Jump to content

Ελληνική Τηλεοπτική Σεζόν 2014-15 - Post Season


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ΥΠΕΡεκτιμημένη σειρά. Κι εγώ απορώ γιατί αρέσει τόσο πολύ. Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου οπότε πάω πάσο :p

Νομίζω ότι τη σειρά την κρατούν οι χαρακτήρες της Βίβιαν και του Μανώλη. Αρχικά ήταν αρκετά χαριτωμένοι και οι 2. Μετά όμως μπήκαν στην τροχιά του "κρύου" κι αυτοί :p

 

Οταν ξεκινησε το Παρταλι δεν υπηρχαν ελληνικες σειρες και ποσο μαλλον κωμωδιες, αρα λογικο μου φαινεται να κανει επιτυχια.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν ξεκινησε το Παρταλι δεν υπηρχαν ελληνικες σειρες και ποσο μαλλον κωμωδιες, αρα λογικο μου φαινεται να κανει επιτυχια.

 

Καλά αυτός δεν είναι λόγος να γίνει τέτοιος πανικός όμως.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα μια αξιόλογη σειρά είναι η "Εκδρομή". Αν και δεν το έβλεπα συστηματικά από την αρχή του, τα τελευταία επεισόδια το παρακολουθώ και είναι πολύ καλή δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χθες η 10η Εντολη και με ωραιο καστ Πουλακης, Βλαντη κλπ. Θυμηθηκαμε και τον Κωστακη με τη δραση του! :p

 

O μονος ατυχος, ο συντροφος Πολυδωροπουλος που του φορτωσανε και τη δολοφονια του Καποδιστρια

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

10η εντολή οι προηγούμενοι κύκλοι μου άρεσαν περισσότερο γιατί δεν εστίαζαν τόσο στη βία αλλά στην ψυχοσύνθεση των ηρώων..

 

Βέβαια ακόμα είναι στην αρχή, μόνο 2 επεισόδια έπαιξαν, οπότε..

 

διόρθωση: είδα

Edited by Belle
Link to comment
Share on other sites

μόνο το πρώτο είχε βία για να προκαλέσει τα άλλα 2 θα τα χαρακτήριζα normal και όχι τόσο δυνατά σαν επεισόδια
Link to comment
Share on other sites

To ενας τοπος μια ιστορια ειναι πολυ ωραια τηλεπαιχνιδι καθησα και το ειδα ειχα απο την εποχη του εκκατομυριουχου να δω τετοιο παιχνιδι γνωσεων αξιζει να το δεις και ο χαραλαμποπουλος πολυ καλος
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

To ενας τοπος μια ιστορια ειναι πολυ ωραια τηλεπαιχνιδι καθησα και το ειδα ειχα απο την εποχη του εκκατομυριουχου να δω τετοιο παιχνιδι γνωσεων αξιζει να το δεις και ο χαραλαμποπουλος πολυ καλος

 

Το παρακουλουθουσα το καλοκαιρι,τωρα το βαρεθηκα.Μου θυμιζει κακη αντιγραφη του Εκατομμυριουχου.Προτιμω το hot seat που ειναι η νεα version του Εκατομμυριουχου που θυμιζει σε εναν βαθμο τον παλιο καλο κλασσικο εκατομμυριουχο(ιδια ηχητικα εφε,ιδιο πλατω,παρομοια κλιμακωση στα ποσα).Ο Ζουγανελης δεν ειναι τοσο δυνατος στην παρουσιαση οπως ο Παπαδοπουλος(π.χ. τρωει αρκετο χρονο στις συστασεις των παικτων,αρκετες φορες κανει λαθη και σαρδαμ στην αναγνωση των ερωτησεων) αλλα εχει δωσει και την δικη του κωμικη νοτα στο παιχνιδι.Αυτο που δεν μου αρεσει στο παιχνιδι ειναι το οτι δεν υπαρχει κλιμακωση στην δυσκολια των ερωτησεων,δηλ.αρκετες φορες οι καποιες ερωτησεις στα μικρα ποσα μεχρι το μαξιλαρακι(200-500€) ειναι αρκετα πιο δυσκολες απο καποιες των μεγαλων ποσων(1000-2000€),αλλα μυριζομαι οτι το κανουν σκοπιμα για να κανουν τους παικτες να καψουν το πασο τους απο νωρις ετσι ωστε στα μεγαλα ποσα να μενουν αβοηθητοι,να κανουν λαθη και να πεφτει το επαθλο.Εχω ακουσει απο γνωστο μου που δουλευει στην παραγωγη οτι εχει δωθει εντολη απο το καναλι να μην κερδηθουν ποτε ποσα πανω απο 10000€.

Link to comment
Share on other sites

στο hot seta με κουραζει ο Ζουγανελης πολυ μπλα μπλα και δεν ρολαρει το παιχνιδι θα προτιμουσα σιγουρα τον παλιο εκατομμυριουχο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

To ενας τοπος μια ιστορια ειναι πολυ ωραια τηλεπαιχνιδι καθησα και το ειδα ειχα απο την εποχη του εκκατομυριουχου να δω τετοιο παιχνιδι γνωσεων αξιζει να το δεις και ο χαραλαμποπουλος πολυ καλος

 

Χαραλαμπίδης.. : Ρ

 

Μου θυμιζει κακη αντιγραφη του Εκατομμυριουχου.

 

Είναι και τα δύο τηλεπαιχνίδια γνώσεων αλλά κατά τα άλλα καμία σχέση..

 

στο hot seta με κουραζει ο Ζουγανελης πολυ μπλα μπλα και δεν ρολαρει το παιχνιδι θα προτιμουσα σιγουρα τον παλιο εκατομμυριουχο

 

Συμφωνώω

Link to comment
Share on other sites

στο hot seta με κουραζει ο Ζουγανελης πολυ μπλα μπλα και δεν ρολαρει το παιχνιδι θα προτιμουσα σιγουρα τον παλιο εκατομμυριουχο

 

Χάλια ο Ζουγανέλης - θα τον έλεγα έως και γλοιώδη, προσποιείται ότι ενδιαφέρεται γι αυτά που του λένε οι παίκτες και του παίρνει έναν αιώνα να σκεφτεί κάτι έξυπνο ν'απαντήσει. Τον έβλεπα μικρή στα Κουφώματα και τον συμπαθούσα κι απ'ο,τι ξέρω είναι καλός άνθρωπος, απλά βγάζει κάτι το πολύ αντιπαθητικό σ'αυτή την εκπομπή.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,ο εκατομμυριουχος για τους περισσοτερους τηλεθεατες εχει ταυτιστει με τον Σπυρο Παπαδοπουλο,γι'αυτο και τοσο ο Ζουγανελης οσο και ο Αθεριδης που τον παρουσιαζε πριν μερικα χρονια,απλα δεν ειναι αρκετοι.Αλλα στο Hot seat θα μπορουσε ο Ζουγανελης π.χ. αντι να καταναλωνει τοσο πολυ χρονο στις συστασεις των παικτων, να αφιερωνει περισσοτερο χρονο στο να παρεχει περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις ερωτησεις,δηλ. αφου αποκαλυφθει η σωστη απαντηση να δινει καποιες επιπλεον πληροφοριες.Και θα ηταν καλυτερα το καθε επεισοδιο να ειχε μικροτερη διαρκεια(π.χ. 40-45 λεπτα) και να ρολλαρε περισσοτερο το παιχνιδι,παρα 1 ωρα απο την οποια αρκετος χρονος σπαταλιεται σε ανωφελες συζητησεις και στο να κανει ο Ζουγανελης τα δικα του.
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικο ειναι να μεγαλωνουν τον τηλεοπτικο χρονο.

πχ. εκεινη η σαχλαμαρα με τον Φερεντινο deal or no deal ειναι παιχνιδι ενος δεκαλεπτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
είδε κάνεις στο star τον τροχο της τύχης

 

To retro feel της εκπομπής άραγε ήταν επιτηδευμένο ή όχι;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Εθνική Ελλαδος: προσπαθω να καταλάβω σε ποια κατηγορία ανήκει.. Ξεκινησα να το βλεπω επειδη ειπαν οτι ειναι δραμα και εγω προτιμω το δραμα απο τις ελληνικες κωμωδίες(σε αντιθεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων).

Ουτε δραμα ειναι ουτε κωμωδια. Ακομα και αν το κρινουμε ως κατι ενδιαμεσο, η σειρα μπαζει απο παντου. Το σεναριο εχει πολλα κενα με τραγικη δομη(ναι δεν ειναι γραμμενο απο Κυριτση-Ακριτα, αλλά περιμενα κατι καλυτερο). Τα αστεια ειναι χειροτερα απο αυτα του Παρα πεντε, ελαχιστα ειναι πετυχημενα. Οι πολλες σεξιστικες ατακες κουραζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εθνική Ελλαδος: προσπαθω να καταλάβω σε ποια κατηγορία ανήκει.. Ξεκινησα να το βλεπω επειδη ειπαν οτι ειναι δραμα και εγω προτιμω το δραμα απο τις ελληνικες κωμωδίες(σε αντιθεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων).

Ουτε δραμα ειναι ουτε κωμωδια. Ακομα και αν το κρινουμε ως κατι ενδιαμεσο, η σειρα μπαζει απο παντου. Το σεναριο εχει πολλα κενα με τραγικη δομη(ναι δεν ειναι γραμμενο απο Κυριτση-Ακριτα, αλλά περιμενα κατι καλυτερο). Τα αστεια ειναι χειροτερα απο αυτα του Παρα πεντε, ελαχιστα ειναι πετυχημενα. Οι πολλες σεξιστικες ατακες κουραζουν.

 

Εγώ θα την χαρακτήριζα κοινωνική σειρά. Όπως είπες δεν είναι δράμα, ούτε κωμωδία. Εγώ την βρίσκω αρκετά καλή γιατί είναι πολύ ρεαλιστική. Θίγει καταστάσεις που τις βλέπουμε καθημερινά και περνά ωραία μηνύματα κατά τη γνώμη μου και νομίζω ότι κυρίως εκεί στοχεύει. Προσωπικά δεν με χαλάει κάτι. Αν μπει κάποιος να συγκρίνει αυτή τη σειρά με Σαββατογεννημένες και Παρά 5...μέγα λάθος....μιλάμε για εντελώς διαφορετικές σειρές.

Link to comment
Share on other sites

Εθνική Ελλαδος: προσπαθω να καταλάβω σε ποια κατηγορία ανήκει.. Ξεκινησα να το βλεπω επειδη ειπαν οτι ειναι δραμα και εγω προτιμω το δραμα απο τις ελληνικες κωμωδίες(σε αντιθεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων).

Ουτε δραμα ειναι ουτε κωμωδια. Ακομα και αν το κρινουμε ως κατι ενδιαμεσο, η σειρα μπαζει απο παντου. Το σεναριο εχει πολλα κενα με τραγικη δομη(ναι δεν ειναι γραμμενο απο Κυριτση-Ακριτα, αλλά περιμενα κατι καλυτερο). Τα αστεια ειναι χειροτερα απο αυτα του Παρα πεντε, ελαχιστα ειναι πετυχημενα. Οι πολλες σεξιστικες ατακες κουραζουν.

 

Ειναι κοινωνικη σειρα και αυτο φαινεται απο τα θεματα που θιγει.. Ρατσισμος, οικογενεια, αναπηρια, σεξουαλικοτητα.. Εχει και δραμα, εχει και κωμωδια.. Σε μεγαλη ισορροπια

 

Ποιες "σεξιστικες ατακες" και ποια "αστεια χειροτερα απο αυτα του παρα 5"..;

 

Καμια σχεση.. Δες το αλλη μια απ'την αρχη και θα καταλαβεις καλυτερα περι τινος προκειται..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εθνική Ελλαδος: προσπαθω να καταλάβω σε ποια κατηγορία ανήκει.. Ξεκινησα να το βλεπω επειδη ειπαν οτι ειναι δραμα και εγω προτιμω το δραμα απο τις ελληνικες κωμωδίες(σε αντιθεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων).

Ουτε δραμα ειναι ουτε κωμωδια. Ακομα και αν το κρινουμε ως κατι ενδιαμεσο, η σειρα μπαζει απο παντου. Το σεναριο εχει πολλα κενα με τραγικη δομη(ναι δεν ειναι γραμμενο απο Κυριτση-Ακριτα, αλλά περιμενα κατι καλυτερο). Τα αστεια ειναι χειροτερα απο αυτα του Παρα πεντε, ελαχιστα ειναι πετυχημενα. Οι πολλες σεξιστικες ατακες κουραζουν.

 

Απο τις καλυτερες σειρες που εχουν προβληθει τα τελευταια χρονια στην TV...

Ακροβατει ομορφα χωρις να κουραζει μεταξυ σοβαρου και αστειου και θετει με τροπο καθημερινο αλλα καθολου φθηνο σοβαροτατα θεματα της Ελληνικης κοινωνιας... Εχει και μια νοτα παιδιαστικης αφελειας σε καποια σημεια που ομως ειναι λυτρωτικη και πληρως κατανοητη...

 

Αντιθετα η χειροτερη σειρα τπου εχω δει τα τελευταια χρονια; ειναι εκεινη η δηθενια που ακολουθει την Εθνικη Ελλαδας...Τις Ηρψιδες λεω... Δεν υπαρχει αλλη σειρα με τοσα επαναλαμβανομενα κλισε και με μια ηλιθια νοοτροπια προσεγγισης της καθημερινοτητας....

Ολες οι στερημενες πλασάρονται δηθεν σεξουαλικα απελευθερωμενες και η gay νοτα τραγικη καρικατουρα χαμηλης ποιοτητας...

Μιλαμε για χαλι

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Η 10 εντολη με αρεσει αρκετα αν και πιστευω πως η πιο συγκλονιστικη σειρα με αληθινα εγγληματα ηταν η ανατομια ενος εγγληματος.τελοσπαντων στο σημερινο επ ομως μου ρθε να γελασω στο τελος.πολυ Kill bill βρε παιδακι μου:lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως γενικά τα τελευταία χρόνια οι Ελληνικές σειρές πάνε απο το κακό στο χειρότερο. Οι καλές παραγωγές είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική Ελλάδος έφτιαξε πολύ στα 2 τελευταία επεισόδια (που προβλήθηκαν μετά από μεγάλη διακοπή - ποιός ξέρει για ποιους λόγους). Το στοιχείο που με ενοχλούσε εξ'αρχής είναι ένας διδακτισμός που βγάζει - ντάξει είπαμε να θίγει κοινωνικά προβλήματα, αλλά είχε φτάσει να μοιάζει σα να είναι αυτή η κυρίαρχη ατζέντα της σειράς και όχι η πλοκή. [ασχετο-σχετικό: αυτό εδώ "Μικροί-Μεγάλοι" το θυμάται κανείς;]. Στα δύο τελευταία επεισόδια με τους αγώνες όμως ήρθε κι έδεσε ωραία το πράγμα - δεν υπήρχαν υπερβολές ή άσχετες ιστορίες με κοινωνικό μήνυμα, ούτε κρύα αστεία - ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

 

10η Εντολή βλέπω κι απολαμβάνω. Είναι σαν ένα δώρο από το παρελθόν αυτά τα έξτρα επεισόδια, γιατί εγώ ήμουν πολύ φαν του αρχικου και πολύ γουστάρω που δεν έχουν αλλάξει τίποτα - από τους τίτλους, μέχρι την αισθητική (μέχρι και αυτό το άκυρο sound effect με τη σφαίρα απο γουέστερν κάθε φορά που πέφτει πυροβολισμός :p)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...