Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορώ να αγοράσω απο aliexpress ? μπορώ με προπληρωμένη κάρτα WEBUY Πειραιώς...??? Η υπαρχει άλλος τρόπος ?????

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ.

Γνωρίζεις, όμως, με ποιά εταιρία στέλνει το αμερικάνικο amazon;

 

Τελικά, το έβαλα στο καλάθι και έλυσα την απορία.

Χρεώνει 19,73 τα μεταφορικά χωρίς import fees.

Η αποστολή γίνεται με 2 τρόπους, με Expedited Shipping (9-14 εργάσιμες μέρες) που είναι ο φτηνότερος (???) και με Priority Shipping (4-5 μέρες) που είναι ακριβότερος ($45 περίπου).

 

Και με τους 2 τρόπους το δέμα μεταφέρεται με courier.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αγοράσω απο aliexpress ? μπορώ με προπληρωμένη κάρτα WEBUY Πειραιώς...??? Η υπαρχει άλλος τρόπος ?????

 

revolut ειναι ενας ευκολος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...

 

να πω και γω τον πονο μου να μου πει κανεις αν ξερει...

 

ειχα κανει μια αγορα απο gearbest και το κινητο χαλασε... μετα απο despute στην pp και μετατροπη σε claim η pp μου ειπε για ολικη επιστροφη χρηματων και οτι πρεπει να αποστειλω το κουνιτο σε μια διυθυνση στην Κινα...

 

ευτυχως εβγαλα βιντεο στην προετοιμασια του δεματος και την παραδοση αυτου στο ταχυδρομειο... συστημενο και ασφαλισμενο

 

εστειλα τα στοιχεια που ζητησε η pp στην φορμα που εδωσε και ολα καλα...

στις 10/01/2016 φαινεται απο το 17track και τα ελτα οτι παραδοθηκε στην Κινα...

την ιδια μερα το Pp μου λεει οτο δεμα φαινεται οτι εφτασε αλλα θελουν επιπελεον στοιχεια...

εστειλα την αποδειξη του ταχυδρομειου και τις φωτο απο τα frame του βιντεο.

 

σημερα μου εστειλαν

Dear xxxxxxxx,

We're currently reviewing this case and have requested additional information from your seller. We'll let you know if we need any additional information from you.

 

και γραφουν οτι θα εχω νεα τους μεχρι τις 24/1... και ρωταω (πρωτη φορα γαρ) ειναι φυσιολογικη η καθυστερηση αυτη?

υπαρχει πιθανοτητα να παιζει κατι διαφορετικο? ενας φιλος μου ειπε οτι μαλλον οι απατεωνες του GEARBEST δηλωσαν οτι δεν παρελαβαν ποτε το δεμα... εχει κανεις εμπειρια?

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το έβαλα στο καλάθι και έλυσα την απορία.

Χρεώνει 19,73 τα μεταφορικά χωρίς import fees.

Η αποστολή γίνεται με 2 τρόπους, με Expedited Shipping (9-14 εργάσιμες μέρες) που είναι ο φτηνότερος (???) και με Priority Shipping (4-5 μέρες) που είναι ακριβότερος ($45 περίπου).

 

Και με τους 2 τρόπους το δέμα μεταφέρεται με courier.

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

revolut ειναι ενας ευκολος τρόπος

 

Ok. ευχαριστώ, το έκανα...! περιμένω 3-4 εργάσιμες να μπουν τα χρήματα...!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε στην εικόνα, πάνω είναι το δέμα που περιμένω τώρα. Από κάτω είναι παλιότερο tracking (από δικό μου δέμα πάλι).

 

http://s19.postimg.org/aqgiazw03/nfgnfgnfgnfgnfg.png

 

Το θέμα είναι, το δέμα είναι ακόμη Γερμανία; Διότι στο παλιό tracking την ίδια μέρα που έγραψε το τελευταίο update που έχω στο δέμα που περιμένω, αμέσως μετά έγραψε και "The international shipment has been processed in the export parcel center".

 

Άρα, ακόμη Γερμανία το έχουν; :confused:

Να υποθέσω ότι το τελευταίο update του παλιού tracking είναι ισοδύναμο με το προτελευταίο update του νέου tracking; Βέβαια στο νέο tracking μου έχει σαν Next Step "The shipment arrives at the destination country", όμως, εμπειρικά θυμάμαι ότι αυτό δεν ισχύει πάντα ( ; ).

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε στην εικόνα, πάνω είναι το δέμα που περιμένω τώρα. Από κάτω είναι παλιότερο tracking (από δικό μου δέμα πάλι).

 

http://s19.postimg.org/aqgiazw03/nfgnfgnfgnfgnfg.png

 

Το θέμα είναι, το δέμα είναι ακόμη Γερμανία; Διότι στο παλιό tracking την ίδια μέρα που έγραψε το τελευταίο update που έχω στο δέμα που περιμένω, αμέσως μετά έγραψε και "The international shipment has been processed in the export parcel center".

 

Άρα, ακόμη Γερμανία το έχουν; :confused:

Να υποθέσω ότι το τελευταίο update του παλιού tracking είναι ισοδύναμο με το προτελευταίο update του νέου tracking; Βέβαια στο νέο tracking μου έχει σαν Next Step "The shipment arrives at the destination country", όμως, εμπειρικά θυμάμαι ότι αυτό δεν ισχύει πάντα ( ; ).

 

να ρωτησω ειναι Weltpaket premium το δεμα σου?

και επισης το προιον ειναι κατι που εχει μπαταρια?

το στειλανε 15 του μηνα και ακομα δεν ηρθε? :cry:

 

πω ρε γμτ...κλαιω γιατι οσμιζομαι οτι θα εχω προβλημα κιεγω!

 

λεγετε δυστυχως οτι η DHL δεν στελνει αεροπλανικως, αλλα με νταλικα, οτιδηποτε εχει μπαταρια...αυτο ειναι ντε φακτο καρατσεκαρισμενο. το λεει και στο σαητ τους...

 

απο εκει και περα αυτο που διαβασα ψαχνοντας google ειναι οτι το weltpaket premium (που θεωρητικα κανει 4 εργασιμες μερες) φτανει στην πλειοψηφια του στις 9 μερες στην ελλαδα και απο εκει και περα θελει και τον χρονο του αν ειναι να παει σε ενα νησι πχ....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, weltpaket premium είναι. Και είναι οθόνες. Ίσως λόγω βάρους να έχει καθυστερήσει τόσο και μάλλον έρχεται με ποδήλατο, αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως τυχόν δεν έχει φύγει ακόμη από Γερμανία. Ήδη καθυστέρησε μία εβδομάδα να στείλει το δέμα το κατάστημα (η παραγγελία έχει γίνει από τις 9 του μήνα!), και τώρα βρίσκομαι στη δεύτερη εβδομάδα χωρίς καν να ξέρω σε ποια χώρα βρίσκεται το δέμα! Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Ναι, weltpaket premium είναι. Και είναι οθόνες. Ίσως λόγω βάρους να έχει καθυστερήσει τόσο και μάλλον έρχεται με ποδήλατο, αλλά αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως τυχόν δεν έχει φύγει ακόμη από Γερμανία. Ήδη καθυστέρησε μία εβδομάδα να στείλει το δέμα το κατάστημα (η παραγγελία έχει γίνει από τις 9 του μήνα!), και τώρα βρίσκομαι στη δεύτερη εβδομάδα χωρίς καν να ξέρω σε ποια χώρα βρίσκεται το δέμα!

 

καλα ασχετως του ποτε εκανες την αγορα αυτοι 15 γεναρη φαινεται να τα εστειλαν.....

παντως να δες και αυτη την εικονα

http://i.imgur.com/v0bbuRx.png

απο μια αγορα μεσα στο 2015......

ειλικρινα το πιστευω οτι θα ξαναεμφανιστει την δευτερα

 

*α, επισης καπου διαβασα οτι μπορεις να παρεις τηλεφωνο σε μια dhl και δωσεις το τρακ σου, αυτο που ειναι σκετα νουμερα.

και να σου δωσουν αυτοι ενα τρακ της μορφης EL_______DE ή κατι τετοιο γιατι απο την στιγμη που βγαινει απο την γερμανια το τρακ αυτο το αρχικο δεν ισχυει για διεθνες τρακινγκ

Αλλα δεν το εχω δοκιμασει και δεν το ξερω...καπου το πηρε το ματι μου απλα

Edited by fotisg24
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω.

Καθυστέρησε και το μαγαζί τη παράδοση στη DHL, δε ξέρω και που βρίσκεται το δέμα και όπου ναναι θα μπω τρίτη εβδομάδα. Ούτε από Κίνα να ερχόταν όντως με ποδήλατο. :lol:

 

Το τράκινκ μου, ήδη μου το βγάζει στα ΕΛΤΑ. Απλά φυσικά λέει μόνο:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-01-2016 18:03 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 16-01-2016 06:36 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

 

Όπως βλέπεις και στο δικό σου, αμέσως μετά από το "The Shipment will be transported to the destination.... shipment tracking:", την ίδια μέρα λέει "The international shipment has been processed in the export parcel center". Εμένα αυτό, ακόμη δε το λέει.

Για αυτό φοβάμαι μην είναι ακόμη Γερμανία. Αν είναι όντως ακόμη εκεί, φυσικά δε θα παραλάβω ούτε την επόμενη εβδομάδα και θα κλείσω μήνα αναμονής!

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Το weltpaket το οποίο πρέπει να έχει 12ψηφιο Tracking number έρχεται στην Ελλάδα μέσω των γερμανικών ταχυδρομείων (deutsche post dhl).

Όταν φτάσει Ελλάδα (μια εβδομάδα μετά την αναχώρηση από Γερμανία) παίρνει καινούριο Tracking number 10ψηφιο και παραδίδεται σε μια μέρα από την dhl courier (εφόσον υπάρχει υποκατάστημα dhl στον προορισμό)

Link to comment
Share on other sites

Το weltpaket το οποίο πρέπει να έχει 12ψηφιο Tracking number έρχεται στην Ελλάδα μέσω των γερμανικών ταχυδρομείων (deutsche post dhl).

Όταν φτάσει Ελλάδα (μια εβδομάδα μετά την αναχώρηση από Γερμανία) παίρνει καινούριο Tracking number 10ψηφιο και παραδίδεται σε μια μέρα από την dhl courier (εφόσον υπάρχει υποκατάστημα dhl στον προορισμό)

 

σε μια εβδομαδα ΝΤΑΝ θα φτασει ελλαδα λες?!

μακαρι να ισχυει μου εφτιαξες την διαθεση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μόλις τώρα με DHL Ελλάδας.

 

Πήρα από περιέργεια να δω τι γίνεται με το πακετάκι. Αρχικά μου είπε ότι αυτό το αναλαμβάνει το ΕΛΤΑ επειδή έρχεται με ταχυδρομείο(Deutsche Post), όχι κούριερ. Οπότε, ούτε τράκινκ αλλάζει, ούτε το αναλαμβάνουν αυτοί. Αν και πρόσθεσε σε μία στιγμή πως "κάποια" πακέτα τα αναλαμβάνουν αυτοί και "κάποια άλλα" τα ΕΛΤΑ. Τα μοιράζουν; Άγνωστο, δε ρώτησα.

 

Όσον αφορά ενδεικτική ημερομηνία παράδοσης, μου είπε πως τέτοια πακέτα κάνουν 7-10 μέρες, οπότε μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα το έχω λέει... μάλλον. Τίποτα καινούριο δηλαδή το παραπάνω.

 

Τα ανέφερα αυτά και για τον φίλο που είπες πως περιμένει και εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί σε προηγούμενα posts ότι τα Γερμανικά Ταχυδρομεία (Deustche Post) έχουν εξαγοραστεί από την DHL πριν από χρόνια (κάτι ξέρουν οι Γερμανοί, φαίνεται).

 

Έτσι τα δέματα που διακινούνται με το ταχυδρομείο τους παραδίδονται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ ενώ εκείνα με την εταιρεία courier (DHL) από αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι το weltpaket με το 12ψηφιο Tracking number όταν μπει Ελλάδα παραδίδεται από την dhl στις πόλεις που υπάρχουν γραφεία της dhl
Link to comment
Share on other sites

Εγω οντως πιστευω στο οτι αλλα τα φερνει η DHL και αλλα τα ελτα!

Στο screenshot του ανθρωπου κιολας παραπανω λεει κιολας οτι "προωθηθηκε ελλαδα. Ψαξτε το στα ελτα."

Το δικο μου λεει "προωθηθηκε ελλαδα. Ψαξτε το στην dhl" (!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι το weltpaket με το 12ψηφιο Tracking number όταν μπει Ελλάδα παραδίδεται από την dhl στις πόλεις που υπάρχουν γραφεία της dhl

 

σε μένα το έφεραν από ταχυμεταφορες Ελτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. eBay μεσω PayPal τελικά λειτουργεί;άλλοι μου λένε ναι,εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμη!!!!
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του ebay ή του Paypal αλλά του πωλητή (αν δέχεται paypal και αν είναι καταγραμμένος για τις αγορές που επιτρέπονται) και των CC (αν περνάει η κάρτα σου).
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κατάφερα με 3-4 πωλητές.εβαλα και λογαριασμό τράπεζες αλλα δεν τον δέχτηκε,δοκίμασα στο aliexpress αλλα τζίφος και πάλι.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το ότι έβαλες λογαριασμό τράπεζας.

 

Εν πάση περιπτώσει, για τέτοιες περιπτώσεις, η λύση είναι είτε φόρτωμα του paypal με μια από τις μεθόδους είτε μια από τις ξένες κάρτες που έχουν πέραση.

Link to comment
Share on other sites

σε μένα το έφεραν από ταχυμεταφορες Ελτα

Προφανώς δεν έχει γραφεία η dhl στην πόλη σου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχει γραφεία η dhl στην πόλη σου

έχει κατάστημα https://locator.dhl.com/ServicePointLocator/pages/locationSearch.jsp

Link to comment
Share on other sites

Για την DHL που ανέφερα πιο πίσω, μόλις έκλεισε από Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ).

 

Γιατί τόσο καιρό, ενώ τελικά ήρθε με αεροπλάνο; :worry:

Edited by giorgos147
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...