Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ετοιμος να ξεκίνησω τα χάπια.......ξαναφλασαρισμα της Ρομ σε επιλογη download only δεν αναγνωρίζει την σιμ 1 και ή σιμ2 μόνο 2g αλλαζω τη ρύθμιση επιλογής δικτύου να επιλέγει gsm και wdcm και όχι lte και πάλι τπτ...επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι ίδια ρύθμιση και πάλι τζιφος οποτε λέω θέμα μόντεμ ...αλλά το τηλέφωνο είχε άλλη άποψη μετά από δύο η τρεις επανεκκινήσεις που του εκανα σε ανύποπτο χρόνο βλέπει κανονικά και τις δύο κάρτες λεξοτανιλ επείγοντος......το lenovo security αφαντο όπως ανεφερα σε προηγουμενη μου ερώτηση .τονίζω δεν αλλαξα μόντεμ δεν ρουταρα για να βγει το security καμία ιδέα κάποιος να διαφωτίσει τι πιθανή μλκια έκανα?

 

Απλά: δεν υπάρχει το security & το ημερολόγιο στην έκδοση lollipop γιατί δμιουργούσαν τρελά προβλήματα και ξόδευαν πολλή ενέργεια! Μια χαρά είσαι. Βάλε το security αν θες από το play store όπου υπάρχει, αν και δεν το συνιστώ.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Στην CU έκδοση, όταν το συνδέω με PC φυσικά μου δίνει την δυνατότητα να εγκαταστήσω την κινέζικη έκδοση του Lenovo_Suite.

Ξέρεις κάποιος έναν τρόπο να την γυρίσω στα ελληνικά; Έχει κάποιος μήπως την αγγλική του έκδοση; ( δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στις εκδόσεις EU και AP. )

 

Βρήκα την απάντηση για το συγκεκριμένο:

Κάνεις εγκατάσταση κανονικά την κινέζικη έκδοση.

( Την κατεβάζεις και απο εδώ: http://helper.lcs.lenovomm.com/*01*L2FkcEBjbHVzdGVyLTEvMTQwNjIwNzEzMzUyOC9JTUVQVVFTNjRLSUQvMjIwMDAzNDM0OS9NYWdpY1BsdXMtaW50ZXJuZXQzLjEuMi4zNDM0OS1PZmZpY2lhbF9XZWJzaXRlX05ldy5leGV8LTF8MHww )

Όταν ολοκληρωθεί πάς στο : C:\Program Files\MagicPlus ή C:\Program Files (x86)\MagicPlus και ψάχνουμε το αρχείο en-us.cmd.

Το τρέχουμε, και ανοίγουμε το πρόγραμμα. Δεν θα τα γυρίσει όλα σε αγγλικά, αλλά κάποια βασικά σημεία στο μενού του.

http://i.imgur.com/WXI74H3.png?1

Link to comment
Share on other sites

Απλά: δεν υπάρχει το security & το ημερολόγιο στην έκδοση lollipop γιατί δμιουργούσαν τρελά προβλήματα και ξόδευαν πολλή ενέργεια! Μια χαρά είσαι. Βάλε το security αν θες από το play store όπου υπάρχει, αν και δεν το συνιστώ.

 

ευχαριστω Ιποκρατη οντως το τηλ αναβαθμιστικε και οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι αψογες....στο antutu δεν βλεπω ιδιαιτερες αλαγες στο σκορ(46380) .Εχει καλυτερη διαχειριση των γραφικων γιατι στην 4.4.2cu το dpi της οθονης βαση antutu ηταν 441 ενω τωρα χτυπαει 480:D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όσους φίλους έχουν εγκαταστήσει την ΑΡ:

χρησιμοποιώ την TWRP: TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_5.0

Λειτουργεί μια χαρά αλλά και τις τρεις φορές που έκανα restore της ρομ το κιν άνοιγε μόνο σε recovery mode.

Κατέληξα να ξαναφλασάρω απ' την αρχή και τις τρεις φορές, άρα λύση για backup δεν έχω.

Έχετε κάποια TWRP με δοκιμασμένο backup - restore;

 

YΓ. Μόλις εγκατέστησα την TWRP_v2.8.6.0_X2-EU_Lollipop_5.0 που δίνει μαζί με τη ρομ.

Την έχει δοκιμάσει κανείς γιατί δεν αντέχω άλλο φλασάρισμα!!!:blink:

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα συνεχιζετε.

Κολαει η οθονη και κανει επανεκινηση μονο του μολις τρεξω μια εφαρμογη ή και μερικες φορες ενω ειναι σε αναμονη.

Που μπορει να οφειλεται? στο λογισμικο ή στο hardware?

Και στη επανεκινηση κολαει και πρεπει να πατησω το κουμπι αρκετες φορες...

Link to comment
Share on other sites

Απλά: δεν υπάρχει το security & το ημερολόγιο στην έκδοση lollipop γιατί δμιουργούσαν τρελά προβλήματα και ξόδευαν πολλή ενέργεια! Μια χαρά είσαι. Βάλε το security αν θες από το play store όπου υπάρχει, αν και δεν το συνιστώ.

Το security ειναι πολυ καλο προγραμμα αλλα απευθυνεται σε καλους τουλαχιστον χρηστες. Οι απλοι χρηστες μπερδευονται. Οταν ασχοληθουν με app permissions και αναρωτηθουν γιατι η εφαρμογη της cosmote θελει access στην καμερα (οεο?!, ενα απλο παραδειγμα, οι πιο πολλες εφαρμογες συλλεγουν δεδομενα πισω απο την πλατη του χρηστη, δεδομενα που δεν χρειαζονται για την λειτουργια τους, η booking για τα ξενοδοχεια θελει access κυριολεκτικα στα "παντα-ολα" πχ στις επαφες μου, τι δουλεια εχει εκει, κλπ κλπ, τα μεταπωλουν τα δεδομενα), συνεχιζω, και θελησουν οι χρηστες να βαλουν εφαρμογη για ελεγχο των permissions, τοτε μπορουν να εκτιμησουν την ευχρηστια του security.

Απο εποχη P780 στο XDA ειχαν ειδικα θεματα για να ανεβαζουν τις τελευταιες εκδοσεις στα Αγγλικα και το ενδιαφερον ηταν σε υψηλο επιπεδο. Ενα σωρο διαδικασιες και πειραματα για πετυχημενο update ή reinstall της συστημικης εφαρμογης.

 

Αλλο παρεξηγημενο προγραμμα της lenovo που ξηλωνουν/παγωνουν εδω οι περισσοτεροι ειναι το ShareIt.

Βραβευμενο στο ειδος του (εχω γραψει σε αλλο θεμα κινητου λεπτομερειες, νομιζω στο K3 Note), τριβουν τα χερια τους οσοι το ανακαλυπτουν, ειδικα οι χρηστες iphone που μεταφερουν επιτελους πανευκολα αρχεια απο/προς android.

(Δουλευει και με την desktop PC εκδοση για μεταφορες στο κινητο μας χωρις καλωδια).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα συνεχιζετε.

Κολαει η οθονη και κανει επανεκινηση μονο του μολις τρεξω μια εφαρμογη ή και μερικες φορες ενω ειναι σε αναμονη.

Που μπορει να οφειλεται? στο λογισμικο ή στο hardware?

Και στη επανεκινηση κολαει και πρεπει να πατησω το κουμπι αρκετες φορες...

 

 

Τωρα κανει συνεχομενα reboot.....

Kανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα κανει συνεχομενα reboot.....

Kανεις καμια ιδεα?

Για να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι hardware προβλημα, περνα του ξανα ρομ.

Πριν απο αυτο, ειχες πειραξει τιποτε εφραμογες? Αν οχι, προχωρα σε αλλαγη ρομ.

Αν στο κανει και στην νεα ρομ, ξεκινα διαδικασια επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Το security ειναι πολυ καλο προγραμμα αλλα απευθυνεται σε καλους τουλαχιστον χρηστες. Οι απλοι χρηστες μπερδευονται. Οταν ασχοληθουν με app permissions και αναρωτηθουν γιατι η εφαρμογη της cosmote θελει access στην καμερα (οεο?!, ενα απλο παραδειγμα, οι πιο πολλες εφαρμογες συλλεγουν δεδομενα πισω απο την πλατη του χρηστη, δεδομενα που δεν χρειαζονται για την λειτουργια τους, η booking για τα ξενοδοχεια θελει access κυριολεκτικα στα "παντα-ολα" πχ στις επαφες μου, τι δουλεια εχει εκει, κλπ κλπ, τα μεταπωλουν τα δεδομενα), συνεχιζω, και θελησουν οι χρηστες να βαλουν εφαρμογη για ελεγχο των permissions, τοτε μπορουν να εκτιμησουν την ευχρηστια του security.

Απο εποχη P780 στο XDA ειχαν ειδικα θεματα για να ανεβαζουν τις τελευταιες εκδοσεις στα Αγγλικα και το ενδιαφερον ηταν σε υψηλο επιπεδο. Ενα σωρο διαδικασιες και πειραματα για πετυχημενο update ή reinstall της συστημικης εφαρμογης.

 

Αλλο παρεξηγημενο προγραμμα της lenovo που ξηλωνουν/παγωνουν εδω οι περισσοτεροι ειναι το ShareIt.

Βραβευμενο στο ειδος του (εχω γραψει σε αλλο θεμα κινητου λεπτομερειες, νομιζω στο K3 Note), τριβουν τα χερια τους οσοι το ανακαλυπτουν, ειδικα οι χρηστες iphone που μεταφερουν επιτελους πανευκολα αρχεια απο/προς android.

(Δουλευει και με την desktop PC εκδοση για μεταφορες στο κινητο μας χωρις καλωδια).

 

Στην AP rom που δεν έχει το security στις ρυθμίσεις έχει ap permisions αλλά και ποιες θα φορτώνουν στην εκκίνηση. Στις εφαρμογές υπάρχει και καθαρισμός cache. Επίσης ή μπαταρία κρατάει περισσότερο.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι hardware προβλημα, περνα του ξανα ρομ.

Πριν απο αυτο, ειχες πειραξει τιποτε εφραμογες? Αν οχι, προχωρα σε αλλαγη ρομ.

Αν στο κανει και στην νεα ρομ, ξεκινα διαδικασια επιστροφης.

 

Του εχω βγαλει το πισω καπακι και λειτουργει μια χαρα.

Μολις το βαζω τα ξαναρχιζει....

Link to comment
Share on other sites

Αλλο παρεξηγημενο προγραμμα της lenovo που ξηλωνουν/παγωνουν εδω οι περισσοτεροι ειναι το ShareIt.

Βραβευμενο στο ειδος του (εχω γραψει σε αλλο θεμα κινητου λεπτομερειες, νομιζω στο K3 Note), τριβουν τα χερια τους οσοι το ανακαλυπτουν, ειδικα οι χρηστες iphone που μεταφερουν επιτελους πανευκολα αρχεια απο/προς android.

(Δουλευει και με την desktop PC εκδοση για μεταφορες στο κινητο μας χωρις καλωδια).

Καλα......... το ShareIt ειναι ''αλλου''....... :up: Το χρησιμοποιω 6-7 μηνες και εχω παθει πλακα, απιστευτη ταχυτητα μεταφορας αρχειων !

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ποιαν ΑΡ να βαλω? 130 ή 223? εχω CU

τους drivers που τους βρισκω γιατι στο ρωσο δεν κατεβαινουν...

 

Drivers εδω

https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApdzRDTTBxZ1JIdU0

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Στην AP rom που δεν έχει το security στις ρυθμίσεις έχει ap permisions αλλά και ποιες θα φορτώνουν στην εκκίνηση. Στις εφαρμογές υπάρχει και καθαρισμός cache. Επίσης ή μπαταρία κρατάει περισσότερο.

App permissions εχουν πολλες εφαρμογες, ο τροπος που εμφανιζονται και η ευκολια που τις διαχειριζεται ο χρηστης ειναι που κανει την διαφορα, πχ. ομαδοποιημενες μονο οι εφαρμογες ανα κατηγορια ξεχωριστα, πχ ποιες στελνουν sms και μεσα σε αυτες, 3 επιλογες ελεγχου, permit, block, ask ανα εφαρμογη που ζηταει το καθε permission. Επισης εχει ενσωματωμενο antispam call/sms, αναλογα την εκδοση. Και αλλα εργαλεια. Anyway, δεν ειναι μοναδικη, μπορει οποιος θελει να βαλει κατι αλλο εναλλακτικο η τιποτε, αλλα σε καθε περιπτωση δεν ειναι αχρηστη εφαρμογη που θα επρεπε να συστηνουμε να ξηλωνεται, τουναντιον, πολλοι "τρεχουν" για να την προσθεσουν και γινεται μαχη για καθε επομενο αγγλικο update. Επισης, η εκδοση στο playstore ειναι παλια και πετσοκομμενη.

 

Για την μπαταρια ειναι μεγαλη συζητηση, σιγουρα παντως χωρις καμια εφαρμογη οποιοδηποτε κινητο κραταει περισσοτερο ;)

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

εχω αγοράσει ενα vibe x2 μεταχειρισμενο, το οποιο αντιμετωπιζει το εξης θεμα.

όποτε κάνω hard reset η αλλαζω ρομ χάνει το ιμει και εχει θέμα με την nvram. απο οτι καταλαβα έχει προκληθει απο λάθος προηγουμενου ιδιοκτητη που έκανε format+download στο sp.

εχει συμβει σε κανεναν αλλο? πως το αντιμετωπίσατε? αν μπορειτε να με κατατοπισετε θα ημουν ευγνωμων

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την lolipop αλλα δεν μου αναγνωριζει την sim 1 ......

 

μαλον δεν αναγνωριζει το δικτυο της WIND.

Tην COSMOTE τη δεχεται μια χαρα και στις 2 θεσεις

Edited by gkaltsid
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την lolipop αλλα δεν μου αναγνωριζει την sim 1 ......

 

μαλον δεν αναγνωριζει το δικτυο της WIND.

Tην COSMOTE τη δεχεται μια χαρα και στις 2 θεσεις

Με κάποιο τρόπο (υπάρχουν αρκετοί) πρέπει να ξαναβάλεις το ΙΜΕΙ σου.

Ένας απλός τρόπος, Κατέβασε αυτό το zip και κάνε ότι λέει το έγγραφο που έχει μέσα!

 

καλησπερα,

εχω αγοράσει ενα vibe x2 μεταχειρισμενο, το οποιο αντιμετωπιζει το εξης θεμα.

όποτε κάνω hard reset η αλλαζω ρομ χάνει το ιμει και εχει θέμα με την nvram. απο οτι καταλαβα έχει προκληθει απο λάθος προηγουμενου ιδιοκτητη που έκανε format+download στο sp.

εχει συμβει σε κανεναν αλλο? πως το αντιμετωπίσατε? αν μπορειτε να με κατατοπισετε θα ημουν ευγνωμων

σας ευχαριστω πολυ

Συμβαίνει συχνά!

Απλά κάνεις backup την nvram και μετά, κάθε φορά που χρειάζεται την επαναφέρεις!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την lolipop αλλα δεν μου αναγνωριζει την sim 1 ......

 

μαλον δεν αναγνωριζει το δικτυο της WIND.

Tην COSMOTE τη δεχεται μια χαρα και στις 2 θεσεις

 

Δοκίμασε να αλαξεις τις ρυθμίσεις αντί για gsm/wdcm/lte βαλετο να βλέπει μόνο gsm/wdcm εγώ αυτό έκανα και και μου βλέπει κανονικα vodafone και comote

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...εκανα αναβαθμιση με την τελευταια ενημερωση συστηματος και το κινητο τρελαθηκε..μου βγαζει ολο σφαλμα στις υπηρεσιες του πλει στορ.παω να το ανοιξω και δεν το ανοιγει καν,μου στελνουν μηνυνατα στο μσν του φβ και δεν μου ερχονται ειδοποιησεις..παρακαλω βοηθηστε με
Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο τρόπο (υπάρχουν αρκετοί) πρέπει να ξαναβάλεις το ΙΜΕΙ σου.

Ένας απλός τρόπος, Κατέβασε αυτό το zip και κάνε ότι λέει το έγγραφο που έχει μέσα!

 

 

Συμβαίνει συχνά!

Απλά κάνεις backup την nvram και μετά, κάθε φορά που χρειάζεται την επαναφέρεις!

 

σε ευχαριστω για την απάντηση. δεν υπάρχει κάποιος μόνιμος τρόπος για να μην χρειάζεται να κάνω κάθε φορά αυτή τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...