Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν απο λιγο που μιλησα διαθεσιμο ειναι το sku49833 και οχι το sku49832

 

ok αυτό, όμως, δεν παίζει κάποιο ρόλο ως προς τις εκδόσεις που συζητάμε (CU vs TO για παράδειγμα). Πρόκειται για τα δύο διαφορετικά χρώματα (λευκό και χρυσό). Υποθέτω ότι το 49832 (χρυσό) δεν είναι "άμεσα διαθέσιμο", σύμφωνα με αυτά που σου είπαν. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Panda και τα δύο είναι η CU version.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα!διαβάζοντας όλες τις σελίδες αυτής της ενότητας,περ.ρο μπερδεύτηκα με το θέμα των roms,παρά διαφωτίστηκα.υπάρχει μία σύγχιση,όσον αφορα τις εκδόσεις.καταρχήν τα ελληνικά 4G δίκτυα,σε ποιά band δουλεύουν?ας πούμε συγκεκριμένα η κοσμοτέ,μιάς που αυτή χρησιμοποιώ.κατα δεύτερον,κ σημαντικότερο.σκέφτομαι να παραγγείλω τη συσκευή απο το λιγότερο αναξιόπιστο σε σχέση με τα υπόλοιπα vickmall.απο εκεί,θα τους ζητήσω εγώ να μου φλασάρουν την EU,(με ενδιαφέρει το 4G κ δεν εχω πρόβλημα να δουλεύει η μια sim μόνο),ή στέλνουν τη συσκευή με την CU έκδοση κ πρέπει εμείς να φλασάρουμε την EU? Στη CU έκδοση δεν λειτουργεί το 4G,κ δεν έχει multilanguage(συμπ.Ελληνικής γλώσσας)? Τι παίζεται,για να χουμε μια ξεκάθαρη απάντηση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων,για τις όποιες τυχόν απαντήσεις σας!

 

Χωρίς να έχω το κινητο (αν και μάλλον θα το αγοράσω) θα σου απαντήσω τι έχω καταλάβει και ας με επιβεβαιώσει/διορθώσει όποιος ξέρει:

1) Οι cosmote-vodafone χρησιμοποιούν τις συχνότητες 800,1800,2600 δλδ τις μπάντες (νομιζω) b7,b3,b20. Η version CU του VIBE x2 (δλαδή αυτή που θα ζητήσεις-πουλάνε σχεδόν όλα τα κινεζικα- άρα και το vickmall) υποστηρίζει τις συχνότητες 1800,2600. Αν κατάλαβα καλά η συνχότητα 800 (που δεν υποστηρίζει το κινητο) δεν χρησιμοποιείται ακόμα στην Ελλάδα (απλά έχουν αγοράσει οι cosmote-vodafone εύρος σε αυτές τις συχνότητες και κάποια στιγμή μπορει να το χρησιμοποιήσουν (?) .Προς το παρών χρησιμοποιούν την 1800 (?). Με επιφύλαξη η παρούσα παρένθεση)

2)Αρα στη CU έκδοση λειτουργεί το 4G κανονικά. Στην X2 δε λειτουργει αν καταλαβα σωστά.

3)Αν φλασάρεις την EU τότε θα συνεχίσει να υποστηρίζει 4g απλά θα χάσεις μία sim και θα κερδίσεις κάποια πραματάκια που δεν έχει η κινέζικη rom. Παίζει όμως και μία custom rom , γενικα εδώ είμαι λίγο συγχησμένος. Χρειάζεται κάποιος να μας ξεκαθαρίσει τι παίζει με τα update κλπ.

Υπάρχει κάποια rom (custom-ξεcustom) (με αγγλικά τουλάχιστον ας μην έχει ελληνικα δεν πειράζει) που να προσφέρει σχεδόν ότι η EU rom, να έχει αναβαθμίσεις και να μην έχει κινέζικες ιστορίες μεσα + να έχει 2 sim?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν υπάρχουν custom roms.... ελπίζω να αλλάξει σύντομα αυτό...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

α :p ουσιαστικά θα πρόκειται για την ίδια έκδοση με το vickmall, σωστα?

μονο που το έχει 209 $ και στις 17/2 θα βάλει 15$ εκπτωση άρα 194$?

 

νομιζω οτι αυτη η εκπτωση δεν θα ισχυει σε προιοντα που ειναι ηδη σε εκπτωση...απο την αλλη, μπορουμε ν ατο τσεκαρουμε...

 

οσο για την μεγαλη μεωση τιμων, παντα το κανουν οι κινεζοι, πεφτουν οι τιμες για να αδειασει το στοκ και μετα θα ξανανεβουν...

Link to comment
Share on other sites

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=7385&view=1&c=lenovo_vibe_x2-ap_dual_sim_4g_td-lte

 

Αν κοιταξετε κατω απο την φωτογραφια του κινητου, εχει επιλογη για ολα τα μοντελα του Χ2 μαζι με τα χαρακτηριστικα.

Το εβαλα γιατι υπαρχει διαφορα απο ΡΟΜ σε ΡΟΜ, αναλογα με το ποιας περιοχης της γης εχετε διαλεξει κινητο (κατι σαν τις ζωνες στα δισκακια dvd)

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν υπάρχουν custom roms.... ελπίζω να αλλάξει σύντομα αυτό...

 

Είναι σχετικά νωρίς ακόμα. Θα γίνει εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,

βρήκα τη μέγιστη λύση για το πρόβλημα με το σήμα του 4G όπως προανέφερα σε προηγούμενα post.

Όπως θυμάστε, είχα αγοράσει τη συσκευή από το minideal χωρίς προβλήματα λειτουργίας σε δίκτυα κλπ εκτός από τις Κινεζιές και τη μη συμβατότητα κάποιων σημαντικών εφαρμογών για μένα (λόγω CU version). Άλλαξα τη ROM στην EU ROW έκδοση (Rest Of World) με λογικό αποτέλεσμα να λειτουργεί η μία μόνο SIM (το περίμενα), να είναι πλέον καθαρά σαν τα εδώ μοντέλα αλλά με ένα μικρό πρόβλημα όσον αφορά το σήμα του σε συχνότητα 4G μόνο, δλδ: να είναι φουλ και να μηδενίζεται κάθε 5-6 λεπτά για 5-10 sec.

Η λύση όπως και υπέθετα βρίσκεται στο αρχείο modem.img και είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο τελικά για όσους αλλάξουν από CU σε EU ROM και το αντίθετο. Αντικαθιστάς το αρχείο αυτό (όπως και ένα άλλο) με αυτά που έχεις κατεβάσει από πριν και βρίσκονται στην αρχική σου firmware ROM (CU ή EU, ανάλογα ποια είχε όταν το αγόρασες).

Επανεκκίνηση και όλα λειτουργούν άψογα χωρίς να υπάρχει αυτό το προβληματάκι πλέον...

Υπόψιν πως αυτό το πρόβλημα συμβαίνει ακόμη και σε ΟΤΑ update καμιά φορά.

Εδώ θα βρείτε έναν κατατοπιστικό οδηγό που ισχύει για όλες τις συσκευές, ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου: http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html

 

Διαβάστε το καλά, κάντε τα όλα όπως υποδυκνύει και θα λυθεί το πρόβλημα που ίσως έχετε όσοι περάσατε EU ή ROW ROM στη συσκευή σας.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Eδώ και 3 μέρες μου έχει έρθει η ενημέρωση ''VIBEUI_V2.0_1506_5.18.1_ST_X2-CU''.

Έχει έρθει σε κανέναν - την εγκατέστησε κανείς;

Στο δικό μου δεν εγκαθίσταται επειδή είναι ρουταρισμένο.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το σκέφτομαι για την αγορά αυτού του κινητού, όσοι το έχετε αγοράσει θα το προτείνατε? Γενικά κάτι συγκεκριμένο που θα πρέπει να ξέρω? Γιατί απο τα χαρακτηριστικά του φαίνεται αρκετά ελκυστικό..
Link to comment
Share on other sites

Eδώ και 3 μέρες μου έχει έρθει η ενημέρωση ''VIBEUI_V2.0_1506_5.18.1_ST_X2-CU''.

Έχει έρθει σε κανέναν - την εγκατέστησε κανείς;

Στο δικό μου δεν εγκαθίσταται επειδή είναι ρουταρισμένο.

 

Εγώ το εγκατέστησα σε συνέχεια των προηγούμενων ΟΤΑ αναβαθμίσεων. Δεν έχει εμφανής διαφορές παρά μόνο δίνει κάποια σταθερότητα στην υπάρχουσα ROM.

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα ή διάφορες γλώσσες;

 

Έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα, χωρίς google!!! Τις περισσότερες εφαρμογές μπορείς να τις βρεις όμως στο Lenovo store (...σχετικά εύκολα λόγω των κινέζικων λέξεων).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα και πάλι, δοκιμασα να συνδέσω το κίνητο με ένα καλώδιο από oneplus one, ανάβει το λαμπάκι κοκκινο και συνδέεται κανονικά με τον υπολογιστή. κάνει άνοιγμα και επανεκκίνησεις αλλα καιπάλι μαυρη οθόνη. Μίλησα με τους κινέζους και μου είπαν να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις η να περάσω firmware http://blog.geekbuying.com/index.php/2015/01/22/lenovo-vibe-x2-232g-smartphone-latest-firmware-released-20150122/. την κατέβασ στον υπογιστή και έχω δύο αρχεια X2-CU_USR_ST1443_5.5.1_1410241921_MP11V1.9_Lang_EKL και αυτό και αυτό X2_flashtool_20140812(v5.1428.05.000).

 

τελικά τα κατάφερα και το φλάσαρα, αλλά τίποτα, ανοίγει ήχο και μαύρη οθόνη...

τους ενημέρωσα να δω τι θα πουν;

λέτε να στείλουν καινούριο ή θα κλαίω τα λεφτά μου;

 

Την έχει εγκαταστήσει κανείς αυτή την ROM (Lenovo Vibe X2 32G liantong MTK6595 178863 20150117)? Περί τίνος πρόκειται, είναι international?

Link to comment
Share on other sites

Έχει μόνο αγγλικά και κινέζικα, χωρίς google!!! Τις περισσότερες εφαρμογές μπορείς να τις βρεις όμως στο Lenovo store (...σχετικά εύκολα λόγω των κινέζικων λέξεων).

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Την έχει εγκαταστήσει κανείς αυτή την ROM (Lenovo Vibe X2 32G liantong MTK6595 178863 20150117)? Περί τίνος πρόκειται, είναι international?

την εγκατέστησα κανονικά, έτσι μου εμφάνισε στον υπολογιστή, λογικά είναι η κινέζικη αλλα με τα ελληνικά μέσα, μου την έστειλε το geekbuying

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα και εγώ κάτοχος της συσκευής.απο public αγωρασμενη.με το που ανοιξα την συσκευή μου έκανε 4 φορες ενημέρωση .μετα την εστησα.καλη συσκευή όμορφη με ωραία χρώματα η οθόνη δεν κολλάει κάπου.το μονο που δεν μ άρεσε είναι οτι είναι όλοι απο πλαστικό
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα και εγώ κάτοχος της συσκευής.απο public αγωρασμενη.με το που ανοιξα την συσκευή μου έκανε 4 φορες ενημέρωση .μετα την εστησα.καλη συσκευή όμορφη με ωραία χρώματα η οθόνη δεν κολλάει κάπου.το μονο που δεν μ άρεσε είναι οτι είναι όλοι απο πλαστικό

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι από πλαστικό; Καλορίζικη και καλομίλητη.

Laza Lee
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα και εγώ μια παραγγελία για το Lenovo Vibe X2 από εδώ. επειδή έχω ανησυχήσει πολύ με αυτά που διαβάζω για τις συχνότητες και τις δύο SIM και το CU vs EU μοντέλο, ξέρεις κάποιος το μοντέλο που αγόρασα ποιο είναι? φαντάζομαι ότι θα είναι το CU καθώς έχει δύο SIM. τι ακριβώς παίζει με αυτό? ποιο είναι το πρόβλημα? από ότι βλέπω στο PandaWill, οι συχνότητες μας καλύπτουν εδώ στην Ελλάδα. μήπως είναι λάθος οι πληροφορίες που αναγράφονται στο PandaWill?

ευτυχώς προλαβαίνω να ακυρώσω την παραγγελία αν χρειαστεί...

Edited by katsikaki
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα και εγώ κάτοχος της συσκευής.απο public αγωρασμενη.με το που ανοιξα την συσκευή μου έκανε 4 φορες ενημέρωση .μετα την εστησα.καλη συσκευή όμορφη με ωραία χρώματα η οθόνη δεν κολλάει κάπου.το μονο που δεν μ άρεσε είναι οτι είναι όλοι απο πλαστικό

 

Φίλε μου αν είναι αυτό το μόνο που σε χαλάει είσαι τυχερός γιατί δεν υπάρχει τίποτε να σε χαλάει τελικά... είναι από αλουμίνιο!!! ;)

 

παιδιά έκανα και εγώ μια παραγγελία για το Lenovo Vibe X2 από εδώ. επειδή έχω ανησυχήσει πολύ με αυτά που διαβάζω για τις συχνότητες και τις δύο SIM και το CU vs EU μοντέλο, ξέρεις κάποιος το μοντέλο που αγόρασα ποιο είναι? φαντάζομαι ότι θα είναι το CU καθώς έχει δύο SIM. τι ακριβώς παίζει με αυτό? ποιο είναι το πρόβλημα? από ότι βλέπω στο PandaWill, οι συχνότητες μας καλύπτουν εδώ στην Ελλάδα. μήπως είναι λάθος οι πληροφορίες που αναγράφονται στο PandaWill?

ευτυχώς προλαβαίνω να ακυρώσω την παραγγελία αν χρειαστεί...

 

Κανονικά το CU πρέπει να σου στείλουν γιατί είναι το μόνο δίκαρτο που δουλεύει κανονικά στην Ευρώπη (στη Ελλάδα τουλάχιστον) και δεν παίζει κανένα πρόβλημα με αυτό!

Το πρόβλημα θα υπάρξει αν σου στείλουν το άλλο δίκαρτο, το ΤΟ, το οποίο είναι για τα δίκτυα της Κίνας μόνο. Λειτουργεί και εδώ αλλά μόνο ως 2G.

Το ΕU είναι μεν για Ευρώπη αλλά μονόκαρτο.

 

Οι πληροφορίες του PandaWill είναι σωστές και αφορούν στο CU το οποίο πουλάνε. Από εκεί το πήρα κι εγώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Σε κάποιον άλλο φίλο όμως (αν διαβάσεις παραπάνω) έστειλαν TO. Λάθος τους...; Ίσως!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα και εγώ κάτοχος της συσκευής.απο public αγωρασμενη.με το που ανοιξα την συσκευή μου έκανε 4 φορες ενημέρωση .μετα την εστησα.καλη συσκευή όμορφη με ωραία χρώματα η οθόνη δεν κολλάει κάπου.το μονο που δεν μ άρεσε είναι οτι είναι όλοι απο πλαστικό

 

Ακόμα 449 την έχει στο Public????

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 449 την πήρα πραγματικα πολύ καλη συσκευή είναι.σίγουρα το πίσω μέρος είναι αλουμίνιο; Εμένα για πλαστικό μου κανει :) καλημερα
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε απαντηση σε ticket απο pandawill οτι τα vibe x2 που εχουν ΔΕΝ δουλευει το 3g 4g ευρωπη.Το καλο ειναι οτι απο το πρωι το παιρνεις 194$ αφου το κουπονι δουλευει κανονικα.Περιμενω διευκρινιστικο
Link to comment
Share on other sites

σε προηγούμενο post διάβασα ότι δεν υπάρχει play store και google account και ότι αναγκαστικά κατεβάζουμε εφαρμογές από το Lenovo Store. ισχύει αυτό ή έχει κάνει κάτι λάθος αυτός που το έγραψε?

 

Φίλε μου αν είναι αυτό το μόνο που σε χαλάει είσαι τυχερός γιατί δεν υπάρχει τίποτε να σε χαλάει τελικά... είναι από αλουμίνιο!!! ;)

 

Κανονικά το CU πρέπει να σου στείλουν γιατί είναι το μόνο δίκαρτο που δουλεύει κανονικά στην Ευρώπη (στη Ελλάδα τουλάχιστον) και δεν παίζει κανένα πρόβλημα με αυτό!

Το πρόβλημα θα υπάρξει αν σου στείλουν το άλλο δίκαρτο, το ΤΟ, το οποίο είναι για τα δίκτυα της Κίνας μόνο. Λειτουργεί και εδώ αλλά μόνο ως 2G.

Το ΕU είναι μεν για Ευρώπη αλλά μονόκαρτο.

 

Οι πληροφορίες του PandaWill είναι σωστές και αφορούν στο CU το οποίο πουλάνε. Από εκεί το πήρα κι εγώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Σε κάποιον άλλο φίλο όμως (αν διαβάσεις παραπάνω) έστειλαν TO. Λάθος τους...; Ίσως!

 

δυστυχώς το διάβασα και από τότε σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία τελείως...

Link to comment
Share on other sites

την εγκατέστησα κανονικά, έτσι μου εμφάνισε στον υπολογιστή, λογικά είναι η κινέζικη αλλα με τα ελληνικά μέσα, μου την έστειλε το geekbuying

 

Καλημέρα, σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα ήθελα αν μπορούσες να μου δώσεις κάποιες επιπλέον διευκρινήσεις: Έχει Google account? Δουλεύουν και οι 2 SIM? Την εγκατέστησες με το flashtool_20140812 28v5.1428.05.000 29 που σημαίνει ότι χάνονται όλες οι ρυθμίσεις, επαφές κλπ? Τι γίνεται μετά με τις ΟΤΑ αναβαθμίσεις που ενδεχομένως θα ζητάει να γίνουν? Θα βάζει πάλι καμιά κινέζικη έκδοση με αποτέλεσμα να χάνονται τα ελληνικά και ο Google account?!?!

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε απαντηση σε ticket απο pandawill οτι τα vibe x2 που εχουν ΔΕΝ δουλευει το 3g 4g ευρωπη.Το καλο ειναι οτι απο το πρωι το παιρνεις 194$ αφου το κουπονι δουλευει κανονικα.Περιμενω διευκρινιστικο

 

Καλημερα

ξμουν ετοιμος να το παραγγειλω στα 195$, αλλα τωρα θα σε περιμενω...ενημερωσε σε παρακαλω γιατι σε αυτην την τιμη το τηλ δεν παιζεται!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε απαντηση σε ticket απο pandawill οτι τα vibe x2 που εχουν ΔΕΝ δουλευει το 3g 4g ευρωπη.Το καλο ειναι οτι απο το πρωι το παιρνεις 194$ αφου το κουπονι δουλευει κανονικα.Περιμενω διευκρινιστικο

 

άνοιξα και εγώ ticket εξηγώντας τους για τις 3 διαφορετικές εκδόσεις του κινητού και τις διαφορές ανάμεσα τους. τους είπα ότι δέχομαι μόνο την έκδοση CU και ότι αν δεν μπορούν αν την στείλουν να ακυρώσουν την παραγγελία. θα ενημερώσω με νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιον άλλο φίλο όμως (αν διαβάσεις παραπάνω) έστειλαν TO. Λάθος τους...; Ίσως!

 

Μου ηρθε απαντηση σε ticket απο pandawill οτι τα vibe x2 που εχουν ΔΕΝ δουλευει το 3g 4g ευρωπη.Το καλο ειναι οτι απο το πρωι το παιρνεις 194$ αφου το κουπονι δουλευει κανονικα.Περιμενω διευκρινιστικο

 

Μάλλον ξεπούλησαν τα CU και κοιτάνε να σπρώξουν όπως όπως ότι έχουν κι έριξαν την τιμή στο πάτωμα!

Προσοχή λοιπόν και ζητήστε λεπτομερείς διευκρινήσεις όσοι τολμήσετε την αγορά ώστε να έχετε ένα αποδεικτικό e-mail για την paypal σε περίπτωση που δεν στείλουν τη σωστή έκδοση.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...