Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Της αξίζουν μπράβο όχι μόνο για τα κινητά που βγάζει τον τελευταίο καιρό αλλά και γενικότερα για το όλο κλίμα και αίσθημα αναδιοργάνωσης που δίνει τον τελευταίο καιρό. Εφαρμόζοντας συστηματικά το Ιαπωνικό μοντέλο παραγωγής όχι μόνο κατάφερε να μην εξαφανιστεί αλλά σύντομα την βλέπω να πλασάρεται ανάμεσα στους τρείς πρώτους.

 

Βέβαια, αν μου επιτρέπεται να γίνω λίγο πιο αυστηρό, αυτό ήταν το εύκολο κόμματι. Τα δύσκολα έρχονται από δω και πέρα: πως θα καταφέρει να υποσκελίσει Samsung ή Apple ή και τις δυο.

 

Το κινητό πάντως, για να είμαστε on topic, είναι πραγματικά εξαιρετικό. Ακόμα και η τιμή έναρξης είναι ρεαλιστική για τις δυνατότητές του. Σίγουρα θα μου λείψει το Neo V μιας και το συγκαταλέγω πλέον στα ηρωϊκά κινητά αλλά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο SP.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Της αξίζουν μπράβο όχι μόνο για τα κινητά που βγάζει τον τελευταίο καιρό αλλά και γενικότερα για το όλο κλίμα και αίσθημα αναδιοργάνωσης που δίνει τον τελευταίο καιρό. Εφαρμόζοντας συστηματικά το Ιαπωνικό μοντέλο παραγωγής όχι μόνο κατάφερε να μην εξαφανιστεί αλλά σύντομα την βλέπω να πλασάρεται ανάμεσα στους τρείς πρώτους.

 

Βέβαια, αν μου επιτρέπεται να γίνω λίγο πιο αυστηρό, αυτό ήταν το εύκολο κόμματι. Τα δύσκολα έρχονται από δω και πέρα: πως θα καταφέρει να υποσκελίσει Samsung ή Apple ή και τις δυο.

 

Το κινητό πάντως, για να είμαστε on topic, είναι πραγματικά εξαιρετικό. Ακόμα και η τιμή έναρξης είναι ρεαλιστική για τις δυνατότητές του. Σίγουρα θα μου λείψει το Neo V μιας και το συγκαταλέγω πλέον στα ηρωϊκά κινητά αλλά είναι δύσκολο να αντισταθείς στο SP.

 

Μενει να λειψουν τα λαθη των προηγουμενων ετων. Εντακει να προλαβαινει τις ημερομηνιες και να κατασκευαζει αβερτα αλλα το θεμα ειναι να μην υπαρχουν και προβληματα. Και στο παρελθον εχουμε αρκετα παραδειγματα προβληματικων συσκευων. (Mini, S, tipo dual).

Οπως επισης, να μην απαξιωσει το Z που φαινεται οτι τα παει πολυ καλα βγαζοντας νεα συσκευη το καλοκαιρι οπως ακουγεται.

Ας το βγαλει στους 10 μηνες. Οχι στους 6.

 

Οσο για το neo v, ξερεις καλα οτι θα γινει το πειραματοζωο σου χωρις πολλα πολλα! :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να θέσουμε έναν κοινά αποδεκτό κανόνα και μια βάση στη συζήτηση: δεν υπάρχει περίπτωση σε μια γραμμή παραγωγής εκατομμυρίων κομματιών να μην υπ΄ραχουν σφάλματα! Ούτε στη φύση δεν είναι εφικτό αυτό!

 

Την εποχή που βγήκε το Χ10 (κάπου το 2010) έλεγα να αγοραστεί το συγκεκριμένο κινητό άκρως συνειδητοποιημένα μιας και αποτελούσε την πρώτη προσπάθεια της SE στο Android. Στη συνέχεια κι αφού ξεκίνησε η αλλαγή από SE σε Sony έλεγα να μην αγοράζονται τα κινητά αμέσως αλλά να αφήνονται να κυκλοφορούν μερικές παρτίδες γιατί ήταν ολοφάνερο ότι η Sony ξεσκαρτάριζε τις αποθήκες της!!!

 

Ελπίζω να με επιβεβαιώσει ο χρόνος αλλά πιστεύω ότι στο εξής δεν θα δούμε κραυγαλέα προβλήματα και μαζικές αντικαταστάσεις στα κινητά της.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ενα τελευταιο μηνυμα οφ τοπικ και δεν το συνεχιζω. Φυσικα και πρεπει να περιμενεις τις πρωτες παρτιδες. Ομως στα παραδειγματα που ανεφερα μιλαμε για ΟΛΕΣ τις παρτιδες με προβλημα. Βλεπεις τι γινεται στο θεμα του tipo dual. Στο θεμα του xperia mini με την υπρθερμανση και τα capacitive. Δυστυχως δεν μιλαμε για πρωτες παρτιδες εκει αλλα για ενα 90% των χρηστων με προβλημα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To πρώτο και το τρίτο βίντεο είναι εντυπωσιακά. Με χαροποιεί υπερβολικά το γεγονός ότι η τηλεόραση δεν είναι Sony!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει και usb otg ένα ακόμη + για το κινητό!

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

370E το δεινει η handtec και χωρις φπα ειναι στα 310Ε...

 

πιστευω ειναι ανωτερη επιλογη και απο S3...

καταπληκτικο κινητακι.

Το επομενο μου κινητο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμούλα εξ αρχής. Και μετά από τρεις μήνες που θα πέσει κι άλλο θα είναι φοβερό value for money!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τιμούλα εξ αρχής. Και μετά από τρεις μήνες που θα πέσει κι άλλο θα είναι φοβερό value for money!

 

 

το θεμα ειναι οτι δεν θα κρατηθουμε να περιμενουμε τοσο καιρο :p εμενα με βλεπω μετα το πασχα με τιμολογιο να το τσιμπαω:D

την τιμη απο το ιδιο μαγαζι την εχουμε γραψει στην προηγουμενη σελιδα :P

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα και ειδα στο site της Sony και παναθεμα το ειναι πανεμορφο μπορω να πω:p

Ειδικα αυτη η φωτο ειναι ολα τα λεφτα με το κατι σαν led notification σε λευκουλι τα σπαει κανονικα:)

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2013/03/Sony-Xperia-SP-led-lights-1.jpg

 

http://cdn4.mos.techradar.com///art/mobile_phones/Sony/XperiaSP/HandsOn2/XperiaSP-HandsOn-29-580-90.JPG

 

Δεν βλεπω το λογο να προτιμησω το ZL απο αυτο.

Θα ηθελα βεβαια να βαλει 2gb ram,αλλα η τιμη του ειναι πολυ καλη

Και 2300 μπαταρια μια χαρα το κοβω super δηλαδη 2 ημερουλες ανετα με βλεπω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alex εχουμε ενα παθος με τις λευκες συσκευες..:rolleyes:

 

Αν σου πω την αμαρτια μου οτι το μπορντο-κοκκινο ειναι πιο ομορφο και το γουσταρω εξισου:O:p

http://offsite.com.cy/wp-content/uploads/2013/03/Xperia-SP-and-L-Large.jpg

 

http://icdn7.digitaltrends.com/image/sony-xperia-l-625x1000.jpg

http://www.mineyouth.com/wp-content/uploads/2013/03/Xperia-SP-by-Sony.jpg

Πλακα-πλακα ειδη το σκεφτομαι να το προπαραγγειλω απο τωρα,διοτι τα 200 ευρω περιπου διαφορα με το ZL ειναι πολλα για 1gb επιπλεον ram και τη full hd που εχει κυριως.

Ασε που με 2300 μπαταρια σε μικροτερη οθονη παιζει ενα 20-25% παραπανω αυτονομια και ειναι ισχυρο κινητρο αγορας.

Στην ουσια ειναι ενα βελτιωμενο Xperia S στη μιση τιμη,καθολου ασχημα θα ελεγα:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα βγάλει κάνα πρόβλημα όπως το Xperia S, θα είναι κρίμα. Και εσύ ειδικά το ξέρεις καλά αυτό. :/

Άστο λίγο να δούμε τι υλοποίηση έχει κάνει η Sony και μετά το προπαραγγέλνεις αγαπητέ.

Όσο για το μπορντό, έχεις δίκιο! Ειδικά στο L πάει άψογα. Αν και σε κόκκινο (βλέπε ΙΟΝ) θα ήταν αριστούργημα νομίζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω θα περιμενω παντως τις πρωτες εντυπωσεις...αλλα ειμαι Νο1 στην λιστα μου αυτην την στιγμη και χρειαζομαι κινητο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άμα βγάλει κάνα πρόβλημα όπως το Xperia S, θα είναι κρίμα. Και εσύ ειδικά το ξέρεις καλά αυτό. :/

Άστο λίγο να δούμε τι υλοποίηση έχει κάνει η Sony και μετά το προπαραγγέλνεις αγαπητέ.

Όσο για το μπορντό, έχεις δίκιο! Ειδικά στο L πάει άψογα. Αν και σε κόκκινο (βλέπε ΙΟΝ) θα ήταν αριστούργημα νομίζω

 

Δεν εχεις αδικο αλλα πιστευω η Sony εχει σοβαρευτει πλεον,εχει ωριμασει θα ελεγα σε σχεση με το προσφατο παραλθον.

Καλα εννοειται με το παραμικρο στις 10-15 ημερες εχει φυγει για αντικατασταση συσκευης η'επιστροφη χρηματων,δεν μασαω εγω το εχω κανει και με κινητα και με tablet προσφατα μαλιστα.

Και ασε μην παρει την ανηφορα η τιμη του ειδικα στο λευκο οπως στο ZL που πηγε 70 ευρω πιο πανω απο το μαυρο και ξενερωσω τοτε.

Βεβαια ενα μηνα αναμονη στανταρ και αν αντεξουμε βεβαια.... lol!!

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με γελούν τα μάτια μου ή μετά από τέσσερις μέρες συνεχούς γραψίματος πάνω από το Word (καταραμένη ερευνητική πρόταση) τα μάτια μου κάνουν πουλάκια;

 

Κοιτάω τη φωτογραφία στο post του alextrela και παρατηρώ ότι το μπορντώ έχει στο πάνω και στο κάτω μέρος έχει επικλινή κοψίματα (Κωνσταντίνε μην αρχίσεις πάλι για τα Ελληνικά μου :p :p). Αντιθέτως το άσπρο έχει γωνίες (όπως και το μπορντώ στην κάτω φωτό).

 

Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πω πωωω! Αυτό είναι πολύ όμορφο! Και camera button! Παρακαλώ! Αυτό με το Led και φως κάμερας που λέει τι είναι? Παίζει xenon φλας μήπως?
Link to comment
Share on other sites

Με γελούν τα μάτια μου ή μετά από τέσσερις μέρες συνεχούς γραψίματος πάνω από το Word (καταραμένη ερευνητική πρόταση) τα μάτια μου κάνουν πουλάκια;

 

Κοιτάω τη φωτογραφία στο post του alextrela και παρατηρώ ότι το μπορντώ έχει στο πάνω και στο κάτω μέρος έχει επικλινή κοψίματα (Κωνσταντίνε μην αρχίσεις πάλι για τα Ελληνικά μου :p :p). Αντιθέτως το άσπρο έχει γωνίες (όπως και το μπορντώ στην κάτω φωτό).

 

Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει;

Και εγω αυτο παρατηρησα αλλα δεν ξερω τι παιζει πραγματικα αναμεσα στα 2 χρωματα και στην πραξη.

 

Πω πωωω! Αυτό είναι πολύ όμορφο! Και camera button! Παρακαλώ! Αυτό με το Led και φως κάμερας που λέει τι είναι? Παίζει xenon φλας μήπως?

Νοtification led ειναι αυτο απο κατω που αλλαζει χρωματισμους αναλογα αν ειναι sms/κληση/email κλπ(το ρυθμιζεις μεσα απο το κινητο)

Xenon flash δεν παιζει καθολου,αλλα κατι ακουσα φημη για το τριτο τριμηνο του ετους μια τετοια cybershot συσκευη απο Sony.

Πολυ νωρις ακομα βεβαια ετσι, απλα φημη

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι εκτός από sms/κληση/email το led αλλάζει χρώματα και κατά την αναπαραγωγή μουσικής εν είδει φωτορυθμικών!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με γελούν τα μάτια μου ή μετά από τέσσερις μέρες συνεχούς γραψίματος πάνω από το Word (καταραμένη ερευνητική πρόταση) τα μάτια μου κάνουν πουλάκια;

 

Κοιτάω τη φωτογραφία στο post του alextrela και παρατηρώ ότι το μπορντώ έχει στο πάνω και στο κάτω μέρος έχει επικλινή κοψίματα (Κωνσταντίνε μην αρχίσεις πάλι για τα Ελληνικά μου :p :p). Αντιθέτως το άσπρο έχει γωνίες (όπως και το μπορντώ στην κάτω φωτό).

 

Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει;

 

Το μπορντο στην πρωτη και δευτερη φοτογραφια ειναι το xperia L;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι εκτός από sms/κληση/email το led αλλάζει χρώματα και κατά την αναπαραγωγή μουσικής εν είδει φωτορυθμικών!

 

Ακομα καλυτερα τοτε,ετσι κι αλλιως τα φορτωνω τα κινητα μου με παρα πολυ μουσικη:p

Αλλα το θελω τωρα το κινητο αν γινοταν:D

 

Το μπορντο στην πρωτη και δευτερη φοτογραφια ειναι το xperia L;)

Μπορει να εκανα λαθος τοτε στις φωτο που ανεβασα,ισως διοτι δεν προσεξα τις μικροδιαφορες με τις καμπυλες μεταξυ των 2,αρα η 3 φωτο ειναι η σωστη και στη πρωτη η αριστερη φωτο του λευκου ειναι το SP εξισου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά το L είναι, γιαυτό και το ανέφερα όταν λέγαμε για τα χρώματα alex. :)

 

Όσο για την λωρίδα είναι αυτό που κάνει η μπάρα στο xperia u. Εμένα προσωπικά αυτά τα εφεδάκια με τρελαίνουν. Ειδικά στο σκοτάδι είναι όλα τα λεφτά αλλά δυστυχώς το P και το S δεν το κάνουνε και δεν υπάρχει mod για να γίνεται. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οριστε μια λοιπον πραγματικη κοκκινη του SP:p

http://techblog.gr/wp-content/uploads/2013/03/Sony-Xperia-SP-official-red-1.jpg

Ετσι να ξεκαθαρισει το ομιχλωδες τοπιο:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...