Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 730


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν δειχνει ποσοστο

Όπως βλέπεις και στην εικόνα που παρέθεσα προηγουμένως, δείχνει ποσοστό και στο 925 μου (Cyan Developer Preview) και στο 930 (Denim) και το ενημερώνει άμεσα .....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ' ότι γράφει στο changelog του Battery Saver, η live tile ενημέρωση δουλεύει σε Windows Phone version 8.1.14203 και πάνω (το 730 σου μάλλον έχει παλιότερη - εμένα και το 925 και το 930 έχουν έκδοση 8.1.14219.341):

 

New features (1.0.14201.0):

• Foreground vs Background metrics: Usage bars now show foreground and background showing you how much power a particular app consumes whether you’re using it or not using it

• Time Filters: We’ve added a filter also in the usage view where you can now specify the timeframe of data to look at. Can now show data from the last day, 2 days or a week

• What Does Battery saver do anyway?: Re-worded the settings page to more clearly indicate what battery saver mode does

• Real Time Live Tile: If you pin the battery saver app to start, it now updates in real time! (Requires build 8.1.14203 or higher.)

• Quick Settings: You can now add battery saver to the quick settings menu and cycle through the battery saver options there. (Requires build 8.1.14203 or higher.)

• Turn On until next charge: We added a new option to let users turn on battery saver until next charge!

• Improved Battery usage scaling: The usage data now scales to actual device battery capacity with full width mapping to 100% capacity. Additionally, the bars now use a logarithmic scaling algorithm to make the bars more visible when usage is small for a particular app.

 

http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/battery-saver/c551f76f-3368-42bb-92df-7bfbb9265636

Edited by deliol
Link to comment
Share on other sites

χθες εγινε το update σε denim κ σημερα τσεκαρα κ δεν υπαρχει νεωτερο update,τεσπα δεν θα σκασω κιολας
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος και εγώ σε αυτό το διαμάντι ( σαν δεύτερο τηλέφωνο το πρώτο είναι το Note 3 (Lollipop) ήθελα ένα 3g δίκαρτο λόγω αναγκαστικής χρήσης full σήμα και το Nokia C2-00 που είχα ήταν 2g ) ποιο είναι το τελευταίο firmware που έχει το 730 εμένα το δικό μου φοράει 8.10.14167.221 ( Windows Phone 8.1 Update ) , αντικειμενικά το τηλέφωνο πετάει δεν έχει δισταγμούς και το μόνο θέμα είναι τα 8gb αποθηκευτικού , εμένα έχει ελεύθερα 3 + χωρίς πολλά πολλά
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος και εγώ σε αυτό το διαμάντι ( σαν δεύτερο τηλέφωνο το πρώτο είναι το Note 3 (Lollipop) ήθελα ένα 3g δίκαρτο λόγω αναγκαστικής χρήσης full σήμα και το Nokia C2-00 που είχα ήταν 2g ) ποιο είναι το τελευταίο firmware που έχει το 730 εμένα το δικό μου φοράει 8.10.14167.221 ( Windows Phone 8.1 Update ) , αντικειμενικά το τηλέφωνο πετάει δεν έχει δισταγμούς και το μόνο θέμα είναι τα 8gb αποθηκευτικού , εμένα έχει ελεύθερα 3 + χωρίς πολλά πολλά

 

Η τελευταία έκδοση λογισμικού είναι 8.10.14219.341.

Λογικά σε λίγες μέρες θα την πάρει και το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία έκδοση λογισμικού είναι 8.10.14219.341.

Λογικά σε λίγες μέρες θα την πάρει και το δικό σου.

ok ευχαριστώ έκανα την παρακάτω διαδικασία και τώρα κατεβάζω το update http://www.pcworld.com/article/2142575/why-wait-how-to-install-windows-phone-8-1-right-now.html

 

 

μετά το update το Battery saver έχει το % για την μπαταρία σαν live tile αυτό είναι το πρώτο που παρατήρησα άρα ξήλωσα άμεσα το app που είχα εγκαταστήσει για την μπαταρία

Edited by teo14
Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ έκανα την παρακάτω διαδικασία και τώρα κατεβάζω το update http://www.pcworld.com/article/2142575/why-wait-how-to-install-windows-phone-8-1-right-now.html

 

 

μετά το update το Battery saver έχει το % για την μπαταρία σαν live tile αυτό είναι το πρώτο που παρατήρησα άρα ξήλωσα άμεσα το app που είχα εγκαταστήσει για την μπαταρία

 

Και εγω ετσι την εχω περασει την τελευταια εκδοση (μιας και δεν εχει βγει ακομα για το L925), αλλα εχω παρατηρησει θεματα με την καταναλωση της μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα παραπάνω, αυτό που με έχει εντυπωσιάσει πολύ είναι το ποσό δυνατό είναι το μικρό ηχείο. Όταν βρίσκομαι σε ήσυχο χώρο, αν την έχω στο δέκα, η ένταση είναι ανυπόφορη. Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα κινητά που δίνουν σημασία στα αυτονόητα, ενώ άλλοι κατασκευαστές δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα ακόμα και στο να καταργήσουν εντελώς την φωνή από τα κινητά τηλέφωνα.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα παραπάνω, αυτό που με έχει εντυπωσιάσει πολύ είναι το ποσό δυνατό είναι το μικρό ηχείο. Όταν βρίσκομαι σε ήσυχο χώρο, αν την έχω στο δέκα, η ένταση είναι ανυπόφορη. Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα κινητά που δίνουν σημασία στα αυτονόητα, ενώ άλλοι κατασκευαστές δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα ακόμα και στο να καταργήσουν εντελώς την φωνή από τα κινητά τηλέφωνα.

 

εγώ έχω πάθει ακόμα μεγαλύτερη πλάκα με το ακουστικό τηλεφώνου. Πολλές φορές δε χρειάζεται καν να το βάζω στο αυτί γιατί ακούγεται πολύ δυνατά (στη μέγιστη ένταση).

 

Το κινητό το χρησιμοποιώ αρκετές μέρες και μπορώ να πω πως όλα είναι εξαιρετικά! Η μπαταρία του κρατάει 1+ μέρα και δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά μέχρι τώρα. Ούτε το παραμικρό κόλλημα δηλαδή. το φτύνω μη το ματιάσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω αναβάθμιση... δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται... επανέρχομαι με την ολοκλήρωση...

 

Από την 14167 πήγα στην 14226. Δεν γνωρίζω τι αλλαγές φέρνει... οποίος γνωρίζει ας μας πει και εμάς.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο δίκαρτα nokia lumia 730 και lumia 535 τί προτείνετε? Το 535 με προβληματίζει με τα θέματα της οθόνης που έχουν παρουσιαστεί. Όσον αφορά το 730, υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, από αυτά που εμφανίζει γνωστή ιστοσελίδα, από τα οποία έχετε κάνει αγορά κι εμπιστεύεστε? Κάποια το έχουν σε τιμή 175 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την τιμη που τα βρισκεις κ τι μινιμουμ απαιτησεις εχεις

 

το 535 ειναι 5ιντσο με απλως επαρκη οθονη ,σχετικα αδυναμο επεξεργαστη (που ομως δεν αποτελει θεμα στα windows phone), στα λεφτα του ειναι vfm αδιαμφισβητητα

 

το 730 εχει καλη οθονη oled ,ειναι 4,7ιντσο, εχει καλη midrange cpu,μαλλον την καλυτερη καμερα στην κατηγορια,συγκρινομενη με αρκετα ακριβοτερα κινητα και γενικως κρινεται ποιοτικο και ικανοποιητικοτατο οπως και να το κοιταξεις

 

αν μιλαμε για αγορα απο ελλαδα τοτε η διαφορα τιμης ειναι περιπου 55€ τα οποια χαλαρα δινεις κατ εμε αν τα βαλεις κατω και τα 2 και σταθμισεις τι παιρνεις αλλα στην τελικη αυτο ειναι αποφαση του καθενος

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο δίκαρτα nokia lumia 730 και lumia 535 τί προτείνετε? Το 535 με προβληματίζει με τα θέματα της οθόνης που έχουν παρουσιαστεί. Όσον αφορά το 730, υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα, από αυτά που εμφανίζει γνωστή ιστοσελίδα, από τα οποία έχετε κάνει αγορά κι εμπιστεύεστε? Κάποια το έχουν σε τιμή 175 ευρώ.

 

το 730 ειναι καλητερη επιλογη σαν συνολο

το 535 ειναι για καποιον που δεν εχει πολες απαιτησεις απο το κινητο του και εχει πολυ καλη τιμη που το κανει αριστη επιλογη για να γνωρισεις τα windows

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια το κινητο το εχω εδω και μια εβδομαδα και ειμαι πληρως ικανοποιημένος.

Μιας και ειναι το πρωτο μου windows τηλεφωνο να πω δυο τρία πραγματα .

α)Μου αρεσει το περιβαλον εργασιας ,ισως και περισσοτερο απο οσο περιμενα!

β)Η μπαταρια επισης ειναι καλυτερη απο οτι περιμενα,με μια σιμ της κοσμοτε σε 2g μεσα,ανοιχτο το bluetooth και συνδεδεμενο με handsfree,ελαχιστο ιντερνετ και ελαχιστα μηνυματα,με 30-40 λεπτα ομιλίας καθε μερα μου βγαζει τρεις μερες και μισο.

Σαν ελειψεις μπορω να πω οτι θα ηθελα

γ)swipe στο ελληνικο πληκτρολογιο,

δ)θα ηθελα να ειχα την επιλογη να ορισω μονο τους ηχους κλησης να περνανε απο το bluetooth και οχι ολοι οι ηχοι,

ε)καθως και ελαχιστα πιο λεπτο το καπακι του,το κινητο χωρις το καπακι ειναι στο τελειο μεγεθος,για καποιο λογο ομως το καπακι το βγαλανε με περιττό ογκο.

αυτα τα ολιγα

Edited by ikariwths
Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να μπορω να σταματησω τις ειδοποιησεις του ημερολογιου

 

Θα πρέπει να μπεις στον outlook λογαριασμό σου στον Η/Υ και θα τις απενεργοποιήσεις από κει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι συχγρονισμενο με το google calendar k outlook,σταματησα τις ειδοποιησεις και στα δυο παρολαυτα ομως ερχονται ακομα
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι υπαρχει τροπος να λειτουργει το ημερολογιο κανονικα και να μη σου δειχνει σαν ειδοποιηση το επομενο ραντεβου?που ειναι αυτη η ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

στο ημερολογιο μεσα πατας κατω δεξια νομιζω τις τρεις τελιτσες μετα πατας ρυθμισεις και αποεπιλεγεις τις κατηγοριες συμβαντων που δεν θες να σου δειχνει με ειδοποιησεις
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες απενεργοποιει τα ημερολογια και οχι τις ειδοποιησεις

 

Πρέπει να μπεις από τον υπολογιστή σου στο outlook, gmail κτλ και να πας στις ρυθμίσεις των ημερολογίων για να απενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομε να αγοράσω το 730 (αντί για το 535), ήθελα να σας ρωτήσω γενικά αν είναι ένα αξιοπρεπές κινητό και αν παίρνει κανονικά τα updates. Επίσης έρχεται με το Denim προεγκατεστημένο?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομε να αγοράσω το 730 (αντί για το 535), ήθελα να σας ρωτήσω γενικά αν είναι ένα αξιοπρεπές κινητό και αν παίρνει κανονικά τα updates. Επίσης έρχεται με το Denim προεγκατεστημένο?

 

Το 730 είναι πολύ καλύτερο τηλέφωνο από το 535. Έχει καλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση και clearblack, 6,7 mp οπίσθια κάμερα ένατι 5 mp του 535 και μπορεί να τραβήξει Full HD video (1080p) έναντι 480p. Παίρνει κανονικά updates και σε λίγο καιρό και windows 10. Όσο για την Denim υπάρχει προεγκατεστημένη. :)

Edited by slix
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...