Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν απο λιγότερο απο δέκα μέρες πήρα το alpha σε μαύρο απο το καιζερ στην πανεπιστημίου χωρις να ρωτήσω τίποτα και ήταν γερμανικό unbranded μπορεί να υπάρχουν ακόμα κομμάτια.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εμενα εστρωσε με το εσβησα εφαρμογες απο το aptoide, και να σας πω γιατι το βλεπω εδω,και μενα t-mobile ειναι,θα εχω καποιο θεμα?αν βαλω ελληνικη ρομ θα ειναι καλυτερα?οχι οτι εχω θεμα τωρα,επισεις απο που μπορω να δω απο που ακριβως ειναι το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα εστρωσε με το εσβησα εφαρμογες απο το aptoide, και να σας πω γιατι το βλεπω εδω,και μενα t-mobile ειναι,θα εχω καποιο θεμα?αν βαλω ελληνικη ρομ θα ειναι καλυτερα?οχι οτι εχω θεμα τωρα,επισεις απο που μπορω να δω απο που ακριβως ειναι το κινητο?

Μόλις δύο ποστ πρίν το δικό σου αναφέρεται ο τρόπος για να δεις από που είναι.Για το αν θα έχεις πρόβλημα με αλλαγή ρομ, διάβασε αυτό πρώτα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα εστρωσε με το εσβησα εφαρμογες απο το aptoide, και να σας πω γιατι το βλεπω εδω,και μενα t-mobile ειναι,θα εχω καποιο θεμα?αν βαλω ελληνικη ρομ θα ειναι καλυτερα?οχι οτι εχω θεμα τωρα,επισεις απο που μπορω να δω απο που ακριβως ειναι το κινητο?

 

παντως εμεις με το ρισκο να χασουμε Knox περασαμε την ελληνικη ρομ με odin και δουλευει σωστα..συν οτι καθαρισε απο πολλη σαβουρα το κινητο. Πλεον η μπαταρια δουλευει σωστα. τουλαχιστον σε αναμονη, το ειχε 2,5 ωρες με κλειστα ολα (wifi/3G εννοω) γιατι ηταν στη δουλεια και δεν ειχε πεσει απο το 100% καθολου. Αρα δεν τρεχει το android system Που το ξεζουμιζε..Απο εκει και περα, ελπιζω να μην δω καμια μερα το Knox να ειναι 1..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν με θέλει τελικα η συσκευη!:p

Ποιο εύκολο να κάνω το ταξίδι Ελλάδα-Νεα Ζηλανδία σε 1 ώρα παρά να βρω unbranded συσκευη.:lol:

Ένα κατάστημα(το μοναδικό) που μου είπαν οτι ειναι unbranded δεν ήταν τελικα και το επέστρεψα πίσω.

Μάλλον τα παρατάω διότι γέμισε ο τόπος T-Mobile συσκευές.

 

Alex από εκει που σου ειπα, δεν εχουν unbranded συσκευη?

Οσοι εχουμε παρει από εκει ηταν όλα unbranded. Βεβαια τωρα το εχει μονο σε δυο χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Alex από εκει που σου ειπα, δεν εχουν unbranded συσκευη?

Οσοι εχουμε παρει από εκει ηταν όλα unbranded. Βεβαια τωρα το εχει μονο σε δυο χρωματα.

Πήρα τηλέφωνο ήταν μια γυναικεία φωνή και δεν ήξερε την τύφλα της.

Με παρεπεμψε στο τεχνικό τμήμα μετά το μεσημέρι,πήρα μια φορά δεν απάντησαν και το παράτησα.

Έχω στείλει email σε 2 κατάστηματα και περιμένω απάντηση διότι μέσω τηλεφώνου συνήθως απαντάνε άτομα που δεν γνωρίζουν.

 

Edit μόλις έφαγα άκυρο από το ένα απαντώτας μου ότι δεν μπορούν να μου πουν με βεβαιότητα αν είναι unbranded η όχι.

Ούτε με ΙΜΕΙ αναφέρουν γίνεται εξακριβωση

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες ποτε και σε κανενα samsung δεν εγραψε ο knox περνωντας official rom μεσω odin οποτε δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβατε...

Ειναι πανευκολη η διαδικασια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ένα μειονέκτημα της stock εφαρμογής sms το οποίο έλυσα βάζοντας άλλη εφαρμογή sms από το google play (το chomp).

Στη stock εφαρμογή όποτε πατούσα για να γράψω ένα μήνυμα σε μια προϋπάρχουσα μεγάλη συνομιλία, το πληκτρολόγιο εμφανιζόταν κάπως λαγκαριστά.Όχι εντελώς, κάπως. Είπα ότι ίσως φταίει το πληκτρολόγιο ( swype της Nuance) και δοκίμασα ένα άλλο. Πάλι το ίδιο θεματάκι. Στη συνέχεια άλλαξα τη stock εφαρμογή sms , έβαλα το chomp sms και τώρα όταν πατάω στο πεδίο του sms για να γράψω , το πληκτρολόγιο εμφανίζεται ομαλά. Το έχει παρατηρήσει κανείς σας ή είμαι πολύ ψείρας ; :lol: Αν όχι, χρησιμοποιείτε το stock πληκτρολόγιο μήπως ;

Link to comment
Share on other sites

το οτι δε βρισκει ο κοσμος unbranded η καποια χρωματα μηπως ειναι μια ενδειξη πως οντως σταματησε η παραγωγη και ξεπουλανε συσκευες παροχων που εχουν ενδεχομενως σε stock;
Link to comment
Share on other sites

το οτι δε βρισκει ο κοσμος unbranded η καποια χρωματα μηπως ειναι μια ενδειξη πως οντως σταματησε η παραγωγη και ξεπουλανε συσκευες παροχων που εχουν ενδεχομενως σε stock;

Δεν ειναι απιθανο,αλλα και τι εγινε;Εγω νιωθω που προλαβα να την αποκτησω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απιθανο,αλλα και τι εγινε;Εγω νιωθω που προλαβα να την αποκτησω.

 

για μας που την εχουμε ολα οκ! το λεω για αυτους που σκεφτονται να την αγορασουν, αν ισχυει αυτο το σεναριο, μηπως θα επρεπε να κανουν καποιο συμβιβασμο στο αν ειναι branded γιατι η ευρεση μελλοντικα θα ειναι ακομα δυσκολοτερη

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο ήταν μια γυναικεία φωνή και δεν ήξερε την τύφλα της.

Με παρεπεμψε στο τεχνικό τμήμα μετά το μεσημέρι,πήρα μια φορά δεν απάντησαν και το παράτησα.

Έχω στείλει email σε 2 κατάστηματα και περιμένω απάντηση διότι μέσω τηλεφώνου συνήθως απαντάνε άτομα που δεν γνωρίζουν.

 

Edit μόλις έφαγα άκυρο από το ένα απαντώτας μου ότι δεν μπορούν να μου πουν με βεβαιότητα αν είναι unbranded η όχι.

Ούτε με ΙΜΕΙ αναφέρουν γίνεται εξακριβωση

 

Με αυτην που λες ειχα μιλησει κι εγω μια φορα και δεν ηξερε, αλλα υπηρχε καποιος αλλοσ στο μαγαζι όταν ειχα παρει και τον ρωτησε και με διαβεβαίωσε ότι ηταν unbranded. Τη δευτερη φορα που ξαναπηρα για να ρωτησω για το Silver που με ενδιεφερε, βγηκε ο αντρας στο τηλ. Αυτος ηταν ενημερωμένος και μου ειπε ότι σε μια βδομαδα θα το εχω στα χερια μου,μιας και δεν ηταν αμεσα διαθέσιμο και ότι είναι σιγουρα unbranded και προερχεται από Ελβετια και εχει εγγύηση και οντως ετσι ηταν όλα οσα μου ειπε.

Αν σε ενδιαφερει το alpha , θα ελεγα να ξαναπροσπαθησης να παρεις. Εγω δεν το ηξερα αυτό το μαγαζι αλλα εμεινα ικανοποιημένος από ολες τις πλευρες γι αυτό και το προτείνω.

 

Με το IMEI απ ότι ξερω , αυτό που μπορεις να μαθεις είναι από ποια χωρα πρερχεται το κινητο και αν εχει εγγυηση. Για το αν είναι unbranded δεν φαινεται από το IMEI λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτην που λες ειχα μιλησει κι εγω μια φορα και δεν ηξερε, αλλα υπηρχε καποιος αλλοσ στο μαγαζι όταν ειχα παρει και τον ρωτησε και με διαβεβαίωσε ότι ηταν unbranded. Τη δευτερη φορα που ξαναπηρα για να ρωτησω για το Silver που με ενδιεφερε, βγηκε ο αντρας στο τηλ. Αυτος ηταν ενημερωμένος και μου ειπε ότι σε μια βδομαδα θα το εχω στα χερια μου,μιας και δεν ηταν αμεσα διαθέσιμο και ότι είναι σιγουρα unbranded και προερχεται από Ελβετια και εχει εγγύηση και οντως ετσι ηταν όλα οσα μου ειπε.

Αν σε ενδιαφερει το alpha , θα ελεγα να ξαναπροσπαθησης να παρεις. Εγω δεν το ηξερα αυτό το μαγαζι αλλα εμεινα ικανοποιημένος από ολες τις πλευρες γι αυτό και το προτείνω.

 

Με το IMEI απ ότι ξερω , αυτό που μπορεις να μαθεις είναι από ποια χωρα πρερχεται το κινητο και αν εχει εγγυηση. Για το αν είναι unbranded δεν φαινεται από το IMEI λογικα.

Το παρήγγειλα από I-bay μιας και μου είπαν με σιγουριά ότι unbranded και σε μπλε χρώμα που το ήθελα.

Ευχαριστώ.

Ελπίζω όντως και στην πραξη έτσι να είναι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν θες ζητάς το imei και το λες τηλεφωνικώς στην samsung hellas για να σου πουνε ακριβως τη ειναι η συσκευη και για που.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδες ποτε και σε κανενα samsung δεν εγραψε ο knox περνωντας official rom μεσω odin οποτε δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβατε...

Ειναι πανευκολη η διαδικασια.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες, και καλά θα είναι να μην τους προτρέπεις έτσι αβίαστα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552#post6007122

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες, και καλά θα είναι να μην τους προτρέπεις έτσι αβίαστα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552#post6007122

Εχεις δικιο και καλα εκανες και το ποσταρες και ζητω συγνωμη.

Απλα δεν εχει τυχει να διαβασω μεχρι στιγμης περιστατικο απο καποιον χρηστη.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Σχετικά με την extended μπαταρία, πόσο περισσότερο σας βγάζει; δηλαδή με φωτεινότητα στο αυτόματο και χρήση messengers, browsing, email και κανενα casual παιχνιδακι και λίγο gmaps, τη βγάζει τη μέρα;

 

Σκέφτομαι να το πάρω αλλά με προβληματίζει η μπαταρία. Το iphone 5 το φόρτιζα σίγουρα και μέσα στην ημέρα εκτός από το βραδυ. Είμαι μεταξύ αυτού, του ζ3 compact και του Α5 και προέρχομαι από iphone χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Σχετικά με την extended μπαταρία, πόσο περισσότερο σας βγάζει; δηλαδή με φωτεινότητα στο αυτόματο και χρήση messengers, browsing, email και κανενα casual παιχνιδακι και λίγο gmaps, τη βγάζει τη μέρα;

 

Σκέφτομαι να το πάρω αλλά με προβληματίζει η μπαταρία. Το iphone 5 το φόρτιζα σίγουρα και μέσα στην ημέρα εκτός από το βραδυ. Είμαι μεταξύ αυτού, του ζ3 compact και του Α5 και προέρχομαι από iphone χρόνια.

 

οταν λες extended? εννοεις την εξοικονομηση? Παντως το κινητο σε βγαζει μια μερα με λογικη χρηση, αλλα Ζ3c δεν ειναι σε καμια περιπτωση. Χθες καναμε μια κοντρα με εναν φιλο που πηρε το alpha και εγω με 3G εβγαλα 2 ημερες γεματες, απο προχθες πρωι 7:30 μεχρι χθες το βραδυ 12, χωρις να ανοιξω wifi ουτε 5 λεπτα και χωρις να κλεισω 3G ουτε στιγμη. Αντιστοιχα το alpha εβγαλε δυσκολα τη μερα, του εκανε λιγο οικονομια. Ομως αν δεν το λιωσεις στη βγαζει τη μερα πιο ανετα απο iphone πιστευω..Εγω πχ δεν πηγα στο alpha γιατι κανω δραστηριοτητες και θελω εφαρμογες οπως το sportstracker/strava κτλ που εχεις ανοιχτο GPS για 2-3-4-5-6 ωρες κτλ, αναλογα την προπονηση..Εκει λοιπον το alpha δεν σε βγαζει. Για μηνυματα, και αυτα που θες ομως πιστευω οτι την παλευει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις με το extended την 2500mah μπαταρια να ξερεις οτι μονο σε μαυρο και ασπρο βγαλανε πλατη,αρα σε περιοριζει σε αυτα τα 2 χρωματα να διαλεξεις κι επισης ψιλοχαλαει την ομορφια του τηλεφωνου.Δυσκολα θα βρεις και θηκη που να μπαινει.

Αλλα πλησιαζεις πολυ σε z3 compact σε αυτονομια.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Σχετικά με την extended μπαταρία, πόσο περισσότερο σας βγάζει; δηλαδή με φωτεινότητα στο αυτόματο και χρήση messengers, browsing, email και κανενα casual παιχνιδακι και λίγο gmaps, τη βγάζει τη μέρα;

 

Σκέφτομαι να το πάρω αλλά με προβληματίζει η μπαταρία. Το iphone 5 το φόρτιζα σίγουρα και μέσα στην ημέρα εκτός από το βραδυ. Είμαι μεταξύ αυτού, του ζ3 compact και του Α5 και προέρχομαι από iphone χρόνια.

 

 

Δίνει ένα 30% παραπάνω. Not bad. Τώρα οι περιορισμοί που αναφέρει ο φίλος από πάνω όντως ισχύουν., δηλαδή το χρώμα και θήκη που αναμένουμε μπας και βγει καμία συμβατή. Η ομορφιά είναι υποκειμενικη. Παχαίνει λίγο ( είναι ήδη πολύ λεπτο) και παιδιά που την έχουν λένε ότι έχει καλύτερο κράτημα. Εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μη το αφήσουν στην απέξω γιατί εγώ διάβασα για τα Α3,5 και 7 και όχι για το alpha

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μη το αφήσουν στην απέξω γιατί εγώ διάβασα για τα Α3,5 και 7 και όχι για το alpha

 

Το Alpha είναι η ναυαρχίδα της σειράς Α οπότε μη φοβάσαι, δεν θα το αφήσουν στην απέξω και πιθανολογώ ότι θα είναι το 1ο από τη σειρά Α που θα πάρει τη Lollipop :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...