Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το δέμα σου ξεκίνησε στις 5/11, έφτασε στο Feucht στις 7/11 και ταξιδεύει προς Ελλάδα.

Από προσωπική εμπειρία, υπολογίζω σε 8-10 μέρες, από 7/11, να το παραλάβεις.

Μπορείς να το παρακολουθεί και από το 17track.net επιλέγοντας στην κάτω σειρά Germany.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο συγκεκριμένος αριθμός ( RX904131173DE ) αναγνωρίζεται μόνο στο site του γερμανικού ταχυδρομείου και στο trackitonline,στα ελτα και στο 17track τίποτα κι ας λέει το πρώτο πως έχει μπει ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ο συγκεκριμένος αριθμός ( RX904131173DE ) αναγνωρίζεται μόνο στο site του γερμανικού ταχυδρομείου και στο trackitonline,στα ελτα και στο 17track τίποτα κι ας λέει το πρώτο πως έχει μπει ελλάδα.

 

εμενα γιατι δε μου εδωσαν tracking της μρφης rx*********DE ? ερχεται με WELTPAKET Premium

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι δε μου εδωσαν tracking της μρφης rx*********DE ? ερχεται με WELTPAKET Premium

 

Θα σε γελάσω,μπορεί να διαφέρουν οι ταχυδρομικές υπηρεσίες.

Εγώ με deutsche post.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με deutsche post.

 

Το γερμανικό ταχυδρομείο έχει ιδιωτικοποιηθεί και εξαγοραστεί από την DHL

(Μήπως γνωρίζουν κάτι οι Γερμανοί; )

Link to comment
Share on other sites

Το γερμανικό ταχυδρομείο έχει ιδιωτικοποιηθεί και εξαγοραστεί από την DHL

(Μήπως γνωρίζουν κάτι οι Γερμανοί; )

 

Ναι το γνωρίζω,αλλά στο tracking της DHL δεν φαίνεται τίποτα,μόνο στο tracking του ταχυδρομείου και στο trackitonline :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα που διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο τα παρακολουθούμε στο Deutche Post και εκείνα με dhl, δηλαδή courier, στο δικό της site.

Μην τα μπλέκουμε επειδή ανήκουν και τα δύο στην DHL.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν σου φτάνει να το παρακολουθείς από ένα site και θέλεις να το βλέπεις σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα που διακινούνται με το Γερμανικό ταχυδρομείο τα παρακολουθούμε στο Deutche Post και εκείνα με dhl, δηλαδή courier, στο δικό της site.

Μην τα μπλέκουμε επειδή ανήκουν και τα δύο στην DHL.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν σου φτάνει να το παρακολουθείς από ένα site και θέλεις να το βλέπεις σε όλα.

 

Γιατί έχουν περάσει πολλές ημέρες και στα ελτα δεν το αναγνωρίζει καν

δεν με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα ξένα tracking sites ( εκτος του γερμανικού ταχυδρομείου )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.. Ζήτησα τα λεφτά μου πίσω από το vickmall για πράγμα που δε μου έστειλε ποτέ (αφού δεν το έχει καν τώρα). Να κάνω dispute και στο paypal ή να περιμένω να δω μήπως και δε χρειάζεται; Εμένα με νοιάζει μη βάλουν αυτοί πίσω μόνο ένα μερίδιο από τα χρήματα, αντί για όλο το ποσό.. Ακόμη και τέτοια μλκία να κάνουν μπορώ να κάνω τότε dispute; Αυτοί μου είπαν να μου επιστρέψουν πίσω τα λεφτά..απλά δε ξέρω αν πρέπει να κάνω dispute στο paypal τώρα να είμαι και καλυμμένος...

 

edit: άκυρο παιδιά μου τα γύρισαν στο μπαμ τα λεφτά.

Αλλά καλό είναι να απαντήσει κάποιος, ώστε να υπάρχει και μία απάντηση στο θεματάκι μου...

Edited by zografosb
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις ποτέ κινήσεις από μόνος σου. Εφόσον σου είπαν θα τα βάλουν, περιμένεις να δεις αν τα βάλουν. Αν σου βάλουν μόνο ένα μέρος του ποσού τότε επικοινωνείς μαζί τους και τους λες ότι είχατε συνενοηθεί να τα βάλουν όλα και ότι αυτό περιμένεις να κάνουν. Αν περάσουν μερικές μέρες και δεν το κάνουν τότε εοικοινωνείς πάλι και τους λες ότι θα περιμένεις μερικές μέρες ακόμα και αν ως τοτε δεν έχουν μπει τα υπόλοιπα χρήματα θα προχωρήσεις σε dispute.

Αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση. Πάντα επικοινωνία, πάντα μερικές μέρες περιθώριο να απαντήσει το κατάστημα, πάντα προειδοποίηση για το τι σκοπεύουμε να κάνουμε μετά (dispute). Έτσι αν χρειαστεί αν μπει στη μέση το paypal θα μας δικαιώσει 100% γιατί θα φανεί ότι εμείς προσπαθούσαμε με επικοινωνία να βρούμε λύση αλλά το κατάστημα ήταν που μας αγνόησε κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας. Προφανως το ερωτημα μου θα εχει απαντηθει ηδη, δεδομενης της εφαρμαγης των capital controls εδω και καιρο.

Γνωριζω οτι αγορες απο Κινα ειναι εφικτες μεσω Paypal. Αγορες ομως απο Aliexpress πως κανουμε εφ οσον ο πωλητης δεν χρησιμοποιει PayPal?

Πιστωτικες καρτες δεν ειναι δεκτες πουθενα. Καποιος μου ανεφερε για prepaid card. Υπαρχει καποιος τροπος (χωρις ρισκα) ?

Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Revolut μια λύση υπάρχουν βέβαια και άλλες παρόμοιες
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου, κατι πηρε το ματι μου πιο πανω σχετικα, θα το διαβασω απο την αρχη για να μπω στο νοημα.

Ποσες μερες κραταει αυτη η διαδικασια απο την στιγμη που θα το ξεκινησω μεχρι να καταφερω να κανω την αγορα που με ενδιαφερει?

Ευχαριστω

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, προτιμώ τη διαδικασία μεταφοράς χρημάτων στο balance (topup), μέσω εμβάσματος, εάν έχουμε προσθέσει λογαριασμό τράπεζας στο paypal.

 

Εάν δεν έχουμε λογαριασμό, τον προσθέτουμε από το profile, θα πάρουμε άμεσα την απάντηση ότι δεν γίνεται και σε λίγο θα έρθει αυτοματοποιημένη απάντηση με διάφορες λύσεις. Απαντάμε σ' αυτό ζητώντας να μάς προσθέσουν το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ λογαριασμό.

 

Είτε θα το κάνουν είτε θα σας καλέσουν στο τηλέφωνο και, με μια γρήγορη διαδικασία ταυτοποίησης, θα ανοίξουν το σύστημα για να προσθέσετε το λογαριασμό. Εναλλακτικά μπορείτε να τους καλέσετε στο τηλέφωνο.

 

Αφού προστεθεί ο λογαριασμός, θα στείλουν ένα μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που μπορείτε να στείλετε έμβασμα στην τράπεζα του Paypal.

Το σημαντικό είναι ότι μπορείτε να στείλετε έμβασμα 500€/μήνα από κάθε τράπεζα που έχετε λογαριασμούς και όχι αποκλειστικά από το συνδεδεμένο λογαριασμό. Με την επιλογή SHA (shared) πληρώνουμε 1€ προμήθεια στην τράπεζά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν απαντας σε μενα βασικα, κατι καταλαβα απο τα λεγομενα σου. Θα το σκαλισω το θεμα, δηλαδη η τραπεζα μου να μπορει να στειλει εμβασμα στην Paypal. Ομως πως με εξυπηρετει αυτο να πληρωσω το Aliexpress?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το Post #339 δεν απευθύνεται ειδικά σε κάποιον αλλά περιγράφει τον τρόπο στον οποίο κατέληξα για topup του balance του paypal, με τη διαδικασία του εμβάσματος, αφού έχω δοκιμάσει και άλλους.

 

Φυσικά, με χρήματα στο balance αγοράζεις από όσα μαγαζιά/πωλητές δέχονται paypal.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου, κατι πηρε το ματι μου πιο πανω σχετικα, θα το διαβασω απο την αρχη για να μπω στο νοημα.

Ποσες μερες κραταει αυτη η διαδικασια απο την στιγμη που θα το ξεκινησω μεχρι να καταφερω να κανω την αγορα που με ενδιαφερει?

Ευχαριστω

Την κάρτα την βγάζεις άμεσα με την εγγραφή στην υπηρεσία μέσω του App, είναι εικονική αν θες στην στέλνουν μέσα σε 15 μέρες. Μετά την έκδοση της κάρτας (εικονικής) μπορείς άμεσα να κάνεις topup και σε 2-3 εργάσιμες θα εμφανιστεί το ποσό στο λογαριασμό σου, την περνάς στο PayPal ή και χωρίς αυτό (δεν θα το πρότεινα) και κάνεις τις αγορές σου.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Αλλα για αγορα απο Aliexpress οπως ηδη προανεφερα σε τι με εξυπηρετει να δηλωσω αυτην την καρτα στο Paypal αφου το Α/Ε δεν πληρωνεται με PayPal? Αυτην την καρτα μπορω να την χρησιμοποιησω απ ευθειας στο A/E?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Την δηλώνεις στο Ali και κάνεις τις αγορές σου
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω,αλλά στο tracking της DHL δεν φαίνεται τίποτα,μόνο στο tracking του ταχυδρομείου και στο trackitonline :mad:

 

Μετά απο email στο site του γερμανικού ταχυδρομείου,πήρα αυτή την απάντηση..

 

Dear Customer,

the item was forwarded to Greece on 09.11.15. We do not have further information about the whereabouts of this item.

Should the item not have been delivered within the near future the sender should start an official inquiry.

We hope that this information will help you.

 

Στα ελτα ακόμα καμία πληροφορία, δεν το αναγνωρίζει καν σαν νούμερο.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... έχω ένα πρόβλημα!

Μου έστειλε χρηματα ο αδερφός μου μέσω paypal από το λογαριασμό του στο δικό μου λογαριασμό.

Εγώ είχα πολύ καιρό να ασχοληθω με τη paypal μου και ξέχασα τους κωδικούς.

Όταν πήγα να εκτελέσω στη διαδικασία ανακτησης κωδικού στο site της PayPal, μου βγάζει να απαντήσω σε δυο ερωτήσεις που μάλλον τις είχα κάνει κατά τη δημιουργία του λογαριασμού μου.

Είναι αδύνατον να θυμηθω. Προσπάθησα αλλά.... τζίφος.

 

Τι κάνω τώρα?

1) Υπάρχει τρόπος να πάρω ξανα τον έλεγχο του λογαριασμού μου? Κάπου είδα ένα τηλέφωνο για επικοινωνία μαζί τους στη Αμερική. (δε τα πάω καλά με τα αγγλικά)

2) Μπορεί ο αδερφός να πάρει πίσω τα χρήματα που μου έστειλε?

 

Όποιος έχει καμια απάντηση σε αυτά είναι ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... έχω ένα πρόβλημα!

Μου έστειλε χρηματα ο αδερφός μου μέσω paypal από το λογαριασμό του στο δικό μου λογαριασμό.

Εγώ είχα πολύ καιρό να ασχοληθω με τη paypal μου και ξέχασα τους κωδικούς.

Όταν πήγα να εκτελέσω στη διαδικασία ανακτησης κωδικού στο site της PayPal, μου βγάζει να απαντήσω σε δυο ερωτήσεις που μάλλον τις είχα κάνει κατά τη δημιουργία του λογαριασμού μου.

Είναι αδύνατον να θυμηθω. Προσπάθησα αλλά.... τζίφος.

 

Τι κάνω τώρα?

1) Υπάρχει τρόπος να πάρω ξανα τον έλεγχο του λογαριασμού μου? Κάπου είδα ένα τηλέφωνο για επικοινωνία μαζί τους στη Αμερική. (δε τα πάω καλά με τα αγγλικά)

2) Μπορεί ο αδερφός να πάρει πίσω τα χρήματα που μου έστειλε?

 

Όποιος έχει καμια απάντηση σε αυτά είναι ευπρόσδεκτη!!!

Νομιζω αμα κανει claim στα χρηματα και εσυ δεν δωσεις καμια απαντιση μεσα σε 10 μερες (Νομιζω)Τοτε τα χρηματα επιστρεφοντε στον αποστολεα.Αλλα ας απαντισει και αλλος για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θυμήθηκα τον κωδικό paypal. Ουφφφ....

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να αγοράσω από ebay με χρήματα στο balance της paypal?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θυμήθηκα τον κωδικό paypal. Ουφφφ....

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να αγοράσω από ebay με χρήματα στο balance της paypal?

 

Κανονικοτατα. Ορεξη να υπαρχει και χρημα :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...