Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 735


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όλους τους κατόχους. Ένα ασφαλές συμπέρασμα για τη ποιότητα του ήχου μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει. Στο GSM Arena αναφέρει "Audio quality is solid" και λέει οτι με ακουστικά είναι very good και above average. Παρόλα αυτά σε άλλα reviews αναφέρουν άλλα. Να υποθέσω ότι χωρίς hf στη συσκευασία όλοι κανουν review μονο τη ποιότητα του ηχειου?

 

Γενικά τι γνώμη έχετε διαμορφώσει? Έχοντας το πιστό iPhone 3GS 5 χρόνια τώρα, είναι το μόνο μέτρο σύγκρισης που έχω. :)

 

Edit: Να σημειώσω οτι χρησιμοποιώ τα Sennheiser MM 30i

Εγώ χρησιμοποιώ iLUV neon Glow και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την ποιότητα και την ένταση.Στο ηχείο τώρα,υπάρχουν αρκετά πρίμα, και παρόλο που παίζει δυνατά και ευδιάκριτα,"τσιρίζει" όταν το έχεις στο μέγιστο.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Thanks! Φανταζομαι τσιριγμα εννοεις απο το ενσωματωμενο ηχείο?

 

Το εξωτερικό, όταν συνδέσεις ακουστικά δεν έχει πρόβλημα.

Εμένα το κάνει σε όλες τις εντάσεις αλλά πρέπει να γυρίσω ανάποδα το κινητό (εκεί που είναι το ηχείο) για να πω ότι δημιουργεί πρόβλημα.

Πάντως ο ήχος από ένα βίντεο ή τραγούδι το καλύπτει το τσίριγμα οπότε...

Link to comment
Share on other sites

απο καμερα τι λεει??σκεφτομαι να το παρω αφου θα πουλησω το πιστο 820..

 

Γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο την ποιότητα λήψης...Γνήσια lumia ποιότητα,καθαρές φωτογραφίες με ζωντάνια και χρώμα και πολύ καλό macro.

 

2 μειονεκτήματα για εμένα:

 

1 στο zoom υστερεί και πιξελιάζει με αποτέλεσμα η φωτογραφία να έχει θόρυβο.

2 δεν έχει κουμπί στα πλάγια για να βγάλεις φωτογραφία με αποτέλεσμα κατά τις πρώτες λήψεις να "σου λείπει".Εγώ από ένα σημείο και μετά το συνήθισα.

 

Και το βίντεο του αρκετά ποιοτικό.

Μιας και το χαρακτηρίζουμε σαν selfie κινητό,να πω οτι ικανές selfie με την 5 mp μπροστινή κάμερα θα βγάλεις μια χαρά την μέρα ή σε φωτεινό χώρο.Στα σκοτεινά ούτε καν προφανώς λόγο έλλειψης flash.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Εδω και 2 ημερες το εχω και εγω στην κατοχη μου αλλα νομιζω (χωρις να ειμαι βεβαιος) οτι εχω ενα προβλημα.την πρωτη φορα που εκανα να το φορτισω ενω ηταν κλειστο,off δλδ,μολις συνδεσα το φορτιστη με το κινητο,αυτο αμεσως ενεργοποιηθηκε και αρχισε να φορτιζει ανοιχτο πλεον οπως κανουν καποια iphones απο οτι ξερω.Αυτο που μου συνεβη ειναι λογικο ??? Edited by mimakos1975
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Εδω και 2 ημερες το εχω και εγω στην κατοχη μου αλλα νομιζω (χωρις να ειμαι βεβαιος) οτι εχω ενα προβλημα.την πρωτη φορα που εκανα να το φορτισω ενω ηταν κλειστο,off δλδ,μολις συνδεσα το φορτιστη με το κινητο,αυτο αμεσως ενεργοποιηθηκε και αρχισε να φορτιζει ανοιχτο πλεον οπως κανουν καποια iphones απο οτι ξερω.Αυτο που μου συνεβη ειναι λογικο ???

 

Ναι, τα WP μόλις συνδεθούν με φορτιστή και είναι κλειστά, ενεργοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

αρα δλδ οταν θα το φορτιζω,θα ειναι παντοτε ανοιχτο.

 

το κινητο παντως παιδια ειναι απαιχτο.με βολεψε μια χαρα.ενα μειονεκτημα παντως ειναι οτι δεν εχει εξωτερικο κουμπι για την καμερα.

Edited by niotheros
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

αρα δλδ οταν θα το φορτιζω,θα ειναι παντοτε ανοιχτο.
Ναι,καθε φορα που θα το φορτιζεις,αν σου εχει κλεισει θα ανοιγει και αυτοματα

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Ναι,καθε φορα που θα το φορτιζεις,αν σου εχει κλεισει θα ανοιγει και αυτοματα

 

Ασε,γιατι την πρωτη φορα που εγινε αυτο που περιγραφεις,μου σηκωθηκε η τριχα και νομιζα πως το κινητο ειχα προβλημα !!!! :lol::lol:

Ημουν ετοιμος να το στειλω πισω για αντικατασταση,να φανταστεις οτι ειχα ηδη παρει τηλεφωνο στο καταστημα και το ειχαν δεχθει !!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ασε,γιατι την πρωτη φορα που εγινε αυτο που περιγραφεις,μου σηκωθηκε η τριχα και νομιζα πως το κινητο ειχα προβλημα !!!! :lol::lol:

Ημουν ετοιμος να το στειλω πισω για αντικατασταση,να φανταστεις οτι ειχα ηδη παρει τηλεφωνο στο καταστημα και το ειχαν δεχθει !!!! :lol::lol::lol::lol:

:lol: DO NOT PANIC!!!

Γι αυτο ειμαστε ολοι εμεις εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο με τοσο απλες αποριες,πριν παθει κανενας κανα εγκεφαλικο! :p

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

:lol: DO NOT PANIC!!!

Γι αυτο ειμαστε ολοι εμεις εδω για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο με τοσο απλες αποριες,πριν παθει κανενας κανα εγκεφαλικο! :p

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol: ευτυχως παιδια,γιατι εχω ηρεμησει τωρα και μαθαινω με ηρεμια το κινητο.μονο που δεν μπορω να βρω manual πουθενα επειδη δεν ειχε μεσα,θα κανω λιγη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό παιδιά φυσάει,το έχω πάρει στην γυναίκα μου εδώ και μια βδομάδα και μπορώ να πω ότι απ το 920 που έχω μπορεί να ζηλέψει μόνο την κάμερα,μπαταρία 1,5 με 2 μέρες με νορμάλ χρήση,ελαφρύ άνετο στο χέρι καλό βίντεο και με την denim επάνω πάρτε το άφοβα
Link to comment
Share on other sites

Manual είναι το Lumia help & tips η εφαρμογή

 

 

Ειδα την εφαρμογη αλλα δεν ηξερα οτι ειναι το αντιστοιχο manual.Θα το εξερευνησω.

Link to comment
Share on other sites

Περνουσα σημερα απο το Public και ειπα να ριξω μια ματια μη τυχων το πετυχω σε κανα σταν. Και σταθηκα τυχερος. Εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο ποιοτητα οθονης και κατασκευης και μεγεθος γενικοτερα. Το προβλημα μου ειναι το εξης. Δοκιμασα τα sennheiser που εχω για το iphone αλλα αναγκαστικά ακουσα τα samples που ειχε μεσα το κινητο και δε πειραματιστηκα με equalizer. Tα ακουστικα επειδη ειναι για iphone δουλευανε μονο για play-stop. Απο την αλλη ομως απογοητευτηκα απο την ενταση και τη ποιοτητα του ηχου. Τα samples θυμαστε τι ποιοτητα ειχανε? και γενικα εχετε να προτεινετε κανενα καλο ζευγαρι handsfree? Ευχαριστω.

 

Edit:

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα καποια καλα hands-free:

Xiaomi Piston 2

Zagg+ZR-SIX

Nokia-Purity-WH-920

 

Edit2:

Παραθετω μια περιπτωση που περιγραφει αποτι καταλαβαινω αυτο που επαθα σημερα. "I tried using my sennheiser earphones on the LUMIA 520 to listen to music and it literally sucks!!! the bass is very feeble.However, when i tried using JBL earphones, the sound quality is fantastic."

 

LUMIA 520 earphone compatibility

 

Οπότε μαλλον λυθηκανε οι αποριες μου. :D

Edited by Gr1s0s
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ζεσταίνεται πολύ γρήγορα πίσω στο καπάκι κυρίως κατά την αναπαραγωγή video ή εφαρμογές που χρειάζεται να δουλέψουν επεξεργαστής και γραφικά. Ανοίγω ένα video στο youtube και μετά από 1 λεπτό το καπάκι έχει ζεσταθεί. Είναι φυσιολογικό; Το κάνει σε όλους;
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ζεσταίνεται πολύ γρήγορα πίσω στο καπάκι κυρίως κατά την αναπαραγωγή video ή εφαρμογές που χρειάζεται να δουλέψουν επεξεργαστής και γραφικά. Ανοίγω ένα video στο youtube και μετά από 1 λεπτό το καπάκι έχει ζεσταθεί. Είναι φυσιολογικό; Το κάνει σε όλους;

 

καλησπέρα φίλε μου,χρόνια πολλά και καλωσήλθες στο forum.

Εμένα δεν μου ζεσταίνεται καθόλου και video στο youtube Η παιχνίδι (πχ το λιώνω στο subway surfers).Προσπάθησε να κάνεις τα παρακάτω:

 

1)Επαναφορά εργ.ρυθμίσεων. Μπορεί κάτι να συμβαίνει στην λειτουργία και να στρώσει με την επαναφορά.

2)Μην τρέχεις προγράμματα στο παρασκήνιο.Εφαρμογές τύπου οικονομία μπαταρίας,ελάφρυνση μνήμης,antivirus νομίζω είναι άχρηστες στα windows phone.

3)Μην τρέχεις την οικονομία μπαταρίας της microsoft.Το θεωρώ και αυτό περιττό,Και δεν γίνεται από την μια να τρέχεις στο τηλέφωνο εφαρμογές/παιχνίδια που απαιτούν ενέργεια,και από την άλλη να ζορίζεις την μπαταρία,επειδή την περιορίζεις.

4) (Αν τυχών) έχεις αμελήσει κάποιο update,κάνε το άμεσα.

 

Αυτά κατά την γνώμη μου.Αν τυχών τώρα,εξακολουθεί και ζεσταίνεται,μίλησε με NOKIA CARE.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ζεσταίνεται πολύ γρήγορα πίσω στο καπάκι κυρίως κατά την αναπαραγωγή video ή εφαρμογές που χρειάζεται να δουλέψουν επεξεργαστής και γραφικά. Ανοίγω ένα video στο youtube και μετά από 1 λεπτό το καπάκι έχει ζεσταθεί. Είναι φυσιολογικό; Το κάνει σε όλους;

 

Άμα σερφάρεις με 4G, λογικό είναι να θερμαίνεται αρκετά. Με Wi-Fi πάντως πρέπει να είναι χλιαρό προς το θερμό.

Link to comment
Share on other sites

Περνουσα σημερα απο το Public και ειπα να ριξω μια ματια μη τυχων το πετυχω σε κανα σταν. Και σταθηκα τυχερος. Εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο ποιοτητα οθονης και κατασκευης και μεγεθος γενικοτερα. Το προβλημα μου ειναι το εξης. Δοκιμασα τα sennheiser που εχω για το iphone αλλα αναγκαστικά ακουσα τα samples που ειχε μεσα το κινητο και δε πειραματιστηκα με equalizer. Tα ακουστικα επειδη ειναι για iphone δουλευανε μονο για play-stop. Απο την αλλη ομως απογοητευτηκα απο την ενταση και τη ποιοτητα του ηχου. Τα samples θυμαστε τι ποιοτητα ειχανε? και γενικα εχετε να προτεινετε κανενα καλο ζευγαρι handsfree? Ευχαριστω.

 

Edit:

 

Μετα απο λιγο ψαξιμο βρηκα καποια καλα hands-free:

Xiaomi Piston 2

Zagg+ZR-SIX

Nokia-Purity-WH-920

 

Edit2:

Παραθετω μια περιπτωση που περιγραφει αποτι καταλαβαινω αυτο που επαθα σημερα. "I tried using my sennheiser earphones on the LUMIA 520 to listen to music and it literally sucks!!! the bass is very feeble.However, when i tried using JBL earphones, the sound quality is fantastic."

 

LUMIA 520 earphone compatibility

 

Οπότε μαλλον λυθηκανε οι αποριες μου. :D

 

 

 

και τα WH-510 είναι σχετικα καλά.Αυτά πήρα εγώ και ειμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, δεν έχει επιλογή για δίκτυο 2G;

 

 

Και βέβαια έχει : ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ+SIM > (πηγαίνουμε τερμα κάτω) ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ SIM > ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ. Εκεί επιλέγουμε από 2G έως 4G.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου,χρόνια πολλά και καλωσήλθες στο forum.

Εμένα δεν μου ζεσταίνεται καθόλου και video στο youtube Η παιχνίδι (πχ το λιώνω στο subway surfers).Προσπάθησε να κάνεις τα παρακάτω:

 

1)Επαναφορά εργ.ρυθμίσεων. Μπορεί κάτι να συμβαίνει στην λειτουργία και να στρώσει με την επαναφορά.

2)Μην τρέχεις προγράμματα στο παρασκήνιο.Εφαρμογές τύπου οικονομία μπαταρίας,ελάφρυνση μνήμης,antivirus νομίζω είναι άχρηστες στα windows phone.

3)Μην τρέχεις την οικονομία μπαταρίας της microsoft.Το θεωρώ και αυτό περιττό,Και δεν γίνεται από την μια να τρέχεις στο τηλέφωνο εφαρμογές/παιχνίδια που απαιτούν ενέργεια,και από την άλλη να ζορίζεις την μπαταρία,επειδή την περιορίζεις.

4) (Αν τυχών) έχεις αμελήσει κάποιο update,κάνε το άμεσα.

 

Αυτά κατά την γνώμη μου.Αν τυχών τώρα,εξακολουθεί και ζεσταίνεται,μίλησε με NOKIA CARE.

 

καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους!

 

σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και πάλι ζεσταίνεται πίσω στο καπάκι, χλιαρό προς το θερμό όπως έγραψε και ο katsiletra, πάνω στο σημείο της κάμερα. Ζεσταίνεται και σε τηλεφωνική κλήση λίγων λεπτών. Το λειτουργώ σε 3G, έχω περάσει μόνο απαραίτητες εφαρμογές. Φίλος με το ίδιο τηλέφωνο μου λέει ότι το κάνει και σε αυτόν, μου κάνει εντύπωση που δεν βλέπω να γράφει κανείς γι' αυτό, όπως γράφουν πχ για το 930

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια έχει : ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ > ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ+SIM > (πηγαίνουμε τερμα κάτω) ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ SIM > ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ. Εκεί επιλέγουμε από 2G έως 4G.

 

Την επιλογή 2G δεν την έχει. Έχει μόνο 3G και 4G...

Link to comment
Share on other sites

Βάλ'το πρώτα σε 3G,βγες από τις ρυθμίσεις και ξαναπήγαινε να δεις αν θα σου εμφανίσει την επιλογή.

 

Το έβαλα. Δεν το έχει καθόλου σαν επιλογή. Μπορεί να έχει σχέση η ROM.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...