Jump to content

Sony Xperia Z3 Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οθονη δεν ανταποκρινετε,εχει μεινει κολλημενη στο λογοτυπο.η ταινια στο κασπακι της sim ειναι ασπρη,ενω της φορτισης δυστηχως εχει γινει ροζ.θα το παω αυριο...το κινητο ειναι αγορασμενο απο mediamarkt.

 

Μηπως μπερδευεσαι με το κουμπακι του ρεσετ? δε θυμαμαι να εχει ταινια και στις 2 ταπες.

Νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη με σερβις, και μακαρι να κανεις λαθος.

Επισης η συσκευη ειναι ενος ετους, οποτε ετσι και αλλιως εχει εγγυηση, ας δουν με ΙΜΕΙ απο που ειναι αγορασμενη, αλλα γενικα καλυπτεσαι γιατι ετσι και αλλιως δεν κυκλοφορει ουτε καν 2 χρονια.

Τελος, το εχουμε ξανα πει οτι τα κινητα αυτα που θελουμε να δειχνουν και premium και ναναι και αδιαβροχα εχουν περισσοτερο ρισκο..

Αν θελετε να ειστε σιγουροι παρτε τις κουμουτσες τα CAT κτλ που ειναι τερατα.

Απο εκει και περα, προσωπικα το δοκιμαζω το αδιαβροχο την 1η εβδομαδα παντα, και αρκετα, συν οτι δοκιμαζω και αυτο με την πιεση στην οθονη (και οντως στο κινητο μου που δεν επαθε τιποτα μεσα σε νερο, αυξανε η ενδειξη της πιεσης) και μετα βουταω. Αν μετα απο 5-6 μηνες το εχω λιωσει πχ σε παιχνιδια και δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες ή αν εχω παει 20 μπανια και το εχει λιωσει ο ηλιος, ή αν εχει φαει και 5 τουμπες, ΔΕΝ θα ρισκαρα να το βαλω στο νερο!!

Ειναι απολυτως λογικα πραγματα.

Απο εκει και περα αστοχιες παιζουν..γιαυτο εχεις εγγυηση.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου έβγαλε και μένα αναβάθμιση -->> 23.4.Α.1.264

Δεν ξέρω τι καλό φέρνει/διορθώνει, αλλά καλώς ήρθε! :P

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε και την έκανα ΟΤΑ. Δεν έμπαινα στον κόπο καθαρής εγκατάστασης για 15mb. Καλό θα ήταν να υπήρχε ένα changelog... Edited by alex_1982
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδευεσαι με το κουμπακι του ρεσετ? δε θυμαμαι να εχει ταινια και στις 2 ταπες.

Νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη με σερβις, και μακαρι να κανεις λαθος.

Επισης η συσκευη ειναι ενος ετους, οποτε ετσι και αλλιως εχει εγγυηση, ας δουν με ΙΜΕΙ απο που ειναι αγορασμενη, αλλα γενικα καλυπτεσαι γιατι ετσι και αλλιως δεν κυκλοφορει ουτε καν 2 χρονια.

Τελος, το εχουμε ξανα πει οτι τα κινητα αυτα που θελουμε να δειχνουν και premium και ναναι και αδιαβροχα εχουν περισσοτερο ρισκο..

Αν θελετε να ειστε σιγουροι παρτε τις κουμουτσες τα CAT κτλ που ειναι τερατα.

Απο εκει και περα, προσωπικα το δοκιμαζω το αδιαβροχο την 1η εβδομαδα παντα, και αρκετα, συν οτι δοκιμαζω και αυτο με την πιεση στην οθονη (και οντως στο κινητο μου που δεν επαθε τιποτα μεσα σε νερο, αυξανε η ενδειξη της πιεσης) και μετα βουταω. Αν μετα απο 5-6 μηνες το εχω λιωσει πχ σε παιχνιδια και δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες ή αν εχω παει 20 μπανια και το εχει λιωσει ο ηλιος, ή αν εχει φαει και 5 τουμπες, ΔΕΝ θα ρισκαρα να το βαλω στο νερο!!

Ειναι απολυτως λογικα πραγματα.

Απο εκει και περα αστοχιες παιζουν..γιαυτο εχεις εγγυηση.

Φιλε το κινητο εχει στην αλλη πλευρα απο το ρεσετ μεσα στην τρυπα μια ταινια.το τσεκαρα και τωρα.σημερα το κινητο ανοιξε,....φορτισε κανονικα...δουλευει μια χαρα αλλα η οθονη εχει προβλημα ως προς την εμφανιση,εχει καμενα pixel και οτασν χρησιμοποιω την καμερα δειχνει θολη.καταταλλα δουλευει μια χαρα.ομως οπως εβγαλα το γυαλι προστασιας ανακαλυψα απο την μια πλευρα προεξεχει λιγο περισσποτερο η οθονη και δεν κουμπωνει καλα.αρα απο κει περασε το νερο.το κινητο θα παει στο service .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και αν σου πουν αν το εβρεξες πες ότι είχε πέσει σε ένα τραπέζι νερό και το πήρε λίγο. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει καποιος να παρει το z3 compact που εχει 360 στο skroutz την στιγμη που το z5 compact εχει 420 στο skroutz;Εχω ακουσει οτι εχει και καποια ψιλοθεματακια περι lag το z5c γι αυτο ρωταω περισσοτερο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει καποιος να παρει το z3 compact που εχει 360 στο skroutz την στιγμη που το z5 compact εχει 420 στο skroutz;Εχω ακουσει οτι εχει και καποια ψιλοθεματακια περι lag το z5c γι αυτο ρωταω περισσοτερο...

Χλωμό να έχει lag. Αν τα έχεις πας για z5c.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει καποιος να παρει το z3 compact που εχει 360 στο skroutz την στιγμη που το z5 compact εχει 420 στο skroutz;Εχω ακουσει οτι εχει και καποια ψιλοθεματακια περι lag το z5c γι αυτο ρωταω περισσοτερο...

 

Μια καθυστερηση στο ανοιγμα της καμερας ειχε που το φτιαξανε με Update. κατα τα αλλα πανε σφαιρα τα σονυ, απο το Ζ1 και μετα το Lag ειναι αγνωστη λεξη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει καποιος να παρει το z3 compact που εχει 360 στο skroutz την στιγμη που το z5 compact εχει 420 στο skroutz;Εχω ακουσει οτι εχει και καποια ψιλοθεματακια περι lag το z5c γι αυτο ρωταω περισσοτερο...

 

Η μόνη περίπτωση που δεν αξίζει το z5c είναι να είσαι κάτοχος του Z3c. Στην περίπτωση που δεν είσαι και με την διαφορά τιμής που το βρήκες εννοείται πας σε z5c (θεωρώ ότι αν στις μέρες μας κάποιος σκοπεύει να δώσει 360 για κινητό έστω και με δυσκολία θα βρει και τα 420).

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου, μην ξεφεύγουμε παρακαλώ.

Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για αυτές τις ερωτήσεις. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω για ποια χώρα προοριζόταν η συσκευή μου ?Δεν έχω το κουτί για να το δω από εκεί.
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω για ποια χώρα προοριζόταν η συσκευή μου ?Δεν έχω το κουτί για να το δω από εκεί.

νομιζω μεσα απο το ΙΜΕΙ το βλεπεις.επισης αμα βγαλεις το χαρτακι που ειναι μεσα στο κινητο..θα δεις τις πληροφοριες που θελεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω για ποια χώρα προοριζόταν η συσκευή μου ?Δεν έχω το κουτί για να το δω από εκεί.

 

Είχα κάνει κι εγώ την ίδια ερώτηση και μου είπαν πως από το κουτί δε βγαίνει άκρη.

 

Εγώ το βρήκα ως εξής:

 

Πήγα στο service menu --> software info --> Active customization

Εκεί σημειώνεις τον κωδικό που βρίσκεις (εμένα π.χ. ήτανε 1289-4696_R5C)

Έπειτα κατεβάζεις και τρέχεις το xperifirm. Διαλέγεις το κινητό σου από το αριστερό τμήμα της οθόνης. Στην συνέχεια ψάχνεις στο δεξί τους 8 πρώτους αριθμούς (νομίζω ότι και η 2η τετράδα μόνο αρκεί). Εκεί δίπλα θα λέει για ποια χώρα και ποιον πάροχο προοριζόταν. Για τον δικό μου κωδικό λέει Customized DE που σημαίνει unbranded Γερμανικό.

 

Όλα αυτά βέβαια αν δεν το έχεις ήδη flashάρει με firmware άλλης χώρας, που για να ρωτάς αυτό που ρωτάς, λογικά δεν το έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone το έχουν σε προσφορά στα 189€ αλλά είναι μόνο στα καταστήματα, δεν το έχουν στο site.

Το πήρα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Στην Vodafone το έχουν σε προσφορά στα 189€ αλλά είναι μόνο στα καταστήματα, δεν το έχουν στο site.

Το πήρα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής.

 

189?!! Σιγουρα δεν πρεπει να κανεις καποιο προγραμμα για να το παρεις σε αυτη την τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η προσφορά αλλά πρέπει να βρεις κατάστημα που να έχει...

Πήρα τηλ σε καμία δεκαριά στην Θεσσαλονίκη και δεν είχε κανένα και δεν είναι δυνατή η παραγγελία γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Όπως και στα public, όπου δεν υπάρχει τίποτα.

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

189?!! Σιγουρα δεν πρεπει να κανεις καποιο προγραμμα για να το παρεις σε αυτη την τιμη?

Ναι σκέτη συσκευή αλλά όπως είπε και ο φίλος πρέπει να βρεις κατάστημα που το έχει stock.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο σε 5-6 καταστήματα vodafone και κανείς δεν το είχε. Το είπα και σε ένα φίλο που ενδιαφερόταν και έψαξε και εκείνος σε μερικά. Το πιο ωραίο είναι στο τελευταίο που πήγε. Ακολουθεί ο διάλογος :

- "Γεια σας, ενδιαφέρομαι για το z3 compact."

- "Mάλιστα".

- "Υπάρχει;"

- "Ναι, υπάρχει. Στα 350€."

- "Βασικά άκουσα ότι το έχετε σε προσφορά. Μπορείτε να το ελέγξετε;"

- "Δε νομίζω, αλλά για να δω".

Το κοιτάζει στον υπολογιστή και λέει :

- "Χμ, όντως έχετε δίκιο. Το βγάζει στα 189. Μισό λεπτό."

Πάει μέσα, μιλάει με κάποιον(προφανώς προϊστάμενος/καταστηματάρχης) και μετά από λίγο έρχεται και του λέει :

- "Δυστυχώς δεν έχουμε κανένα κομμάτι."

- "Μα αφού μου είπατε πως έχετε."

- "Ε, έκανα λάθος. Νόμιζα ότι είχε και θα το έδωσε άλλος συνάδελφος από άλλη βάρδια..."

 

Απατεώνες....

 

Επίσης εμφανίστηκαν σε μερικά σκρουτζομάγαζα μερικά μαύρα Z3C που γράφουν VF ή Branded by Vodafone....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κυριοι Καλησπερα και καλη χρονια.

Ειμαι ευτυχης κατοχος ενος καινουριου Z3 compact το οποιο πηρα για δωρο απο τη προσφατη προσφορα της vodafone στα 189.

Πραγματικα το κινητο τα σπαει και δε κολλαει πουθενα.

Στο ψητο τωρα. Του εκανα ολα τα updates μεσω τηλεφωνου.

Μετα βεβαια διαβασα διαφορα ποστς και κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι καλυτερα να κανω clean install για διαφορους λογους και κυριως για καλυτερη διαρκεια μπαταριας. Επειδη ειναι ακομη καινουριο και δε το εχω καλα καλα σεταρει δεν μου ειναι θεμα.

Το ζητουμενο ειναι το εξης: Το κινητο το πηρα απο Vodafone οποτε πρεπει να βαλω καποιο συγκεκριμενο firmware επανω;

Και με ποιο εργαλειο το κανω; Flash tool η το official pc companion με επαναφορα τηλεφωνου;

Υποψη δε με ενδιαφερει το root και δε θελω να βγω επ ουδενι εκτος εγγυησης

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι Καλησπερα και καλη χρονια.

Ειμαι ευτυχης κατοχος ενος καινουριου Z3 compact το οποιο πηρα για δωρο απο τη προσφατη προσφορα της vodafone στα 189.

Πραγματικα το κινητο τα σπαει και δε κολλαει πουθενα.

Στο ψητο τωρα. Του εκανα ολα τα updates μεσω τηλεφωνου.

Μετα βεβαια διαβασα διαφορα ποστς και κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειναι καλυτερα να κανω clean install για διαφορους λογους και κυριως για καλυτερη διαρκεια μπαταριας. Επειδη ειναι ακομη καινουριο και δε το εχω καλα καλα σεταρει δεν μου ειναι θεμα.

Το ζητουμενο ειναι το εξης: Το κινητο το πηρα απο Vodafone οποτε πρεπει να βαλω καποιο συγκεκριμενο firmware επανω;

Και με ποιο εργαλειο το κανω; Flash tool η το official pc companion με επαναφορα τηλεφωνου;

Υποψη δε με ενδιαφερει το root και δε θελω να βγω επ ουδενι εκτος εγγυησης

 

με γειες, εισαι πραγματικα πολυ τυχερος που το τσιμπησες τοσο, 2 θα ειχα παρει αν το πετυχαινα!

 

Οσο για την καθαρη εγκατασταση:

Κανεις επαναφορα εργοστασιακων και διαγραφη ολων, και μετα αναβαθμιση. Εσυ αν τις εκανες τις αναβαθμισεις με αδειο κινητο δε νομιζω οτι θα εχει ιδιαιτερη διαφορα..θα σου ελεγα δηλαδη να το αφησεις οπως ειναι και να την κανεις την καθαρη οταν θα παρει ανδροιδ 6 σε κανα μηνα οπου θα χρειαστει..

Τωρα αν εισαι branded, μπορεις με flashtool να βαλεις οποια ρομ θες, χωρις να χασεις εγγυηση. Η διαδικασια ειναι τοσο ευκολη που αξιζει να το καθαρισεις..

εδω το κατεβαζεις:

http://www.flashtool.net/downloads_windows.php

το Patch απο κατω δε νομιζω οτι χρειαζεται πλεον..

ΜΕ την εκδοση αυτη του flashtool Υπαρχει μεσα το xperifirm, το δεξια κουμπι και εχεις την επιλογη να κατεβασεις σχεδον ολες τις διαθεσιμες ρομ, παλιες και νεες και να φλασαρεις οποια θες χωρις προβλημα, δηλαδη γυρνας και σε παλιοτερη..

αν θες οδηγιες για φλασαρισμα να σου πουμε.

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/tutorial-how-to-flash-stock-roms-t2240614

αν εχεις windows 8 ή 10 θελει μια διαδικασια για να παιξει σωστα.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και για δευτερο αλλα δεν :p Θα το χτυπαγα αβλεπι.

Απλα δεν ηξερα κιολας ποσο καλο ηταν μεχρι που το δουλεψα λιγο

Σ ευχαριστω για την απαντηση θα δω τις επιλογες και θα επανελθω. Σε windows 7 64bit θα το κανω

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και για δευτερο αλλα δεν :p Θα το χτυπαγα αβλεπι.

Απλα δεν ηξερα κιολας ποσο καλο ηταν μεχρι που το δουλεψα λιγο

Σ ευχαριστω για την απαντηση θα δω τις επιλογες και θα επανελθω. Σε windows 7 64bit θα το κανω

 

Οκ εδώ είμαστεότι χρειαστεί.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι.

Θα θελα να ευχαριστήσω το Nικο_Μpl για την κατατοπιστικοτατη απαντηση που μου εδωσε και φλασαρα εκ νεου το τηλεφωνο.

Εβαλα την Customized_GR να δοκιμασω 23.4.A.1.264 / R4C

Δεν εχει μεσα το bloatware της Vodafone και την πηρε μια χαρα. Οσον αφορα το αποτελεσμα θα δειξει, ακομη δε καθησα να το στρωσω εντελως με εφαρμογες να δω πως παει σε full load.

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω το εξής θεματακι. παρέλαβα σήμερα το z3c απο την arvato servise. είχε ενα προβληματακι με την κάμερα το οποίο και διορθώθηκε. Όμως κατα περίεργο τρόπο όταν το έφερα σπίτι και καθισα να το σεταρω, προσεξα οτι το ποσοστό της μπαταρίας απο 50% που ηταν δεν έπεφτε καθόλου. Έβαλα λοιπόν τον φορτιστή και το τηλ δεν φορτίζε.αυτή την στιγμή είμαι παλι χωρίς συσκευή..... Ξέρει κανείς τι μπορεί να εχει συμβεί;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...