Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ..Ούτως ή άλλως δίσταζα να το κάνω λόγω ασχετοσύνης..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το παρήγγειλα το Δεκέμβριο ηλεκτρονικά, τότε που αρκετές αλυσίδες το έριξαν κάτω από 300€..Μέσα Γενάρη με ενημέρωσαν για έλλειψη στη διαθεσιμότητα και μου αντιπρότειναν το Alpha..Σήμερα με πήραν και μου είπαν ότι μπορεί να γίνει αντικατάσταση αν τους πάω το κουτί (επαναλαμβάνω απο το κουτί έβγαλα τα ΙΜΕΙ)..Ψάχνω τώρα κουτί (χρώμα κινητού scuba blue)..Εννοείται ότι όποιος με εξυπηρετήσει (αφού κρατήσει και εκείνος τα ΙΜΕΙ από το κουτί του),θα του δώσω το κουτί της νέας συσκευής που θα μου φέρουν..Ευτυχώς που δεν είναι ψυγείο γιατί θα έψαχνα τεράστια κούτα (λογική του παραλόγου)..

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω νεότερα ως προς το θέμα της αντικατάστασης..Μου είπαν ότι θα μου αντικαταστήσουν τη συσκευή αρκεί να τους πάω κουτί της συσκευής..Τους εξήγησα πάλι ότι είναι ανόητο να ζητάνε το κουτί, αφού πριν το πετάξω έβγαλα τα ΙΜΕΙ απο τη συσκευασία και κράτησα όλα τα παρελκόμενα-φυλλάδια που αυτό περιείχε. Τέλος πάντων ζητάω τη βοήθεια σας να με εξυπηρετήσει κάποιος που αγόρασε το Alpha σε χρώμα scuba blue και έχει το κουτί, να μου το δώσει να κάνω την αντικατάσταση και μόλις πάρω το νέο (ίδιο unbranded) κινητό να του δώσω πίσω τη συσκευασία του..Το ίδιο πρότεινα και στο μαγαζί, δηλαδή να μου φέρουν το τηλέφωνο αντικατάστασης,επιτόπου να το ανοίξω,να κρατήσουν το κουτί και αφού είναι unbranded να το πάρω και να πάω στην ευχή του Θεού, αλλά όταν το είπα έκαναν τον κινέζο (δε θέλουν να εξυπηρετήσουν).SOS λοιπόν αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, είτε δανείζοντας μου το κουτί, είτε δίνοντας πληροφορία-ιδέα του που μπορεί να βρώ κουτί..Και πάλι σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

Φίλε μου εγώ έχω το κουτί του σε άψογη κατάσταση, αλλά η δική μου συσκευή είναι σε χρώμα gold. Πάντως την αναγραφή του χρώματος την έχει πάνω στο καρτελάκι με το Barcode και κάτι άλλους κωδικούς, που βγάνει - ξεκολλάει. Αν σε εξυπηρετεί πολύ ευχαρίστως να κάνουμε αυτό που είπες. Μένω Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τηλέφωνο Αναστασία βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με φυσιολογική χρήση.

ευχαριστω!:)

και κατι ακομα: τι ειναι branded?(ελπιζω να το γραφω σωστα)

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!:)

και κατι ακομα: τι ειναι branded?(ελπιζω να το γραφω σωστα)

 

Branded λέγεται η συσκευή που έχει εγκατεστημένο λογισμικό από κάποιο φορέα σαν την Cosmote και την Vodafone. Συνήθως αργούν λίγο να πάρουν τα update, αλλιώς δεν έχουν καμμιά διαφορά. Εννοείται ότι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε άλλα δίκτυα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι σταματάει το δικό μας να το βγάζει για χάρη της σειράς Α. Αληθεύει?

 

 

Ελπιζω να μην σταματησει και την υποστηριξη...

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο Αναστασία βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με φυσιολογική χρήση.

 

ME ΤΙΠΟΤΑ 2 μερες φυσιολογικη χρηση , εκτος κιαν φυσιολ. χρηση ειναι το να μενει απλα στο τραπεζι χωρις να μιλας , στειλνεις sms, (καλα δε μιλαω για σερφαρισμα κλπ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο Αναστασία βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με φυσιολογική χρήση.

 

Παιδιά μη λέτε ότι θέλετε..

Άλλη χρήση κάνω εγώ άλλη εσύ και άλλη ο Χατζηπετρής. Δεν υπάρχει ούτε φυσιολογική ούτε ανώμαλη ούτε παρά φύσην χρήση, στη χρήση της μπαταρίας.

Αν αρχίσεις και το παίζεις στα χεράκια σου δες βγάζει ούτε 4 ώρες οθόνης στο αυτόματο...

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Καλησπέρα στην παρέα....Έχω και για το αλφα πολύ καιρό σήμερα έριξα μια ματιά σε Α5..... ποιες οι διαφορές από άλφα αν γνωρίζει κανείς και αν κάνω καλά να αλλάξω το άλφα το απλό με το galaxy a5.......και αν γνωρίζει κανείς πότε θα πάρουμε New update. ....ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ έχω το κουτί του σε άψογη κατάσταση, αλλά η δική μου συσκευή είναι σε χρώμα gold. Πάντως την αναγραφή του χρώματος την έχει πάνω στο καρτελάκι με το Barcode και κάτι άλλους κωδικούς, που βγάνει - ξεκολλάει. Αν σε εξυπηρετεί πολύ ευχαρίστως να κάνουμε αυτό που είπες. Μένω Αθήνα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως για τη βοήθεια!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω!:)

και κατι ακομα: τι ειναι branded?(ελπιζω να το γραφω σωστα)

 

Το κινητό σε αυτή την περίπτωση έχει προεγκατεστημένες εφαρμογές συνήθως κάποιου παρόχου κινητής τηλεφωνίας καθώς και μήνυμα καλωσορίσματος (όποτε ανοίγεις το κινητό)-αποχαιρετισμού (όποτε το κλείνεις).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα....Έχω και για το αλφα πολύ καιρό σήμερα έριξα μια ματιά σε Α5..... ποιες οι διαφορές από άλφα αν γνωρίζει κανείς και αν κάνω καλά να αλλάξω το άλφα το απλό με το galaxy a5.......και αν γνωρίζει κανείς πότε θα πάρουμε New update. ....ευχαριστω

 

Φίλε μου το A5 είναι υποδιέστερο σε χαρακτηριστικά του Alpha. Έχει μόνο μεγαλύτερη οθόνη.

plaisio.gr

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε ότι θέλετε..

Άλλη χρήση κάνω εγώ άλλη εσύ και άλλη ο Χατζηπετρής. Δεν υπάρχει ούτε φυσιολογική ούτε ανώμαλη ούτε παρά φύσην χρήση, στη χρήση της μπαταρίας.

Αν αρχίσεις και το παίζεις στα χεράκια σου δες βγάζει ούτε 4 ώρες οθόνης στο αυτόματο...

 

Εμενα τις πρωτες μερες που του ειχα αλλαξει τα φωτα, εβγαζε μια μερα. Οι 4 ωρες νομιζω είναι μεγαλη υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως βγαζω screenshot...??? με ποιο συνδυασμο κουμπιων....???

 

Οσο για το Α5 καμια σχεση φιλε μου το ενακινητο με το αλλο,για 50 ευρω πηγαινε στο alpha....για εμενα μονο που δεν ειναι αφαιρουμενη η μπαταρια φτανει......:(

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

ME ΤΙΠΟΤΑ 2 μερες φυσιολογικη χρηση , εκτος κιαν φυσιολ. χρηση ειναι το να μενει απλα στο τραπεζι χωρις να μιλας , στειλνεις sms, (καλα δε μιλαω για σερφαρισμα κλπ) ;)

 

Παιδιά μη λέτε ότι θέλετε..

Άλλη χρήση κάνω εγώ άλλη εσύ και άλλη ο Χατζηπετρής. Δεν υπάρχει ούτε φυσιολογική ούτε ανώμαλη ούτε παρά φύσην χρήση, στη χρήση της μπαταρίας.

Αν αρχίσεις και το παίζεις στα χεράκια σου δες βγάζει ούτε 4 ώρες οθόνης στο αυτόματο...

 

Βγάζω ενα 4ωρο στο Alpha με τα ιδια apps και ακριβως ιδιο στήσιμο και ρυθμισεις με note 3 που δεν ειχα ξεπερασει ποτε τις 3 ώρες.

 

Οπως κι αν ακούγεται και παρόλο που ειμαι noteακιας η πικρή αλήθεια ειναι οτι το "ταπεινό" alpha εχει καλυτερη αυτονομία απ το note 3

Link to comment
Share on other sites

Kκαλημέρα και από εμένα προχθές παρέλαβα την 2500 mh μπαταρία samsung με το πίσω καπάκι .Σχόλια η μπαταρία έχει διαφορά ένα 30-35 +σε διάρκεια , το βάρος συνολικά δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν κουμπώνει η θήκη με το παραθυράκι s cover ούτε το μαμά καπάκι διότι η μπαταρία είναι λίγο πιο παχιά οπότε χρειάζεσαι η σιλικόνης θήκη ή φλιπ .Η αλήθεια είναι ότι με το καπάκι με την δεύτερη μπαταρία δείχνει πιο ωραίο το κινητό και κάθεται και στο χέρι καλύτερα .Όποιος επιθυμεί μεγαλύτερη διάρκεια να το αγοράσει δεν θα το μετανιώσει !τιμη 39.90 από internoμαγαζο
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κύριοι αμφιβάλω αν σε άλλο thread η ασχολία τους με το κινητό είναι σαν τα παραπάνω. Θέλω να πω ότι τελικά τούτο δω η συσκευή επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ακόμα το πόσο καλή και αψεγάδιαστη είναι , που τα προβλήματά μας όλα είναι σαν τα παραπάνω. Φτου φτου μη τα ματιάσουμε!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ πολύ και δημοσίως για τη βοήθεια!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το κινητό σε αυτή την περίπτωση έχει προεγκατεστημένες εφαρμογές συνήθως κάποιου παρόχου κινητής τηλεφωνίας καθώς και μήνυμα καλωσορίσματος (όποτε ανοίγεις το κινητό)-αποχαιρετισμού (όποτε το κλείνεις).

 

Να είσαι καλά Χρήστο!

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ενα 4ωρο στο Alpha με τα ιδια apps και ακριβως ιδιο στήσιμο και ρυθμισεις με note 3 που δεν ειχα ξεπερασει ποτε τις 3 ώρες.

 

Οπως κι αν ακούγεται και παρόλο που ειμαι noteακιας η πικρή αλήθεια ειναι οτι το "ταπεινό" alpha εχει καλυτερη αυτονομία απ το note 3

 

Επειδη με φοβιζει η μπαταρια μιας και απο φιλους δεν εχω ακουσει τα καλυτερα ...Σε σχεση με το Νοτε 4 υπαρχει καποιος να μας πει με την ιδια χρηση ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει.

Γενικα η συσκευη ειναι κουκλι και στην πιο ιδανικη διασταση.Ο μονος ενδοιασμος θα ηταν η μπαταρια.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ενα 4ωρο στο Alpha με τα ιδια apps και ακριβως ιδιο στήσιμο και ρυθμισεις με note 3 που δεν ειχα ξεπερασει ποτε τις 3 ώρες.

 

Οπως κι αν ακούγεται και παρόλο που ειμαι noteακιας η πικρή αλήθεια ειναι οτι το "ταπεινό" alpha εχει καλυτερη αυτονομία απ το note 3

 

φιλε μου φαινεσαι ψαγμενος και βλεπω το εχεις γραψει πολλες φορες αυτο για το note.ειναι δυνατον να εβγαζες 3 ωρες οθονη με το note3?ειχα σχεδον ολα τα samsung και τρεις ωρες οθονη εβγαζα με το s3 που ηταν χαλια η αυτονομια του.μου φαινετε περιεργο γιατι στο alpha που λες 4 ωρες εβγαζα και γω αλλα το note3 που ειχαν και φιλοι μου συγχρονος πηγαινε πανω απο 5 ωρες.μηπως ειχε καποιο προβλημα το note σου.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ενα 4ωρο στο Alpha με τα ιδια apps και ακριβως ιδιο στήσιμο και ρυθμισεις με note 3 που δεν ειχα ξεπερασει ποτε τις 3 ώρες.

 

Οπως κι αν ακούγεται και παρόλο που ειμαι noteακιας η πικρή αλήθεια ειναι οτι το "ταπεινό" alpha εχει καλυτερη αυτονομία απ το note 3

 

Εγώ προσωπικά έχω βγάλει και 6,5 ώρες οθόνης με το Note 3, και όταν ήμουν με τη διπλάσια μπαταρία είχα μέχρι και 18 ώρες, άρα κάνα 9άρι χοντρικά. Δεν έχει να λέει... Τη χρήση που κάνει ο καθένας ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να την προεξοφλήσει

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

ME ΤΙΠΟΤΑ 2 μερες φυσιολογικη χρηση , εκτος κιαν φυσιολ. χρηση ειναι το να μενει απλα στο τραπεζι χωρις να μιλας , στειλνεις sms, (καλα δε μιλαω για σερφαρισμα κλπ) ;)

 

συμφωνω και εγω με αυτο

δεν το πιστευω οτι με νορμαλ χρηση παιζει να κρατησει 2 μερες

εμενα με νορμαλ η και λιγοτερο απο νορμαλ χρηση σε καθημερινη βαση η συσκευη βγαινει απο τον φορτιστη στις 5 το πρωι με μπαταρια 100% και μεχρι της 12 το βραδυ εχει μεινει περιπου 20%

δεν βγαζει δηλαδη ουτε καν 24ωρο ενω καθημερινα τις 8 ωρες απο τις 19 ωρες χρησης τις περναω στην δουλεια οπου δεν χρησιμοποιειτε σχεδον καθολου το τηλεφωνο ομως ειναι συνεχως συνδεμενο με wifi

επισης μεσα στην μερα mobile internet Μπορει να μην ανοιξω καθολου η μπορει να ανοιξω για κανα 20λεπτο max καθως τις υπολοιπες ωρες λειτουργει το wifi.

 

και ναι εχω και mail ρυθμισμενα και συγχρονισμο στο google (χωρις ομως τον συγχρονισμο του google plus) και dropbox στην συσκευη (ασχετα αν σε καθημερινη βαση το dropbox δεν κινειται καθολου η αντε να μπει καμια φωτογραφια.

 

αυτο λοιπον εγω το ονομαζω νορμαλ φυσιολογικη χρηση χωρις πολλα πολλα και δεν βγαζει ουτε καν 24ωρο το τηλεφωνο.

θελει φορτιση σε καθημερινη βαση.

 

αυτα περι μπαταριας.

και το θεμα του σηματος μενει να εξακριβωθει (αυτο σε απαντηση ενος φιλου που εγραψε οτι δεν εχουμε προβληματα να ασχοληθουμε και πως η συσκευη ειναι τελεια)

μολις ξεβαρεθω ομως θα συγκρινω το σημα με μετρησεις dba με κανα 2 αλλα κινητα και θα σας γραψω τα αποτελεσματα για να δουμε ολοι μαζι τι παιζει

 

 

τροποποιηση* ελπιζω να μην παρεξηγειθει το μηνυμα μου γιατι με τον γραπτο λογο πολλες φορες υπαρχουν παρεξηγησεις, δεν κραζω κανεναν απο τα παιδια ουτε και την συσκευη μου, συζητηση απλα κανουμε και εξεφρασα την διαφωνια μου σχετικα με την μπαταρια της συσκευης.

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Οι διαφωνίες μπορούν να γίνονται σε ήρεμα πλαίσια, χωρίς επιθετικότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε αλλα το κινητακι ειναι τερας

http://oi59.tinypic.com/x5qhw2.jpg

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου φαινεσαι ψαγμενος και βλεπω το εχεις γραψει πολλες φορες αυτο για το note.ειναι δυνατον να εβγαζες 3 ωρες οθονη με το note3?ειχα σχεδον ολα τα samsung και τρεις ωρες οθονη εβγαζα με το s3 που ηταν χαλια η αυτονομια του.μου φαινετε περιεργο γιατι στο alpha που λες 4 ωρες εβγαζα και γω αλλα το note3 που ειχαν και φιλοι μου συγχρονος πηγαινε πανω απο 5 ωρες.μηπως ειχε καποιο προβλημα το note σου.

 

Η χρήση που κανω ειναι σε ολα τα smartphones η ίδια. Με φουλ φωτεινότητα , gps σε μεγαλη ακρίβεια, 3 mail accounts, απο μισή μεχρι 1 ωρας κλησεις, wifi or data παντα, δεν κλεινω ποτε τη συσκευή, δεν χρησιμοποιώ ποτε εξοικονομηση ή airplane mode. Γενικα η χρήση που κάνω ειναι χωρις εκπτώσεις.

 

Το note 3 το είχα 7-8 μήνες και απ την πρωτη μερα γυρω στο 3ωρο μου εβγαζε μ αυτη τη χρηση που σου περιγράφω. Αν ειχε εξαρχής πρόβλημα η μπαταρία πιστεύω θα το ειχα αντιληφθεί.

 

Το εχω αναφέρει πολλες φορές γιατι μου εκανε κι εμενα τρομερή εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Kκαλημέρα και από εμένα προχθές παρέλαβα την 2500 mh μπαταρία samsung με το πίσω καπάκι .Σχόλια η μπαταρία έχει διαφορά ένα 30-35 +σε διάρκεια , το βάρος συνολικά δεν το καταλαβαίνεις αλλά δεν κουμπώνει η θήκη με το παραθυράκι s cover ούτε το μαμά καπάκι διότι η μπαταρία είναι λίγο πιο παχιά οπότε χρειάζεσαι η σιλικόνης θήκη ή φλιπ .Η αλήθεια είναι ότι με το καπάκι με την δεύτερη μπαταρία δείχνει πιο ωραίο το κινητό και κάθεται και στο χέρι καλύτερα .Όποιος επιθυμεί μεγαλύτερη διάρκεια να το αγοράσει δεν θα το μετανιώσει !τιμη 39.90 από internoμαγαζο

 

Αφού βγήκε επίσημα μπαταρία και καπάκι από τη Samsung λογικά πρέπει να βγουν και αναλογου μεγέθους θήκες. Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

αν μια συσκευη εχει αρκετη αυτονομια πολυ απλα η εταιρια δεν χρειαζεται να βγαλει αλλη extended μπαταρια

για να βγαζει μεγαλυτερη μπαταρια σημαινει οτι καταλαβε η ακουσε τα σχολια των πελατων της , οτι η μπαταρια δεν επαρκει !!

 

smartphone ειναι , τι νοημα εχει να ειναι ολα κλειστα ; για να βγαλει τη μερα ;

αλλα και παλι με (ας μην το ονομασουμε νορμαλ χρηση ας το πουμε) μικρη χρηση , η συσκευη βγαζει 24 ωρες κατα Μ.Ο

 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...