Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παρήγγειλα χθες από Minideal και σήμερα το στείλανε. Επειδή είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από κινεζό-κατάστημα, πόσο καιρό κάνει να φτάσει κάτι από το συγκεκριμένο?

 

Από ότι κατάλαβα ενημερώσεις δεν κάνουμε και αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι, η καλύτερη root-αρισμένη ROM είναι αυτή του SO69.

Tί διαφορές έχει η Rom του MInideal από αυτή του SO69?

Επίσης αυτήν η Rom αναβαθμίζεται με κάποιον τρόπο από μόνη της?

Γιατί στην εικόνα της αναφέρει την λέξη update?

Οι ερωτήσεις απευθύνονται κυρίως στον SO69.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις παρει απο PANDAWILL γιατι δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και θελω να το παρω το τηλ.

 

Έχω αγοράσει 2 iNew V3 κινητά από το Panda. Εδώ και ένα χρόνο κανένα θέμα. Μάλιστα, όταν τους είχα κράξει για την καθυστέρηση μου έκαναν έκπτωση 50% τα Xiaomi ακουστικά. Ήταν άψογοι. Αυτά τα πράγματα θέλουνε, όμως, σωστό χειρισμό και διαπραγμάτευση! Από το Minideal, κινητό Jiayu G3, άντεξε 9μηνο. Δε φταίνε, όμως, πάντα τα μαγαζιά. Ο παράγοντας τύχη είναι εξίσου σημαντικός και... καλώς ή κακώς οι αγορές από την Κίνα εμπεριέχουν κάποιο ρίσκο, ακόμα και από τα "γνωστά" μαγαζιά. Θα φανεί και με το Vibe X2 που αναμένω στο τέλος της εβδομάδας από το Panda. Ελπίζω να μην ατυχήσω.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Το vickmall γράφει οτί βάζει και τα ακουστικά και 2 θήκες μέσα, και μιας και διάβασα για το pandawill που έκανε και το λάθος και έστειλε άλλη έκδοση δεν το διακινδυνεύω.
Link to comment
Share on other sites

Ιπποκρατη αν μπορεις κανει ενα μινι οδηγο με το τι εχεις κανει στο δικο σου.

Αλλαξες την CU -->EU ROM . Εβαλες αυτη απο το needrom ?

Αλλαξες το modem. Ποιο εχεις βαλει και εισαι ΟΚ

Το εκανες ROOT με ποιο προγραμματακι.

Εχω αρχισει και μαζευω ολα τα εργαλεια που θελω για οταν ερθει να το φτιαξω

οποτε να καθησω μετα με λεπτομερειες να φτιαξω ενα πληρη οδηγο.

Αν εχει και recovery καλο θα ειναι να το βαλουμε και αυτο

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε kingroot και Kinguser στο κιν.

Τρέξε το kingroot. Ότι και να δείξει όταν τελειώσει, βγες και τρέξε το kinguser.

Θα σου δείξει ότι ρουταρίστηκε.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ποιά δύο εννοείς;

Γίνε λιγότερο Λακωνικός ώστε να μας βοηθήσεις να σε βοηθήσουμε!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Το kingroot θέλει τη συγγεκριμένη διαδικασία για να δουλέψει.

Δε νομίζω πως το miinideal έχει δική το ρομ.

Στην τελική φλάσαρέ του μια νορμάλ ρομ και μετά ρούταρέ το!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Η ρουταρισμένη στοιχίζει $2.

 

Από ότι κατάλαβα ενημερώσεις δεν κάνουμε και αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι, η καλύτερη root-αρισμένη ROM είναι αυτή του SO69.

Tί διαφορές έχει η Rom του MInideal από αυτή του SO69?

Επίσης αυτήν η Rom αναβαθμίζεται με κάποιον τρόπο από μόνη της?

Γιατί στην εικόνα της αναφέρει την λέξη update?

Οι ερωτήσεις απευθύνονται κυρίως στον SO69.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Πρώτ' απ' όλα να ξεκαθαρίσω πως ούτε στην πιο τρελή φαντασία δεν θα μπορούσε αυτή η ρομ να είναι δική μου!!! Μακάρι να είχα τόσες γνώσεις προγραμματισμού!!!

Στις απαντήσεις τώρα:

-ενημερώσεις δεν κάνουμε απλά και μόνο γιατί και τις δύο φορές που η lenovo έστειλε ενημερώσεις, δεν είχαν ελληνικά και gapps.

(ελπίζω να μη συμβεί το ίδιο κι όταν μας στείλει τη lollipop :sick: )

 

-Ξαναλέω ότι δεν νομίζω πως το minideal έχει κάποια δική του ρομ.

Άρα η ερώτηση είναι τι διαφορές έχουν αυτές οι ρομ (είναι τρεις) με τις επίσημες της Lenovo.

α/ είναι ρουταρισμένες

β/ έχουν πολλές γλώσσες (+ ελληνικά)

γ/ έχουν google applications

 

Στην εικόνα λέει update γιατί ο κάθε προγραμματιστής μπορεί να ενημερώσει και να αναβαθμίσει τη ρομ του.

Αυτό συμβαίνει και εδώ. Η Lenovo έχει κάνει δύο updates στην αρχική ρομ της, τα οποία, το παλικάρι από την Ουγγαρία, τα πήρε, τα ρούταρε, τους πρόσθεσε γλώσσες και gapps που δεν είχαν και τα ανέβασε στο needrom.

Αν και έχουν την εφαρμογή για ενημερώσεις ΟΤΑ, οι συγκεκριμένες τροποποιημένες δεν αποστέλλονται με αυτό το σύστημα. Η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά και δείχνει ότι υπάρχει επίσημο update από τη lenovo και το κατεβάζει. Επειδή όμως το κιν είναι ρουταρισμένο δεν μπορεί να εγκατασταθεί. Αυτό τουλάχιστον μου έδειξε όταν προσπάθησα να εγκαταστήσω το update που μου ήρθε.

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ιπποκρατη αν μπορεις κανει ενα μινι οδηγο με το τι εχεις κανει στο δικο σου.

Αλλαξες την CU -->EU ROM . Εβαλες αυτη απο το needrom ?

Αλλαξες το modem. Ποιο εχεις βαλει και εισαι ΟΚ

Το εκανες ROOT με ποιο προγραμματακι.

Εχω αρχισει και μαζευω ολα τα εργαλεια που θελω για οταν ερθει να το φτιαξω

οποτε να καθησω μετα με λεπτομερειες να φτιαξω ενα πληρη οδηγο.

Αν εχει και recovery καλο θα ειναι να το βαλουμε και αυτο

 

1. Ναι, άλλαξα τη CU με την EU από το ρώσικο forum της Lenovo (http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/), αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτήν από το needrom με τη διαφορά πως θα κάνεις παραπάνω αναβαθμίσεις μέσω ΟΤΑ όταν τελειώσεις την εγκατάσταση γιατί αυτή που σε δίνει είναι παλιά έκδοση, ενώ οι Ρώσοι τις έχουν όλες διαθέσιμες στο forum τους. Εδώ θα βρεις όλες τις οδηγίες, drivers, κλπ μαζεμένα σε μια ενότητα. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το google translator σίγουρα :p: http://real.4pda.ru/forum/index.php?showtopic=607533&st=0

2. Το αρχείο modem.img που έβαλα είναι αυτό της original CU που κατέβασα από το needrom αφού έκανα root πρώτα

3. Root με kingroot για να κάνω την αλλαγή και μετά το έκλεισα το superuser γιατί δεν χρειάζεται πλέον. Θα το ξανανοίξω μόνο εάν μετά από κάποια αναβάθμιση ΟΤΑ θα χρειαστεί να ξαναλλάξω το modem.img που έχω αποθηκευμένο πλέον (για αυτό το λόγο μόνο & αν χρειαστεί) μέσω του root explorer όπως περιγράφεται εδώ: http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html και είναι πολύ εύκολο, αρκεί να το διαβάσετε σωστά. Λειτουργούμε την επιλογή using manual που βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο. Ειδικά θέλει προσοχή στο να έχετε τσεκάρει τη λειτουργία: Mount R/W & όχι: Mount as r/o που βρίσκεται στην κορυφή;)

* Υπάρχει πιθανότητα να μη χρειαστεί να αλλαχτεί το αρχείο modem.img σε κάποιες περιπτώσεις...

4. Recovery δεν έβαλα (γιατί δεν είναι custom ROM) αλλά αν σε ενδιαφέρει υπάρχει η TWRP εδώ: http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/ όπως εκεί θα βρεις και τις τελευταίες εκδόσεις από EU ROW ROM

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://support.lenovo.com/gr/el/documents/ht101396

 

Όπως θα προσέξετε το X2 θα αναβαθμιστεί σε 5.0 Lollipop μέσα στο 2ο τρίμηνο του έτους από Απρίλιο μέχρι και τέλη Ιουνίου ...κάποια στιγμή.

Πιστεύω πως είναι εξαιρετικά δύσκολη η προσαρμογή του UI vibe στο Lollipop. Λέω γω τώρα... :):)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το γυρνούσαν σε πιο pure android γιατί από άποψη παραμετροποίησης το vibe ui μου φάνηκε αρκετά δύστροπο! :confused:
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Ιπποκρατης.

Λοιπον εχω κατεβασει σχεδον ολα. Το απογευμα θα κανω μια σουμα και απο το ρωσσικο σαιτ να δω αν μου λειπει κατι.

Τωρα οσο για το TWRP ειχα κανει μια δοκιμη πριν αρκετο καιρο.

Στην ROM official που ειχα για το Ρ780 αλλαξα το recovery.img που ειχε μεσα στο φακελο

με αυτο το δικο μου και εσβησα το MD5.

Οταν φλασαρα και τελειωσα ειχε περασει αυτο το recovery που του ειχα βαλει χωωρις να εχω

κανενα προβλημα , οποτε λεω να το δοκιμασω και σε αυτη οταν με το καλο ερθει και το κινητο στα χερια μου.

Ευχαριστω παντως για το χρονο σου .....

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από Pandawill. Είναι κανονικά και με το Νόμο η CU έκδοση, για όσους ανησυχούν. Έχει τα ακουστικά του και τη διάφανη θήκη μέσα στο κουτί της Lenovo. Περισσότερα στο εγγύς μέλλον (δεν είναι δικό μου το κινητό).
Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνεται για μεταλλικό, πάντως (είχα την εντύπωση ότι αγοράζαμε μέταλλο)!!! Αν κάνω λάθος, γράψτε Χ. Αρκετά ελαφρύ. Ήρθε με την: VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2_CU rom και με Αμερικάνικο βύσμα για τον φορτιστή του (προφανώς ξέχασαν να συμπεριλάβουν τον adapter). Ήχος δυνατός και καθαρός. Η μπαταρία τίποτα το ιδιαίτερο. Η κάμερα ικανοποιητική. Οθόνη ωραία, με ζωντανά χρώματα. Αρκετά όμορφο κινητό. Ντιζαϊνάτο. Αυτά τα ολίγα, για την ώρα. Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να κάνω μία ερώτηση στους κατόχους του γιατί είμαι έτοιμος να το παραγγείλω.

Τραβάει φωτοσφαιρικές φωτογραφίες;

 

τι φωτογραφίες ειναι οι φωτοσφαιρικές ?!

Link to comment
Share on other sites

τι φωτογραφίες ειναι οι φωτοσφαιρικές ?!

 

π.χ. αυτή που βρήκα στο gogle maps:

https://www.google.gr/maps/@37.975314,23.735836,3a,75y,273.63h,82.37t/data=!3m5!1e1!3m3!1sikv0-RScRRMAAAQZURqFaA!2e0!3e11

 

Μου απάντησε φίλος από το forum σε π.μ. πως τραβάει. Πρέπει να βάλεις την google camera και υπάρχει ως επιλογή

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, άλλαξα τη CU με την EU από το ρώσικο forum της Lenovo (http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/), αλλά δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτήν από το needrom με τη διαφορά πως θα κάνεις παραπάνω αναβαθμίσεις μέσω ΟΤΑ όταν τελειώσεις την εγκατάσταση γιατί αυτή που σε δίνει είναι παλιά έκδοση, ενώ οι Ρώσοι τις έχουν όλες διαθέσιμες στο forum τους. Εδώ θα βρεις όλες τις οδηγίες, drivers, κλπ μαζεμένα σε μια ενότητα. Θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το google translator σίγουρα :p: http://real.4pda.ru/forum/index.php?showtopic=607533&st=0

2. Το αρχείο modem.img που έβαλα είναι αυτό της original CU που κατέβασα από το needrom αφού έκανα root πρώτα

3. Root με kingroot για να κάνω την αλλαγή και μετά το έκλεισα το superuser γιατί δεν χρειάζεται πλέον. Θα το ξανανοίξω μόνο εάν μετά από κάποια αναβάθμιση ΟΤΑ θα χρειαστεί να ξαναλλάξω το modem.img που έχω αποθηκευμένο πλέον (για αυτό το λόγο μόνο & αν χρειαστεί) μέσω του root explorer όπως περιγράφεται εδώ: http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html και είναι πολύ εύκολο, αρκεί να το διαβάσετε σωστά. Λειτουργούμε την επιλογή using manual που βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο. Ειδικά θέλει προσοχή στο να έχετε τσεκάρει τη λειτουργία: Mount R/W & όχι: Mount as r/o που βρίσκεται στην κορυφή;)

* Υπάρχει πιθανότητα να μη χρειαστεί να αλλαχτεί το αρχείο modem.img σε κάποιες περιπτώσεις...

4. Recovery δεν έβαλα (γιατί δεν είναι custom ROM) αλλά αν σε ενδιαφέρει υπάρχει η TWRP εδώ: http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/ όπως εκεί θα βρεις και τις τελευταίες εκδόσεις από EU ROW ROM

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://support.lenovo.com/gr/el/documents/ht101396

 

Όπως θα προσέξετε το X2 θα αναβαθμιστεί σε 5.0 Lollipop μέσα στο 2ο τρίμηνο του έτους από Απρίλιο μέχρι και τέλη Ιουνίου ...κάποια στιγμή.

Πιστεύω πως είναι εξαιρετικά δύσκολη η προσαρμογή του UI vibe στο Lollipop. Λέω γω τώρα... :):)

 

Παιδιά όλα μια χαρά σουπερ ντουπερ με την EU εκδοση που μας ειπε ο φίλος Ipokratis. Αντιμετωπιζω καποιο ανεπαισθητο θεμα με το σημα που χανεται καμια φορά. Βέβαια και γι αυτο έδω λύση ο Ipokratis (thnx) αλλα παιδια δεν βρίσκω αρχείο με το όνομα modem.img εκτος αν εννοείται το modem_1_lwg_n.img που βρίσκω με το root explorer στην έκδοση EU που φοράω πλέον στο κινητο. Κατέβασα από το needrom την CU έκδοση και εκεί βρίσκω επίσης το modem_1_lwg_n.img. Για το αρχείο BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6595_S00_X2-CU_V40_1_lwg_n που θα αντικαταστήσει το BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6595_S00_X2-EU_V32_1_lwg_n ok...το εντοπισα...κανενα προβλημα. Ποιο είναι το ονομα του αρχείου img που αντικαθιστω μην κανω καμια πατατιά??? (την Official ROM CU την κατεβασα απο εδω http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-cu/

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...