Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η θήκη για την πλάτη δεν είναι κάτι το ποιοτικό, αλλά τουλάχιστον είναι λεπτή και προπαντώς δεν κρυβει την τριχρωμία του. Εξάλου πιστεύω οι περισσότεροι απο εμάς το αγοράσαμε και για το design του!!! 'Eχει καποιος να προτείνει ένα tempered glass???.

 

Εγω αγορασα απο aliexpress αυτο.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα!

 

μόλις παρέλαβα κι εγώ από vickmall!

με cu rom

διαπίστωσα ότι έχει πρόβλημα στο να εντωπίσει την τοποθεσία

δεν ξέρω αν είναι θέμα gps

έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

ευχαριστώ!

 

Αν έννοιες στο widget του καιρού που έχει. Δεν είναι πρόβλημα απλα λογο του οτι φοράει την κινέζικη rom δεν εντοπίζει την Ελλάδα μπορείς να κατεβάσεις μια εφαρμογή καιρού απο το play store και θα βρεις την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα (μάλλον όλοι) στο Notification Pulldown και δεν τους εμφανίζει τα ελληνικά γράμματα που έχουν τόνους να αλλάξουν το FangZhengLTXH.ttf στο system/fonts με αυτό του attachment.

Αν θέτετε πρώτα κάντε backup το original.

Μη ξεχάσετε μετά να αλλάξετε τα permissions σε 0644.

Link to comment
Share on other sites

Σου βλέπει τα 5 ghz όταν κάνεις restart το κιν ή το ρούτερ;

Εμένα συμβαίνει είτε με το ένα είτε με το άλλο.

Και μπορεί να τα βλέπει και για δύο συνεχόμενες μέρες.

Πάντως κάποια στιγμή σταματάει!

 

Ναι αυτό ακριβώς.

Είτε κάνω rr το router είτε το κινητό, το βλέπει το 5Ghz αλλά μετά από λίγο (όχι μέρα πάντως) γυρνάει μόνο του στα 2.4Ghz...

Μόνο εμείς οι δύο το έχουμε αυτό το πρόβλημα?

Δοκίμασα πάντως να βάλω σταθερό κανάλι στο router αλλά και πάλι τα ίδια....

Στο site της Lenovo γιατί έχει αστεράκι και λέει: Δεν υποστηρίζεται band2 σε 5G wifi???? τι εννοεί ??

http://shop.lenovo.com/gr/el/info/smartphones-vibe-x2/

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ..

ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΠΟΛΥ 4G WIFI ΚΤΛΠ . ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΡΟΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ..

ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΩ ΠΟΛΥ 4G WIFI ΚΤΛΠ . ΙΣΑ ΙΣΑ ΓΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ.

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΑΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΡΟΜ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Και εμενα τοσο κραταει ειναι φυσιολογικό νομιζω με την μπαταρια που έχει...

Δεν γνωριζω αν εχει διαφορά με τις 2 ρομ αλλα σιγουρα θα δεις διαφορά αν το ρουταρεις και βγαλεις ολες τις εφαρμογές που δεν χρειαζεσαι και επίσης να σταματήσεις οσες εφαρμογές δεν χρειάζεται να τρεχουν στο παρασκήνιο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω,

Ξερεις ή εχεις καποιον οδηγο για ρουτ και ποιες εφαρμογεσ να σβησω και να σταματησω αντιστοιχα?

 

Για root, δοκίμασε με "king root". Το Google βρίθει από σχετικές πληροφορίες. Για παράδειγμα, εδώ. Υπάρχουν και άλλες πληροφορίες στις προηγούμενες σελίδες, αν ψάξεις. Πες μας, αν δούλεψε :).

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράστηκε πριν απο έναν μήνα από το http://www.pandawill.com στα 195 δολαρια σε happy hour, λίγο πριν αρχίσει η υποτίμηση του ευρώ, δηλαδή.

Εκείνη την εποχή τα πιο αξιόπιστα μαγαζιά (http://www.vickmall.com και minideal.net) το είχαν γύρω στα 240δολάρια οπότε η διαφορά ήταν αρκετή.

Ήρθε με την CU έκδοση φυσικά και 2 sim. (V2.0_11443_5.5.1_ST_X2_CU)

Root me kingroot και πέταμα πολλές απο τις κινεζιές.

Αλλαγή του dialer με ExDialer και των μυνημάτων με handset sms για να μην έχουν πολλές κινεζιές. Προσοχή όταν θα κάνετε απέγκατάσταση των default εφαρμογών. Τις πέταξα μέσα απο το kinguser.

Δεν είχα κανένα κόλημα του κινητού και οι ελληνικές εφαρμογές τρέχουν κανονικα όπως f2go και το vodafone my account, γιατί πολύ ανέφεραν ότι δεν τους τρέχουν. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα σήματος klp.

Sygic και gps δουλεύει πολύ καλά. (navigon όχι, λόγω mediatek επεξεργαστή)

4g δεν έχω δει ακόμα, λόγω της περιοχής που είμαι.

Launcher δεν χρειάστηκε να αλλάξω ακόμη. Απλά έβαλα τον solo launcher για δοκιμή και με βοήθησε να βρίσκω το αληθινό όνομα των εφαρμογών που ήθελα να πετάξω.

Η θήκη για την πλάτη δεν είναι κάτι το ποιοτικό, αλλά τουλάχιστον είναι λεπτή και προπαντώς δεν κρυβει την τριχρωμία του. Εξάλου πιστεύω οι περισσότεροι απο εμάς το αγοράσαμε και για το design του!!! 'Eχει καποιος να προτείνει ένα tempered glass???.

Η κατανάλωση της μπαταρίας είναι ένα σοβαρό θέμα (τουλάχιστον για μένα), αλλά πρέπει να κάνει 4-5 κύκλους φόρτισης με battery calibration για σίγουρα συμπεράσματα, οπότε θα επανέλθω σε αυτό το θέμα. Πάντως την καταναλώνει σχετικά γρήγορα. Το ίδιο βεβαια είχα αντιμετωπίσει και με το lenovo s660 που μετα απο 5 φορτίσεις κρατάει 2 1/2 μέρες με νορμάλ χρήση.

 

Έχει ταυτόχρονα εγκατεστημένο το clean master, du speed booster και du battery saver. Δεν ξέρω αν όλα αυτά μαζί επιβαρύνουν την μπαταρία. Επίσης προσοχή αν βάλετε widget weather στην πρώτη οθόνη του κινητού. Στα στατιστικά μέσα απο τις ρυθμίσεις μου έδειξε ότι κατανάλωσε το 49% της μπαταρίας οπότε το έβγαλα προς το παρόν. Υπομονή καμμά εβδομάδα για στρώσιμο της μπαταρίας. Πάντως αν δεν είναι ικανό με απλή χρήση και μόνο με wi-fi ανοιχτό να κρατάει 24 ώρες, θα πάει για πούλημα.

 

Φιλε μπορεις να μας πεις με ποια εκδοση kingroot εκανες root γιατι προσπαθω 2 μερες να το κανω και δεν γινεται

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ. Το πήρα σε κόκκινο και απλά τα σπάει, ίσως ότι πιο όμορφο έχω δει. Το πήρα από lenovo γιατί από Ασία δεν το έβρισκα (σε κοκκινο) και το ήθελα άμεσα μετά από ατύχημα του παλιού κινητού.

Φοράει ΡΟΜ x2.EU.v28, έχω μείνει άφωνος με την ταχύτητα του κινητού και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία με απασχολεί γιατι στη δουλειά μου μιλάω πολύ και φοβάμαι δεν θα βγάζει μια μέρα. Κολλήματα κλπ τίποτα 2 μέρες τώρα.

Έχει κανείς ιδέα γιατί μου κρασαρει το playstore μετά από κάνα 20λεπτο χρήσης? Μόνο εκεί έχω θέμα.

στο σετάρισμα του cruise...

:respect:konadrio

Όλοι υπογράψτε για να πιεστεί η HTC να βγάλει drivers!

2' λεπτά θα σας πάρει!

http://www.petitiononline.com/tytn2vid/petition.html

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα (μάλλον όλοι) στο Notification Pulldown και δεν τους εμφανίζει τα ελληνικά γράμματα που έχουν τόνους να αλλάξουν το FangZhengLTXH.ttf στο system/fonts με αυτό του attachment.

Αν θέτετε πρώτα κάντε backup το original.

Μη ξεχάσετε μετά να αλλάξετε τα permissions σε 0644.

Αδερφέ είσαι θεός!!! Έχω δοκιμάσει άπειρες γραμματοσειρές αλλά αυτή δουλεύει τέλεια! Επιτέλους δεν χρειάζεται να μαντεύω τι γράφει! :up:

 

Ναι αυτό ακριβώς.

Είτε κάνω rr το router είτε το κινητό, το βλέπει το 5Ghz αλλά μετά από λίγο (όχι μέρα πάντως) γυρνάει μόνο του στα 2.4Ghz...

Μόνο εμείς οι δύο το έχουμε αυτό το πρόβλημα?

Δοκίμασα πάντως να βάλω σταθερό κανάλι στο router αλλά και πάλι τα ίδια....

Στο site της Lenovo γιατί έχει αστεράκι και λέει: Δεν υποστηρίζεται band2 σε 5G wifi???? τι εννοεί ??

http://shop.lenovo.com/gr/el/info/smartphones-vibe-x2/

Έλα ντε, τι εννοεί η Lenovo;;;

Κι εγώ νόμιζα ότι είχε κάποιο πρόβλημα το router μου μέχρι που το άλλαξα (λόγω άλλου προβλήματος) αλλά και με το νέο (ίδιο μοντέλο) τα ίδια έκανε. Επειδή κι αυτό πήγε πίσω θα δω τι θα κάνει με το router της xiaomi που περιμένω. Πάντως για όσο δουλεύει στα 5Ghz, ότι έχει σχέση με internet πάει σφαίρα!!!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπορεις να μας πεις με ποια εκδοση kingroot εκανες root γιατι προσπαθω 2 μερες να το κανω και δεν γινεται

KingRoot_Android_3.4.7.174_20141226_105001_.apk - 2.3 MB

 

Επισης οταν έχετε 2 sim, υπάρχει επιλογή που επιλέγεις ποια θα ειναι 4g/3g.

Αν η κάρτα σας δεν είναι 4g/LTE επίσης σας το λέει.

 

Τον maxthon browser το απεγκατάστησε μόνο το uninstaller pro (αν και το κινητό λέει οτι περιέχει ιό). Ο kinguser δεν μπορούσε να τον ξηλώσει τον maxthon browser .

 

Πολλές ευχαριστίeς στον Kinenos και τον lazagr4, αλλά και σε όλους με τις συμβουλές τους.

 

Υπάρχει κάποιο καλύτερο πληκτρολόγιο?

Δοκίμασα το HTC_IME_hi22_v31.apk δουλεύει καλά και η ορθογραφία, αλλά η λέξη που προτείνει προς διόρθωση, είναι με μεγάλη γραμματοσειρά και χανεται κάτω από το πληκτρολόγιο.

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ξοδεψα ολο το ΣΚ παιζοντας με το νεο μου παιχνιδι.

 

Πραγματι η μπαταρια στο 4G εφευγε νερακι...6 ωρες-7 μαξ....

 

αλλα δεν εισαι και ολη την ωρα μεσα στο 4G.

 

με πολυ serfαρισμα με WiFi αντεχει 1 ημερα τουλαχιστον....

 

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, και πιστευω οτι με λιγο fine tuning θα ειναι απαιχτο....

 

και καθως προβληματιζομαι με την διαρκεια ζωη της μπαταριας...βλεπω το μαγικο κουμπι...

 

"Απολυτη εξοικονομηση ενεργειας"..... και το standby time απο 12 ωρες πηγε στις.....64 ωρες!!!!

 

Δοκιμαστε το ;)

Link to comment
Share on other sites

KingRoot_Android_3.4.7.174_20141226_105001_.apk - 2.3 MB

 

Επισης οταν έχετε 2 sim, υπάρχει επιλογή που επιλέγεις ποια θα ειναι 4g/3g.

Αν η κάρτα σας δεν είναι 4g/LTE επίσης σας το λέει.

 

Τον maxthon browser το απεγκατάστησε μόνο το uninstaller pro (αν και το κινητό λέει οτι περιέχει ιό). Ο kinguser δεν μπορούσε να τον ξηλώσει τον maxthon browser .

 

Πολλές ευχαριστίeς στον Kinenos και τον lazagr4, αλλά και σε όλους με τις συμβουλές τους.

 

Υπάρχει κάποιο καλύτερο πληκτρολόγιο?

Δοκίμασα το HTC_IME_hi22_v31.apk δουλεύει καλά και η ορθογραφία, αλλά η λέξη που προτείνει προς διόρθωση, είναι με μεγάλη γραμματοσειρά και χανεται κάτω από το πληκτρολόγιο.

 

Καλημέρα,

δοκίμασε το swiftkey από το Play Store...

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί με 2 sim? εάν ναι γράψε σε παρακαλώ σε ένα post αναλυτικά ότι ακριβώς λέει στο μενού: ρυθμίσεις>σχετικά με το τηλέφωνο>πληροφορίες συσκευής>αριθμός έκδοσης

Και στο ίδιο υπομενού λίγο πιο πάνω: έκδοση βασικού φάσματος.

Θα μας είναι πολύ σημαντική πληροφορία.

 

Δεν εχω δοκιμασει με 2η Sim, αλλα αυτη που εχω βαλει ειναι 4G και λειτουργει πολυ καλα και γρηγορα.

η εκδοση ειναι η

VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU

Και σε σχεση με VIBE X απλο φιλου που το αγορασε προ 3μηνου εχει πολυ λιγοτερα εως καθολου κινεζικα.

Μονο μικρο-προβλημα ειναι οτι καποια ελληνικα φοντ σε τραγουδια(οχι σε ολα) δεν τα αναγνωριζει και τα βγαζει σαν ιδεογραμματα, αλλα πιστευω θα το λυσω ευκολα αυτο.

 

Ακομη το μαθαινω τοτηλεφωνο, οποτε αναλυτικοτερη περιγραφη σε λιγες ημερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλοριζικο.....απο που αγορασες και σου εβαλαν ευρωπαικη εκδοση μεσα ?

 

Απο Pandawill και στα comments ζητησα ευρωπαικη ρομ και φορτιστη.

Δεν εφεραν αντιρρηση, και με ενημερωναν για την πορεια της παραγγελιας καθε 2 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχει καταφέρει κανείς σας να ενεργοποιήσει το OTG?

Γιατί ενώ το USB OTG Checker λέει ότι υπάρχει το API, δεν λειτουργεί....

Λέει επίσης ότι λείπει το kernel για το OTG... Πως μπορούμε να το βρούμε?

'Εχω την έκδοση VIBEUI_2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU rootαρισμένη με Kingroot...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ενεργοποιηθεί το OTG;

Αφού στις προδιαγραφές δείχνει ότι δεν έχει τέτοια δυνατότητα!

Αν υπάρχει τρόπος θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα! :happy:

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πηρα και εγω στα χερια μου.....επιτελους.

Λοιπον σαν πρωτη εντυπωση η αισθηση του ειναι σαν ψευτικο.....ελαφρυ και με πολυ ωραια οθονη.

Το εβαλα να φορτισει γιατι ηταν στο 3% η μπαταρια του οποτε ειμαι στην αναμονη.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ενεργοποιηθεί το OTG;

Αφού στις προδιαγραφές δείχνει ότι δεν έχει τέτοια δυνατότητα!

Αν υπάρχει τρόπος θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα! :happy:

 

Όταν βάλεις ένα OTG checker λέει ότι το API υπάρχει.

Το hardware υπάρχει... θέμα software είναι και μάλλον συγκεκριμένα θέμα kernel.

Πρέπει κάποιο από τα φιντάνια που γράφουν-τροποποιούν τις rom να βάλουν το αντίστοιχο kernel μέσα....

Γενικά όλα είναι θέμα υποστήριξης και δυστυχώς για το κινητό μας δεν υπάρχει αρκετή...

Αν ήταν κανένα samesung όλοι θα έτρεχαν να βγάλουν rom και kernel και τα πάντα όλα :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις το πηρα και εγω στα χερια μου.....επιτελους.

Λοιπον σαν πρωτη εντυπωση η αισθηση του ειναι σαν ψευτικο.....ελαφρυ και με πολυ ωραια οθονη.

Το εβαλα να φορτισει γιατι ηταν στο 3% η μπαταρια του οποτε ειμαι στην αναμονη.

 

καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

....

η εκδοση ειναι η

VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU

.......

Απο Pandawill και στα comments ζητησα ευρωπαικη ρομ και φορτιστη.

Δεν εφεραν αντιρρηση, και με ενημερωναν για την πορεια της παραγγελιας καθε 2 ημερες.

 

Τελικά, όμως, βλέπω ότι δεν στο έστειλαν με την Eυρωπαϊκή ή την άλλαξες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι EU ROM αλλά η έκδοση CU όπως βλέπεις...

 

Μάλλον, δεν κατάλαβες τι τον ρώτησα. Το βλέπω ότι δεν του έστειλαν την ΕU, αναρωτιέμαι (με βάση αυτά που λέει), αν αποφάσισε να την αλλάξει για κάποιο λόγο στη CU.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο σημαινει οτι εχει τοοοοοσο καλη μεταφραση η CU εκδοση που δεν καταλαβαινεις τη διαφορα. Το μονο σημειο πιστευω ειναι στα μηνυματα που δεν μπορεις να στειλεις περισσοτερους απο 160 χαρακτηρες. Επισης σημαινει οτι μαλλον αφαιρεθηκαν και τα περισσοτερα κινεζικα apps και ειναι σχεδον σαν EU ROM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...