Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι.

 

 

 

Εγκατέστησε το Kies μόνο και μόνο για να σου βάλει τον usb driver και να κάνεις τη δουλειά σου κανονικά με copy paste.

 

 

 

Αν πράγματι έχει ραγίσει το panel με άθικτο το τζάμι, τότε πρόκειται για ελαττωματικό panel και κανονικά ( λέμε τώρα...) θα πρέπει να δεχτούν εγγύηση. Αν έχει ραγίσει και το τζαμάκι τότε θα είναι απόλυτα λογικό να μη δεχτούν την εγγύηση ( θα το χτύπησες και δεν θα το πήρες χαμπάρι). Αν ισχύει η 1η περίπτωση σου δίνω μια μικρή πιθανότητα να μην πληρώσεις. Αν ισχύει η 2η περίπτωση , ετοιμάσου πιστεύω για 120€-150€.

 

Αν ισχύει ή δεύτερη περίπτωση και ραγισε χωρις να το παρει χαμπαρι τότε πρέπει να του το καλυψουν γιατί του βλανε hello kitty κ όχι γορίλα Γκλας :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν πράγματι έχει ραγίσει το panel με άθικτο το τζάμι, τότε πρόκειται για ελαττωματικό panel και κανονικά ( λέμε τώρα...) θα πρέπει να δεχτούν εγγύηση. Αν έχει ραγίσει και το τζαμάκι τότε θα είναι απόλυτα λογικό να μη δεχτούν την εγγύηση ( θα το χτύπησες και δεν θα το πήρες χαμπάρι). Αν ισχύει η 1η περίπτωση σου δίνω μια μικρή πιθανότητα να μην πληρώσεις. Αν ισχύει η 2η περίπτωση , ετοιμάσου πιστεύω για 120€-150€.

 

Δεν μου το περασανε στην εγγυηση και πληρωσα 106 ευρω..παλι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το περασανε στην εγγυηση και πληρωσα 106 ευρω..παλι καλα..

 

Τελικά είχε ραγίσει το τζάμι ή το panel ή και τα δύο ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχε ραγίσει το τζάμι ή το panel ή και τα δύο ;

 

Αν σου πω οτι δεν καταλαβα..παντως το ραγισμα φαινοταν εσωτερικο..εξωτερικα δεν επιανα κατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ισχύει ή δεύτερη περίπτωση και ραγισε χωρις να το παρει χαμπαρι τότε πρέπει να του το καλυψουν γιατί του βλανε hello kitty κ όχι γορίλα Γκλας :worry:[/quote

Απο οτι θυμηθηκα μετα το χτυπησα το κινητο στην οθονη οποτε...:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο τσακ εν τω μεταξύ να χτυπησω το α5 οσο περιμενω να πεσει η τιμη του s6 edge.

Καθόλου άσχημη επιλογή.

Να μην σού πω οτι εχει και πιο αέρινη συμπεριφορά.

 

Για το θέμα τζαμιού τώρα,δυστυχώς δεν καλύπτουν οι αντιπροσωπείες σπασίματα,ράγισμα,εσωτερικό η μη.

Κι ενός φίλου το s6 ράγισε εσωτερικά και πάνω ψηλά η οθόνη χωρίς να του εχει πέσει,η να εχει πιέστει η οθόνη.παράξενα πράγματά.-

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

 

Όταν φορτίζω το alpha με το δικό του καλώδιο και φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί του φορτίζει ΣΦΑΙΡΑ, όταν το φορτίσω με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο φορτιστή και καλώδιο (τουλάχιστον στο μάτι είναι ΟΛΟΙΔΙΑ, ακόμα και στο χρώμα) που ήταν στο galaxy s3 neo ή το φορτίσω με οποιοδήποτε άλλο καλώδιο κάνει τουλάχιστον τον τριπλό χρόνο να φορτίσει... Είναι λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

 

Όταν φορτίζω το alpha με το δικό του καλώδιο και φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί του φορτίζει ΣΦΑΙΡΑ, όταν το φορτίσω με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο φορτιστή και καλώδιο (τουλάχιστον στο μάτι είναι ΟΛΟΙΔΙΑ, ακόμα και στο χρώμα) που ήταν στο galaxy s3 neo ή το φορτίσω με οποιοδήποτε άλλο καλώδιο κάνει τουλάχιστον τον τριπλό χρόνο να φορτίσει... Είναι λογικό αυτό?

 

Εμένα με τον δικό του φορτιστή γέμιζε γρήγορα αλλά όταν το αποσύνδεες έπεφτε στο 90 και άδειαζε πιο γρήγορα .οπότε το φορτίζω με τον φορτιστή του s2 :O

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

 

Όταν φορτίζω το alpha με το δικό του καλώδιο και φορτιστή που είχε μέσα στο κουτί του φορτίζει ΣΦΑΙΡΑ, όταν το φορτίσω με ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο φορτιστή και καλώδιο (τουλάχιστον στο μάτι είναι ΟΛΟΙΔΙΑ, ακόμα και στο χρώμα) που ήταν στο galaxy s3 neo ή το φορτίσω με οποιοδήποτε άλλο καλώδιο κάνει τουλάχιστον τον τριπλό χρόνο να φορτίσει... Είναι λογικό αυτό?

Διάβασε τα χαρακτηριστικά του φορτιστή του ς3, μάλλον δε είναι τα ίδια, θα πρέπει να είναι << μικρότερος >> φορτιστής. Έχω τρεις ολόιδιους στο μάτι φορτιστές Samsung, ο ένας από τάμπλετ και οι άλλοι δύο από κινητά ( ο ένας του Alpha ), δεν είναι κανένας ίδιος στα χαρακτηριστικά μεταξύ τους και για αυτό διαφέρουν και οι χρόνοι φόρτισης αν κάνω εναλλαγή στις συσκευές στη φόρτισή τους. Όσο για το καλώδιο, αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα, δε παίζει απολύτως κανένα ρόλο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα με τον δικό του φορτιστή γέμιζε γρήγορα αλλά όταν το αποσύνδεες έπεφτε στο 90 και άδειαζε πιο γρήγορα .οπότε το φορτίζω με τον φορτιστή του s2 :O

Ποτέ δε μου συνέβη αυτό που λες με το φορτιστή του, και εδώ και ένα χρόνο που το έχω, η μπαταρία του εξακολουθεί να λειτουργεί άψογα και για τη δική μου χρήση κρατάει πάρα πολύ.

Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχεις - είχες με το φορτιστή σου ή τη μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυσλειτουργίες της lollipop συνεχίζονται. Ο μόνος τρόπος που με έχει βοηθήσει είναι να κάνω επανεκκίνηση κάθε δυο μέρες τουλάχιστον. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα κολλήματα.To πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε του καπνίσει. Να σημειωθεί ότι έχω κάνει και hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την εταιρία για να καταγραφεί το πρόβλημα με την lolipop, δεν κάνουν υποβάθμιση σε kitkat βέβαια και από ότι φαίνεται στο service που μίλησα γνωρίζουν το πρόβλημα με την έκδοση. Δεν θέλω μόνος μου να γυρίσω σε kitkat οπότε αναμένω νεα έκδοση ή εάν θα πάει στην έκδοση 6. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται καποια τηλέφωνα να μην έχουν πρόβλημα, εμένα είναι γερμανικής vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Οι δυσλειτουργίες της lollipop συνεχίζονται. Ο μόνος τρόπος που με έχει βοηθήσει είναι να κάνω επανεκκίνηση κάθε δυο μέρες τουλάχιστον. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα κολλήματα.To πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε του καπνίσει. Να σημειωθεί ότι έχω κάνει και hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την εταιρία για να καταγραφεί το πρόβλημα με την lolipop, δεν κάνουν υποβάθμιση σε kitkat βέβαια και από ότι φαίνεται στο service που μίλησα γνωρίζουν το πρόβλημα με την έκδοση. Δεν θέλω μόνος μου να γυρίσω σε kitkat οπότε αναμένω νεα έκδοση ή εάν θα πάει στην έκδοση 6. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται καποια τηλέφωνα να μην έχουν πρόβλημα, εμένα είναι γερμανικής vodafone.

Kαι γιατι δεν θελεις μονος σου να γυρισεις σε kit kat;;; αφου ενας λογος που προτιμουμε την samsung ειναι γιατι μπορουμε να επεμβουμε οποτε θελουμε στο κινητο μας..διοτι απλα ειναι ΔΙΚΟ ΜΑΣ αμα θελαμε νοικιασμενο θα περναμε iphone.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυσλειτουργίες της lollipop συνεχίζονται. Ο μόνος τρόπος που με έχει βοηθήσει είναι να κάνω επανεκκίνηση κάθε δυο μέρες τουλάχιστον. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα κολλήματα.To πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε του καπνίσει. Να σημειωθεί ότι έχω κάνει και hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την εταιρία για να καταγραφεί το πρόβλημα με την lolipop, δεν κάνουν υποβάθμιση σε kitkat βέβαια και από ότι φαίνεται στο service που μίλησα γνωρίζουν το πρόβλημα με την έκδοση. Δεν θέλω μόνος μου να γυρίσω σε kitkat οπότε αναμένω νεα έκδοση ή εάν θα πάει στην έκδοση 6. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται καποια τηλέφωνα να μην έχουν πρόβλημα, εμένα είναι γερμανικής vodafone.

Εβαλα πριν 2 μερες την ιταλική 5.0.2 πριν ειχα την γαλικη απο τον απριλιο το κινητο δουλευε και πριν και τωρα αψογα εκεινο που βλεπω ειναι οτι με την ιταλικη εχει πολυ καλυτερη διαχειριση ραμ για την μπαταρια δεν εχω ακομα δει αν υπαρχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δυσλειτουργίες της lollipop συνεχίζονται. Ο μόνος τρόπος που με έχει βοηθήσει είναι να κάνω επανεκκίνηση κάθε δυο μέρες τουλάχιστον. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί τα κολλήματα.To πλήκτρο recent application δουλεύει όποτε του καπνίσει. Να σημειωθεί ότι έχω κάνει και hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Επικοινώνησα με την εταιρία για να καταγραφεί το πρόβλημα με την lolipop, δεν κάνουν υποβάθμιση σε kitkat βέβαια και από ότι φαίνεται στο service που μίλησα γνωρίζουν το πρόβλημα με την έκδοση. Δεν θέλω μόνος μου να γυρίσω σε kitkat οπότε αναμένω νεα έκδοση ή εάν θα πάει στην έκδοση 6. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς γίνεται καποια τηλέφωνα να μην έχουν πρόβλημα, εμένα είναι γερμανικής vodafone.

 

Με τον ίδιο τρόπο που έκανες update ( αν το έκανες μέσω ODIN ), κάνε downgrade. Ένας φόβος υπάρχει και αυτός είναι ο εξής : Όταν είχα τη γαλλική lollipop προερχόμενος από τσέχικη kitkat και πήγα να γυρίσω σε ελληνική kitkat το κινητό μπρίκαρε ( κάποιο θέμα στο bootloader που δεν το θυμάμαι πλέον ). Mετά από μεγάλη προσπάθεια το ξεμπρίκαρα. Στη συνέχεια ξαναπροσπάθησα να περάσω την ελληνική kitkat και πάλι τα ίδια. Τελικά πέρασα την πορτογαλική (TPH) και το downgrade κύλισε ομαλά και εύκολα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο υπήρξε το θέμα με την ελληνική έκδοση. Ίσως να υπήρχε κάποια ασυμβατότητα ή ίσως απλά να ήταν damaged το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Γνωριζουμε αν σε περιπτωση σπασιματος του τζαμιου χρειαζεται αλλαγη και οθονη ή παει και σκετο τζαμακι;; Μου ραγισε το τζαμακι αλλα η οθονη δουλευει αψογα. Το μονο που χρειαζεται ειναι το corning. Αν γνωριζει κάποιος κοστος περιπου και αν αξιζει να το φτιαξω..
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με τον ίδιο τρόπο που έκανα upgrade να κάνεις down grade. Εμένα μου ήρθε μηνύμα στο κινητό για επίσημη αναβάθμιση και δυστηχώς παρόλο που είχα διαβάσει εδώ για προβλήματα την ¨έκανα¨. Το downgrade με φοβίζει μήπως κολλήσει το κινητό και τρέχω χειρότερα καθώς αρχάριος σε αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χάλασε ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων. Βγάζει συνέχεια αυτό το μνμ. Το έχει πάθει άλλος?

 

[ATTACH]64270[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χάλασε ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων. Βγάζει συνέχεια αυτό το μνμ. Το έχει πάθει άλλος?

 

[ATTACH]64270[/ATTACH]

 

Το ιδιο και σε μενα

δεν δουλευει

Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χάλασε ο αισθητήρας δαχτυλικών αποτυπωμάτων. Βγάζει συνέχεια αυτό το μνμ. Το έχει πάθει άλλος?

 

[ATTACH]64270[/ATTACH]

 

Το ιδιο και σε μενα

δεν δουλευει

Παράξενα πράγματα...

Εμένα δουλεύει αλλά δεν το έχω ενεργό κ έτσι δεν είναι αντικειμενικός γιατί μπορεί να φταίει ο αριθμός ξεκλειδωμάτων κ να τα φτύνει ο αισθητήρας εύκολα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν μπαίνει καθόλου στο μενού

 

Για δες μήπως γίνεται κάτι αν πας στη διαχείριση εφαρμογών-όλες-fingerprints και κάνεις εκκαθάριση της cache και επιβολή διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε έτσι αλλάζει κάτι

 

Το τελευταίο που σου μένει είναι η επαναφορά (hardreser).

Θεωρώ ότι δυσλειτουργία παίζει και όχι πρόβλημα με το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και αυτό δεν διορθώνει το πρόβλημα και δεν σκοπεύω να το πάω σερβις για αυτό!
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να κατεβάζω μια εφαρμογή από το Play store και μου λέει

"αυτό το στοιχείο δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα σας".. Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...