Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το HDR θέλει πολυυυυυυυυυυ σταθερό χέρι για να δουλέψει. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήστε και ζουμ...δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επεξεργαστεί διαφορετικές φωτογραφίες.

 

Με έσωσες. Τελικά αν κρατήσω σταθερό το κινητό (το ακουμπήσω κάπου πχ) και τραβήξω HDR-FULL ZOOM-FLASH ON, την τραβάει και την αποθηκεύει μια χαρά! Απλά καθυστερεί.. (ως συνήθως βέβαια το HDR στο 830 αργεί Ποοοοοοολλλλυυυυυυυ....)

 

 

...πάντως στα windows 10 που χρησιμοποιώ (10166), η εφαρμογή camera εχει επίσης rich capture και βγάζει πολύ καλές φωτό...

...η εκδοση είναι 5.42.2007.0...

...κάποια στιγμή θα συγκρίνω τα αποτελέσματα των δυο εφαρμογών...

 

Φίλε αν έχεις την καλοσύνη μ λες αν τα 10αρια τα "σηκώνει" το 830 ? Δηλαδή τρέχει ή lagάρει που λέμε...

Έτσι μια πρώτη άποψη

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνει επεξεργασία μεταξύ των σημείων που βρίσκει πολύ σκοτεινά και των σημείων που βρίσκει πιο φωτεινά και στα δείχνει πιο φωτεινά σαν αποτέλεσμα, αυτή είναι η δουλειά του HDR. Αυτό το Σάββατο το έμαθα και εγώ τυχαία. Είναι καθαρά Επεξεργασία με ότι αυτό σημαίνει εξ ου και η καθυστέρηση
Link to comment
Share on other sites

Κάνει επεξεργασία μεταξύ των σημείων που βρίσκει πολύ σκοτεινά και των σημείων που βρίσκει πιο φωτεινά και στα δείχνει πιο φωτεινά σαν αποτέλεσμα, αυτή είναι η δουλειά του HDR. Αυτό το Σάββατο το έμαθα και εγώ τυχαία. Είναι καθαρά Επεξεργασία με ότι αυτό σημαίνει εξ ου και η καθυστέρηση

 

Εμένα αυτό το κάνει και χωρίς να πατήσω το HDR!!!! Το έχω όμως μονημα στη ζωντανή εικόνα διότι μ' αρέσει πολύ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα άλλο το άλλο, άλλο να κάνει φωτεινή μια εικόνα "ολόκληρη" και άλλο να ισορροπήσει δύο εικόνες, anyway, both are happy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν έχεις την καλοσύνη μ λες αν τα 10αρια τα "σηκώνει" το 830 ? Δηλαδή τρέχει ή lagάρει που λέμε...

Έτσι μια πρώτη άποψη

 

...όχι ρε φίλε...δεν υπάρχει αυτό που λές...

...σφαίρα τα πάει...

...το 830 έχω κι εγώ...

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

...όχι ρε φίλε...δεν υπάρχει αυτό που λές...

...σφαίρα τα πάει...

...το 830 έχω κι εγώ...

 

Σφαίρα τα πάει, αλλά λειτουργούν όλα σωστά;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σφαίρα τα πάει, αλλά λειτουργούν όλα σωστά;

 

...το λογισμικό είναι beta...

...θα κυκλοφορήσει επίσημα το φθινόπωρο...

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

...το λογισμικό είναι beta...

...θα κυκλοφορήσει επίσημα το φθινόπωρο...

 

Το ξέρω! Σε ορισμένα 930 άκουσα ότι λειτουργούν σχεδόν καλά! Για το 830 δεν άκουσα κάτι!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

...πολύ ευχαριστημένος...

...ούτε σκέψη να γυρίσω πίσω στην 8.1 ...

Αφού πάει καλά η beta έκδοση, φαντάσου η κανονική!!!!.... Προσωπικά θα περιμένω την κανονική έκδοση των 10!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νεες ενημερώσεις για τους χάρτες Here Drive+ (Ελλάδα) μόλις κυκλοφόρησαν. Σπεύσατε.!!

Επίσης εχω να πω κάτι ολίγον off topic ολίγον ναι. Δεν ξέρω πως θα είναι τα windows phone 10 στο 830, αν και εχω δει πολλά screenshots. Αν είναι πάντως όπως τα windows 10 για PC (χθές έκανα την αναβάθμιση) και συνεργάζονται και καλά μεταξύ τους, μόνο συγχαρητήρια εχω να δώσω στη microsoft. Όσοι έχετε (γνήσια) windows 7 η windows 8.1 στο PC σας, απλά αναβαθμίστε. Θα λατρέψετε το νέο λειτουργικό.

Αναμένωντας τα windows phone 10 λοιπόν και στο 830.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νεες ενημερώσεις για τους χάρτες Here Drive+ (Ελλάδα) μόλις κυκλοφόρησαν. Σπεύσατε.!!

Επίσης εχω να πω κάτι ολίγον off topic ολίγον ναι. Δεν ξέρω πως θα είναι τα windows phone 10 στο 830, αν και εχω δει πολλά screenshots. Αν είναι πάντως όπως τα windows 10 για PC (χθές έκανα την αναβάθμιση) και συνεργάζονται και καλά μεταξύ τους, μόνο συγχαρητήρια εχω να δώσω στη microsoft. Όσοι έχετε (γνήσια) windows 7 η windows 8.1 στο PC σας, απλά αναβαθμίστε. Θα λατρέψετε το νέο λειτουργικό.

Αναμένωντας τα windows phone 10 λοιπόν και στο 830.

 

Screenshots με τα 10άρια έχω δει μονο σε Lumia 1520! Σε Lumia 830 δεν είδα ακόμη!

Όσο για τους Here, ελπίζω να μην ειναι η τελευταία τους αναβάθμιση αυτή, μετά την πώλησή τους στις αυτοκινητοβιομηχανίες!!!! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Αρχες Αυγουστου αγορασα την συσκευη. Προχθες μετα απο καποια updates και επανεκκινησεις, εγκατασταση των 10 preview και ξανα 8.1 βλεπω πως η πισω καμερα δεν λειτουργει. Η selfie μια χαρα. Το παω nokia care, btw βρισκομαι ηρακλειο κρητης, μπαινω και ενω εχω ανοιχτη τη συσκευη στο κουτι της και εξηγω το προβλημα η καμερα προς στιγμην λειτουργει. Το αφηνω, πριν λιγο με καλεσαν οτι πρεπει να παει Αθηνα, arvato νομιζω, και θα εχω απαντηση σε 20 μερες. Καποιος με παρομοια εμπειρια? Να το στειλω Αθηνα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Αρχες Αυγουστου αγορασα την συσκευη. Προχθες μετα απο καποια updates και επανεκκινησεις, εγκατασταση των 10 preview και ξανα 8.1 βλεπω πως η πισω καμερα δεν λειτουργει. Η selfie μια χαρα. Το παω nokia care, btw βρισκομαι ηρακλειο κρητης, μπαινω και ενω εχω ανοιχτη τη συσκευη στο κουτι της και εξηγω το προβλημα η καμερα προς στιγμην λειτουργει. Το αφηνω, πριν λιγο με καλεσαν οτι πρεπει να παει Αθηνα, arvato νομιζω, και θα εχω απαντηση σε 20 μερες. Καποιος με παρομοια εμπειρια? Να το στειλω Αθηνα?

 

Πρώτη φορά το ακούω να μη λειτουργεί η πίσω κάμερα! Δεν πάνε πλέον Αθήνα, έξω βγαίνουν αν έχουν κάτι σοβαρό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις το ανταλλακτικό (εφόσον έχει πρόβλημα - κάνε ένα hard reset για αρχή) και έπειτα τα αλλάζεις όλα μόνος σου. To youtube σήμερα είναι δύναμη...

 

Κάπως έτσι κατάφερα και άλλαξα το κάλυμμα στο 1020 από μαύρο σε κίτρινο (χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα και χωρίς να έχω καμία σχέση με τεχνικό κινητών). Απλά τρελαίνομαι να παίρνω κάτι και να το κάνω "βίδες" ... Μου αρέσει η διαδικασία!

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις το ανταλλακτικό (εφόσον έχει πρόβλημα - κάνε ένα hard reset για αρχή) και έπειτα τα αλλάζεις όλα μόνος σου. To youtube σήμερα είναι δύναμη...

 

Κάπως έτσι κατάφερα και άλλαξα το κάλυμμα στο 1020 από μαύρο σε κίτρινο (χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα και χωρίς να έχω καμία σχέση με τεχνικό κινητών). Απλά τρελαίνομαι να παίρνω κάτι και να το κάνω "βίδες" ... Μου αρέσει η διαδικασία!

 

Εγώ θα ήθελα να αλλάξω το πλαίσιο γύρω απο την οθόνη στο 830, που έχει τραυματιστεί! Γίνεται κάτι τέτοιο ή πάει σετ με την οθόνη μαζί; Ή δεν συμφέρει καν;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να αλλάξω το πλαίσιο γύρω απο την οθόνη στο 830, που έχει τραυματιστεί! Γίνεται κάτι τέτοιο ή πάει σετ με την οθόνη μαζί; Ή δεν συμφέρει καν;

 

Κι εμένα είναι πολύ τραυματισμένο γύρω γύρω. Ρώτησα σε Nokia Care και πάει μαζί με την οθόνη και το digitizer με κόστος γύρω στα 220 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είναι πολύ τραυματισμένο γύρω γύρω. Ρώτησα σε Nokia Care και πάει μαζί με την οθόνη και το digitizer με κόστος γύρω στα 220 ευρώ.

Δεν παίρνω ένα καινούργιο καλύτερα; :shock::shock:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον , πριν απο ενα μήνα περίπου αγοράζω απο μαγαζι της Πάτρας ενα lumia 830 ελληνικής αντιπροσωπειας το οποιο μετα απο 3-4 μερες λειτουργειας παρατηρώ οτι έχει ξεκολλημένο το τζάμι της οθόνης. Με μία αναζητηση στο ιντερνετ ειδα οτι στο εξωτερικο σε αντιστοιχη περιπτωση εγινε αντικατασταση.

 

Αφου συνεννοήθηκα με το κατάστημα τους εστειλα το τηλεφωνο αμεσα και αυτοι με τη σειρά τους σε καταστημα Nokia Care , ενημέρωση ανυπαρτκη , μερα παρα μέρα επερνα τηλεφωνο στο μαγαζι και μου ελεγαν οτι δεν τους εδεινε καποια ενημέροση η νοκια.(Αυτο για 2 εβδομάδες)

 

Στο τέλος της δευτερης εβδομάδας μου είπαν πως θα ειναι ετοιμο μεσα στην επόμενη αλλα και πάλι τιποτα.

 

Επειδη εχω αγανακτησει και το τηλεφωνο το χρειάζομαι γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω καποια κινηση για να επιταχυνθει η επισκευη ή να απαιτησω αντικατασταση ? Η Microsoft εχει γραφέια για να μιλησω στην ελλαδα ?

 

Ευχαριστω!

 

Update: Με ενημερωσε το κατάστημα αγορας οτι το nokia care τους ειπε τωρα για την επομενη πεμπτη μαλλον , άρα για 1 μηνα αναμονή ΑΝ ειναι και τοτε ετοιμο.

Edited by giorgosppd
Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft εχει γραφέια για να μιλησω στην ελλαδα ?

Υπάρχει στο Μαρούσι Microsoft νομίζω. Αλλά δεν ξέρω αν εξυπηρετεί τέτοιες καταστάσεις!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , πριν απο ενα μήνα περίπου αγοράζω απο μαγαζι της Πάτρας ενα lumia 830 ελληνικής αντιπροσωπειας το οποιο μετα απο 3-4 μερες λειτουργειας παρατηρώ οτι έχει ξεκολλημένο το τζάμι της οθόνης. Με μία αναζητηση στο ιντερνετ ειδα οτι στο εξωτερικο σε αντιστοιχη περιπτωση εγινε αντικατασταση.

 

Αφου συνεννοήθηκα με το κατάστημα τους εστειλα το τηλεφωνο αμεσα και αυτοι με τη σειρά τους σε καταστημα Nokia Care , ενημέρωση ανυπαρτκη , μερα παρα μέρα επερνα τηλεφωνο στο μαγαζι και μου ελεγαν οτι δεν τους εδεινε καποια ενημέροση η νοκια.(Αυτο για 2 εβδομάδες)

 

Στο τέλος της δευτερης εβδομάδας μου είπαν πως θα ειναι ετοιμο μεσα στην επόμενη αλλα και πάλι τιποτα.

 

Επειδη εχω αγανακτησει και το τηλεφωνο το χρειάζομαι γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω καποια κινηση για να επιταχυνθει η επισκευη ή να απαιτησω αντικατασταση ? Η Microsoft εχει γραφέια για να μιλησω στην ελλαδα ?

 

Ευχαριστω!

 

Update: Με ενημερωσε το κατάστημα αγορας οτι το nokia care τους ειπε τωρα για την επομενη πεμπτη μαλλον , άρα για 1 μηνα αναμονή ΑΝ ειναι και τοτε ετοιμο.

 

 

Ρώτα τους σε ποιο Nokia Care το έχουν πάει (αν μιλάμε για κατάστημα της Πάτρας λογικά στο nokia Care στην Αγιου Ανδρέου δίπλα από το Πλαίσιο θα είναι) και πήγαινε ο ίδιος εκεί... Επίσης μην ζητήσεις επισκευή αλλά αντικατάσταση με καινούριο... Όχι από το Νοκια care, από το κατάστημα γίνεται αυτό εφόσον καλύπτεσαι με DOA....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα πολύ καλή εξυπηρέτηση από τα παιδιά στο Nokia Care Κατεχάκη. Αν σε φέρει ο δρόμος, ρίξε μια βόλτα και από εκεί.
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω προτείνει στη κοπέλα μου το 830 και θα το πάρει.

 

Έχω εδώ τη λίστα από το skroutz με τα καταστήματα.

 

http://www.skroutz.gr/s/5535986/Nokia-Lumia-830.html

 

Να διαλέξω ένα στη τύχη και να το παραγγείλω ?

Η πρέπει να αποφύγω κάποιο κατάστημα η οτιδήποτε άλλο θέμα ??

 

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τις αξιολογήσεις πήγαινε... Όπως βλέπεις τα πρώτα μαγαζιά έχουν πολύ καλές οπότε διάλεξε ένα (2ο/3ο) και πάρτο :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...