Jump to content

Lumia 1020 : Οδηγός φωτογραφίας για την κάμερα του


paok4270
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το ζήτησαν αρκετοί κάτοχοι του 1020, σκέφτηκα να γράψω έναν οδηγό φωτογραφίας με κάποιες βασικές ρυθμίσεις ώστε να αξιοποιούμε καλύτερα την εφαρμογή Nokia Camera κατά την λήψη φωτογραφιών.

Οι καλύτερες εφαρμογές αυτή τη στιγμή είναι η Nokia camera και η ProShot.

Οι παρακάτω ρυθμίσεις αφορούν την Nokia camera.

wb=white balance, στη Nokia camera θα τα αριθμώ με σειρά από πάνω προς τα κάτω 1,2,3,4,5.

 

Ημερήσιες φωτό.

Βασικός κανόνας την ημέρα είναι να προσπαθούμε το φως του ήλιου -και γενικότερα το φως- να είναι πάντα από πίσω μας για να φωτίζει το αντικείμενο που θέλουμε να φωτογραφίσουμε. Ποτέ μπροστά μας. Στη χειρότερη περίπτωση να βρίσκεται στα πλάγια.

Κατά προτίμηση όταν φωτογραφίζουμε τοπία επιλέγουμε αναλογία 16:9.

 

Σενάριο: Ήλιος, (μέρα με αρκετό φως)

Ρύθμιση: wb=3, όλα τ'άλλα στο aυto

 

Σενάριο: Συννεφιά (μέτριο φως)

Ρύθμιση: wb=3, auto τα άλλα

 

Ημέρα , εσωτερικοί χώροι( σπίτια, γραφεία κ.τ.λ)

Ρύθμιση: iso=200, wb=1 ή 2, αναλόγως τη σκηνή ( το 1 δίνει πιο ρεαλιστικά χρώματα αν και λίγο ψυχρά), ταχύτητα=auto.

Tip: Άμα βγει πολύ φωτεινή η σκηνή, παίξτε λίγο με την ταχύτητα μεταξύ 1/6 και 1/15.

 

Σενάριο: Κινούμενα αντικείμενα σε κλειστούς χωρους (γυμναστήρια, γήπεδα μπάσκετ κ.τ.λ)

Ρύθμιση: iso=1600, ταχύτητα=μεταξυ 1/20 εως 1/30.

 

Macro.

Κάνουμε tap πάνω στην οθόνη στο σημείο που θέλουμε να εστιάσουμε. Μέγιστη απόσταση από το αντικείμενο 15 εκατοστά.

Για πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα κάντε maximum zoom, tap στην οθόνη στο σημείο του αντικειμένου για εστίαση και τραβήξτε από απόσταση γύρω στο 1 μέτρο.

 

Βραδυνές φωτογραφίες.

Σενάριο: Νυχτερινά τοπία

Ρύθμιση: wb=1, iso=200, ταχύτητα=1/4

Άμα η σκηνή είναι αρκετά σκοτεινή, ανεβάζουμε το iso στο 400 ή στο 800 το πολύ. Εστίαση κάνουμε με tap στην οθόνη σε κάποιο τμήμα της σκηνής που έχει φως. Προσέξτε να έχετε εστιάσει σωστά.Αν ο φακός δυσκολεύεται να εστιάσει σωστά δοκιμάστε manual focus. Ρυθμίστε το λίγο πριν από το infinity.

 

Σενάριο: Πρόσωπα το βράδυ μέσα σε κλειστούς χώρους (club, bar κ.τ.λ)

Tip : H εμβέλεια του xenon flash είναι γύρω στα 3 μέτρα περίπου. Προσέξτε τα άτομα που φωτογραφίζετε να μην είναι πολύ μακριά.

Επίσης δεν χρειάζεται ν'ανησυχείτε αν κουνιούνται τα άτομα.Μην τους βάζετε να στέκονται σαν παγοκολώνες.Ούτως ή άλλως το xenon θα τους "παγώσει" όλους.

 

Ρύθμιση: flash=on, wb=2 ή στο αυτόματο, iso=200, ταχύτητα=1/4. Focus κάνουμε με tap στην οθόνη πάνω σε κάποιο πρόσωπο.

 

Για ό,τι απορίες έχετε ρωτάτε....και καλές λήψεις !

 

YΓ. Ο οδηγός θα ενημερώνεται με περισσότερες λεπτομέρειες. Όποτε θυμάμαι κάτι σημαντικό θα το γράφω.

Edited by niotheros
Link to comment
Share on other sites

Για να μάθετε τις έννοιες ρίξτε μια ματιά

Η σειρά από βίντεα που έχει ο τυπάς, θα σας βοηθήσει να ψιλιαστείτε την όλη φάση...

 

Γνώμη μου. Δεν αξίζει να ασχοληθείτε τόσο σοβαρά όταν μιλάμε για camera phones.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

Δοκίμασα τις ρυθμίσεις σε 930 και έχω μια απορία, άμα ξέρει κάποιος για να μου τη λύσει. Σε κάποια βίντεο που είδα λένε ότι αυξάνοντας το shutter speed μπορείς να "πιάσεις" αστραπιαία την κίνηση και να αποτυπωθεί στην φώτο χωρίς θολούρα. Όσες φορές το δοκίμασα δεν το κατάφερα. Χρειάζεται κάτι επιπλέον να κάνω..? Ορίζω το ISO στο 100 και το shutter σε μικρή τιμή αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω..! :mad::mad:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μικρή τιμή, πόσο το βάζεις? Μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής lumia camera υπάρχουν οδηγοί με παραδείγματα.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μικρή τιμή, πόσο το βάζεις? Μέσα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής lumia camera υπάρχουν οδηγοί με παραδείγματα.

 

Απο 1/16000 που είναι το μικρότερο, μέχρι 1/1000 το βάζω..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τί φωτογραφίζεις και δεν μπορεί να το πιάσει? Η ταχύτητα 1/1000 είναι υπεραρκετή. Απλά το μόνο θέμα που θα έχεις είναι στη φωτεινότητα, διότι με τέτοια ταχύτητα θέλεις λιακάδα.
Link to comment
Share on other sites

Τί φωτογραφίζεις και δεν μπορεί να το πιάσει? Η ταχύτητα 1/1000 είναι υπεραρκετή. Απλά το μόνο θέμα που θα έχεις είναι στη φωτεινότητα, διότι με τέτοια ταχύτητα θέλεις λιακάδα.

 

Απο τις δοκιμές που έκανα και σήμερα, αυτό είναι το πρόβλημα.. δεν υπάρχει τόσο καλός φωτεισμός (συννεφιά) για να βγάλω.. Θα το δοκιμάσω με καλό καιρό, και θα επανέλθω όμως..! :cool:

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια όπως και να χει..! :)

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στην εφαρμογή lumia camera υπάρχουν οδηγοί εκμάθησης. Για το συγκεκριμένο που αναφέρεις θα πατήσεις για την ταχύτητα κλείστρου. Θα δεις ότι όσο μεγαλύτερη ταχύτητα, τόσο λιγότερο φως αλλά ταυτόχρονα και πιο σταθερή εικόνα. Όταν δεν έχεις καλό φωτισμό δοκίμασε με χαμηλότερες ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προσωπικα χρησιμοποιω το lumia camera classic για να τραβαω φωτογραφιες μιας και μου δινει την δυνατοτητα για ληψη dng 16mp. H αναλυση που μου βγαζει ειναι γυρω στα στα 3000 και κατι επι 2000 και κατι και βγαινει γυρω στο 1mp και κατι. Κανονικα δεν θα επρεπε να ηταν μεγαλυτερη; Νομιζω πως κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Επισης ποιος ειναι ο ποιο σωστος τροπος να περασω την φωτο στον υπολογιστη χωρις να μειωθει η αναλυση; Βασικα εχω επιλεξει να ανεβαινουν αυτοματα στο one drive και να της παιρνω απο εκει.

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτα γιατι πολλοι βλεπω οτι εχουν μπερδευτει.

Εdit:

Eβαλα μολις τωρα και τραβηξα σε jpeg 16mp και η αναλυση ειναι μεγαλυτερη, καπου 5 τοσο επι 3 τοσο γυρω στα 6.5mp. Δηλαδη η σωστη αναλυση. Πως ομως γινεται στο jpeg η αναλυση να ειναι μεγαλυτερη απο οτι στο dng(raw) οταν υποτιθεται οτι το δευτερο ειναι ασυμπιεστο;

Edited by vitalogy
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω το lumia camera classic για να τραβαω φωτογραφιες μιας και μου δινει την δυνατοτητα για ληψη dng 16mp. H αναλυση που μου βγαζει ειναι γυρω στα στα 3000 και κατι επι 2000 και κατι και βγαινει γυρω στο 1mp και κατι. Κανονικα δεν θα επρεπε να ηταν μεγαλυτερη; Νομιζω πως κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Επισης ποιος ειναι ο ποιο σωστος τροπος να περασω την φωτο στον υπολογιστη χωρις να μειωθει η αναλυση; Βασικα εχω επιλεξει να ανεβαινουν αυτοματα στο one drive και να της παιρνω απο εκει.

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτα γιατι πολλοι βλεπω οτι εχουν μπερδευτει.

 

Αν έχεις αναβαθμιστεί σε Denim δοκίμασε την Lumia Camera 5. Εαν έχεις ρυθμίσει την συσκευή σου να ανεβάζει στο onedrive στη βέλτιστη ποιότητα δεν θα χάσεις σε ανάλυση. Ο καλύτερος τρόπος για να τις περνάς στον υπολογιστή σου είναι αυτός που βολέυει εσένα. Είτε τις περνάς μέσω καλωδίου USB, είτε τις παίρνεις από το Onedrive (σε περίπτωση που έχεις επιλεγμένη την προαναφερθέισα ρύθμιση για να μην χάνεις σε ποιότητα).

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω το lumia camera classic για να τραβαω φωτογραφιες μιας και μου δινει την δυνατοτητα για ληψη dng 16mp. H αναλυση που μου βγαζει ειναι γυρω στα στα 3000 και κατι επι 2000 και κατι και βγαινει γυρω στο 1mp και κατι. Κανονικα δεν θα επρεπε να ηταν μεγαλυτερη; Νομιζω πως κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Επισης ποιος ειναι ο ποιο σωστος τροπος να περασω την φωτο στον υπολογιστη χωρις να μειωθει η αναλυση; Βασικα εχω επιλεξει να ανεβαινουν αυτοματα στο one drive και να της παιρνω απο εκει.

Θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτα γιατι πολλοι βλεπω οτι εχουν μπερδευτει.

Εdit:

Eβαλα μολις τωρα και τραβηξα σε jpeg 16mp και η αναλυση ειναι μεγαλυτερη, καπου 5 τοσο επι 3 τοσο γυρω στα 6.5mp. Δηλαδη η σωστη αναλυση. Πως ομως γινεται στο jpeg η αναλυση να ειναι μεγαλυτερη απο οτι στο dng(raw) οταν υποτιθεται οτι το δευτερο ειναι ασυμπιεστο;

Λοιπον μολις σκεφτηκα οτι το dng(raw) θελει ειδικο προγραμμα για να ανοιξει. Ετσι λοιπον εγκατεστησα το rawer και πλεον μου εμφανιζει την φωτο σαν 21mp. Eχει ωραια επεξεργασια και σωζει σε jpeg. To θεμα τωρα ειναι αν υπαρχε καποιος τροπος να περασω το raw (21mp) στον υπολογιστη ωστε να το δουλεψω καλυτερα εκει με ενα πιο σοβαρο προγραμμα. Ολες οι αλλες αποριες μου λυθηκαν.

Edited by vitalogy
Εdit: Kαλα τελειως βλακας ειμαι. Απλα ανοιγω τον υπολογστη, παιρνω την φωτο απο το onedrive και την ανοιγω με το lightroom.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...