Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρακολουθω το νημα εδω και μερες σκεφτομενος την αλλαγη απο OPPO FIND 7a στο ΜΕΙΖU.Κανεις που τα ειχε και τα δυο?

Υποψη οτι στο ΟΡΡΟ εχω βαλει lolipop και παει σφαιρα ,χωρις προβληματα..Τι λετε αξιζει να αλλαξω?

 

αν εισαι ευχαριστημενος με το OPPO και με την μπαταρια του αλλα και την ποιοτητα κατασκευης δεν πιστευω αξιζει να αλλαξεις γιατι μιλαμε για 2 συσκευες που ειναι πολυ κοντα σε ποιοτητα αλλα ειναι εντελως διαφορετικες σε σχεδιασμο.

 

Το Find7a ειναι πιο τετραγωνο και πιο μεγαλο στο χερι αλλα εχει το καλο της sdcard και της μπαταριας που αν θες αλλαζει.

Απο την αλλη το Mx4 εχει καλυτερη καμερα και οθονη αλλα σε ακουστικο σημα και γενικα ποιοτητα ειμαστε πολυ κοντα.

 

Αν εισαι και απο τους τυχερους που εχουν Find7a χωρις προβλημα στην οθονη ,θα ελεγα μην αλλαξεις μεχρι να βγει μια εκδοση καλυτερη για το Mx4 λογισμικου που να εχει κορυφαια μπαταρια.

Για οποιοδηποτε αλλο κινητο θα σου ελεγα αλλαξε τωρα αλλα για το Find7a δεν το λεω γιατι το ειχα και ηταν πραγματικα ποιοτικοτατο.

Ομως το mx4 ειναι πιο λειτουργικο και ομορφο.

 

Για μενα περιμενε λιγο να βγουν και τα χρωματα τα καινουρια στο mx4

 

ΥΓ.ποσες ωρες SOT βγαζεις με το oppo και την Lollipop?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το stand by που όντως καταναλώνει κάπως αρκετή μπαταρία, νομίζω πως το flyme μολις βάζεις κάποια εφαρμογη την κάνει αυτομάτως auto-start.. Το battery doctor μου έδειξε ότι έχω 37 εφαρμογές auto-start, αν και στο Settings -> Apps -> Run δείχνει λιγότερες..

Δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

Τσέκαρα μία μία τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει και μόνο το fb είχε το auto-launch ανοιχτό. Σε όλες τις άλλες ήταν απενεργοποιημένο.

Εγώ κλείνω όλες τις εφαρμογές που τρέχουν πριν κοιμηθώ και φυσικά κλείνω και wifi/data. Οπότε δεν δικαιολογείται από το fb.

Θέμα του flyme είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτό είναι το πρόβλημα.

Τσέκαρα μία μία τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει και μόνο το fb είχε το auto-launch ανοιχτό. Σε όλες τις άλλες ήταν απενεργοποιημένο.

Εγώ κλείνω όλες τις εφαρμογές που τρέχουν πριν κοιμηθώ και φυσικά κλείνω και wifi/data. Οπότε δεν δικαιολογείται από το fb.

Θέμα του flyme είναι.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για πόσο battery drain μιλάμε;

Πχ 6% σε εφτά ώρες;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο μαγαζί που να είναι Ευρώπη για να μην έχω εκπλήξεις τελωνείου, υπάρχει?

Στα κινεζομαγαζα οτι εχει σε EU warehouse είναι παλιά μοντέλα.

Το meizumart τελικά περιλαμβάνει μεταφορικά και taxes στην τιμή?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για πόσο battery drain μιλάμε;

Πχ 6% σε εφτά ώρες;

Ναι 6-7% σε εφτά ώρες.

Ντάξει μην κράξεις.:p

Υπερβολικός ο χαρακτηρισμός battery drain, αλλά με τα πάντα κλειστά, γυρισμένο σε 2G με full σήμα, δεν έπρεπε να είναι λιγότερο σε deep sleep?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για πόσο battery drain μιλάμε;

Πχ 6% σε εφτά ώρες;

 

Στο δικό μου πάντως είναι 3-5% στις οκτώ ώρες απλά λαμβάνοντας ειδοποιήσεις και χωρίς να το αγγίξω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου πάντως είναι 3-5% στις οκτώ ώρες απλά λαμβάνοντας ειδοποιήσεις και χωρίς να το αγγίξω καθόλου.

 

Ναι 6-7% σε εφτά ώρες.

Ντάξει μην κράξεις.:p

Υπερβολικός ο χαρακτηρισμός battery drain, αλλά με τα πάντα κλειστά, γυρισμένο σε 2G με full σήμα, δεν έπρεπε να είναι λιγότερο σε deep sleep?

 

για την καταναλωση σε stand by πιστευω,αν και δεν ειμαι σιγουρος,οτι μεγαλο ρολο παιζει το δικτυο.

Στην Ιταλια εχω ΤΙΜ και αν και εχει το καλυτερο σημα,καταναλωνω με το ιδιο κινητο σαφως περισσοτερη μπαταρια.

Αντιθετα στην Ελλαδα εχω Vodafone και το ιδιο κινητο συμπεριφερεται πολυ καλυτερα με την ιδια χρηση.

Ενδεικτικο ειναι οτι το βραδυ στην Ιταλια εχω με 2g/all sync off περιπου 6% απωλεια ενω στην Ελλαδα ειμαι στο 3 με 4.

Ομως δεν παιζει μονο το δικτυο αλλα και το σημα του καθε δικτυου.

Bayern εχεις κοντα σου κεραια ή μενεις σε επαρχια;Εγω που στην Κερκυρα μενω σε χωριο,πολλες φορες τον χειμωνα ειδικα οταν φυσαει και ψαχνει σημα το κινητο ξυπναω με -10% :lol:

σε γενικες γραμμες πιστευω μια χαρα ειναι η καταναλωση σου.

Το ΜΧ4 εχει μενου που ρυθμιζεις ποια εφαρμογη αφηνει να μπει ιντερνετ και ποια οχι,μπορει και αυτο να σε βοηθησει κατα την διαρκεις της ημερας.

Για την νυχτα,να ευχεσαι να μην φυσαει πολυ και να εχεις καλο σημα απο τον παροχο σου.

Το Ν5 Ελλαδα μου κρατουσε +15% σε σχεση με Ιταλια αποκλειστικα λογω δικτυου

σε αυτη την χρηση δεν υπαρχει κατι σαν σημειο αναφορας και σταθερο γιατι ακριβως ειναι διαφορετικες οι συνθηκες απο το σημα του κινητου

;)

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Επαρχία :P

Αλλά έχω καλό σήμα. 4-5 γραμμές σε 2G. Γι αυτό το είπα παραπάνω ότι εχω full σήμα. Δεν ζορίζεται δλδ το κινητό να κρατήσει το σήμα.

Τέσπα η φάση είναι κλάιν μάιν. Να χαμε να λέγαμε κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό και μάλιστα περίεργα σοβαρό :!: είναι ότι δεν συνδέεται με το android wear...
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Το κακό και μάλιστα περίεργα σοβαρό :!: είναι ότι δεν συνδέεται με το android wear...

Εγώ έχω το Moto 360 συνδέεται κανονικά και λειτουργεί κανονικά συνδεδεμένο όλη τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι σε κάποιους λειτουργεί...εμένα πάντως όχι! όχι το moto βέβαια...αλλά το LG watch R
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο μαγαζί που να είναι Ευρώπη για να μην έχω εκπλήξεις τελωνείου, υπάρχει?

Στα κινεζομαγαζα οτι εχει σε EU warehouse είναι παλιά μοντέλα.

Το meizumart τελικά περιλαμβάνει μεταφορικά και taxes στην τιμή?

 

Αν παραγγείλεις με απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο. 16 κινητά έχω φέρει χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης η διαφορά από τα European warehouses σε τιμή είναι αρκετά μεγάλη. Για μένα δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει για απλό ταχυδρομείο hong kong post κτλ αλλά δεν ήξερα οτι είναι τόσες μικρές οι πιθανότητες και έλεγα να παω κατευθείαν σε EU warehouse πληρώνοντας μια κ καλη.

Ζηταω απο το καταστημα να γραψει τπτ gift κτλ η το κανουν μονοι τους;

Ευχαριστω πολυ, να'σαι καλα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει για απλό ταχυδρομείο hong kong post κτλ αλλά δεν ήξερα οτι είναι τόσες μικρές οι πιθανότητες και έλεγα να παω κατευθείαν σε EU warehouse πληρώνοντας μια κ καλη.

Ζηταω απο το καταστημα να γραψει τπτ gift κτλ η το κανουν μονοι τους;

Ευχαριστω πολυ, να'σαι καλα..

 

το 99% το κανουν μονοι τους. Ξερουν ποια. Οπλίσου με υπομονή διοτι θα περιμένεις σχεδον σίγουρα πανω απο δυο εβδομαδες. Συνήθως στις 3 εβδομαδες παραλαμβάνω εγω

Edited by sam28
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Moto 360 συνδέεται κανονικά και λειτουργεί κανονικά συνδεδεμένο όλη τη μέρα.

 

εμενα δεν δουλευε παντως...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν δουλευε παντως...

Δέκα μέρες το έχω το ρολόι δουλεύει κανονικά! Πάλι καλά γιατί θα Έκλαιγα τα λεφτά μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είδα αυτό: http://hereatab.com/firmware-with-ubuntu-14-10-and-android-now-available-for-install-on-ugoos-ut3-you-can-use-linux-or-dualboot/ μπας και έχει βγει τελικά και για το mx4 και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ?
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι ευχαριστημενος με το OPPO και με την μπαταρια του αλλα και την ποιοτητα κατασκευης δεν πιστευω αξιζει να αλλαξεις γιατι μιλαμε για 2 συσκευες που ειναι πολυ κοντα σε ποιοτητα αλλα ειναι εντελως διαφορετικες σε σχεδιασμο.

 

Το Find7a ειναι πιο τετραγωνο και πιο μεγαλο στο χερι αλλα εχει το καλο της sdcard και της μπαταριας που αν θες αλλαζει.

Απο την αλλη το Mx4 εχει καλυτερη καμερα και οθονη αλλα σε ακουστικο σημα και γενικα ποιοτητα ειμαστε πολυ κοντα.

 

Αν εισαι και απο τους τυχερους που εχουν Find7a χωρις προβλημα στην οθονη ,θα ελεγα μην αλλαξεις μεχρι να βγει μια εκδοση καλυτερη για το Mx4 λογισμικου που να εχει κορυφαια μπαταρια.

Για οποιοδηποτε αλλο κινητο θα σου ελεγα αλλαξε τωρα αλλα για το Find7a δεν το λεω γιατι το ειχα και ηταν πραγματικα ποιοτικοτατο.

Ομως το mx4 ειναι πιο λειτουργικο και ομορφο.

 

Για μενα περιμενε λιγο να βγουν και τα χρωματα τα καινουρια στο mx4

 

ΥΓ.ποσες ωρες SOT βγαζεις με το oppo και την Lollipop?

 

Eυχαριστω για την απαντηση σου ,αλλα μαλλον θα το παρω κ αυτο γιατι θελω δευτερο τηλεφωνο.Μπαταρια με τη nameless lolipop με νορμαλ χρηση χωρις παιγνιδια ,μονο κλησεις μειλ μηνυματα και φωτεινοτητα auto μιαμισι μερα..

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στα παιδιά

 

Ερώτηση, το κινητό σας βγάζει "σωστές φωτογραφίες" στο αυτόματο, χωρίς μετέπειτα επεξεργασία?

Μου φαίνονται λίγο σκούρες

Εχω την 4.0.4Ι

 

καθώς επίσης και τον θόρυβο στο ηχείο. εχει μειωθεί σε μεγάλο βαθμό και το παρατήρησα μόνο και μόνο επειδή περίμενα το ποσοστό βελτιωσης

 

Αναμένω επόμενη αναβάθμιση για να τελειοποιηθούν και αυτά

 

τώρα σε θέμα "ψιλογκρίνιας" να ειχαμε να λέγαμε, με ενοχλεί 1)οτι στο σλημα αντι για comsote πχ, λέει εναν αριθμό., 2)στην εφαρμογή καιρού που έχω, στην μπάρα πάνω αντι για θερμοκρασία βγάζει το συμβολο του απειρου, και 3) στο fb messenger εχει ενα κενό κάτω που σε αλλες εφαρμογές ειναι το back

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα μπορούσατε να μου πείτε ποιος είνοι ο καλύτερος τρόπος να πάρω Backup από το κινήτό;(δεν είναι root)

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αύριο θα παραλάβω και εγώ το κινητό, σήμερα είναι στο ταχυδρομείο μου.

 

απο που το πήρες και πόσο έκανε να έρθει ?

Link to comment
Share on other sites

Και μενα σημερα ηρθε.

Απο το Gearbest το πηρα και εκανε 25 μερες.

 

Καλοδούλευτο να σας είναι παιδιά, το Ευρωπαϊκό μοντέλο στέλνει το Gearbest ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω, στους χαρτες μου κανει πλοηγηση στα κινεζικα, αλλα η γλωσσα ειναι παντου ελληνικα, ξερει κανεις πως αλλαζει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...