Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 735


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βασικά έχω και αλλη μια απορία,με το imei,πως μπορείς να δεις το υπόλοιπο της εγγύησης;

 

https://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/product/lumia735/warranty-check/

 

Βάλε το imei και θα σου γράφει εάν είσαι εντός η εκτός εγγύησης...για όλα τα lumia η εγγύηση είναι 2 έτη σίγουρα, με δυνατότητα επέκτασης επι πληρωμή.

Edited by panthan
Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

https://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/product/lumia735/warranty-check/

 

Βάλε το imei και θα σου γράφει εάν είσαι εντός η εκτός εγγύησης...για όλα τα lumia η εγγύηση είναι 2 έτη σίγουρα, με δυνατότητα επέκτασης επι πληρωμή.

 

ναι ρε παιδί μου αυτό το ξέρω και εγώ,απλά το site σου λέει αν έχεις εγγύηση. όχι και το υπόλοιπο που μπορεί να είναι από μια μέρα έως τα 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδί μου αυτό το ξέρω και εγώ,απλά το site σου λέει αν έχεις εγγύηση. όχι και το υπόλοιπο που μπορεί να είναι από μια μέρα έως τα 2 χρόνια.

 

Τότε το καλύτερο είναι να πας με το imei σε ένα nokia/MS care

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το τηλεφωνο πρώτη μέρα σήμερα με περασμένα τα 10 πάνω. Πως μπορώ να το κάνω να κρύβεται η γραμμή με τα κουμπιά στο κάτω μέρος ώστε να έχω μεγαλύτερη οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το τηλεφωνο πρώτη μέρα σήμερα με περασμένα τα 10 πάνω. Πως μπορώ να το κάνω να κρύβεται η γραμμή με τα κουμπιά στο κάτω μέρος ώστε να έχω μεγαλύτερη οθόνη;

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, κρύβεται από μόνη της όποτε χρειάζεται........

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, κρύβεται από μόνη της όποτε χρειάζεται........

 

Δεν το κάνει σε μένα... Μένουν μόνιμα ανοιχτά σε ένα hand ob που είχα δει είχε ;λλο ένα βελάκι και το πήγαινε κάτω...

Edited by georgeIII
Link to comment
Share on other sites

Στα 10ρια δεν έχει βελάκι. Απλώς στις εφαρμογές που είναι γραμμένες για τα 8.1 δεν κρύβεται η μπάρα. Αυτό θα διορθωθεί με την Redstone.

 

Μια άλλη απορία σε όσους έχετε τα 10ρια πόσο εσωτερική μνήμη σας τρώει;

Εμένα με μόνο τρεις εφαρμογές εγκατεστημένες στην εσωτερική μνήμη καταναλώνει 4,50GB από τα 7,28GB σύνολο. Σκέφτομαι σε επόμενες αναβαθμίσεις σε λίγο θα γεμίσει όλος ο αποθηκευτικός χώρος.

Στα 8.1 με αρκετές εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη είχε φτάσει maximum στα 3,9 GB.

Link to comment
Share on other sites

Στα 10ρια δεν έχει βελάκι. Απλώς στις εφαρμογές που είναι γραμμένες για τα 8.1 δεν κρύβεται η μπάρα. Αυτό θα διορθωθεί με την Redstone.

 

Μια άλλη απορία σε όσους έχετε τα 10ρια πόσο εσωτερική μνήμη σας τρώει;

Εμένα με μόνο τρεις εφαρμογές εγκατεστημένες στην εσωτερική μνήμη καταναλώνει 4,50GB από τα 7,28GB σύνολο. Σκέφτομαι σε επόμενες αναβαθμίσεις σε λίγο θα γεμίσει όλος ο αποθηκευτικός χώρος.

Στα 8.1 με αρκετές εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη είχε φτάσει maximum στα 3,9 GB.

 

Μετά την αναβάθμιση έκανες και hard reset;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μια και δυο φορές....

Αυτό είναι το θέμα.

Και κάτι άλλο βλέπω πχ η εφαρμογή του ηλ. ταχυδρομείου πιάνει γύρω στα 85ΜΒ και μετά από κάποια update έχει πάει στα 140ΜΒ. Δεν ξέρω αν είναι τόσο φυσιολογικό αυτό.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη απορία σε όσους έχετε τα 10ρια πόσο εσωτερική μνήμη σας τρώει;

Εμένα με μόνο τρεις εφαρμογές εγκατεστημένες στην εσωτερική μνήμη καταναλώνει 4,50GB από τα 7,28GB σύνολο. Σκέφτομαι σε επόμενες αναβαθμίσεις σε λίγο θα γεμίσει όλος ο αποθηκευτικός χώρος.

Στα 8.1 με αρκετές εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη είχε φτάσει maximum στα 3,9 GB.

 

δυστυχώς έχει θέμα με την μνήμη στα 10 γιατί και εγώ έχω τώρα 2,44gb. είναι και το σύστημα αλλά και ορισμένες εφαρμογές δεν πάνε SD.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχει θέμα με την μνήμη στα 10 γιατί και εγώ έχω τώρα 2,44gb. είναι και το σύστημα αλλά και ορισμένες εφαρμογές δεν πάνε SD.

 

Ελεύθερα εννοείς φαντάζομαι. Αυτό με συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν πάνε sd είναι εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερα εννοείς φαντάζομαι. Αυτό με συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν πάνε sd είναι εκνευριστικό.

 

ναι τα 2,44 ελεύθερα είναι αλλά αν το πάει έτσι με εφαρμογές που μπαίνουν μόνο στην εσωτερική δεν ξέρω τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

ναι τα 2,44 ελεύθερα είναι αλλά αν το πάει έτσι με εφαρμογές που μπαίνουν μόνο στην εσωτερική δεν ξέρω τι θα γίνει.

 

Μάλλον για άλλη συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, μια εισαγωγή sim κατέστρεψε την θύρα στην πλακέτα. Πλέον δεν αναγνωρίζεται καμία κάρτα sim. Κρίμα γιατί το τηλεφωνο είναι εξαιρετικο. Μετά από μια επίσκεψη σε Nokia care , έλαβα την απάντηση πως το κόστος αντικατάστασης πλακέτας υπερβαίνει το κόστος του τηλεφώνου. Επειδή μου αρέσει να το εξαντλώ, βρήκα πλακέτα στην Αμερική σε πολύ καλή τιμή, αλλα δυστυχώς είναι κλειδωμενη στο Verizon.

Γνωρίζετε αν είναι δυνατόν με λογικο κόστος να το ξεκλειδώσω ; Όπου και αν έψαξα δε βρήκα κάποια υπηρεσία για το 735!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 2 χρόνια, μια εισαγωγή sim κατέστρεψε την θύρα στην πλακέτα. Πλέον δεν αναγνωρίζεται καμία κάρτα sim. Κρίμα γιατί το τηλεφωνο είναι εξαιρετικο. Μετά από μια επίσκεψη σε Nokia care , έλαβα την απάντηση πως το κόστος αντικατάστασης πλακέτας υπερβαίνει το κόστος του τηλεφώνου. Επειδή μου αρέσει να το εξαντλώ, βρήκα πλακέτα στην Αμερική σε πολύ καλή τιμή, αλλα δυστυχώς είναι κλειδωμενη στο Verizon.

Γνωρίζετε αν είναι δυνατόν με λογικο κόστος να το ξεκλειδώσω ; Όπου και αν έψαξα δε βρήκα κάποια υπηρεσία για το 735!

 

Λίγο δύσκολο έως απίθανο και το κακό είναι ότι έχει άλλες μπάντες το αμερικανικό άλλες το ευρωπαϊκό. Κοίτα το 730 σε σκρουτζο μαγαζα έχει καλή τιμή. Πιο φτηνό από την πλακέτα θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο έως απίθανο και το κακό είναι ότι έχει άλλες μπάντες το αμερικανικό άλλες το ευρωπαϊκό. Κοίτα το 730 σε σκρουτζο μαγαζα έχει καλή τιμή. Πιο φτηνό από την πλακέτα θα σου βγει.

 

Δεν είναι θέμα η μπάντα λειτουργίας από τη στιγμή που το 735 της Verizon υποστηρίζει, εκτός από CDMA/LTE, και το δικό μας GSM/LTE, δηλαδή έχει ευρύτερη γκάμα δικτύων, αλλά η βλακεία που έχει η Verizon να μην δίνει online δυνατότητα ξεκλειδώματος των συσκευών της. Το κόστος αγοράς είναι 50$ και το κόστος εγκατάστασης 0€ (από εμένα) άρα κάτω από τα μισά ενός 730 (που δεν είναι και 4G όπως το 735).

Tέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση. Μάλλον θα υποβαλλώ ερώτημα στην ίδια την Verizon μπας και ....!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα δεν χάνεις και τίποτα. Κι αν τελικά το ξεκλειδώσεις θα έχεις 16GB ενσωματωμένη μνήμη, ενώ τα δικά μας έχουν 8GB. Πόσο σου είπαν επισκευή σε Nokia care;
Link to comment
Share on other sites

Δε μου δώσανε τιμή. Απλά με απέτρεψαν με το να μου πούνε πως δε συμφέρει. Δεν άνοιξα κουβέντα γιατί με ενόχλησε η συμπεριφορά τους. Σχετικά με την logic board βρήκα μια με 8gb. Πιθανότατα πρόκειται για πλακέτα ανταλλακτικό από τηλέφωνο που δεν ανήκε στην Verizon, και που ο χρήστης του μετακινήθηκε σε δίκτυο CDMA. Η Verizon πουλάει μόνο 16αρια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από περιέργεια ρώτησα εδώ στην περιοχή μου και μου είπαν 80€ για πλακέτα αλλά θα έκανε κάνα 2μηνο γιατί θα έφευγε έξω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το τηλεφωνο πρώτη μέρα σήμερα με περασμένα τα 10 πάνω. Πως μπορώ να το κάνω να κρύβεται η γραμμή με τα κουμπιά στο κάτω μέρος ώστε να έχω μεγαλύτερη οθόνη;

 

Μπορεί να μην έχω καταλάβει την ερώτηση, όμως δεν εμφανίζεται-κρύβεται με σύρσιμο από κάτω προς τα πάνω; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από περιέργεια ρώτησα εδώ στην περιοχή μου και μου είπαν 80€ για πλακέτα αλλά θα έκανε κάνα 2μηνο γιατί θα έφευγε έξω.

 

Τόλμησα και το παρήγγειλα (logic board Verizon locked rm-1038)! Το παρέλαβα και το τοποθέτησα μόνος μου σε 2λεπτα! Ε λοιπόν δουλεύει μια χαρά. Δε χρειάζεται κανένα ξεκλείδωμα. Δουλεύει και αναγνωρίζει την sim (Vodafone) χωρίς κάνε περιορισμό. Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι λήψη sms. Η μόνη διαφορά είναι πως στη σύνδεση δεδομένων εμφανίζεται αντί του LTE στην οθόνη, το 4G και πως η πλακέτα ήρθε με ... win 8.1. Ήδη ξεκίνησαν οι ενημερώσεις!

Το κόστος έφτασε με τα μεταφορικά (έκανε 5 ημέρες από California) τα 55€!!

Καθόλου άσχημα τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Και όμως το δικό μου που αγόρασα από σκρουτζομαγαζο και που αποδείχθηκε πως ήταν πολωνέζικο μοντέλο...έβγαζε LTE.

Τέλος δοκίμασα και μηνύματα. 100ο/ο λειτουργικό λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...