Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια για την εμφανιση της LTE επιλογης, δοθηκε update από τη samsung για την KItkat 4.4.4. Δεν είναι ουτε θεμα δεδομενων, ουτε επιλογη που μπαινει με τη lollipop, και πρεπει να περιμενεις να βγει αυτή.

Απλα δεν εχουν βγει τα update για τις αυστριακες συσκευες ή οποιες άλλες δεν τα εχουν παρει.

Δεν ξερω αν φταιει η samsung (μαμα) σε αυτό ή είναι θεμα αντιπροσωπιας samsung κάθε χωρας.

 

Αν δειτε σε αυτή τη σελιδα,http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-G850F θα παρατηρήσετε , οσοι δεν το εχετε δει ηδη, ότι από τη μερα που κυκλοφορησε η lollipop για τα γαλλικα alpha, μεταγενέστερα για καποιες άλλες χωρες βγαινουν update της kitkat 4.4.4 που δεν ειχαν κυκλοφορησει ακομα σε αυτες. Αρα καποια update της kitkat που εχουν βγει για τη δικια μου συσκευη ας πουμε που είναι ελβετικη, για καποιες άλλες χωρες δεν εχουν βγει ακομα.

Αυτό με υποψιαζει ότι για αυτές τις χωρες , ισως καθηστερησει η lollipop, μιας και πρωτα θα πρεπει αν δωσουν τα update που δεν εχουν δωσει. Δεν νομιζω να περασουν στη lollipop, χωρις να κυκλοφορισουν πρωτα τα προηγουμενα update. Υποθεση κανω σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω εταιρικό πρόγραμμα με 1.5gb Internet, η κάρτα είναι 4G, οι αυτόματες ενημερώσεις είναι ενεργοποιημένες και manual ψάχνω σχεδόν κάθε μέρα... Μίλησα με την samsung πάλι μόλις τώρα, θα πρέπει να περιμένω λέει να βγάλει η Αυστριακή Samsung τη Lollipop, για περισσότερες πληροφορίες πρέπει να στείλω mail στην Αυστρία!!! δεν με καλύπτει η Samsung Hellas.

 

Ο φίλος που δεν έχει πάρει ούτε αυτός update, τι χώρας συσκευή έχει?

 

Ελληνική. cosmote

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας αλλος ροοτ με το kingroot?να σας πω εγω δεν εχω την stock 4.4.4 που ειχε το κινητο,περασα την πωλονικη 4,4.4,γιατι ηθελα να φυγουν καποια πραγματα απο τον παροχο )Τ-mobile)θα πρεπει να γυρισω στην rom που πηρα το κινητο η δεν εχει θεμα που περασα αλλη ρομ Edited by akist25
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανει κανενας αλλος ροοτ με το kingroot?να σας πω εγω δεν εχω την stock 4.4.4 που ειχε το κινητο,περασα την πωλονικη 4,4.4,γιατι ηθελα να φυγουν καποια πραγματα απο τον παροχο )Τ-mobile)θα πρεπει να γυρισω στην rom που πηρα το κινητο η δεν εχει θεμα που περασα αλλη ρομ

Δεν εχει θεμα προχωρα

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μερικά tips για την μπαταρία μετά από 2,5 περίπου μήνες χρήσης της συσκευής, διορθώστε και προσθέστε τα δικά σας αν θέλετε.

 

1) Έχω βρει ότι η οθόνη είναι μια χαρά γύρω στο 10-15% φωτεινότητα στους εσωτερικούς χώρους και στο +1/+2 Auto για εξωτερικούς. ΄Ενας ποντιακός τρόπος για ακριβή ρύθμιση από 1-100 είναι μέσω της stock εφαρμογής video με slide up/down αριστερά όταν τρέχετε κάτι μέσω αυτής, η ρύθμιση ισχύει για όλη τη συσκευή. Πείτε μου εάν υπάρχει κάτι πιο απλό (σίγουρα υπάρχει, δεν το έχω βρει). Εγώ το έχω στο 12% και είμαι ικανοποιημένος, δε νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω. Άλλες σχετικές ρυθμίσεις είναι λήξη ορίου οθόνης στο 1 λεπτό, προσαρμόσιμη οθόνη και απενεργοποιημένα και ο φωτισμός και η δόνηση των πλήκτρων.

 

2) GPS, Bluetooth και NFC απενεργοποιημένα φυσικά όταν δεν χρειάζονται.

 

3) Αν χρησιμοποιείτε κυρίως WiFi και σπανίως το 4G, τότε στη λειτουργία δικτύου γυρίστε το σε WCDMA/GSM ή σκέτο GSM, κάνει μεγάλη διαφορά στο standby. 4G και WiFi έχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση, εγώ δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να το χρησιμοποιώ το 4G αρκετά τις καθημερινές.

 

4) Το Greenify είναι πολύ χρήσιμο. Για ό,τι δεν πιάνει η απλή έκδοσή του, πάτε Χρήση Δεδομένων στις Ρυθμίσεις, βλέπετε ποια εφαρμογή ήταν άτακτη και την βάζετε σε Περιορισμό Δεδομένων Παρασκηνίου. Δεν βάζω τη συσκευή να ψάχνει για ενημερώσεις (δλδ να κάθετε να ψάχνει για την Lollipop κάθε μέρα που θα έρθει του Αγίου Τέτοιου, γιατί; :p ) και όχι αυτόματες ενημερώσεις εφαρμογών από το Play Store, προτιμώ να διαλέγω εγώ ποιες και πότε θα γίνουν. Συγχρονισμοί μόνο οι απαραίτητοι και όχι αδιάφορες ειδοποιήσεις από άσχετες εφαρμογές. Να πω ότι μακράν η πιο ύπουλη εφαρμογή για μένα είναι το S-Health, η οποία δεν φεύγει χωρίς root, εκεί που νομίζω ότι την έχω απενεργοποιήσει μου πετάει άσχετα μηνύματα π.χ. ότι έχω περπατήσει 5000 βήματα εκείνη τη μέρα.

 

5) Για όνομα του θεού, βάλτε έναν άλλον launcher από τον Touchwiz. Πέρα από ακόμα καλύτερη ταχύτητα και χρηστικότητα, μπορεί να δείτε και καλύτερη μπαταρία.

 

6) Έχω περάσει και το DU Battery Saver. Το είχα και στο iPhone 4 μου και σίγουρα μου έκανε δουλειά εκεί, δεν μπορώ να ακόμα για το Alpha, πάντως δεν βλάπτει που υπάρχει.

 

 

Όλα αυτά μου δίνουν μια αυτονομία περίπου 1,5 μέρα με 4G και 2,5 μέρες με WiFi τα οποία τα θεωρώ καλά νούμερα. SOT στις 4 ώρες και 25 λεπτά μέσος όρος τις τελευταίες 45 μέρες. Τα Π/Σ/Κ που δεν θα το πολυπιάσω συνήθως τα βγάζω με μια φόρτιση. Για την extended battery τα είπα σε παλιότερο post, την πήρα και την έβγαλα γρήγορα γιατί μου χάλασε την αίσθηση στο χέρι. Χρησιμοποιώ για τις φορτίσεις μου ένα powerbank της Xiaomi στα 16000 mAh, το οποίο βρίσκω πολύ πρακτικό, μου βγάζει ακριβώς 8 φορτίσεις και κάνει μόνο 23 ευρώ. Πρίζα τοίχου δηλαδή χρησιμοποιώ μόνο κάθε 12-15 μέρες. Επίσης για να κλείνουμε, το Battery Saving Mode που έχει το κινητό από τη δική μου εμπειρία είναι σχεδόν άχρηστο, καμία σχέση με το Stamina Mode που έχουν τα Ζ3/Ζ3c. Γράψτε εάν έχετε τίποτα να προσθέστε/διορθώστε.

Edited by Thanm
Link to comment
Share on other sites

Για unroot περναμε την stock εκδοση με odin η γινετε και ετσι?

you can remove KingUser app without problem, just follow instructions below:

1. Open KingUser and enter "Sittings" menu ( top right of home screen)

2. Enter "Root authorization setting " (second one)

3. You can find "Remove Root permission" option (fourth one)

4. Click it, and KingUser will be removed automatically

 

Ο kingroot δίνει access σε όλες τις εφαρμογές που χρειάζονται root?

Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρατηρησα εχθες ενα θεμα με την οθονη. Σε φωτογραφιες σε σημεια που υπαρχει εντονο μαυρο οταν κανεις ζοομ και πας να κανεις κυλιση στην φωτογραφια εκεινα τα σημεια αφηνουν μια σταμπα σκουρο μπλε σαν σκια η οποια φευγει μετα απο κλασματα!!! Το εχει παρατηρηση καποιος αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, παρατηρησα εχθες ενα θεμα με την οθονη. Σε φωτογραφιες σε σημεια που υπαρχει εντονο μαυρο οταν κανεις ζοομ και πας να κανεις κυλιση στην φωτογραφια εκεινα τα σημεια αφηνουν μια σταμπα σκουρο μπλε σαν σκια η οποια φευγει μετα απο κλασματα!!! Το εχει παρατηρηση καποιος αλλος;

 

Δοκιμασε να κανεις scrolling καθως βρισκεσαι σε ultra power save mode. Βλεπεις μηπως το γκρι να μετατρεπεται σε μπλε σκιες κατα το αποτομο scrolling? :)

 

Εγω παντως αυτο που παρατηρησα ειναι πως η οθονη, οταν προβαλει κατι γκρι σκουρο, διακρινεις καθετες γραμμες, οπως αυτες που θα δειτε στο παρακατω site και βιντεο. Ειναι δυσκολο να φωτογραφισεις το φαινομενο αυτο, οποτε στη φωτο αχνοφαινονται, αλλα στο βιντεο θα δειτε πως φαινονται πιο εντονα.

Αυτες τις γραμμες τις εχετε κ εσεις ή ειναι προβληματικη η οθονη μου τελικα?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2403841

https://youtu.be/z9jKKzB4NUQ?t=50s

 

Υγ. το βιντεο δειτε το σε αναλυση 1080p και σε full screen, για να φανει με λεπτομερεια το προβλημα.

Υγ2. Κατεβαστε και προβαλετε στο κινητο σας αν θελετε τις παρακατω εικονες, ρυθμιστε τη φωτεινοτητα της οθονης σχετικα χαμηλα και ριξτε μια ματια σε δωματιο με χαμηλο φωτισμο ή και σε σκοταδι. Βλεπετε καθετες γραμμες?

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ισχυουν και σε μενα αυτα που λες αλλα δεν ειμαι και σιγουρος. Δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο οσο αυτο με το μαυρο που εχω εγω και το οποιο ειναι πολυ σπαστικο. Εγω θελω να μαθω αν ξερει κανεις, ειναι προβληματικη η οθονη η δικια μου ή γενικα σε ολα τα alpha γινεται αυτο και αν το παω θα μου το φτιαξουν ή θα μου πουνε δεν υπαρχει προβλημα;;; Edited by leonidasocfp7
Link to comment
Share on other sites

Υγ2. Κατεβαστε και προβαλετε στο κινητο σας αν θελετε τις παρακατω εικονες, ρυθμιστε τη φωτεινοτητα της οθονης σχετικα χαμηλα και ριξτε μια ματια σε δωματιο με χαμηλο φωτισμο ή και σε σκοταδι. Βλεπετε καθετες γραμμες?

 

Τις κατέβασα, άφησα ελάχιστο φωτισμό στο δωμάτιο, έριξα φωτεινότητα σε διάφορα επίπεδα κάτω του 30% και όχι δεν είχαν κάνενα θέμα με κάθετες γραμμές οι φωτό άρα δεν είναι γενικό το πρόβλημα. Δοκίμασες να δεις τις εικόνες και με άλλη εφαρμογή όπως πχ το gallery KK ; Είσαι με KK ή lol ; Στο ρωτώ γιατί όταν είχα βάλει lollipop, η stock gallery έκανε τραγικό rendering στις φωτό και είχα αναγκαστεί να χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή.

 

Άσχετο : Μέρες τώρα που έχω επιστρέψει στην kitkat μπορώ να πω ξεκάθαρα ότι είναι σαφώς καλύτερη από τη lollipop :

1)στο deep sleep της μπαταρίας,

2)στο gps,

3)στις κλήσεις ( στη lollipop μερικές φορές δεν έλεγε να τερματιστεί η κλήση),

4)στις επαφές ( το scrolling στη stock εφαρμογή επαφών στη lollipop ήταν αργό - εγκυκλοπαιδικά το λέω γιατί δεν χρησιμοποιώ stock dialer ) ,

5)στη stock gallery ( ανέφερα παραπάνω τι γινόταν) και

6)σαφώς στην κατανάλωση ram και ας μην έχει πρακτική αξία.

 

Η lollipop ήταν μόνο πιο smooth στο scrolling και στο κατέβασμα του πληκτρολογίου στα sms ( εγκυκλοπαιδικά και αυτό μιας και δεν χρησιμοποιώ ούτε το stock πληκτρολόγιο ούτε τη stock sms εφαρμογή αλλά τα δοκίμασα πριν τα αντικαταστήσω).

 

Με άλλα λόγια όταν διαβάζω σχόλια "πότε επιτέλους θα πάρουμε lollipop;" , τα μεταφράζω στο μυαλό μου ως "πότε επιτέλους θα χαλάσουμε την εμπειρία χρήσης που έχουμε τώρα;" Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδέχομενο οι επόμενες lollipop να διορθώσουν τα προβλήματα της γαλλικής.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια όταν διαβάζω σχόλια "πότε επιτέλους θα πάρουμε lollipop;" , τα μεταφράζω στο μυαλό μου ως "πότε επιτέλους θα χαλάσουμε την εμπειρία χρήσης που έχουμε τώρα;" Βέβαια υπάρχει πάντα το ενδέχομενο οι επόμενες lollipop να διορθώσουν τα προβλήματα της γαλλικής.

 

Φίλε μου, είμαι απ'αυτούς που δε θέλουν με τίποτε τη lollipop... Το κινητό ως τώρα είναι άψογο και δεν πιστεύω οτι η αναβάθμιση θα βοηθήσει... Ίσα ίσα που είμαι σίγουρος οτι θα αρχίσουν τα προβλήματα...

Το θέμα είναι πως θα αποφύγω το αυτόματο κατέβασμα της αναβάθμισης... Έχω ξετσεκάρει την αυτόματη ενημέρωση, αλλά νομίζω οτι όταν έρθει η αναβάθμιση, θα την κατεβάσει αυτόματα και θα μου ζητάει συνεχώς να την εγκαταστήσω...

Καμιά ιδέα για το πως θα το αποφύγω αυτό; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, είμαι απ'αυτούς που δε θέλουν με τίποτε τη lollipop... Το κινητό ως τώρα είναι άψογο και δεν πιστεύω οτι η αναβάθμιση θα βοηθήσει... Ίσα ίσα που είμαι σίγουρος οτι θα αρχίσουν τα προβλήματα...

Το θέμα είναι πως θα αποφύγω το αυτόματο κατέβασμα της αναβάθμισης... Έχω ξετσεκάρει την αυτόματη ενημέρωση, αλλά νομίζω οτι όταν έρθει η αναβάθμιση, θα την κατεβάσει αυτόματα και θα μου ζητάει συνεχώς να την εγκαταστήσω...

Καμιά ιδέα για το πως θα το αποφύγω αυτό; Ευχαριστώ

 

Μην ανησυχείς. Από τη στιγμή που έχεις ξετσεκάρει την αυτόματη ενημέρωση δεν θα έχεις καμία ειδοποίηση. Ακόμα κι αν σου ερχόταν ειδοποίηση πάλι θα είχες την επιλογή να μην την κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τις κατέβασα, άφησα ελάχιστο φωτισμό στο δωμάτιο, έριξα φωτεινότητα σε διάφορα επίπεδα κάτω του 30% και όχι δεν είχαν κάνενα θέμα με κάθετες γραμμές οι φωτό άρα δεν είναι γενικό το πρόβλημα. Δοκίμασες να δεις τις εικόνες και με άλλη εφαρμογή όπως πχ το gallery KK ; Είσαι με KK ή lol ; Στο ρωτώ γιατί όταν είχα βάλει lollipop, η stock gallery έκανε τραγικό rendering στις φωτό και είχα αναγκαστεί να χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή.

 

Φιλε ipred σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να το τσεκαρεις. Οχι δεν εχει να κανει με το προγραμμα προβολης των φωτογραφιων, διοτι οι γραμμες ειναι εμφανεις και στο background στις ρυθμισεις που ειναι βαθυ μπλε, αλλα και στο γκρι περιβαλλον του ultra power save mode. Οι φωτο που ανεβασα, απλα βοηθουν να γινει εμφανες το προβλημα και μαλιστα δε μεταβαλονται καν οταν ζουμαρεις στη φωτο, μιας και φαινονται μονιμα στην οθονη.

Τελικα το εστειλα χθες στη smartec μεσω του καταστηματος που το πηρα και αναμενουμε τη διαγνωση τωρα.. Το δικο μου ειχε επισης και θεμα με το ηχειο ανοιχτης ακροασης που παραμορφωνε τον ηχο, οποτε θα το στελνα ετσι κ αλλιως..

Τελικα μαλλον επιβεβαιωνεται ο φοβος μου πως τα τηλεφωνα απο σκρουτζομαγαζα με μη γνησιες αυτοκολλητες ταινιες παιζει να ειναι β´ διαλογης, αλλα ας οψεται η διαφορα τιμης απ´ τα ελληνικης αντιπροσωπειας..

Τεσπα, μακαρι να το παρουν στα σοβαρα εκει στο σερβις και να το φτιαξουν, γιατι εσκασα 315 ευρω και σε μολις 2 βδομαδες απ την αγορα του, θα πρεπει να το ξεκοιλιασουν για να γινει σωστο τηλεφωνο.. Πολυ με χαλασε αυτο, αλλα αφου βλεπεις δε μας δινουν το δικαιωμα αντικαταστασης συσκευης ή επιστροφης σε τετοιες περιπτωσεις, οπως γινεται στο αμερικα, αναγκαστικα θα κανουμε το σταυρο μας να μην εχει ξυπνησει στραβα ο τεχνικος της σμαρτεκ, μπας και γινει κατι..

Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

...

 

Γενικά έως ώρας είναι ότι αν δεν έχεις κάποιο χοντρό θέμα, η έκδοση με την οποία πήρες το κινητό σου είναι και η καλύτερη.

Λίγες οι εξαιρέσεις του κανόνα που απλά τον επιβεβαιώνουν.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ipred σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να το τσεκαρεις. Οχι δεν εχει να κανει με το προγραμμα προβολης των φωτογραφιων, διοτι οι γραμμες ειναι εμφανεις και στο background στις ρυθμισεις που ειναι βαθυ μπλε, αλλα και στο γκρι περιβαλλον του ultra power save mode. Οι φωτο που ανεβασα, απλα βοηθουν να γινει εμφανες το προβλημα και μαλιστα δε μεταβαλονται καν οταν ζουμαρεις στη φωτο, μιας και φαινονται μονιμα στην οθονη.

Τελικα το εστειλα χθες στη smartec μεσω του καταστηματος που το πηρα και αναμενουμε τη διαγνωση τωρα.. Το δικο μου ειχε επισης και θεμα με το ηχειο ανοιχτης ακροασης που παραμορφωνε τον ηχο, οποτε θα το στελνα ετσι κ αλλιως..

Τελικα μαλλον επιβεβαιωνεται ο φοβος μου πως τα τηλεφωνα απο σκρουτζομαγαζα με μη γνησιες αυτοκολλητες ταινιες παιζει να ειναι β´ διαλογης, αλλα ας οψεται η διαφορα τιμης απ´ τα ελληνικης αντιπροσωπειας..

Τεσπα, μακαρι να το παρουν στα σοβαρα εκει στο σερβις και να το φτιαξουν, γιατι εσκασα 315 ευρω και σε μολις 2 βδομαδες απ την αγορα του, θα πρεπει να το ξεκοιλιασουν για να γινει σωστο τηλεφωνο.. Πολυ με χαλασε αυτο, αλλα αφου βλεπεις δε μας δινουν το δικαιωμα αντικαταστασης συσκευης ή επιστροφης σε τετοιες περιπτωσεις, οπως γινεται στο αμερικα, αναγκαστικα θα κανουμε το σταυρο μας να μην εχει ξυπνησει στραβα ο τεχνικος της σμαρτεκ, μπας και γινει κατι..

Ειδωμεν...

 

Και εμενα το θεμα με το μαυρο το βγαζει και σε αλλες εφαρμογες αρα εχει θεμα η οθονη. Οταν το παραλαβεις ενημερωσε μας αν στο εφτιαξαν και ποσο καιρο εκαναν να στο φτιαξουν για να το παω και εγω!!! :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Ok, θα σας ενημερωσω, ας ελπισουμε πως θα γινει κατι. Ξεχασα να αναφερω πως ειμαι με κιτκατ οπως ηρθε απ το εργοστασιο, αν και δεν παιζει ρολο.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απ οτι βλεπω υπαρχει μια λογικη εξηγηση σχετικα με το φαινομενο των καθετων γραμμων τελικα. Ειναι λιγο αργα για μεταφραση, οποτε παραθετω το λινκ για την ωρα..

Προκειται για μια ενδιαφερουσα θεωρια, που αν ειχα διαβασει το συγκεκριμενο τοπικ προχθες, μαλλον δε θα ζητουσα να τσεκαρουν την οθονη. Το προβλημα το ονομαζουν "Mura Effect" και τελικα απ' οτι φαινεται υποφερουν κατα καποιο τροπο ολες οι Amoled απ΄αυτο το φαινομενο, αλλες περισσοτερο, αλλες λιγοτερο.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2108073

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Νομίζω το κινητό μου έχει ένα θεματάκι με το Bluetooth... Όταν το ακουστικό Bluetooth είναι σε απόσταση πάνω από 1 με 1,5 μέτρο από το κινητό, οι συνομιλητές μου λένε οτι με ακούνε με διακοπές, ενώ εγώ τους ακούω καλά. Με το προηγούμενο κινητό μου (S3 mini), μπορούσα να βολτάρω στο δωμάτιο και η επικοινωνία ήταν άριστη... Να είναι θέμα του alpha γενικά;; Έχετε παρόμοιο θέμα κι εσείς; Κάπου διάβασα για παρόμοιο πρόβλημα...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/help/bluetooth-problem-t3050141

Πάντως στην αποστολή και λήψη αρχείων δε δείχνει να υπάρχει πρόβλημα... Μόνο στην επικοινωνία με τα συγκεκριμένα ακουστικά (Samsung HM1100 και Nokia BH217)

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απ οτι βλεπω υπαρχει μια λογικη εξηγηση σχετικα με το φαινομενο των καθετων γραμμων τελικα. Ειναι λιγο αργα για μεταφραση, οποτε παραθετω το λινκ για την ωρα..

Προκειται για μια ενδιαφερουσα θεωρια, που αν ειχα διαβασει το συγκεκριμενο τοπικ προχθες, μαλλον δε θα ζητουσα να τσεκαρουν την οθονη. Το προβλημα το ονομαζουν "Mura Effect" και τελικα απ' οτι φαινεται υποφερουν κατα καποιο τροπο ολες οι Amoled απ΄αυτο το φαινομενο, αλλες περισσοτερο, αλλες λιγοτερο.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2108073

 

Τελικα προλαβα το καταστημα πριν στειλει το τηλεφωνο στο σερβις, οποτε διεγραψα το προβλημα περι οθονης απ την επιστολη που τους ειχα γραψει, διοτι διαβαζοντας τα παραπανω απ το xda, αλλα και ψαχνοντας για καμποσες ωρες σε διαφορα sites, διαπιστωσα τελικα πως το θεμα με τις καθετες γραμμες ειναι λογω της κατασκευης των amoled οντως και το συναντας στα περισσοτερα τηλεφωνα που τις χρησιμοποιουν.

 

Σε καποιες συσκευες εμφανιζεται ως καθετες γραμμες, σε αλλες ως κηλίδες σαν λεκεδες, σε αλλες με οριζοντιες γραμμες κλπ. Το ολο θεμα οφειλεται στη μη σωστα ευθυγραμμισμενη τοποθετηση του πανω layer της οθονης με το κατω, διοτι ειναι πολυ λεπτη η οθονη και ειναι δυσκολο να κεντραρουν λεει τα δυο αυτα στοιχεια απολυτως μεταξυ τους..

Εχει βρεθει μια λυση, με καποιο κυκλωμα που κανει διορθωσεις, αλλα δε φαινεται να το χρησιμοποιησε η samsung στις οθονες της τελικα.

 

Εδω θα δειτε ορισμενες πληροφοριες σχετικα με το φαινομενο αυτο.

http://www.ignisinnovation.com/technology/ignis-technology-overview/ignis-maxlife-technology

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά... Νομίζω το κινητό μου έχει ένα θεματάκι με το Bluetooth... Όταν το ακουστικό Bluetooth είναι σε απόσταση πάνω από 1 με 1,5 μέτρο από το κινητό, οι συνομιλητές μου λένε οτι με ακούνε με διακοπές, ενώ εγώ τους ακούω καλά. Με το προηγούμενο κινητό μου (S3 mini), μπορούσα να βολτάρω στο δωμάτιο και η επικοινωνία ήταν άριστη... Να είναι θέμα του alpha γενικά;; Έχετε παρόμοιο θέμα κι εσείς; Κάπου διάβασα για παρόμοιο πρόβλημα...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-alpha/help/bluetooth-problem-t3050141

Πάντως στην αποστολή και λήψη αρχείων δε δείχνει να υπάρχει πρόβλημα... Μόνο στην επικοινωνία με τα συγκεκριμένα ακουστικά (Samsung HM1100 και Nokia BH217)

Καλά θα ήταν να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο bt ώστε να έχεις μια πιό καθαρή εικόνα για το αν φταίει το bt ή το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων γιατί θα δώσω την συσκευή πρέπει να έχω ανοιχτό το ίντερνετ για να γίνει ?

 

Οχι φυσικα οχι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

αξιζει να την βαλω? και αν την βαλω και δεν μαρεσει μπορω να παω πισω στην 4.4.4

η θα γραψει ο κνοξ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...