Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 830 έπεσε χτες το βραδυ σε μπανιέρα με νερό..

 

Αμέσως μετά βγήκε η sim,μπαταρία και σκούπισμα,πιστολάκι μαλλιών και μετά κάτω από κλιματιστικό στο ζεστό.

 

άρχισαν να ανάβουν μονο τα κάτω κουμπιά για κάποια δευτερόλεπτα και έσβηναν.

Καμια φορα δονούσε κατά διαστήματα.

 

Σήμερα άρχισαν να έρχονται από messenger μηνύματα και το κατάλαβε η φίλη μου από τους ηχους με την οθόνη σβησμένη...κάτι είναι και αυτό.

Τώρα μπήκε στο ρύζι για λένε ότι τραβάει την υγρασία.

 

Ερώτηση..ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να φύγει η υγρασία μπας και το σώσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το 830 έπεσε χτες το βραδυ σε μπανιέρα με νερό..

 

Αμέσως μετά βγήκε η sim,μπαταρία και σκούπισμα,πιστολάκι μαλλιών και μετά κάτω από κλιματιστικό στο ζεστό.

 

άρχισαν να ανάβουν μονο τα κάτω κουμπιά για κάποια δευτερόλεπτα και έσβηναν.

Καμια φορα δονούσε κατά διαστήματα.

 

Σήμερα άρχισαν να έρχονται από messenger μηνύματα και το κατάλαβε η φίλη μου από τους ηχους με την οθόνη σβησμένη...κάτι είναι και αυτό.

Τώρα μπήκε στο ρύζι για λένε ότι τραβάει την υγρασία.

 

Ερώτηση..ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να φύγει η υγρασία μπας και το σώσουμε ?

Ρύζι, το έκανες ήδη. Μετά από αυτό και έφοσον το ανοίξεις, ειδικό σπρέι για πλακέτες.

Καλή δύναμη, πάλι καλά πάντως που έφτασες μέχρι εκεί. Καλά σημάδια

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο λάθος να ενεργοποιήσεις την συσκευή πριν περάσει 24ωρο με στέγνωμα και ρύζι...

Έπρεπε να το στεγνώσεις, να το βάλεις σε ρύζι για μια μέρα και μετά να ελπίζεις. Άλλοι λένε για ξέπλυμα με απιονισμένο νερό και μετά στέγνωμα και ρύζι.

Για να ρίξεις σπρέι επαφών, κανονικά πρέπει να ανοίξεις τη συσκευή...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο Δημήτρη (πέραν ότι είναι ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο κομμάτι)???

 

Είναι ρίσκο τι θα σ τύχει. Μπορεί να έχει πέσει και να έχει επισκευαστεί και ... Και... Και... Έχω φίλο που δουλεύει σε γνωστή αλυσίδα και μου τα έλεγε. Άσχετα με την κακομεταχείριση από τον καθένα (και κυρίως η μπαταρία που κάθεται μόνιμα φορτισμένη κ.α. πολλά). Μπορεί βέβαια και να μην έχει τίποτα έτσι ; (και όντως δε μπορεί όλα να πέφτουν κάτω ξέρω γω) αλλά άλλη η ασφάλεια του κλειστού ολπως καταλαβαίνεις!

 

@Imperia. Κανονικά πρώτα αφαιρείς ότι μπορείς. Έπειτα το ψήνεις για λίγο με ανοικτό το καπάκι του φούρνου ( μη λιώσει κιόλας :lol:) μετά πετάς τη μπαταρία παίρνεις άλλη γιατί λογικά θα βγει off και τέλος το πετάς μέσα στο ρύζι όπως είπαν τα παιδιά για κανένα 24 ωρο. Πριν το ξανά ανοίξεις καντο και με ένα πιστολάκι πριν βάλεις την μπαταρία και ο Θεός βοηθός!

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα το ψήνεις για λίγο με ανοικτό το καπάκι του φούρνου ( μη λιώσει κιόλας :lol:)

 

Στους πόσους βαθμούς ρε Μαμαλάκη? :lol:

 

Σοβαρά τώρα, όχι φούρνο!!!

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Στους πόσους βαθμούς ρε Μαμαλάκη? :lol:

 

Σοβαρά τώρα, όχι φούρνο!!!

 

50 βαθμούς κανένα 15' λεπτο με ανοικτό το καπάκι (σα να κάνεις πιστολάκι για 15 λεπτά ρε παιδί μ ένα πράγμα....)

 

@Imperia τι έγινε τελικά ???

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

50 βαθμούς κανένα 15' λεπτο με ανοικτό το καπάκι (σα να κάνεις πιστολάκι για 15 λεπτά ρε παιδί μ ένα πράγμα....)

 

@Imperia τι έγινε τελικά ???

 

Χμμμ και γιατί να μη το κάνει απευθείας με πιστολάκι;

Ελπίζω να μη του χάλασε, γιατί δεν το βρίσκεις και εύκολα τωρα το 830!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μια ερώτηση ήθελα να κάνω.......Το 830 υποστηρίζει USB OTG;

 

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα, (όπως στο android tablet μου) να κουμπώσω στο καλώδιο OTG στικάκι και να δω η να ακούσω multimedia αρχεία η διάφορα αρχεία κείμενου πχ.

Η επίσης να του κουμπώνω δέκτη usb απο ασύρματο πληκτρολόγιο η ποντίκι και να κάνω παιχνίδι.

 

Μάλλον οχι ε; Μήπως στα WP10;

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια μια ερώτηση ήθελα να κάνω.......Το 830 υποστηρίζει USB OTG;

 

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα, (όπως στο android tablet μου) να κουμπώσω στο καλώδιο OTG στικάκι και να δω η να ακούσω multimedia αρχεία η διάφορα αρχεία κείμενου πχ.

Η επίσης να του κουμπώνω δέκτη usb απο ασύρματο πληκτρολόγιο η ποντίκι και να κάνω παιχνίδι.

 

Μάλλον οχι ε; Μήπως στα WP10;

 

Την παρούσα χρονική στιγμή δεν υποστηρίζουν USB OTG τα WP. Πιθανολογείται ότι σε κάποια από τις επόμενες αναβαθμίσεις των Windows 10 Mobile θα προστεθεί και αυτή η δυνατότητα.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Την παρούσα χρονική στιγμή δεν υποστηρίζουν USB OTG τα WP. Πιθανολογείται ότι σε κάποια από τις επόμενες αναβαθμίσεις των Windows 10 Mobile θα προστεθεί και αυτή η δυνατότητα.

 

Δηλαδή το USB-OTG είναι θέμα software και όχι hardware; Θα το υποστηρίξει και το 830;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το USB-OTG είναι θέμα software και όχι hardware; Θα το υποστηρίξει και το 830;

 

Έτσι ακριβώς,πρέπει το λογισμικό να μπορεί να αναγνωρίσει και να διαχειριστεί την εξωτερική μονάδα αποθήκευσης. Από hardware είναι έτοιμα από τη στιγμή που έχουν υποδοχή microUSB, η οποία μάλιστα χρησιμοποιείται για την μεταφορά δεδομένων.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς,πρέπει το λογισμικό να μπορεί να αναγνωρίσει και να διαχειριστεί την εξωτερική μονάδα αποθήκευσης. Από hardware είναι έτοιμα από τη στιγμή που έχουν υποδοχή microUSB, η οποία μάλιστα χρησιμοποιείται για την μεταφορά δεδομένων.

Ευελπιστώ να έχουμε και έτοιμο notification led! ;) Πολλά θέλω μάλλον ε;... :worry::worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να έχουμε και έτοιμο notification led! ;) Πολλά θέλω μάλλον ε;... :worry::worry:

 

Αν δεν κάνω λάθος, led θα έχουν οι συσκευές που δεν διαθέτουν glance screen. Δηλαδή 730/735 και 930

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, led θα έχουν οι συσκευές που δεν διαθέτουν glance screen. Δηλαδή 730/735 και 930

Δηλαδή θα βρεθούν σε πιο πλεονεκτική θέση από μας με 830!!! :(

Τo led θα φαίνεται κι από μακριά, ενώ εμείς θα πρέπει να έρθουμε πανω απ' τη συσκευή για να δούμε την ειδοποίηση! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Είμαι στο τσακ να κάνω τη μετάβαση από 5s σε Windows Phone κοιτάζοντας κάτι πιο ποιοτικό έναντι των 535/640 που είχα από MSFT μεριά τελευταία και σκεφτόμουν το 830. Το συγκεκριμένο το έχω βρει λίγο φαγωμένο στις άκρες αλλά σε πολύ ελκυστική τιμή. Το θέμα όμως είναι γιατί να επιλέξω αυτό έναντι κάποιου άλλου? Δεν θέλω να ανοίξω VS και να το πάω στην μεριά των διαξιφισμών, αλλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να δώσω 160 ευρώ για ένα φαγωμένο (με μια θηκούλα κάνω τα στραβά μάτια) 830 και να μην πάω σε ένα 730 DS από τη στιγμή που έχουν και ίδιο επεξεργαστή, και μπαταρία, και Ram + ότι το το 830 χωλαίνει στην μπροστινή κάμερα?

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας γιατί ο χρόνος τελειώνει και πρέπει να αποφασίσω. :p

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Lumia 930 με 220€ που έχει εδώ στις αγγελίες...

Αλλιώς, επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Lumia 930 με 220€ που έχει εδώ στις αγγελίες...

Αλλιώς, επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.

 

Νόμιζα ότι το 930 έχει 20άρα. :confused:

Εκτός των άλλων, glance δεν με πολυκαίει αλλά η MicroSD είναι ένα συν, όχι ότι έχω τρελές όμως απαιτήσεις (Z Ultra + iPhone 16Gb δεν τα γεμίζω με τίποτα, το πολύ 6 αφήνω ελεύθερο).

Edited by ParafronGR

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το 930 έχει 20...

Το 830 10...

Θα προτιμούσα το 830 έναντι του 730. Το 930 έναντι και των δύο.

 

Πριν όμως έγραψες "επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.." Δηλαδή το 830 βγάζει καλύτερες?

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πριν όμως έγραψες "επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.." Δηλαδή το 830 βγάζει καλύτερες?

 

Απ'το 730 σίγουρα καλυτερες! :) Επισης το 930 έχει και κάποια θέματα με την οθόνη και τα μικρόφωνα τώρα τελευταία! Διάβασε και το αντιστοιχο thread να δεις!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πριν όμως έγραψες "επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.." Δηλαδή το 830 βγάζει καλύτερες?

 

Δυο μικρό γρατσουνιές δεν νομίζω να είναι θέμα. Αν δεν σε ενοχλεί πάρε το 830. Στα συν ότι έχει εσωτερική μνήμη 16GB. Κάμερα έχει καλύτερη από το 730, και η μπροστινή είναι αξιοπρεπέστατη για Skype.

Είναι θέμα τι θες εσύ περισσότερο να κάνεις με το τηλ. σου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν όμως έγραψες "επειδή η κύρια κάμερα είναι πιο σημαντική απ' την ff, θα 'παιρνα το 830 αν δεν έχει λειτουργικό θέμα.." Δηλαδή το 830 βγάζει καλύτερες?

 

Βγάζει καλύτερες απ' το 730.

Που μπερδεύεσαι?

 

930 μεταχείρα αν είναι οκ, με κλειστά μάτια.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Βγάζει καλύτερες απ' το 730.

Που μπερδεύεσαι?

 

930 μεταχείρα αν είναι οκ, με κλειστά μάτια.

 

Ναι, μονο αν είναι οκ το 930, αλλιώς 830! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες! Σήμερα παρατήρησα οτι μετα απο 7 μήνες χρήσης χάλασε το κουμπί του κλειδώματος. Το κουμπί στην ουσία δεν μπορεί να πατηθεί γιατι ειναι σαν να έχει "κάτσει" μέσα και να μην κουνιέται. Εντωμεταξύ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και με το 620 που το είχα παει 3 φορές στο service για αυτο τον λόγο. Μήπως φταίει οτι τα πήρα και τα 2 από σκρουτζοναγαζο? Είναι εκνευριστικό. ΕΠΙΣΗΣ το here drive σε αντίθεση με το 620 έχει πολλά προβλήματα! Χάνει την θέση μου και αργεί πολυ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Break your TV. Enter the unwired revolution.

 

-Dexter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες! Σήμερα παρατήρησα οτι μετα απο 7 μήνες χρήσης χάλασε το κουμπί του κλειδώματος. Το κουμπί στην ουσία δεν μπορεί να πατηθεί γιατι ειναι σαν να έχει "κάτσει" μέσα και να μην κουνιέται. Εντωμεταξύ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και με το 620 που το είχα παει 3 φορές στο service για αυτο τον λόγο. Μήπως φταίει οτι τα πήρα και τα 2 από σκρουτζοναγαζο? Είναι εκνευριστικό. ΕΠΙΣΗΣ το here drive σε αντίθεση με το 620 έχει πολλά προβλήματα! Χάνει την θέση μου και αργεί πολυ!

Δεν ξέρω αν είναι θέμα σκρουτζομάγαζου! Εγώ απο Γερμανό δεν έχω κανένα θέμα μ' αυτά τα δύο εδώ και 10 μήνες χρήσης του 830 μου!

Το μόνο θέμα που είχα, όπως είπα και σε προηγούμενα ποστ εδώ, ήτα με το Wi-Fi το οποίο όμως διορθώθηκε με το update 2.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...