Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σόρυ, επειδή είμαι και λίγο άσχετος, δεν έχω ξανακάνει ρουτ, ποιον οδηγό εννοείς? γιατί ο οδηγός αναβάθμισης από cu se eu παραπέμπει σε site με ρώσικα και δε μπορώ να κατεβάσω το αρχείο. Μπορει να χρειάζεται εγγραφή αλλά δε καταλαβαίνω γρι ρωσικα....

Ναι θελει εγγραφη να κανεις αλλα δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο.

Μπορεις να κατεβασεις απο εδώ την EU ROM που φυσικα θα κανεις και εδω εγγραφη

Εβαλα στον οδηγο και λινκ απο needrom

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα σε ολους. ειμαι μεταξυ το Ηonor 3c 4g 2g/ram 16/rom και του lenovo vibe χ2. θα ηθελα την βοηθεια σας παρακαλω σχετικα με το lenovo

 

οσοι το παρηγγειλαν απο το vickmall πληρωσαν τελωνειο ή οχι?

το 4G απο οτι καταλαβα λειτουργει κανονικα στην Ελλαδα

Υπαρχει και το Ελληνικο μενου και τελος δεν υπαρχει θεμα με την αναγνωριση

των ελληνικων αριθμων.... Τα καταλαβα καλα διαβαζοντας τον μιτο?

Oλα τα παραπανω τα ζηταμε απο το site μαζι με τον αριθμο της παραγγελιας.....

Η τιμη του στα 200 € περιπου νομιζω ειναι πολυ καλη σχετικα με αυτα που προσφερει...κυριως τα 32 g rom.... στην Ελλαδα μας 315 €!!!

Παρακαλω την βοηθεια σας

 

οχι τελωνείο( με Sgpost) φαντάζομαι και με NL, ήρθε σε 17 μέρες, έχει Ελληνικά κανονικά, και πληκτρολόγιο με 2 γλώσσες. δεν είναι ανάγκη να το ζητήσεις, απλά μίλα πρώτα με τη Selina, και ρώτησε αν έχει το κινητό σε stock και συγκεκριμένα το CU και το χρώμα που θέλεις, αυτό απλα και καθαρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελει εγγραφη να κανεις αλλα δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο.

Μπορεις να κατεβασεις απο εδώ την EU ROM που φυσικα θα κανεις και εδω εγγραφη

 

Εβαλα στον οδηγο και λινκ απο needrom

Νομίζω τα κατάφερα και σ' ευχαριστώ.

Λες όμως "εφόσον το κινητό μας είναι root μπορούμε τώρα να αλλάξουμε το modem στο κινητό. Από την CU ROM κρατάμε μονό το φάκελο του modem και ακλουθούμε τον οδηγό που περιγράφεται εδώ όπως είχε αναφέρει και ο Ipokratis στη σελίδα 28 #415 .

Φυσικά για να κάνουμε όλες τις ενέργειες που χρειάζεται πρέπει να έχουμε κάνει εγκατάσταση Διαχειριστής αρχείων" και δεν λειτουργεί ούτε το "εδώ", ούτε το "διαχειριστής αρχείων"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα κατάφερα και σ' ευχαριστώ.

Λες όμως "εφόσον το κινητό μας είναι root μπορούμε τώρα να αλλάξουμε το modem στο κινητό. Από την CU ROM κρατάμε μονό το φάκελο του modem και ακλουθούμε τον οδηγό που περιγράφεται εδώ όπως είχε αναφέρει και ο Ipokratis στη σελίδα 28 #415 .

Φυσικά για να κάνουμε όλες τις ενέργειες που χρειάζεται πρέπει να έχουμε κάνει εγκατάσταση Διαχειριστής αρχείων" και δεν λειτουργεί ούτε το "εδώ", ούτε το "διαχειριστής αρχείων"

 

Για δοκίμασε τώρα.....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με το Callerid και τρέχει συνέχεια στο background ?? κατι εγινε μετα απο ενα update που εγινε σημερα.

Ποια απο τα προγραμματα της Lenovo μπορούμε να απεγκαταστήσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,το παρέλαβα κι εγω προχθες απο vickmal,το κινητο ειναι πάρα πολύ καλό ,έχω κι εγω όμως τα κλασσικά προβλήματα ,δεν μου έρχονται notifications απο αρκτετες εφαρμογές(viber,whatsapp) παρότι τις έβαλα trusted στο antivirus ,και με τα ελληνικα με τους τόνους,δεν βρήκα φάκελο με ονομασία system/fonts,τον δημιούργησα αλλα δε αλλαξε κάτι,έχει φάκελο sys όπου πέρασα μεσα φάκελο fonts παλι δεν αλλαξε κάτι,αν έχει κανείς καμιά ιδέα πως να τα λύσω αυτά τα δύο, ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

σόρυ, επειδή είμαι και λίγο άσχετος, δεν έχω ξανακάνει ρουτ, ποιον οδηγό εννοείς? γιατί ο οδηγός αναβάθμισης από cu se eu παραπέμπει σε site με ρώσικα και δε μπορώ να κατεβάσω το αρχείο. Μπορει να χρειάζεται εγγραφή αλλά δε καταλαβαίνω γρι ρωσικα....

 

ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ROOT ΣΤΟ LENOVO VIBE x2 (CU VERSION)

http://www.easybytez.com/s4t86tgmvfd7

 

Κατεβάζουμε την εφαρμογή από το παραπάνω στο link.

Την αντιγράφουμε κάπου μέσα στο κινητό.

Μέσα από το κινητό την κάνουμε εγκατάσταση.

Είναι στα κινέζικα. Απλά πατάμε το πράσινο στρόγγυλο σχήμα (μια κλειδαριά στην αρχή). Το δαχτυλίδι γύρω από τον πράσινο κύκλο θα αρχίσει να γυρίζει και περιμένουμε. Στο τέλος μέσα τον πράσινο κύκλο θα εμφανίσει ένα V (tick mark).

Το κινητό πρέπει να έχει ιντερνετ.

Εμένα μου δούλεψε με την πρώτη.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε την εφαρμογή από το παραπάνω στο link.

Την αντιγράφουμε κάπου μέσα στο κινητό.

Μέσα από το κινητό την κάνουμε εγκατάσταση.

Είναι στα κινέζικα. Απλά πατάμε το πράσινο στρόγγυλο σχήμα (μια κλειδαριά στην αρχή). Το δαχτυλίδι γύρω από τον πράσινο κύκλο θα αρχίσει να γυρίζει και περιμένουμε. Στο τέλος μέσα τον πράσινο κύκλο θα εμφανίσει ένα V (tick mark).

Το κινητό πρέπει να έχει ιντερνετ.

Εμένα μου δούλεψε με την πρώτη.

 

Έκανα το παραπάνω και δούλεψε. Επίσης πιο πριν είχα κάνει τα εξής:

Κατέβασα την Rom από το ρώσικο site και την έκανα extract.

Επίσης κατέβασα την ROM του baralajbi από το needrom αλλά περιμένω να μου την ξεκλειδώσει

Εγκατέστησα το flash_tool και μετά κόλλησα.

Διάβασα τους οδηγούς του forum για φλασάρισμα, αλλά μάλλον το έπαθα ο ίδιος.

Υπάρχουν πολλά κενά για έναν πρωτάρη και εξηγούμαι:

1.

ΕΧΕΤΕ ΤΟ STOCK/ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ/ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ αρχείο του partition (τμήματος της μνήμης) που θα αντικαταστήσετε, διαφορετικά πρέπει να πάρετε αντίγραφο ασφαλείας για να χετε το κεφάλι σας σίγουρο (ο τρόπος περιγράφεται στις σελίδες 2 έως 14 του http://www.mediafire.com/v...q6jz5i9vyr8zwv)

Το προσπάθησα αλλά μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο (δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τον driver με τον τρόπο που έλεγε ο οδηγός), δεν ήξερα πως να πάρω backup των drivers κλπ.

2. Scatter file : έψαξα στο δίσκο του τηλεφώνου μέσω του usb αλλά δεν έβρισκα τίποτα. Googlara για το πως μπορώ να το βρω αλλά έπεσα πάλι σε τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το παραπάνω και δούλεψε. Επίσης πιο πριν είχα κάνει τα εξής:

Κατέβασα την Rom από το ρώσικο site και την έκανα extract.

Επίσης κατέβασα την ROM του baralajbi από το needrom αλλά περιμένω να μου την ξεκλειδώσει

Εγκατέστησα το flash_tool και μετά κόλλησα.

Διάβασα τους οδηγούς του forum για φλασάρισμα, αλλά μάλλον το έπαθα ο ίδιος.

Υπάρχουν πολλά κενά για έναν πρωτάρη και εξηγούμαι:

1.

Το προσπάθησα αλλά μπερδεύτηκα ακόμη περισσότερο (δεν μπορούσα να εγκαταστήσω τον driver με τον τρόπο που έλεγε ο οδηγός), δεν ήξερα πως να πάρω backup των drivers κλπ.

2. Scatter file : έψαξα στο δίσκο του τηλεφώνου μέσω του usb αλλά δεν έβρισκα τίποτα. Googlara για το πως μπορώ να το βρω αλλά έπεσα πάλι σε τοίχους.

 

Κανε απεγκατάσταση και εγκατάσταση πάλι τους drivers.

Scatter file είναι μέσα στο αρχείο της ROM (target_bin) που έχεις κατεβάσει

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,απο σημερα ειμαι κατοχος και εγω του τηλεφωνου χ2-cu.

 

Σχετικα με Rom ποια ειναι η καλυτερη για να το εχεις δικαρτο ? Το ττηλεφωνο μου δεν ειναι Root και εχειι την VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU

 

Μου εχει μεσα play store και μου εχει βγαλει αναβαθμιση για VIBEUI_V2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU

 

Να την κανω? η εχετε καμια πιο σταθερη ρομ για δικαρτο παντα .

Ευχαριστω

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

γεια σου AIWA. αντιμετωπιζεις και εσυ τα προβληματα που εχει και ο Alexbeg? το 4G δουλευει κανονικα? Πρεπει να ειναι πολυ

ωραιο ε? Καλοριζικο ......:)

Link to comment
Share on other sites

Mε τα ακουστικα εχει κανενας θεμα? οταν ειναι τα ακουστικα επανω ακουω τουσ ηχους της συσκευης περιεργα και δεν ακουω κατι στο youtube ας πουμε αλλα ουτε και στο ραδιοφωνο, τα δοκιμασα στο pc ολα καλα, αλλα και τα ακουστικα του iphone μου στο VIbE ???
Link to comment
Share on other sites

γεια σου AIWA. αντιμετωπιζεις και εσυ τα προβληματα που εχει και ο Alexbeg? το 4G δουλευει κανονικα? Πρεπει να ειναι πολυ

ωραιο ε? Καλοριζικο ......:)

 

Προς το παρον δεν με απασχολει το 4g γιατι δεν εχω αλλαξει την καρτα sim της wind που εχω.Τωρα στηνω το τηλεφωνο και για αυτο ρωταω τι ειναι καλυτερο να βαλω απο τα παιδια που εχουν δοκιμασει αλλες Rom .Προβληματα δεν εχω δει γιατι δεν το εχω δουλεψει καθολου.

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μολις πριν 3μερες το αποκτησα και γω μετα απο πολυ ταλαιπωρια απο κινα geekbuying.Ηπαραγγελια μου εγινε στις 18/2/2015 επεσα στην κινεζικη πρωτοχρονια και ηταν σε διακοπες και θα ανοιγαν ξανα στις 25/2/2015 και μαλλον το τηλ δεν ηταν σε στοκ πραγμα που δεν ρωτησα (απειρια) ...το τηλ μολις το πιασα στα χερια μου ψαχνοντας και πατωντας το system update μου εκανε αναβαθμιση μαλλον λογισμικου (συγχωρεστε με δεν κατεχω και πολλα αν λεω βλακειες) την εκανα λοιπον και ηρθε η καταστροφη για μενα ...γυρισε ολο στα κινεζικα....απογοητευτηκα πληρωσα σε καποιο μαγαζι 30€ στον πειραια για να μου το επεναφερει με ψιλοπονεσε(καθοτι ανεργος).Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι το μενου δεν ειναι ολο στα ελληνικα και εγω δεν κατεχω αγγλικα.Υπαρχει τροπος να εχω μενου στα ελληνικα μπορει καποιος να με βοηθησει. Αυτος που μου το εφτιαξε μου ειπε να μην ξανακανω αναβαθμιση γιατι παλι θα την πατησω....υπαρχει καποιος τροπος να φυγουν τα κινεζικα μεσα απο το τηλεφωνο? με ταλαιπωρει πολυ ακοιμα και στις ρυθμισεις ολο αυτο ....αν ξερει καποιος ας με βοηθησει σας παρακαλω και ειδικα αν ειναι και γαλατσιωτης η αθηναιος και μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα δεοντος και θα του ημουν υποχρεως ...ζητω συγνωμη αλλα δεν κατεχω και πολλα πραγματα απο δαυτη την τεχνολογια και δεν μιλω και ξενες γλωσσες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,απο σημερα ειμαι κατοχος και εγω του τηλεφωνου χ2-cu.

 

Σχετικα με Rom ποια ειναι η καλυτερη για να το εχεις δικαρτο ? Το ττηλεφωνο μου δεν ειναι Root και εχειι την VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU

 

Μου εχει μεσα play store και μου εχει βγαλει αναβαθμιση για VIBEUI_V2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU

 

Να την κανω? η εχετε καμια πιο σταθερη ρομ για δικαρτο παντα .

Ευχαριστω

 

Γιατί να το σκαλιξεις?

Τι δεν σου δουλεύει ?

Εμείς 3 φίλοι τα αγοράσαμε απο το pandawill.

Μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάτι που να χρειάστηκε να κάνει το κινητό και να μην μας το έκανε (πάντα δίκαρτο)

Αν ποτέ βγεί το lollipop το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μερα με το κινητο....χαχα...πανω στην φορτιση..τσακ..μαυρη οθονη και να μην δειχνει τιποτα....flash tool δεν περναει καμια rom με error 4008....μαλλον παει πισω vickmall...
Xiaomi Mi4 64GB @ GTV 5.5.15
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε σε πώληση την mod ROM της η etotalk όπου λειτουργούν σε 4G LTE και οι 2 SIM ταυτόχρονα full active.

http://www.etotalk.com/lenovo-vibe-x2-etotalk-mod-rom-multi-languages-google-play-root_p7968.html

Είναι για το X2-CU που μας ενδιαφέρει και λέγεται πως είναι πολύ σταθερή. Στην περιοχή παραγγελιών της συσκευής την χρεώνει ως xtra, προκειμένου να δείξει το κύρος της...

Υπάρχουν και αυτά τα βιντεάκια για όποιον ενδιαφέρεται:

http://www.etotalk.com/lenovo-vibe-x2-x2cu_p6697.html

Η etotalk είναι πολύ αξιόπιστη εταιρία με βραβείο paypal gold, αποστολή μόνο με DHL (δωρεάν) και ειδική στα android high-end τηλέφωνα με μια μεγάλη γκάμα από mod ROM σε πώληση, για πολλές συσκευές.

[ATTACH]59036[/ATTACH]

Why shop at etotalk.com?

Highly recommend to use DHL, fast and safe, only 3~7 days to reach your home door.

We offer 100% original branded products, so you can shop at etotalk.com with confidence.

With 6 years experience in smartphones industry, strong engineering team for phone software developement, we will provide most professional technical support for aftersales.

 

Μην με ρωτάτε λεπτομέρειες, ότι ξέρω το είπα. :D

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την έκανα την χαζομαρα και έκανα το update και χάθηκε το playstore .Εκατσα όμως ολονυχτία και πέρασα αυτή του Χαραλάμπη και όλα καλά πάλι .
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας ένα navigator από Amazon apps, διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει το gps. Αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Είναι θέμα κινέζικης rom?

 

Επίσης σε συνέχεια του προηγούμενου post, έκανα τα εξής:

 

Αφού εγκαταστάθηκε και ρουταρίστηκε (ελπίζω) το τηλέφωνο, δοκίμασα το ξανά το system update. Φυσικά δεν είχε καμία νέα έκδοση αλλά δοκιμάζοντας το κάτω αριστερά πλήκτρο μου άνοιξε ένα μενού με τις εξής επιλογές:

1. The community interaction 2.Toolkit

Δοκιμάζοντας το 1 με έβγαλε σε ένα κινέζικο φόρουμ με πολλές rom μάλλον. Με το 2 πήγα σε νέα οθόνη με τις εξής επιλογές:

1. Install the specified update pack 2. Reboot in recovery mode (το δοκίμασα αλλά δεν έγινε κάτι) 3. Download the latest full pack.

Όπως είπα στο προηγούμενο post, έχω κατεβάσει την X2-EU_ROW_S125_141205 (από το ρώσικο site), την VIBEUI_V2.0_1511_5.22.1_ST_X2-CU_baralajbi_V4. Τις έχω κάνει extract στο PC. Τα αποσυμπιεσμένα directories τα έχω αντιγράψει και στο Υπολογιστής\VIBE X2\Phone storage. Αν ακολουθήσω την διαδικασία System update->Install the specified update pack->επιλογή μιας από τις 2 rom, τελείωσα;

Αν ισχύουν όλα τα παραπάνω επιλέγω το αποσυμπιεσμένο directory ή το zip αρχείο της rom.

 

Συγγνώμη που κουράζω τη συζήτηση και ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Άρα με λίγα λόγια μας το στέλνει το vickmall με τις γνωστές τροποποιήσεις και απλά δεν το πειραζουμε (αυτοί που δεν είναι ειδικοι)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που με ενδιαφέρει πλέον είναι αν δουλεύει το 4g του στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα,

Θέλω τη βοήθειά σας γιατί είδα οτι μερικοί είστε επιστήμονες στο είδος!!!

Το πήρα απο Κίνα και έχω σοβαρό πρόβλημα με τη μπαταρία. "Αστοχία υλικού" Διαρκεί γύρω στις 5-6 ώρες με απλή χρήση χωρίς internet, στην απόλυτη εξ. Ενέργειας πέφτει απο το 100% στο 80-85% σε 1-1,5 ώρα. Τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορω αραγε με αγορα απο vickmall να το παω στην lenovo εδω το κινητο;

 

εγω που τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν δεν αναλαμβανουν απο κινα αγορασμενα τηλεφωνα ...αραγε αξιζει να αγοραζεις απο κινα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...