Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα και γω κάποιες περίεργες αυξομειώσεις, αλλά το γύρισα σε gsm μόνο και είναι συνέχεια full.

 

Λες να δω διαφορα αν το κανω κι εγω? από που κανεις αυτή τη ρυθμιση?

Και κατι άλλο αν ξερει καποιος.

Όταν θελω να βαλω ειδοποίηση πρεπει να το εχω σε χρηση για αεροπλανο για να χτυπησει? Αν εχω απενεργοποιησει το κινητο δεν χτυπάει?

 

Οσο για το φιλο που ρωτάει για χρωμα, εγω το πηρα σε ασημι και είναι πολύ ωραιο. Ασημι-γκρι είναι στην ουσια. Για τα αλλα χρωματα δεν ξερω γιατι μονο σε μαυρο το εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λες να δω διαφορα αν το κανω κι εγω? από που κανεις αυτή τη ρυθμιση?

Και κατι άλλο αν ξερει καποιος.

Όταν θελω να βαλω ειδοποίηση πρεπει να το εχω σε χρηση για αεροπλανο για να χτυπησει? Αν εχω απενεργοποιησει το κινητο δεν χτυπάει?

 

Οσο για το φιλο που ρωτάει για χρωμα, εγω το πηρα σε ασημι και είναι πολύ ωραιο. Ασημι-γκρι είναι στην ουσια. Για τα αλλα χρωματα δεν ξερω γιατι μονο σε μαυρο το εχω δει.

 

Παιδια δεν εχει πρόβλημα με το σημα η συσκευή, ειναι θεμα εταιρείας. Η wind που ειχα παλια δεν επιανε σχεδον πουθενά, ακομα και Αθηνα εχει προβλημα.

 

Πας ρυθμισεις-περισσότερα δίκτυα-μονο gsm αλλα εαν θες να χρησιμοποιήσεις παλι δεδομένα κινητης πρέπει να το ξαναγυρισεις εκεί που το ειχες (3g or 4g.)

 

Οταν είναι κλειστό το κινητό δεν χτυπάει ξυπνητήρι ενω νομίζω το ίδιο συμβαίνει και σε flight mode (με επιφύλαξη αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Οταν είναι κλειστό το κινητό δεν χτυπάει ξυπνητήρι ενω νομίζω το ίδιο συμβαίνει και σε flight mode (με επιφύλαξη αυτό).

 

Σε flight mode το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά, δοκιμασμένο 100%.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε flight mode το ξυπνητήρι χτυπάει κανονικά, δοκιμασμένο 100%.

 

Done :) . Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε flight mode γι αυτό κι εγραψα με επιφύλαξη

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω κάποιες περίεργες αυξομειώσεις, αλλά το γύρισα σε gsm μόνο και είναι συνέχεια full.

Μόλις έκανα το ίδιο και έχω 2 γραμμές επιπλέον μέσα στο σπίτι. Like:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολύ καιρό χρήσης κινητών "θηριών" (galaxy note 2, xperia z ultra) αποφάσισα να πάρω ένα μικρότερο. Όπως και πάρα πολλοί, είμαι ανάμεσα στο galaxy alpha και το sony xperia z3 compact.

Έχω σχεδόν καταλήξει στο alpha, κυρίως λόγω οθόνης και πάχους/βάρους συσκευής....

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία του... :wacko:

Μετά από πολύ ψάξιμο, τόσο στην οικεία παρέα μας όσο και αλλού, κατέληξα στο ότι η μπαταρία του δεν είναι "καλή". Επειδή το "καλή" είναι σχετικό, θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα:

Πόσο "κακή" είναι, για μια μέτρια χρήση του κινητού (κλήσεις το πολύ 20,30 λεπτά τη μέρα, λίγο whatsapp και browsing και ακόμα λιγότερο fb).

Κάποιος φίλος κάνει τέτοιου επιπέδου χρήση της συσκευής να με συμβουλέψει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολύ καιρό χρήσης κινητών "θηριών" (galaxy note 2, xperia z ultra) αποφάσισα να πάρω ένα μικρότερο. Όπως και πάρα πολλοί, είμαι ανάμεσα στο galaxy alpha και το sony xperia z3 compact.

Έχω σχεδόν καταλήξει στο alpha, κυρίως λόγω οθόνης και πάχους/βάρους συσκευής....

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία του... :wacko:

Μετά από πολύ ψάξιμο, τόσο στην οικεία παρέα μας όσο και αλλού, κατέληξα στο ότι η μπαταρία του δεν είναι "καλή". Επειδή το "καλή" είναι σχετικό, θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα:

Πόσο "κακή" είναι, για μια μέτρια χρήση του κινητού (κλήσεις το πολύ 20,30 λεπτά τη μέρα, λίγο whatsapp και browsing και ακόμα λιγότερο fb).

Κάποιος φίλος κάνει τέτοιου επιπέδου χρήση της συσκευής να με συμβουλέψει;

Ευχαριστώ!

 

Με αυτή τη χρηση που περιγράφεις θα βγαζεις πανω απο 2 μερες. Η μπαταρία του ειναι πολυ καλή αλλα του z3 compact ειναι καλυτερη. Το alpha κερδιζει αλλου ομως που κατα τη γνωμη μου ειναι περισσότερα.

 

Φυσικα ομως γνωρίζεις οτι εδω θα σου πουμε να παρεις το alpha, ενω στο νημα το z3c θα σου πουν να πάρεις αυτο :) Δες τα και αποφασισε εσυ που εισαι απ εξω. Η μπαταρία παντως σου λεω με σιγουριά οτι ειναι πολυ καλή

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολύ καιρό χρήσης κινητών "θηριών" (galaxy note 2, xperia z ultra) αποφάσισα να πάρω ένα μικρότερο. Όπως και πάρα πολλοί, είμαι ανάμεσα στο galaxy alpha και το sony xperia z3 compact.

Έχω σχεδόν καταλήξει στο alpha, κυρίως λόγω οθόνης και πάχους/βάρους συσκευής....

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία του... :wacko:

Μετά από πολύ ψάξιμο, τόσο στην οικεία παρέα μας όσο και αλλού, κατέληξα στο ότι η μπαταρία του δεν είναι "καλή". Επειδή το "καλή" είναι σχετικό, θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα:

Πόσο "κακή" είναι, για μια μέτρια χρήση του κινητού (κλήσεις το πολύ 20,30 λεπτά τη μέρα, λίγο whatsapp και browsing και ακόμα λιγότερο fb).

Κάποιος φίλος κάνει τέτοιου επιπέδου χρήση της συσκευής να με συμβουλέψει;

Ευχαριστώ!

 

Παρέλαβα σήμερα το κινητό στις 2 το μεσημέρι με 60% μπαταρία. Από τοτε μέχρι τωρα έπαιζα με συγχρονισμούς, εγκαταστάσεις προγραμμάτων, camera, gps, wifi πάντα ανοιχτό, ρυθμίσεις από δω και από κει, facebook, messenger, sms, σαρώσεις δαχτύλων ( τα πέρασα και τα 10 για δοκιμή :p ) και είμαι με 12% μπαταρία. Εντάξει έκανα και ενα διάλειμα για καφέ και φαγητό δεν λέω.. Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, και με όση εμπειρία έχω από άλλα κινητά, με τη χρήση που θα το κάνεις, θα βγάζεις 2,5 αν όχι 3 μέρες άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, είσαστε κατατοπιστικότατοι! Αν με βγάζει δύο μέρες με light χρήση και μία με πιο βαριά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε ο κύβος μάλλον .... ερρίφθη!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, είσαστε κατατοπιστικότατοι! Αν με βγάζει δύο μέρες με light χρήση και μία με πιο βαριά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε ο κύβος μάλλον .... ερρίφθη!

 

:)

Εμένα πάντως με ελαφριά έως μέτρια χρήση με βγάζει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ 4 έως 5 μέρες, κάποιες φορές φορές και παραπάνω, με σχετικά βαριά χρήση τις 2,5 μέρες τις έχει για πλάκα και εύκολα φτάνει τρεις.

Αν δε βαριέσαι κοίτα μερικές σελίδες πιο πίσω , και θα βρεις ποστ μου με το τι ακριβώς χρήση έχω κάνει και φωτογραφίες με το πόσο έχει βγάλει , έχω τουλάχιστον 3 με 4 ποστ σχετικά με τη μπαταρία εγώ αλλά και άλλα παιδιά.

Πάντως αν προσέξεις τι πρώτες φορτίσεις , τις 3 με 4 πρώτες φορές να φτάσει περίπου το 10%, να το φορτίσεις πλήρως και να του αφήσεις το φορτιστή για καμιά ώρα ακόμα αφού έχει φτάσει το 100% και προσπαθείς και μετά από τις πρώτες φορές να ακολουθείς αυτή τη διαδικασία , εκτός και αν είναι ανάγκη κάποιες φορές για να μη το κάνεις, πραγματικά θα εκπλαγείς με τη διάρκεια της!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολύ καιρό χρήσης κινητών "θηριών" (galaxy note 2, xperia z ultra) αποφάσισα να πάρω ένα μικρότερο. Όπως και πάρα πολλοί, είμαι ανάμεσα στο galaxy alpha και το sony xperia z3 compact.

.... Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μπαταρία του... :wacko:

........!

 

 

Κινητάρες και οι 2 και ότι καλύτερο στο μέγεθος που έχουν, στην ποιότητα κατασκευής τους, στην απόδοση, στις φωτογραφίες/βίντεο και κτλ κτλ Πραγματικά δεν έχουν αντίπαλο! (Στην προηγούμενη σελίδα σου απάντησε άψογα ο hic_et_nunc και όπως βλέπεις από το avatar μου ξέρεις τι θα σου προτείνω εγώ! :p)

Επειδή σε βλέπω όμως και σ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα μπαταρία, καλό είναι να κοιτάξεις τους παρακάτω πίνακες από το έμπιστο gmsarena! Τις ίδιες φυσικά μετρήσεις θα δεις και σε άλλα τεχνολογικά site που τα έχουν δοκιμάσει!

Εγώ προσωπικά τα κατατάσσω και τα 2 στην κορυφή της λίστας μου σαν τα καλύτερα κινητά της αγοράς! Τώρα είναι θέμα δικό σου να τα δεις από κοντά, να ζυγίσεις τα θετικά-αρνητικά τους και αναλόγως να πράξεις! Όποιο και να πάρεις πάντως, ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ!!!

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-galaxy-alpha/review/battery-test.jpg

http://cdn.gsmarena.com/vv/reviewsimg/sony-xperia-z3-compact/battest.jpg

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχει πρόβλημα με το σημα η συσκευή, ειναι θεμα εταιρείας. Η wind που ειχα παλια δεν επιανε σχεδον πουθενά, ακομα και Αθηνα εχει προβλημα.

 

Πας ρυθμισεις-περισσότερα δίκτυα-μονο gsm αλλα εαν θες να χρησιμοποιήσεις παλι δεδομένα κινητης πρέπει να το ξαναγυρισεις εκεί που το ειχες (3g or 4g.)

 

Οταν είναι κλειστό το κινητό δεν χτυπάει ξυπνητήρι ενω νομίζω το ίδιο συμβαίνει και σε flight mode (με επιφύλαξη αυτό).

 

Το γυρισα από χθες σε gsm και εκει που δεν εδειχνε καμια γραμμή τωρα δειχνει φουλ σημα.

Αυτό που δεν εχω καταλαβει ακριβως είναι ποια η διαφορα του να το εχω σε gsm από το wcdma/gsm που ηταν πρωτα. Περα από το πολύ καλυτερο σημα που εχω με το gsm τι είναι αυτό που χανω και κανει απαραιτητο το wcdma/gsm?

 

Σε flight mode δουλευει το ξυπνητηρι. Ειχα μια ελπιδα μηπως δουλευε και όταν είναι απενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Το γυρισα από χθες σε gsm και εκει που δεν εδειχνε καμια γραμμή τωρα δειχνει φουλ σημα.

Αυτό που δεν εχω καταλαβει ακριβως είναι ποια η διαφορα του να το εχω σε gsm από το wcdma/gsm που ηταν πρωτα. Περα από το πολύ καλυτερο σημα που εχω με το gsm τι είναι αυτό που χανω και κανει απαραιτητο το wcdma/gsm?

 

Σε flight mode δουλευει το ξυπνητηρι. Ειχα μια ελπιδα μηπως δουλευε και όταν είναι απενεργοποιημενο.

 

Στο gsm δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3g ή 4g (στο αναφερω και στο αλλο μηνυμα). Αν μπαινεις ιντερνετ μονο απο wifi τοτε δε σε αφορα και το αφηνεις gsm. Αν εχεις πακέτο ίντερνετ στο κινητό σου και θες να χρησιμοποιήσεις 3g, πρεπει να το αλλαξεις ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Στο gsm δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3g ή 4g (στο αναφερω και στο αλλο μηνυμα). Αν μπαινεις ιντερνετ μονο απο wifi τοτε δε σε αφορα και το αφηνεις gsm. Αν εχεις πακέτο ίντερνετ στο κινητό σου και θες να χρησιμοποιήσεις 3g, πρεπει να το αλλαξεις ξανά.

 

Ok , σ ευχαριστω. καταλαβα.

οποτε πρεπει να το αλλαζω κάθε φορα που βγαινω από το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Στο gsm δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3g ή 4g (στο αναφερω και στο αλλο μηνυμα). Αν μπαινεις ιντερνετ μονο απο wifi τοτε δε σε αφορα και το αφηνεις gsm. Αν εχεις πακέτο ίντερνετ στο κινητό σου και θες να χρησιμοποιήσεις 3g, πρεπει να το αλλαξεις ξανά.

 

νομιζω πως και για την ομιλια χρειαζεται το 3g αν εχεις cosmote και θελεις να εκμεταλλευτεις το hd voice

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως και για την ομιλια χρειαζεται το 3g αν εχεις cosmote και θελεις να εκμεταλλευτεις το hd voice

 

Εχω την εντύπωση ότι το hd voice προϋποθέτει και απ τους 2 συνομιλητές να εχουν κοσμοτε και συσκευές που υποστηρίζουν hd voice. Αν εχεις μονο εσυ, νομιζω δεν γίνεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι το hd voice προϋποθέτει και απ τους 2 συνομιλητές να εχουν κοσμοτε και συσκευές που υποστηρίζουν hd voice. Αν εχεις μονο εσυ, νομιζω δεν γίνεται τίποτα

εχεις δικιο αλλα αν ισχυει αυτο που ειπα συνεχιζει να ισχυει!

Παιδιά, όταν πατάτε ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που έχω στη φώτο, κάνει θόρυβο; κάτι σαν τρίξιμο..?

στο δικο μου δεν κανει. ειναι καλα κουμπωμενο το πισω καπακι; βασικα μιας και το ανεφερες κατι επαφες που υπαρχουν σε εκεινο το σημειο αν βγαλεις το καπακι σε τι ακριβως χρειαζονται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν πατάτε ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που έχω στη φώτο, κάνει θόρυβο; κάτι σαν τρίξιμο..?

 

Έχω δύο Alpha. Όχι, κανένας θόρυβος, τρίξιμο ή ότι άλλο...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο αλλα αν ισχυει αυτο που ειπα συνεχιζει να ισχυει!

 

στο δικο μου δεν κανει. ειναι καλα κουμπωμενο το πισω καπακι; βασικα μιας και το ανεφερες κατι επαφες που υπαρχουν σε εκεινο το σημειο αν βγαλεις το καπακι σε τι ακριβως χρειαζονται;

 

Μήπως είναι για την ασύρματη φόρτιση; http://www.ebay.com/itm/Genuine-Samsung-Galaxy-Alpha-Qi-Wireless-Charging-Battery-Cover-Black-/400827606010?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneChargers&hash=item5d532fe3fa

 

Κουμπωμένο καλά είναι.. Δεν ξέρω τι παίζει

Edited by C_Q20
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν πατάτε ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που έχω στη φώτο, κάνει θόρυβο; κάτι σαν τρίξιμο..?

Μετά από σχολαστική εξέταση, όχι δε κάνει τίποτα ούτε το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχολαστική εξέταση, όχι δε κάνει τίποτα ούτε το δικό μου.

 

Μάλιστα. Τι να πω. Έβαλα λίγο χαρτάκι από κάτω διπλωμένο και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν πατάτε ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που έχω στη φώτο, κάνει θόρυβο; κάτι σαν τρίξιμο..?

 

Δεν το έχω (ακόμα) το κινητό, αλλά πέρασα από ένα πολυκατάστημα σήμερα για να δω από κοντά το λευκό που έχω αποφασίσει να πάρω.

Δεν το είχε, αλλά είχε ένα μπλε κι ένα μαύρο. Αυτό που λες το (ας το πούμε) τρίξιμο το παρατήρησα ελαφρώς στο μπλε, ενώ στο μαύρο καθόλου.

 

Πάντως αν δεις ότι σε τρώει πολύ, μπορείς να περάσεις από ένα εξουσιοδοτημένο service τύπου Smartec και να το δείξεις. Σε μία σχετικά παρόμοια κατάσταση είχα βρεθεί με ένα tablet και μου αντικατέστησαν την πλάτη άμεσα. Αν πάλι δεν το θεωρείς κάτι, απλά μην το σκέφτεσαι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όταν πατάτε ελαφρά με το δάχτυλο στο σημείο που έχω στη φώτο, κάνει θόρυβο; κάτι σαν τρίξιμο..?

 

Αδερφε το κανει και στο δικο μου,οχι παντα ομως..εχει τυχει να το κανει και εγω τρομαξα στην αρχη.Ομως το ξεκουμπωσα και μετα οχι.Εχει τυχει να το ξανακανει παλι απο τοτε αλλα μια στο τοσο..δεν νομιζω να ειναι κατι..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για παμε λιγο ολοι οσοι εχουμε το alpha..Πριν καποιες σελιδες εβλεπα κατι αποτελεσματα απο antutu και απο περιεργια το ετρεξα και εγω να δω τι κανει..Ποιος με κοντραρει? για παμε μια φιλικη μαχη alphaκηδες :p:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...