Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λες τι σημαινει λειτουργικα ευκολο για σενα. Κατι που μπορει να βολευει καποιον μπορει εσενα να μην σε βολευει ή το αντιθετο.

Εγω παντως την εχω παρει. Όπως είναι λογικο μεγαλωνει λιγο και ο ογκος και το βαρος αλλα όχι τιποτα φοβερο. Κατά τα αλλα είναι πολύ ομορφη και πολύ μαλακη. Επισης δεν παγωνει το χερι σου κάθε φορα που πιανεις τη συσκευη. Αυτό που για μενα είναι πολύ βολικο ,είναι ότι μπορεις να απαντήσεις η να απορρίψεις κληση χωρις να ανοίξεις την θηκη, μιας και εμφανιζει τα πληκτρα στην οθονη της θηκης που είναι αρκετα μεγαλη. Το δευτερο που είναι επισης πολύ εξυπηρετικο είναι ότι αν δεν θες να χρησιμοποιησεις το πληκτρο της οθονης της θηκης για να απαντήσεις σε μια κληση, απλα φερνεις το τηλ. στο αυτι σου (χωρις να εχεις ανοιξει την θηκη) και αμεσως απανταει στην κληση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτό που λές " απλα φερνεις το τηλ. στο αυτι σου (χωρις να εχεις ανοιξει την θηκη) και αμεσως απανταει στην κληση." μου το εξηγείσ σε παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν λες τι σημαινει λειτουργικα ευκολο για σενα. Κατι που μπορει να βολευει καποιον μπορει εσενα να μην σε βολευει ή το αντιθετο.

Εγω παντως την εχω παρει. Όπως είναι λογικο μεγαλωνει λιγο και ο ογκος και το βαρος αλλα όχι τιποτα φοβερο. Κατά τα αλλα είναι πολύ ομορφη και πολύ μαλακη. Επισης δεν παγωνει το χερι σου κάθε φορα που πιανεις τη συσκευη. Αυτό που για μενα είναι πολύ βολικο ,είναι ότι μπορεις να απαντήσεις η να απορρίψεις κληση χωρις να ανοίξεις την θηκη, μιας και εμφανιζει τα πληκτρα στην οθονη της θηκης που είναι αρκετα μεγαλη. Το δευτερο που είναι επισης πολύ εξυπηρετικο είναι ότι αν δεν θες να χρησιμοποιησεις το πληκτρο της οθονης της θηκης για να απαντήσεις σε μια κληση, απλα φερνεις το τηλ. στο αυτι σου (χωρις να εχεις ανοιξει την θηκη) και αμεσως απανταει στην κληση.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτό που λές " απλα φερνεις το τηλ. στο αυτι σου (χωρις να εχεις ανοιξει την θηκη) και αμεσως απανταει στην κληση." μου το εξηγείσ σε παρακαλώ!!

 

Εννοω ότι όπως είναι με τη θηκη ,κλειστο και το εχεις ας πουμε πανω στο τραπεζι και καποιος σε καλει. Απλα περνεις το τηλ. στο χερι το φερνεις στο αυτι χωρις να κανεις τιποτε άλλο , και απανταει. δεν χρειαζεται δηλαδή ουτε να πατησεις το πληκτρο της απαντησης κλησης , ουτε να ανοίξεις τη θηκη. Το φερνεις απλα στο αυτι σου.

 

edit

Να συμπληρωσω , μιας και τωρα το ειδα, ότι όταν εχεις αναπαντητη κλήση, μιας και με τη θηκη δεν φαινεται το led που αναβοσβηνει, ουτε στην οθονη της θηκης αναβοσβηνει κατι για να σε ενημερωσει. Μονο αν παρεις τη συσκευη στα χερια σε ενημερωνει με δονηση, αλλιως πρεπει να ανοιξεις την θηκη για να δεις στην οθονη του κινητου ότι υπαρχει αναπαντητη.

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Τι κανει νιάου νιαου;;;; Το σύστημα android σου κατασπαραζει την μπαταρία. Κανε μια επανεκκίνηση, βαλτο για μια φόρτιση μεχρι το 100% και πες μας αν αλλάξει κατι
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση.

Η"αδρανεια συσκευης" και το "σε αναμονη" μηπως είναι υπερβολικα? Μπορω να κανω καποιες ρυθμισεις που θα μειωσουν την καταναλωση από αυτά τα δυο?

 

Κατι δεν εκανα σωστα και μου βγηκαν 2 μηνυματα :-(

Link to comment
Share on other sites

Τι κανει νιάου νιαου;;;; Το σύστημα android σου κατασπαραζει την μπαταρία. Κανε μια επανεκκίνηση, βαλτο για μια φόρτιση μεχρι το 100% και πες μας αν αλλάξει κατι

Τιποτα το εκανα επανεκκινηση και συνεχιζει να πεφτει με τον ιδιο ρυθμο... Τι αλλο μπορω να κανω?Το συστημα android γιατι να καιει τοσο πολυ την μπαταρια ομως?

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα το εκανα επανεκκινηση και συνεχιζει να πεφτει με τον ιδιο ρυθμο... Τι αλλο μπορω να κανω?Το συστημα android γιατι να καιει τοσο πολυ την μπαταρια ομως?

Κάνε επανεγκατάσταση το λειτουργικό όλο με το samsung Kies 3.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα το εκανα επανεκκινηση και συνεχιζει να πεφτει με τον ιδιο ρυθμο... Τι αλλο μπορω να κανω?Το συστημα android γιατι να καιει τοσο πολυ την μπαταρια ομως?

 

Καποια εφαρμογή δεν αφηνει τη συσκευή να "κοιμηθεί" με αποτελεσμα να δουλεύει συνέχεια ο επεξεργαστης. Εχεις κατι παραξενο μεσα;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια ερωτηση.

Η"αδρανεια συσκευης" και το "σε αναμονη" μηπως είναι υπερβολικα? Μπορω να κανω καποιες ρυθμισεις που θα μειωσουν την καταναλωση από αυτά τα δυο?

 

Κατι δεν εκανα σωστα και μου βγηκαν 2 μηνυματα :-(

 

Μια χαρά εισαι :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατάσταση το λειτουργικό όλο με το samsung Kies 3.

 

Δεν υπαρχει λογος να κανει κατι τετοιο.Μπορει να κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αν δεν μπορει να βγαλει ακρη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο ενα νεο κατοχο ..

ερωτηση το δικο μου ειναι κατασκευη βιετναμ και με ουγγρικη ρομ παω να φλασαρω την ελληνικη και δεν την δεχεται ενω στο σ4 μινι που ειχα πριν και ηταν κοσμοτε μια χαρα ολα ενοειται οτι ειναι ιδιες οι ρομ ουγγρικη και ελληνικη.

και το προβλημα ειναι μονο με την ελληνικη γιατι την γαλλικη που δοκιμασα ειναι οκ τωρα θα μου πειτε γιατι αλλαξα ρομ απλα δεν γουσταρα την ουγγρικη οσο για το κνοχ δεν εχει θεμα μακαρι να δουλευε και το towelroot.

Περιμενω ιδεες..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι μεσα μονο τις εφαρμογες που ειχε και εχω απεγκατεστησει και μερικες και μετα facebook την εφαρμογη της wats up και 2-3 παιχνιδια απο playstore
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Κατ αρχάς να σας πω ότι πρώτη φορά στέλνω σε foroum και είμαι και ψιλοάσχετος με την τεχνολογία των κινητών και μου αρέσουν περισσότερο τα κάπως μικρά τηλέφωνα που όμως είναι γρήγορα και εύχρηστα.

Έχω λοιπόν και εγώ αποφασίσει να πάρω το alpha μετά από πολύ ψάξιμο και γνώμες φίλων και γνωστών ( σχεδόν όλες αρνητικές ) να το πάρω λόγω και του ότι έπεσε αρκετά η τιμή του (Public 449 σε 24 άτοκες) . Οι περισσότεροι που μου έλεγαν αρνητικά στεκόταν στην αδύναμη μπαταρία του που όμως νομίζω εμένα θα με καλύψει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα και εγώ δεν νομίζω ότι θα του κάνω και τρομερή χρήση για παιχνίδια και τέτοια...Το πιο σοωαρό αρνητικό που μου λένε είναι ο επεξεργαστής του επειδή δεν είναι snapdragon που υποτίθεται είναι ο καλύτερος. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτά έτσι ώστε να το παραγγείλω σήμερα κιόλας :p μιας και πιστεύω δεν θα πέσει άλλο η τιμή του άμεσα.....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Κατ αρχάς να σας πω ότι πρώτη φορά στέλνω σε foroum και είμαι και ψιλοάσχετος με την τεχνολογία των κινητών και μου αρέσουν περισσότερο τα κάπως μικρά τηλέφωνα που όμως είναι γρήγορα και εύχρηστα.

Έχω λοιπόν και εγώ αποφασίσει να πάρω το alpha μετά από πολύ ψάξιμο και γνώμες φίλων και γνωστών ( σχεδόν όλες αρνητικές ) να το πάρω λόγω και του ότι έπεσε αρκετά η τιμή του (Public 449 σε 24 άτοκες) . Οι περισσότεροι που μου έλεγαν αρνητικά στεκόταν στην αδύναμη μπαταρία του που όμως νομίζω εμένα θα με καλύψει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα και εγώ δεν νομίζω ότι θα του κάνω και τρομερή χρήση για παιχνίδια και τέτοια...Το πιο σοωαρό αρνητικό που μου λένε είναι ο επεξεργαστής του επειδή δεν είναι snapdragon που υποτίθεται είναι ο καλύτερος. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτά έτσι ώστε να το παραγγείλω σήμερα κιόλας :p μιας και πιστεύω δεν θα πέσει άλλο η τιμή του άμεσα.....

 

Ευχαριστώ

 

Εξαιρετική μπαταρία, πανίσχυρος επεξεργαστής. Σε γενικες γραμμες πρόκειται για μια αψογη συσκευή. Κανενα πρόβλημα, κανενα bug, ολα λειτουργουν ΤΕΛΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνη βγάζει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ψηθει να παρω το συγκεκριμενο κινητο αλλα διαβασα στο xda πως εχει προβλημα με το σημα του και ξενερωσα απειρα γιατι εγω ηδη εχω προβληματικο σημα στο σπιτι μου, με το s4 mini μου στο σπιτι μου συνηθως δεν εχω κανενα κουτακι σηματος αναμενο, καποιες φορες βγαινει εκτος δικτυου ενω καποιες μπορει να αναψει ενα κουτακι η αντε δυο στο τσακιρ κεφ.

 

οποτε οπως καταλαβαινεται αν το alpha εχει οντως προβλημα με την κεραια του και πιανει 1-2 κουτακια λιγοτερο απο οτι αλλα κινητα τοτε θα ειμαι μονιμα εκτος δικτυου και δεν θελω να ρισκαρω μια 400αρα ευρω για να μαθω αν ισχυει αυτο η οχι.

 

μπορειτε να μου επιβεβαιωσετε η αποριψετε αυτα που γραφουν στο xda? εχει κανει κανεις σας συγκριση με καποιο αλλο κινητο διπλα διπλα να δειτε ποσα dba πιανει το ενα και ποσα το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Κατ αρχάς να σας πω ότι πρώτη φορά στέλνω σε foroum και είμαι και ψιλοάσχετος με την τεχνολογία των κινητών και μου αρέσουν περισσότερο τα κάπως μικρά τηλέφωνα που όμως είναι γρήγορα και εύχρηστα.

Έχω λοιπόν και εγώ αποφασίσει να πάρω το alpha μετά από πολύ ψάξιμο και γνώμες φίλων και γνωστών ( σχεδόν όλες αρνητικές ) να το πάρω λόγω και του ότι έπεσε αρκετά η τιμή του (Public 449 σε 24 άτοκες) . Οι περισσότεροι που μου έλεγαν αρνητικά στεκόταν στην αδύναμη μπαταρία του που όμως νομίζω εμένα θα με καλύψει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα και εγώ δεν νομίζω ότι θα του κάνω και τρομερή χρήση για παιχνίδια και τέτοια...Το πιο σοωαρό αρνητικό που μου λένε είναι ο επεξεργαστής του επειδή δεν είναι snapdragon που υποτίθεται είναι ο καλύτερος. Θέλω αν μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας πάνω σε αυτά έτσι ώστε να το παραγγείλω σήμερα κιόλας :p μιας και πιστεύω δεν θα πέσει άλλο η τιμή του άμεσα.....

 

Ευχαριστώ

 

Θα ελεγα να μην σε προβληματιζει καθολου το κινητο και τα αρνητικα που ακους. Αν δεν προκειτε να του κανεις βαρια χρηση τοτε η μπαταρια θα σε βγαζει πανω από δυο μερες. Που για τετοιο μέγεθος μπαταριας είναι πολύ ικανοποιητικά τα αποτελέσματα. Για καποιον που θελει να χρησιμοποιεί το κινητο ασταμάτητα τοτε ναι , υπαρχουν κινητα με πολύ μεγαλύτερες μπαταριες και θα πρεπει να κοιταξει προς τα εκει.

Από την άλλη ο επεξεργαστης είναι εξαιρετικος. Παρ ότι δεν είμαι ειδικος σε θεματα επεξεργαστη, νομιζω ότι δεν πρεπει να τον κρινουμε μεμονομενα αλλα τι αποτελέσματα εχει στο συγκεκριμενο κινητο και στα υπολοιπα χαρακτηριστικα που εχει. Σε καποια άλλη συσκευη με αλλα χαρακτηριστικα μπορει να μην ηταν επαρκης. Στο alpha τα παει μια χαρα.Τελος είναι ένα κινητο με πολύ καλο μέγεθος, κατι που για μενα ηταν ένα από τα βασικα του plus και παρα πολύ ομορφο,

Οσο για την τιμη, σιγουρα θα πεσει κι άλλο αλλα αργοτερα. Γιατι δεν ριχνεις μια ματια και στα σκρουτζομαγαζα που οι τιμες είναι πολύ καλυτερες και θες να τα σκασεις στο PUBLIC ή σε αναλογο μαγαζι που σιγουρα θα δωσεις κανα 80αρι παραπανω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδια εχω ψηθει να παρω το συγκεκριμενο κινητο αλλα διαβασα στο xda πως εχει προβλημα με το σημα του και ξενερωσα απειρα γιατι εγω ηδη εχω προβληματικο σημα στο σπιτι μου, με το s4 mini μου στο σπιτι μου συνηθως δεν εχω κανενα κουτακι σηματος αναμενο, καποιες φορες βγαινει εκτος δικτυου ενω καποιες μπορει να αναψει ενα κουτακι η αντε δυο στο τσακιρ κεφ.

 

οποτε οπως καταλαβαινεται αν το alpha εχει οντως προβλημα με την κεραια του και πιανει 1-2 κουτακια λιγοτερο απο οτι αλλα κινητα τοτε θα ειμαι μονιμα εκτος δικτυου και δεν θελω να ρισκαρω μια 400αρα ευρω για να μαθω αν ισχυει αυτο η οχι.

 

μπορειτε να μου επιβεβαιωσετε η αποριψετε αυτα που γραφουν στο xda? εχει κανει κανεις σας συγκριση με καποιο αλλο κινητο διπλα διπλα να δειτε ποσα dba πιανει το ενα και ποσα το αλλο?

 

Το alpha δεν ξερω αν εχει πρόβλημα με το σημα του, καποιες εταιριες όμως σιγουρα εχουν.

Κι εγω στο σπιτι μου εχω πρόβλημα με το σημα, ειχα και με το προηγουμενο κινητο και τωρα που πηρα το alpha παλι ειχα. Το ασθενες σημα όμως δεν πιστευω ότι οφειλετε αποκληστικα στο alpha, αλλα και στο δυκτιο της εταιριας που εχω, και ισως περισσοτερο σε αυτό.

Όπως και να εχει όμως το πρόβλημα με το χαμηλο σημα που ειχα τωρα με το alpha το ελησα, γυριζοντας το κινητο στην επιλογή GSM, και τωρα εχω full σημα μεσα στο σπιτι. Όταν βγαινω από το σπιτι, αν θελω να εχω και Internet τοτε απλα αλλαζω τη συγκεκριμενη ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το alpha δεν ξερω αν εχει πρόβλημα με το σημα του, καποιες εταιριες όμως σιγουρα εχουν.

Κι εγω στο σπιτι μου εχω πρόβλημα με το σημα, ειχα και με το προηγουμενο κινητο και τωρα που πηρα το alpha παλι ειχα. Το ασθενες σημα όμως δεν πιστευω ότι οφειλετε αποκληστικα στο alpha, αλλα και στο δυκτιο της εταιριας που εχω, και ισως περισσοτερο σε αυτό.

Όπως και να εχει όμως το πρόβλημα με το χαμηλο σημα που ειχα τωρα με το alpha το ελησα, γυριζοντας το κινητο στην επιλογή GSM, και τωρα εχω full σημα μεσα στο σπιτι. Όταν βγαινω από το σπιτι, αν θελω να εχω και Internet τοτε απλα αλλαζω τη συγκεκριμενη ρύθμιση.

 

+1. Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ εδώ και λίγο καιρό. Σε GSM, φουλ σήμα μέσα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνη βγάζει?

 

Γυρω στις 4 ωρες screen time με max brightness, gps, wifi or data always, 3 mail accounts, 1 ωρα κλησεις περίπου και always on Bluetooth λογο gear καθε μερα.

 

Ενδεικτικα με ιδια apps και ιδια χρήση με note 3 έβγαζα γυρω στις 3/3,5 ωρες ενω με S4 γυρω στις 2/2,5 .

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στις 4 ωρες screen time με max brightness, gps, wifi or data always, 3 mail accounts, 1 ωρα κλησεις περίπου και always on Bluetooth λογο gear καθε μερα.

 

Ενδεικτικα με ιδια apps και ιδια χρήση με note 3 έβγαζα γυρω στις 3/3,5 ωρες ενω με S4 γυρω στις 2/2,5 .

Έτσι όπως τα λες (λέτε) έχει σούπερ αυτονομία το μικρό. :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες (λέτε) έχει σούπερ αυτονομία το μικρό. :)

 

Πραγμα που δεν περιμενα να πω την αλήθεια, ουτε πιστευα οτι τελικα θα δωσω το note για χάρη του Alpha.

 

Αν ειχε ομως fhd οθόνη, θα κλαιγαμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πραγμα που δεν περιμενα να πω την αλήθεια, ουτε πιστευα οτι τελικα θα δωσω το note για χάρη του Alpha.

 

Αν ειχε ομως fhd οθόνη, θα κλαιγαμε :lol:

Εμένα αυτό που μου έχει κάνει πολύ θετική εντύπωση είναι το σχεδόν ακαριαίο άνοιγμα της συλλογής πράγμα που δεν ισχύει στο S5 μου ακόμα και με το Update σε lollipop.

Και με έχει αναγκάσει να χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή.

Απ την άλλη όμως το άνοιγμα της κάμερας είναι πάντα 1 κλικ πιο αργό απ το S5 αλλά γενικά η λειτουργία του alpha είναι πολύ καλή και 1 κλικ πάνω ίσως απ το S5 με μαμά tw.

Πάντως προσωπικά μου αρέσει πολύ σα συσκευή και τη προτείνω άφοβα, όταν δε πάρει και lolipop θα δείτε και 1 πιο Smooth αίσθηση :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Είναι καποιες στιγμες στην αριστερη πλευρα της οθόνης που κανει κάτι σαν κιτρινιλα μονο σε σκουρο φοντο η λευκο αλλά εξαφανίζεται μετα απο λίγο....φταιει που είναι η μπαταρία απο πίσω και ζεσταινετε λόγω οτι πολύ λεπτο;έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο κανεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...