Jump to content

FAT32 vs. NTFS


kakofonixx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφατσε λοιπον η ωρα να κανω ενα format στο pc μου γιατι δεν αντεχω να το βλεπω αλλο να σερνεται... :cry:

WinXP ειχα, WinXP θα ξαναβαλω...

Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι θα κερδισω (ή θα χασω) αν κανω format σε NTFS απο FAT32 που εχω τωρα.

Το μονο που ξερω ειναι οτι το FAT32 δεν υποστηριζει αρχεια μεγαλυτερα απο 4GB. Τιποτα αλλο??

Link to comment
Share on other sites

ntfs giati pame mprosta

ego palia ekana to disko fat32 alla me ntfs mou fenetai pio kalo kai

den exo kanena problima isos na kano kai lathos

as to analisei kapios pio eidikos;)

Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΕΥΤΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΛΕΝΤΙΖΕΙΣ

tenten99[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με NTFS τα μικρά αρχεία πιάνουν πολύ λιγότερο χώρο στον δίσκο απ' ότι αν είχε διαμορφωθεί με FAT32, με αποτέλεσμα μεγαλύτερη χωρητικότητα στον ίδιο δίσκο.

Επίσης μπορείς να έχεις προστατευμένα αρχεία, να μην τα βλέπυν οι άλλοι χρήστες

Link to comment
Share on other sites

Το NTFS είναι και αρκετά πιο γρίγορο......πιο ασφαλές....και άλλες πολές καινοτομίες.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει φορμάτ σε FAT
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ntfs για προστασία αρχείων - δικαιώματα με χρήση κατάλληλου λειτουργικού. εγώ στη θέση σου θα έφτιαχνα ένα ntfs - boot σαν κύριο δίσκο και έναν fat32 για ειδικές περιπτώσεις (πχ αδυναμία να "δουν" ntfs κάποια προγράμματα διαχείρισης δίσκου. θα του έβαζα και ένα λειτουργικό "της πλάκας", μόνο και μόνο για να κάνει boot στην περίπτωση που κρασάρει ο ntfs, ώστε να έχω πιθανότητες να επαναφέρω το boot κομμάτι).
Link to comment
Share on other sites

Αν και τον πρώτο καιρό ήμουν δύσπιστος σχετικά με το NTFS, τελικά αποδείχτηκε καλύτερο, οπότε κι εγώ θα σου προτείνω NTFS.

Αν θες κάνε partition για backup δίσκο και κάνε τον FAT (σε ακραία περίπτωση που θα σου κολλήσει όλο το σύστημα να μπορείς να ανασύρεις δεδομένα και από DOS).

Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios ( 7 Οκτ. 2004 , 08:56)

 

NTFS vs FAT16 vs FAT32. Enjoy! :D

 

Αν κρίνουμε βέβαια από το URL του site δεν μπορεί να είναι αμερόληπτο :p

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά από ότι βλέπω δεν έχει κανένα review....και σχόλεια....μόνο έναν πίνακα έχει.....

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

λολ

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένας άλλος λόγος για να βάλεις NTFS. Το NTFS είναι journalling filesystem, ενώ το FAT όχι. Δηλαδή, αν ο υπολογιστής κλείσει απότομα, το NTFS filesystem θα ζήσει 99.9999999%, το FAT αρκετά παρακάτω.
Link to comment
Share on other sites

epeidh thn pathsa mia me to pc logw reymatos

k allh mia

me to laptop logw kollhmatos k anagkh gia reboot logw hang

 

k epeidh to "dis ex amartein ouk andros sofou" (sth dikh mou periptwsara)

 

Sto de laptop exasa 10GB me mousikh

epeidh ta dedomena eginan unreadable (unreadable disk)

k katopin protashs twn windows apo to setup gia format

 

k sto pc tou spitiou ta idia peripou....

 

Apo edw k pera

exw 2x30GB me fat32 gia ta arxeia pou xreiazomai

Win XP, WinApps, programming, docs, mp3,

DOS, DOS Games, Win9x, WinMe

 

k 2x200GB NTFS gia ta videos pou kanw encode kai ta winblows games

 

Egw etsi paizw ystera apo ayto to xouneri,

kai ama kopei reyma(ouk oliges fores edw pou eimai)

h kanei kana hang(pro oligou ekane logw sasser.b)

exw to dos pou 8a mou ftiasei

oooola mou ta free space count, lost files/clusters

akomh k fat mismatch ktl. :p :)

 

se features to NTFS einai poly kalytero tou FAT32

alla se axiopistia meta apo disaster den to empisteyomai ka8olou!!

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδια, θελω να σας ρωτησω κατι. Ο πατερας μου εχει ενα PC που ειναι συνδεδεμενο με καμερες ασφαλειας και τα video αποθηκευονται σε ενα εσωτερικο δισκο SCSI. Παρατηρισα πως ο δισκος ειναι σε FAT 32. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιος λογος για αυτο και για αυτο δεν το αλλαξα σε ntfs. Ειναι καινουργιο PC. Επισης αγορασαμε και του αδελφου απο τον ιδιο τοπο PC και ηταν και αυτο σε fat 32. Απλα η ιδια η εταιρια απο οπου αγοραζουμε τα PCs μας της αρεση το φατ 32; Εχει καποιο λογο σε PC που αποθηκευονται τετοια files να ειναι σε fat 32; Αν το αλλαξω σε ntfs θα χαλασω κατι;

 

P.S1 Για να το κανω ntfs γραφω στο cmd: (το ονομα του δισκου): /FS:NTFS ?

P.S2 To PC στο οποιο αποθηκευονται τα videos εχει δυο partitions (C and D) Στο C τα windows XP και στο D τα Videos. Να κανω και τα δυο NTFS ή μονο το ενα. Αν ειναι μονο το ενα πιο απο τα δυο;

P.S3To PC αυτο ειναι συνδεδεμενο σε network.

 

Συγγνωμη αν σας κουρασα και σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόκειτε να κάνω format αυτές τις ημέρες(είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω). Επειδή δεν είμαι σίγουρος θέλω να ρωτήσω τα εξείς:

1.Μήπως θα έχει τέσσερεις επιλογές, εκτων οποίων οι δύο θα είναι NTFS file system και NTFS file system <quick>; Ποιά η διαφορά αυτών των δύο;

2.Όταν μου εμφανίσει την λίστα με τους σκληρούς δίσκους και τα partitions που έχω κάνει(στην περίπτωση μου έχω μόνο ένα σκληρό ο οποίος είναι ολόκληρος) θα πρέπει να πατήσω διαγραφή του δίσκου c και στην συννέχεια θα το ξαναδημιουργήσω;;

3.Όταν θα με ρωτήσει για το μέγεθος του δίσκου τι θα πρέπει να πατήσω; Ο δίσκος είναι 160Gb και θέλω να είναι τόσο και ο δίσκος c. Το θέμα είναι ότι η πραγματική χωρητικότητα του δίσκου είναι 149.036.006..... Gb.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρόκειτε να κάνω format αυτές τις ημέρες(είναι η πρώτη φορά που θα προσπαθήσω). Επειδή δεν είμαι σίγουρος θέλω να ρωτήσω τα εξείς:

1.Μήπως θα έχει τέσσερεις επιλογές, εκτων οποίων οι δύο θα είναι NTFS file system και NTFS file system <quick>; Ποιά η διαφορά αυτών των δύο;

2.Όταν μου εμφανίσει την λίστα με τους σκληρούς δίσκους και τα partitions που έχω κάνει(στην περίπτωση μου έχω μόνο ένα σκληρό ο οποίος είναι ολόκληρος) θα πρέπει να πατήσω διαγραφή του δίσκου c και στην συννέχεια θα το ξαναδημιουργήσω;;

3.Όταν θα με ρωτήσει για το μέγεθος του δίσκου τι θα πρέπει να πατήσω; Ο δίσκος είναι 160Gb και θέλω να είναι τόσο και ο δίσκος c. Το θέμα είναι ότι η πραγματική χωρητικότητα του δίσκου είναι 149.036.006..... Gb.

 

 

 

Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς στο παραπάνω;

Σε λίγο θα ξεκινήσω το format, οπότε...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

1. Μην επιλέξεις το quick format, άφησε το να κάνει κανονικό.

2. Εφόσον έχεις δίσκο με partition που έχει λειτουργικό και θέλεις να του κάνεις format, μπορείς να το διαγράψεις εντελώς. Όπως και οποιοδήποτε άλλο partition υπάρχει σε δίσκο που έχεις πάνω στο μηχάνημα καθώς εμφανίζονται αναλυτικά σε σχετικό κατάλογο.

3. Αν θυμάμαι καλά, αναφέρει το ακριβές μέγεθος του δίσκου ή σου δίνει την επιλογή το μέγεθος του partition να είναι ολόκληρος ο δίσκος. Μπορείς δηλαδή να φτιάξεις ένα μόνο partition που θα καταλαμβάνει ολόκληρο τον δίσκο και να εγκαταστήσεις εκεί το λειτουργικό, αλλά δεν στο συνιστώ. Είναι πολύ καλύτερο να φτιάξεις ένα partition μεγέθους 20-30GB (ανάλογα με τις ανάγκες σου) για το λειτουργικό και τα προγράμματα και το υπόλοιπο να το αφήσεις για τα αρχεία σου. Μετά το setup μπορείς να φτιάξεις το άλλο partition (στον υπόλοιπο χώρο) και να του κάνεις format, πάντα μέσα από το disk management.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Overclocker στο πρώτο του μύνημα.

NTFS=Μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων,δυνατότητα κρυπτογράφησης,περισσότερη ασφάλεια ως την διαφύλαξη αρχείων (με τον fat μπορεί με ένα κόλλημα να σου χάλαγαν πιο εύκολα από NTFS τα windows-αρχεία μετά από restart ...) και πολλά άλλα προνόμια...

Link to comment
Share on other sites

@mcde

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Το γεγονός να δημιουργήσω δύο partition, θα με βοηθήσει στην περίπτωση που θελήσω να κάνω format στα windows, έτσι ώστε να διαγράψω μόνο το partition που έχει το λειτουργικό χωρίς να πειράξω καθόλου τα αρχεία στο άλλο partition, σωστά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ένα πλεονέκτημα είναι αυτό... Ότι δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνεις backup τα αρχεία σου όταν θέλεις να περάσεις από την αρχή το λειτουργικό. Κάνεις format στο partition που έχει το λειτουργικό μόνο, βάζεις το λειτουργικό και είσαι πάλι έτοιμος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...