Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θηρίο το κινητό πραγματικά ότι ακριβώς έψαχνα σε μέγεθος και κυρίως αυτονομία και χαρακτηριστικά (ήδη έχω βάλει τον ξάδερφό μου από γερμανία να ψάχνει) μπράβο στη SONY.

 

θα ήθελα να ρωτήσω τους χρήστες που έχουνε sony κυρίως.

 

1) Για να βγάλεις μία φωτογραφία με τα sony στα 20,7 mp γίνεται μόνο σε manual mode και όταν θέλεις auto πάει μέχρι 8 mp?

 

2) Σε manual mode είναι δύσκολο να βγάλεις καλές φωτογραφίες?

 

ευχαριστώ.

 

Για το 1ο επιβεβαιώνω πως ισχύει σε unboxing του Ζ3 του μεγάλου όμως.. οπότε έτσι πάει και για το μικρό!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνα camera review??

 

Δες εδώ για review που εκτός από την κάμερα έχει για όλα για το Ζ3 compact http://www.pocket-lint.com/news/130471-hands-on-sony-xperia-z3-compact-review .

Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα συγκριτικό (κυρίως όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση) του Z3 compact με το Z1c compact:

 

Πολύ όμορφο κινητό σε νορμάλ μέγεθος. Αυτό που με προβληματίζει στα αδιάβροχα κινητά είναι τα πορτακια που ανοίγουν για τη φόρτιση και τις κάρτες. Αν σπάσει ή κοπεί κάποιο από αυτά επιδιορθώνεται εύκολα και σε χαμηλή τιμή? Έχει κάποιος εμπειρία από παλιότερα κινητά της Sony?

Για τη φόρτιση παίρνεις ένα magnetic dock, που δεν απαιτεί το άνοιγμα του καπακιού της microUSB για φόρτιση. Το καπάκι των microUSB/microSD δε χρειάζεται να ανοίγει τόσο συχνά, καθώς μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις αρχεία και να συγχρονίζεις μέσω WiFi, η δε microSD δε χρειάζεται να μπαινοβγαίνει συνεχώς. Το ίδιο και για το καπάκι της nanoSIM, βάζεις μια φορά την κάρτα και δεν ξαναανοίγει.

Πάντως τα καπάκια λογικά αλλάζουν σχετικά εύκολα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο κινητό σε νορμάλ μέγεθος. Αυτό που με προβληματίζει στα αδιάβροχα κινητά είναι τα πορτακια που ανοίγουν για τη φόρτιση και τις κάρτες. Αν σπάσει ή κοπεί κάποιο από αυτά επιδιορθώνεται εύκολα και σε χαμηλή τιμή? Έχει κάποιος εμπειρία από παλιότερα κινητά της Sony?

 

Όλα είναι θέμα χρήσης, αν τα προσέχεις θα αντέξουν για πολύ διάστημα. Σε περίπτωση που κοπεί μπορεί να κουμπόσει αλλά θέλει προσοχή να μην το χάσεις. Αν χρειαστεί αντικατάστση πρέπει να ανοιχτεί το κινητό για να περάσει μέσα στο σασί η άκρη του.

Μία καλή λύση είναι να πάρεις ένα ανταπτοράκι (5 ευρώ πάνω κάτω) που μετατρέπει το usb για φόρτιση μέσο της μαγνητική υποδοχής μιας και το usb είναι αυτό που θα ανοίγεις περισσότερο.

Ή και ολόκληρο καλώδιο κάτι σαν και αυτό:

http://www.amazon.com/Magnetic-Charging-Cable-Xperia-Ultra/dp/B00FF9P1T6

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα χρήσης, αν τα προσέχεις θα αντέξουν για πολύ διάστημα. Σε περίπτωση που κοπεί μπορεί να κουμπόσει αλλά θέλει προσοχή να μην το χάσεις. Αν χρειαστεί αντικατάστση πρέπει να ανοιχτεί το κινητό για να περάσει μέσα στο σασί η άκρη του.

Μία καλή λύση είναι να πάρεις ένα ανταπτοράκι (5 ευρώ πάνω κάτω) που μετατρέπει το usb για φόρτιση μέσο της μαγνητική υποδοχής μιας και το usb είναι αυτό που θα ανοίγεις περισσότερο.

Ή και ολόκληρο καλώδιο κάτι σαν και αυτό:

http://www.amazon.com/Magnetic-Charging-Cable-Xperia-Ultra/dp/B00FF9P1T6

Καλη λύση ειναι φαντάζομαι ο χρόνος φόρτισης θα ειναι ο ίδιος ετςι;

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ με τις πρώτες παρτίδες! Μην γίνετε "beta testers" και καλύτερα να περιμένετε 1-2 μήνες που θα στρώσει το πράγμα και θα έχει πάει και η τιμή κάτω από τα 400 ευρώ !;)

 

Συμφωνώ. Πως όμως θα ξέρουμε σίγουρα τι παρτίδας είναι το τηλέφωνό μας? Το να αφήσουμε απλά τον καιρό να περάσει δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα πάρουμε και πρώτης παρτίδας συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Καλη λύση ειναι φαντάζομαι ο χρόνος φόρτισης θα ειναι ο ίδιος ετςι;

Το μαγνητικό καλώδιο ταιριάζει σε όλα τα Ζ, από Ζ μέχρι Ζ3 (και τα compact μέσα). Οι βάσεις φόρτισης διαφέρουν, λόγω διαφορετικού πάχους της κάθε συσκευής.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλη λύση ειναι φαντάζομαι ο χρόνος φόρτισης θα ειναι ο ίδιος ετςι;

Απο την εμπειρια μου με Ζ Ultra καθυστερει λιγο η φορτιση. Επισης, απο την εμπειρια μου με Ζ, αργει να φορτισει και στο dock station. Οχι τραγικα πραγματα παντως..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρια μου με Ζ Ultra καθυστερει λιγο η φορτιση. Επισης, απο την εμπειρια μου με Ζ, αργει να φορτισει και στο dock station. Οχι τραγικα πραγματα παντως..

Παίζει ρόλο και τι φορτιστή βάζεις. Εγώ με 1200άρη Nokia που έχει ενσωματωμένο καλώδιο, φορτίζω πιο γρήγορα απ' ό,τι με τον 1500άρη του πακέτου του Z1c, που όμως έχει αποσπώμενο καλώδιο. Και μου δίνει τους ίδιους χρόνους φόρτισης και μέσω της microUSB του κινητού, και μέσω charging dock.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και τι φορτιστή βάζεις. Εγώ με 1200άρη Nokia που έχει ενσωματωμένο καλώδιο, φορτίζω πιο γρήγορα απ' ό,τι με τον 1500άρη του πακέτου του Z1c, που όμως έχει αποσπώμενο καλώδιο. Και μου δίνει τους ίδιους χρόνους φόρτισης και μέσω της microUSB του κινητού, και μέσω charging dock.

Τον μαμα του κουτιου καθε φορα. Δεν ειμαι πολυ φαν στο να μπλεκω φορτιστες. Το φοβαμαι λιγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Z1c είχα πολύ έντονο φλερτ μαζί του, αλλά τελικά με κέρδισε το Xiaomi Mi-2S και δεν το μετάνοιωσα. Πρόσφατα έχασα το Xiaomi μου και καθώς δεν με βλέπω να παίρνω μεγαλύτερο κινητό, έχω το "τρίλημμα" αγορά ξανά το Xiaomi, αγορά το Z1c ή αναμονή 4-5 μήνες μέχρι να στρώσει και φθηνύνει το Z3c; Δύσκολο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Πως όμως θα ξέρουμε σίγουρα τι παρτίδας είναι το τηλέφωνό μας? Το να αφήσουμε απλά τον καιρό να περάσει δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν θα πάρουμε και πρώτης παρτίδας συσκευή..

 

Εκεί που είναι τα καπάκια μέσα .. έχει ένα κίτρινο ταμπελάκι που αν το τραβήξεις προσεκτικά προς τα έξω θα δεις να λέει π.χ. 14w34 ... τότε πάει να πει ότι κατασκευάστηκε την 34η εβδομάδα του 2014 δηλαδή την 2η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είναι τα καπάκια μέσα .. έχει ένα κίτρινο ταμπελάκι που αν το τραβήξεις προσεκτικά προς τα έξω θα δεις να λέει π.χ. 14w34 ... τότε πάει να πει ότι κατασκευάστηκε την 34η εβδομάδα του 2014 δηλαδή την 2η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου.

 

Το γνωρίζω ναι. Αυτόν τον κωδικό όμως πώς μπορούμε να τον ξέρουμε πριν αγοράσουμε την συσκευή? Και αν το παραγγείλουμε μέσω ιντερνετ τι κάνουμε? Απλά ελπίζουμε έχοντας περάσει ο καιρός να έχει προxωρήσει και το νούμερο?

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ναι. Αυτόν τον κωδικό όμως πώς μπορούμε να τον ξέρουμε πριν αγοράσουμε την συσκευή? Και αν το παραγγείλουμε μέσω ιντερνετ τι κάνουμε? Απλά ελπίζουμε έχοντας περάσει ο καιρός να έχει προxωρήσει και το νούμερο?

 

Ακριβώς. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ναι. Αυτόν τον κωδικό όμως πώς μπορούμε να τον ξέρουμε πριν αγοράσουμε την συσκευή? Και αν το παραγγείλουμε μέσω ιντερνετ τι κάνουμε? Απλά ελπίζουμε έχοντας περάσει ο καιρός να έχει προxωρήσει και το νούμερο?

 

Δεν μπορείς να ξέρεις από πριν ... απλά να περάσει ο καιρός και να περπατήσουν τα μοντέλα..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ξέρεις από πριν ... απλά να περάσει ο καιρός και να περπατήσουν τα μοντέλα..

 

Χμμ. Οπότε ακόμη και αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις 450+ ευρώ για να το αποκτήσεις (αν δεν είναι δηλαδή οικονομικό το θέμα), προτείνεις να περιμένει κανείς ώστε σε περίπτωση που προκύψουν προβλήματα, να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα η συσκευή σου να τα έχει..

Ίσως ένα στοιχείο είναι οταν βλέπεις το κινητό διαθέσιμο σε καταστήματα του σκρουτζ, μετά να λέει "κατόπιν παραγγελίας" και ύστερα ξανα διαθέσιμο. Μιλάμε για 2-4 μήνες μετά το πρώτο πλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ναι. Αυτόν τον κωδικό όμως πώς μπορούμε να τον ξέρουμε πριν αγοράσουμε την συσκευή? Και αν το παραγγείλουμε μέσω ιντερνετ τι κάνουμε? Απλά ελπίζουμε έχοντας περάσει ο καιρός να έχει προxωρήσει και το νούμερο?

 

Ο κωδικός αυτός συνήθως αναγράφεται και στο κουτί της συσκευασίας εκεί που είναι και το serial number. Αν αγοράσεις το κινητό από φυσικό κατάστημα μπορείς να το τσεκάρεις. Από internet μόνο αν ρωτήσεις τηλεφωνικά πριν την παραγγελία και μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα συγκριτικό (κυρίως όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση) του Z3 compact με το Z1c compact:

 

 

Για τη φόρτιση παίρνεις ένα magnetic dock, που δεν απαιτεί το άνοιγμα του καπακιού της microUSB για φόρτιση. Το καπάκι των microUSB/microSD δε χρειάζεται να ανοίγει τόσο συχνά, καθώς μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις αρχεία και να συγχρονίζεις μέσω WiFi, η δε microSD δε χρειάζεται να μπαινοβγαίνει συνεχώς. Το ίδιο και για το καπάκι της nanoSIM, βάζεις μια φορά την κάρτα και δεν ξαναανοίγει.

Πάντως τα καπάκια λογικά αλλάζουν σχετικά εύκολα.

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το USB otg μου φαίνεται ότι δεν θα με βολέψει και πολύ το άνοιξε κλείσε του καπακιού :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε το Z1c είχα πολύ έντονο φλερτ μαζί του, αλλά τελικά με κέρδισε το Xiaomi Mi-2S και δεν το μετάνοιωσα. Πρόσφατα έχασα το Xiaomi μου και καθώς δεν με βλέπω να παίρνω μεγαλύτερο κινητό, έχω το "τρίλημμα" αγορά ξανά το Xiaomi, αγορά το Z1c ή αναμονή 4-5 μήνες μέχρι να στρώσει και φθηνύνει το Z3c; Δύσκολο πρόβλημα.

 

Το Ζ3c είναι το καλύτερο από αυτά πουα ανφέρεις όποτε καλύτερα να κάνεις υπομονή αφού είσαι διατιθιμένος να δώσεις τόσα λεφτά για το Ζ3c

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το USB otg μου φαίνεται ότι δεν θα με βολέψει και πολύ το άνοιξε κλείσε του καπακιού :(

Αν το USB otg το θες για λόγους συγχρονισμού, backup και μεταφοράς αρχείων, προσωπικά το θέμα το έχω λύσει με αυτό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

προ-παραγγελια στα 529 ευρο και ευχαριστη εκπληξη δωρο το καινουργιο Ε3.αλλιως στο ιδιο καταστημα στα 499 ευρο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

προ-παραγγελια στα 529 ευρο και ευχαριστη εκπληξη δωρο το καινουργιο Ε3.αλλιως στο ιδιο καταστημα στα 499 ευρο.

 

Καλή η προσφορά.

Δεν ξέρω όμως,ακριβό το βλέπω σύμφωνα με το κατρακύλισμα πού θα πάρει σε λίγο καιρό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Ζ1c, δεν κατάφερα να μείνω χωρίς smartphone πάνω από 5 ημέρες.

Το σκέφτηκα καλά και κατέληξα ότι δεν είναι και πολύ συνετό από οποιαδήποτε άποψη να προπαραγγέλνεις ή να αγοράζεις τις πρώτες ημέρες ένα κινητό. Καλύτερα να περιμένεις να φθηνύνει, να εξαλειφθούν τα προβλήματα νεότητας, να rootαριστεί, να βγουν καλές custom roms...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Ζ1c, δεν κατάφερα να μείνω χωρίς smartphone πάνω από 5 ημέρες.

Το σκέφτηκα καλά και κατέληξα ότι δεν είναι και πολύ συνετό από οποιαδήποτε άποψη να προπαραγγέλνεις ή να αγοράζεις τις πρώτες ημέρες ένα κινητό. Καλύτερα να περιμένεις να φθηνύνει, να εξαλειφθούν τα προβλήματα νεότητας, να rootαριστεί, να βγουν καλές custom roms...

 

Καλοριζικο!

Εντυπωσεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Ζ1c, δεν κατάφερα να μείνω χωρίς smartphone πάνω από 5 ημέρες.

Το σκέφτηκα καλά και κατέληξα ότι δεν είναι και πολύ συνετό από οποιαδήποτε άποψη να προπαραγγέλνεις ή να αγοράζεις τις πρώτες ημέρες ένα κινητό. Καλύτερα να περιμένεις να φθηνύνει, να εξαλειφθούν τα προβλήματα νεότητας, να rootαριστεί, να βγουν καλές custom roms...

Καλορίζικο.

Τίποτα δε με ενόχλησε στο κινητό όσο το είχα, αν και έχοντας δει το Z3 Compact τα bezels μετά σου φαίνονται μεγάλα. :p

 

Επειδή πολύ σύντομα θα το ξαναπάρω (το χάλασα) αν ασχοληθείς με custom ROMs κλπ γράψε μας τι έκανες και πως. :)

Κρίμα που δεν έχει υποστήριξη από τον Cyanogenmod Installer για να γίνεται η δουλειά αυτόματα και χωρίς κανένα άγχος.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...