον 50-70 ευρώ πάνω.Με μια πιο ψύχραιμη ματιά φαίνεται αρκετά καλό.Δεν μου αρέσουν η 5.5 ιντσών οθόνη,η μπαταρία ,το πλαστικό καπάκι από πίσω και το πανάθλιο και κακάσχημο κουμπί από μπροστά.Μπορεί και καλύτερα η Meizu.Ή να το πω διαφορετικά:δεν βλέπω γιατί να πάει κάποιος στο Pro και να μην πάρει το απλό
Link to comment
Share on other sites

Φτηνο θα ελεγα, εδω με 310ε παιρνεις το mx3 στην Ελλαδα.

 

Για το μεταλλικο καπακι και εγω θα το ηθελα αλλα για να μην βαζουν κατι θα ξερουν, ισως να επηρεαζει το σημα ή την αισθηση θερμοτητας στο χερι. Θα υπαρχει aftermarket αλλωστε. Το κουμπι ειναι ψιλοασχημο αλλα ποιοτικα μου φαινεται πολυ οκ. Η χρησιμοτητα του θα αυξηθει με την προσθηκη απο το νεο ετος δυνατοτητας ασφαλων συναλλαγων με το paypal. Η αγορα παει προς τα εκει δυστυχως ή ευτυχως. Και το audio θα ειναι μαλλον καλυτερο. Ας ξεκαθαρισουν ολα τα σπεκ να γινει και κανα ριβιου και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο είναι περίπου όπως το ήθελα, δυστυχώς όμως πρέπει να πάρω νέα συσκευή σύντομα και τα οικονομικά μου δεν θα μου το επιτρέψουν να το πάρω δυστυχώς. Ίσως του χρόνου να είμαι ποιό τυχερός.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όλοι παρατηρήσατε την διόρθωση χρώματος που έκανε περιμετρικά η meizu στο pro και τώρα συμβαδίζει με το πίσω καπάκι σε αντίθεση με το απλό mx4 που τα χρώματα είναι ότι ναναι. Κατά τα άλλα pro λέγαμε αλλά από ότι βλέπω σε επιδόσεις κατώτερο θα είναι λόγω 2κ οθόνης και αδύναμης gpu.Εδώ με το ζόρι ο Exynos 5433 του Note 4 με την mali T760 ζορίζεται και αντί να μου βάλουν κάτι ανάλογο έβαλαν κάτι που για εμένα είναι αποτυχία.Βέβαια είναι και το κόστος που πρέπει να συμπεριληφθεί για αυτό και μπήκε ο 5430 και όχι ο 5433 αλλά υποτίθεται ότι βγάζεις κάτι καλύτερο από το απλό μοντέλο, κάτι που θα παραπέμψει έναν αγοραστή να αγοράσει αυτό αντί του απλού mx4 αλλά εγώ δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγω να αγοράσει κάποιος το pro από το απλό.Αισθητήρες δαχτυλικού αποτυπώματος και 2κ οθόνες και άλλα κουραφέξαλα τέτοια μόνο διαφημιστικά τρικ είναι και τίποτα παραπάνω που για εμένα προσωπικά είναι τελείως περιττά.Καλό το απλό mx4 αλλά όχι όσο καλο έπρεπε να είναι το pro.
Link to comment
Share on other sites

παντως με αυτο το κουμπακι ειναι πιο ομορφη η χρυσαφενια και η ασπρη εκδοση απο την μαυρη.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όλοι παρατηρήσατε την διόρθωση χρώματος που έκανε περιμετρικά η meizu στο pro και τώρα συμβαδίζει με το πίσω καπάκι σε αντίθεση με το απλό mx4 που τα χρώματα είναι ότι ναναι. Κατά τα άλλα pro λέγαμε αλλά από ότι βλέπω σε επιδόσεις κατώτερο θα είναι λόγω 2κ οθόνης και αδύναμης gpu.Εδώ με το ζόρι ο Exynos 5433 του Note 4 με την mali T760 ζορίζεται και αντί να μου βάλουν κάτι ανάλογο έβαλαν κάτι που για εμένα είναι αποτυχία.Βέβαια είναι και το κόστος που πρέπει να συμπεριληφθεί για αυτό και μπήκε ο 5430 και όχι ο 5433 αλλά υποτίθεται ότι βγάζεις κάτι καλύτερο από το απλό μοντέλο, κάτι που θα παραπέμψει έναν αγοραστή να αγοράσει αυτό αντί του απλού mx4 αλλά εγώ δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγω να αγοράσει κάποιος το pro από το απλό.Αισθητήρες δαχτυλικού αποτυπώματος και 2κ οθόνες και άλλα κουραφέξαλα τέτοια μόνο διαφημιστικά τρικ είναι και τίποτα παραπάνω που για εμένα προσωπικά είναι τελείως περιττά.Καλό το απλό mx4 αλλά όχι όσο καλο έπρεπε να είναι το pro.

 

 

+1

βασικα το 2κ ειναι τελειως αχρειαστο, και ουσιαστικη διαφορα θα εχει μονο στο οτι καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

παντως με αυτο το κουμπακι ειναι πιο ομορφη η χρυσαφενια και η ασπρη εκδοση απο την μαυρη.

Αρχίζεις και γλυκοκοιταζεις δημητραρα!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζεις και γλυκοκοιταζεις δημητραρα!!!

 

κατσε καλα πρωι πρωι μεγαλε...:p

 

της ανωμαλιας εχει γινει τους τελευταιους μηνες με τα κινητα :lol:

 

ΥΓ.διαθεσιμοτητα δεν ξερουμε!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρώτο hands on από τον andi sykes του gizchina, στην πράξη μια χαρά δουλεύει το fingerprint ενώ υπάρχουν και βοηθήματα για χρήση με το ένα χέρι.

 

Κρατάω την αυξημένη ασφάλεια των δεδομένων του χρήστη, τα 3gb ram, το καλύτερο υποσύστημα ήχου Hi-Fi, το sapphire glass στην πίσω κάμερα, το βελτιωμένο σε θέμα κατανάλωσης και αντίθεσης πάνελ, το HDR video, τα 100fps slow motion video, τις βελτιώσεις στο ISP και στους αλγόριθμους της κάμερας, τα 5mp της μπροστινής κάμερας και την βελτιωμένη όπως λένε αυτονομία :worry:

 

Για μένα δικαιολογεί το όνομα και το κόστος του με το παραπάνω.

Το θέμα είναι πόσο θέλει κάποιος όλα αυτά τα χαρακτηριστικά για να μπορέσει να καταπιεί το σχήμα του κουμπιού :cry:

 

Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα αν είχε OIS, f1.8 και κάποιες σχεδιαστικές διαφορές και υλικά που να το κάνουν να ξεχωρίζει και όχι απλά να είναι ένα μεγαλύτερο mx4. Φυσικά 2 sim και sd δεν περιμέναμε έτσι και αλλιώς.

 

edit: δεν πιστεύω με τίποτα να πουλήσει όσο το mx4 αλλά η πρώτη παρτίδα εντός κίνας εξαφανίστηκε ήδη

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Ένα πρώτο hands on από τον andi sykes του gizchina, στην πράξη μια χαρά δουλεύει το fingerprint ενώ υπάρχουν και βοηθήματα για χρήση με το ένα χέρι.

 

Κρατάω την αυξημένη ασφάλεια των δεδομένων του χρήστη, τα 3gb ram, το καλύτερο υποσύστημα ήχου Hi-Fi, το sapphire glass στην πίσω κάμερα, το βελτιωμένο σε θέμα κατανάλωσης και αντίθεσης πάνελ, το HDR video, τα 100fps slow motion video, τις βελτιώσεις στο ISP και στους αλγόριθμους της κάμερας, τα 5mp της μπροστινής κάμερας και την βελτιωμένη όπως λένε αυτονομία :worry:

 

Για μένα δικαιολογεί το όνομα και το κόστος του με το παραπάνω.

Το θέμα είναι πόσο θέλει κάποιος όλα αυτά τα χαρακτηριστικά για να μπορέσει να καταπιεί το σχήμα του κουμπιού :cry:

 

Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα αν είχε OIS, f1.8 και κάποιες σχεδιαστικές διαφορές και υλικά που να το κάνουν να ξεχωρίζει και όχι απλά να είναι ένα μεγαλύτερο mx4. Φυσικά 2 sim και sd δεν περιμέναμε έτσι και αλλιώς.

 

edit: δεν πιστεύω με τίποτα να πουλήσει όσο το mx4 αλλά η πρώτη παρτίδα εντός κίνας εξαφανίστηκε ήδη

 

δεν εινα ασχημο τελικα......το κουμπι μου φαινεται να ειναι χωμενο στο γυαλι της οθονης και δεν προεξεχει...

επισης ειναι στο ιδιο χρωμα το μαυρο απο το κουμπακι με το υπολοιπο μερος της οθονης,οχι οπως σε αλλα κινητα που αλλαζει το χρωμα και δεν ειναι ομοιομορφο.

το νικελακι γυρω απο το κουμπακι δεν ειανι πλαστικο αλλα Stainless steel...

Ενδεχεται να ειναι πιο ομορφο σε ασπρο η χρυσαφι!

αλλα κατι μου λεει απο κοντα ειναι πιο ομορφο.Καθε κινητο μονο στο χερι μπορεις να το καταλαβεις.

Στα συν αυτα που αναφερεις για την καμερα και το γυαλι zaphire.Ισχυει εχει zaphire...

Δεν ειναι ασχημο κινητο και ειμαι περιεργος για την μπαταρια του με την νεα τεχνολογια που εχουν εφαρμοσει για την οθονη.

fully laminated σε συνδυασμο με την JDI πρεπει να εχουν φτιαξει μοναδικη αισθηση

Θελω επισης να δω αυτο που λενε οτι το κινητο ξυπναει ενω του μιλας και κανει καποια πραγματακια ενω δεν το εχεις ακουμπησει τυπου Moto

για το mp3 του και τον ηχο δεν θα μιλησω...ηδη στο MX4 ειναι κορυφαιος

 

παμε μαλλον χαλαρα στα 400Ε για το 16αρι πλεον σε αυτο το επιπεδο....για την εκδοση την Ευρωπαικη.

http://www.meizu.com/en/products/mx4prospec.html

 

ΠΟΛΥ ενδιαφερον.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό το κουμπί δεν μου αρέσει καθόλου. Τώρα είδα πως είναι μεγαλύτερο από το mx4, νόμιζα ήταν το ίδιο!
Link to comment
Share on other sites

δεν εινα ασχημο τελικα......το κουμπι μου φαινεται να ειναι χωμενο στο γυαλι της οθονης και δεν προεξεχει...

επισης ειναι στο ιδιο χρωμα το μαυρο απο το κουμπακι με το υπολοιπο μερος της οθονης,οχι οπως σε αλλα κινητα που αλλαζει το χρωμα και δεν ειναι ομοιομορφο.

το νικελακι γυρω απο το κουμπακι δεν ειανι πλαστικο αλλα Stainless steel...

Ενδεχεται να ειναι πιο ομορφο σε ασπρο η χρυσαφι!

αλλα κατι μου λεει απο κοντα ειναι πιο ομορφο.Καθε κινητο μονο στο χερι μπορεις να το καταλαβεις.

Στα συν αυτα που αναφερεις για την καμερα και το γυαλι zaphire.Ισχυει εχει zaphire...

Δεν ειναι ασχημο κινητο και ειμαι περιεργος για την μπαταρια του με την νεα τεχνολογια που εχουν εφαρμοσει για την οθονη.

fully laminated σε συνδυασμο με την JDI πρεπει να εχουν φτιαξει μοναδικη αισθηση

Θελω επισης να δω αυτο που λενε οτι το κινητο ξυπναει ενω του μιλας και κανει καποια πραγματακια ενω δεν το εχεις ακουμπησει τυπου Moto

για το mp3 του και τον ηχο δεν θα μιλησω...ηδη στο MX4 ειναι κορυφαιος

 

παμε μαλλον χαλαρα στα 400Ε για το 16αρι πλεον σε αυτο το επιπεδο....για την εκδοση την Ευρωπαικη.

http://www.meizu.com/en/products/mx4prospec.html

 

ΠΟΛΥ ενδιαφερον.

 

Με λίγα λόγια θα το αγοράσεις ε; :lol::lol::lol::lol:

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια θα το αγοράσεις ε; :lol::lol::lol::lol:

πλεον δεν βιαζομαι.

Ειχα κανει preorder το ΜΧ4 στις 19.9 γιατι ξετρελαθηκα με το design αλλα σε αυτο εδω θα προτιμησω πρωτα να το αγορασει ενας συναδελφος να το δω απο κοντα και μετα αν μου αρεσει θα δουμε.

 

Δεν βιαζομαι γιατι με τις συσκευες της υπογραφης μου ειμαι καλυμενος σε ολα.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν βιαζομαι γιατι με τις συσκευες της υπογραφης μου ειμαι καλυμενος σε ολα.

 

Αυτό ελειπε :lol::lol:

Λείπει το m8 βλέπω από την συλλογή...

 

Σήμερα διάβασα ένα αναλυτικό review, από τρίτη πηγή, στο bbs.meizu.cn: http://bbs.meizu.cn/thread-5359979-1-1.html , το οποίο έχει και ωραία γραφήματα, και από ότι κατάλαβα η συσκευή είναι θηρίο και έχει μοναδικά χαρακτηριστικά...ενώ η τεχνολογία και η ποιότητα του fingerprint είναι επίσης σε πολύ υψηλά επίπεδα...και κάτι μου λέει ότι από κοντά και στην πράξη θα είναι ακόμα καλύτερο...

 

Θα φανεί τετριμμένο αυτό που θα πω αλλά είμαι σίγουρος αν το έδινε στην samsung ή στην apple να το πουλήσουν με τα δικα τους σήματα θα γινόταν χαμός ακόμα και αν το τιμολογούσαν πολύ παραπάνω...

 

ξεμοντάρισμα:

http://bbs.meizu.cn/thread-5359902-1-1.html

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω πως ο snap 801 τα πάει παρά πολύ καλά, ειδικά στα 3d. Το θέμα όμως είναι πως ο 801 είναι περασμένη γενιά, με τον 805 έπρεπε να συγκρίνουν.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ελειπε :lol::lol:

Λείπει το m8 βλέπω από την συλλογή...

 

Σήμερα διάβασα ένα αναλυτικό review, από τρίτη πηγή, στο bbs.meizu.cn: http://bbs.meizu.cn/thread-5359979-1-1.html , το οποίο έχει και ωραία γραφήματα, και από ότι κατάλαβα η συσκευή είναι θηρίο και έχει μοναδικά χαρακτηριστικά...ενώ η τεχνολογία και η ποιότητα του fingerprint είναι επίσης σε πολύ υψηλά επίπεδα...και κάτι μου λέει ότι από κοντά και στην πράξη θα είναι ακόμα καλύτερο...

 

Θα φανεί τετριμμένο αυτό που θα πω αλλά είμαι σίγουρος αν το έδινε στην samsung ή στην apple να το πουλήσουν με τα δικα τους σήματα θα γινόταν χαμός ακόμα και αν το τιμολογούσαν πολύ παραπάνω...

 

ξεμοντάρισμα:

http://bbs.meizu.cn/thread-5359902-1-1.html

 

το μοναδικο του προβλημα ειναι η διαθεσιμοτητα.

Αν για να παρουμε το mx4 μας βγηκε η ψυχη,με αυτο εδω θα εχουν παρουσιασει οι αλλες εταιριες Μ9,Ζ4,S6 και τοτε καληνυχτα.

αν και ο εσωτερικος μου πληροφοριοδοτης που ηταν στην παρουσιαση μου ειπε ειμαστε ενα κλικ πανω απο το mx4 σε εμπειρια χρησης ομαλοτητα και σβελταδα... :)

 

To M8 ειναι το καλυτερο κινητο του 2014 χωρις δευτερη κουβεντα.Ομως εχω το μικροβιο της αλλαγης (μονο στα κινητα... )

με αυτα που εχω τωρα μια χαρα ειμαι,με βλεπω να μην χρειαζομαι κατι μεχρι το Πασχα αν ειμαστε καλα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αν και ο εσωτερικος μου πληροφοριοδοτης που ηταν στην παρουσιαση μου ειπε ειμαστε ενα κλικ πανω απο το mx4 σε εμπειρια χρησης ομαλοτητα και σβελταδα... :)

 

κατσε να κανουν διορθώσεις στο flyme στο mx4 το απλο πρωτα να μπει και εκει η 4.1.0 οπως εχει το προ και πιστευω πως η ομαλοτητα και η σβελταδα θα ειναι ιδια :D

Link to comment
Share on other sites

κατσε να κανουν διορθώσεις στο flyme στο mx4 το απλο πρωτα να μπει και εκει η 4.1.0 οπως εχει το προ και πιστευω πως η ομαλοτητα και η σβελταδα θα ειναι ιδια :D

 

αυτο ειναι σιγουρο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...