Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει κάποιος χρηστης που να χρησιμοποιεί αρκετο καιρο Lollipop official ή μη και να δουλευει αψογα το κινητο οπως με kitkat;;;πολλα λέγονται και γραφονται για την lollipop και πιο πολλα αρνητικα και δεν ξερω τι να κανω οταν ερθει με το καλο το update,αν και δεν το βλεπουμε γιατι εχει καθυστέρησει πολυ η εταιρια..

 

Εμενα την εχει παρει την lolli επισημη 5.02 nordic (σκανδιναβικη) εδω και ενα μηνα περιπου ισως και παραπανω και δουλευει αψογα, η μονη διαφορα που ειναι αισθητη ειναι το οτι με την 5.02 καταλαμβανει περισσοτερη μνημη ram,αλλα παρ'αυτα δεν μου δημιουργησε ουτε υπερκαταναλωση μπαταριας ουτε κολληματα και σκαλωματα ουτε εγινε ποιο αργο, αψογο οπως ηταν την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για όσους θέλετε να κατεβάζετε γρήγορα τη stock roms από τους servers της Samsung, μπορείτε να κάνετε το εξής :

 

1. Kατεβάστε το ακόλουθο προγραμματάκι και στη συνέχεια ξεζιπάρετέ το:

https://drive.google.com/file/d/0BwXJyEJVfnB3V0YwX2lCVk43WGs/view

 

2. Τρέξτε το Samfirm.exe και :

α) στο πεδίο Model γράψτε το όνομα του κινητού μας : SM-G850F

β) στο πεδίο Region γράψτε τα 3 γράμματα του κωδικού περιοχής, πχ SER για τη ρώσικη lollipop

γ) τσεκάρετε το κουτάκι "Auto"

δ) τσεκάρετε το κουτάκι "Decrypt automatically"

ε) πατήστε Download

 

Η rom θα κατέβει από τους servers της Samsung με τη μέγιστη ταχύτητα του wifi του σπιτιού σας και όχι σε 7-8 ώρες. Εμένα κατέβηκε πχ με 1500kb/sec. Το αρχείο αποθηκεύεται αυτόματα μέσα στο φάκελο από όπου τρέξατε το samfirm.exe.

 

ΥΓ : Δεν προχώρησα σε εγκάτασταση της rom, απλά ήθελα να δω αν λειτουργεί το προγραμματάκι και πράγματι λειτουργεί μια χαρά.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως σβήνουμε από την status bar το εικονίδιο για το update της lolipop? Edited by jonk

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως σβήνουμε από την status bar το εικονίδιο για το update της lolipop?

Δοκίμασε με παρατεταμένο πάτημα πάνω στην ειδοποίηση. Θα σου βγάλει ένα κουτάκι πληροφορίες εφαρμογής... Το πατάς και κάνεις απενεργοποίηση ειδοποιήσεων... Νομίζω πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επανέρχομαι με ένα θέμα που είχα θέσει πριν από μήνες... Έχω "πρόβλημα" με τη συνδεσιμότητα Bluetooth του κινητού μου. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει πολύ μικρή εμβέλεια του Bluetooth, σε σημείο που το ακουστικό πρέπει να έχει οπτική επαφή με το τηλέφωνο, ώστε να μην έχω διακοπές στην επικοινωνία. Π.χ.αν έχω το τηλέφωνο στην κωλότσεπη και φυσάει αέρας,ο συνομιλητής μου διαμαρτύρεται πως δε με ακούει. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάτσω πάνω στο κινητό, οπότε η σύνδεση με το ακουστικό χάνεται. Γενικά, όταν παρεμβάλλεται το σώμα μου μεταξύ ακουστικού και κινητού, υπάρχουν προβλήματα... Επίσης, για να στείλω αρχεία από το pc της δουλειάς μου στο κινητό, πρέπει να τα συμπλησιάσω αρκετά (με τα προηγούμενα κινητά μου δε χρειαζόταν κάτι τέτοιο). Επίσης έχω χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά ακουστικά bt. Συμβαίνει και σε σας αυτό; Έχει γενικά χαμηλή εμβέλεια το bt του alpha ή πρόκειται για πρόβλημα του δικού μου; Το ρωτάω ώστε αν είναι να το πάω στο service...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επανέρχομαι με ένα θέμα που είχα θέσει πριν από μήνες... Έχω "πρόβλημα" με τη συνδεσιμότητα Bluetooth του κινητού μου. Συγκεκριμένα έχω παρατηρήσει πολύ μικρή εμβέλεια του Bluetooth, σε σημείο που το ακουστικό πρέπει να έχει οπτική επαφή με το τηλέφωνο, ώστε να μην έχω διακοπές στην επικοινωνία. Π.χ.αν έχω το τηλέφωνο στην κωλότσεπη και φυσάει αέρας,ο συνομιλητής μου διαμαρτύρεται πως δε με ακούει. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κάτσω πάνω στο κινητό, οπότε η σύνδεση με το ακουστικό χάνεται. Γενικά, όταν παρεμβάλλεται το σώμα μου μεταξύ ακουστικού και κινητού, υπάρχουν προβλήματα... Επίσης, για να στείλω αρχεία από το pc της δουλειάς μου στο κινητό, πρέπει να τα συμπλησιάσω αρκετά (με τα προηγούμενα κινητά μου δε χρειαζόταν κάτι τέτοιο). Επίσης έχω χρησιμοποιήσει 3 διαφορετικά ακουστικά bt. Συμβαίνει και σε σας αυτό; Έχει γενικά χαμηλή εμβέλεια το bt του alpha ή πρόκειται για πρόβλημα του δικού μου; Το ρωτάω ώστε αν είναι να το πάω στο service...

Ευχαριστώ

 

Κοίτα εγώ έχω ένα BT Sony mw600 και είμαι με 4.4.4

Μπορώ να πω πως έχει μειωθεί η εμβέλεια του σε σχέση με την προηγούμενη συσκευή s2

Στα 5-6 μέτρα αποσυνδέετε .όσο για την ομιλία δεν μου έχουν αναφέρει κάτι

Όσο για την μεταφορά δεδομένων όσες φορές έχω μεταφέρει από απόσταση 2-3 μέτρων δεν έχω κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέω με το ΒΤ SBH52 της Sony. Φτάνει η εμβέλεια έως και δέκα μέτρα, αλλά μιλώ χωρίς πρόβλημα έως τα 5 με 6 μ, από και εκεί και πάνω αρχίζουν τα << σπασίματα >>. Σε περίπου ίδια εμβέλεια και η επικοινωνία του με το PC.

Γενικώς δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήμτα, εκτός απο κάποιες πολύ λίγες φορές που διακόπτεται η επικοινωνία χωρίς λόγο και αιτία, σπάνια όμως όπως είπα, άρα no problem.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το βράδυ να το αφήνω με 50% μπαταρία και το πρωι που ξυπνάω να έχει πέσει στο 25%? Σε αναμονή και να πέσει 25% δεν είναι παράλογο ? Αν το κάνω επαναφορά, μου επαναφέρει τις εφαρμογές που είχα μέσα αλλά όχι τα δεδομένα που είχα αποθηκεύσει σε κάθε εφαρμογή, και δεν θέλω να το κάνω επαναφορά. Έχω την 4.4.4.
Link to comment
Share on other sites

Το συνδέω με το ΒΤ SBH52 της Sony. Φτάνει η εμβέλεια έως και δέκα μέτρα, αλλά μιλώ χωρίς πρόβλημα έως τα 5 με 6 μ, από και εκεί και πάνω αρχίζουν τα >. Σε περίπου ίδια εμβέλεια και η επικοινωνία του με το PC.

Γενικώς δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήμτα, εκτός απο κάποιες πολύ λίγες φορές που διακόπτεται η επικοινωνία χωρίς λόγο και αιτία, σπάνια όμως όπως είπα, άρα no problem.

 

Κοίτα εγώ έχω ένα BT Sony mw600 και είμαι με 4.4.4

Μπορώ να πω πως έχει μειωθεί η εμβέλεια του σε σχέση με την προηγούμενη συσκευή s2

Στα 5-6 μέτρα αποσυνδέετε .όσο για την ομιλία δεν μου έχουν αναφέρει κάτι

Όσο για την μεταφορά δεδομένων όσες φορές έχω μεταφέρει από απόσταση 2-3 μέτρων δεν έχω κάποιο πρόβλημα

Δεν είναι τόσο η απόσταση-εμβέλεια που με προβληματίζει... Είναι κυρίως το γεγονός οτι αν παρεμβάλλεται το σώμα μου μεταξύ ακουστικού-κινητού, υπάρχουν προβλήματα... Ακόμη κι αν έχω το κινητό αριστερά μου και το ακουστικό στο δεξί αυτί... Ή αν έχω το κινητό στην πίσω τσέπη και κάτσω στην καρέκλα, συχνά αποσυνδέεται από το ακουστικό (και δεν είμαι χοντρός :p )...

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή Bluetooth auto connect, που έχει μετριάσει το πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά καμία σχέση με προηγούμενα κινητά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο η απόσταση-εμβέλεια που με προβληματίζει... Είναι κυρίως το γεγονός οτι αν παρεμβάλλεται το σώμα μου μεταξύ ακουστικού-κινητού, υπάρχουν προβλήματα... Ακόμη κι αν έχω το κινητό αριστερά μου και το ακουστικό στο δεξί αυτί... Ή αν έχω το κινητό στην πίσω τσέπη και κάτσω στην καρέκλα, συχνά αποσυνδέεται από το ακουστικό (και δεν είμαι χοντρός :p )...

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή Bluetooth auto connect, που έχει μετριάσει το πρόβλημα, αλλά παρόλα αυτά καμία σχέση με προηγούμενα κινητά μου...

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω φίλε μου...αν βάλω το κινητό στην πίσω τσέπη αρχίζουν αμέσως οι διακοπές και μετά από ένα λεπτό χάνει την σύνδεση αν αλλάξω δωμάτιο παρότι είναι στην ευθεία τα δωμάτια πάλι χάνει την σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό το βράδυ να το αφήνω με 50% μπαταρία και το πρωι που ξυπνάω να έχει πέσει στο 25%? Σε αναμονή και να πέσει 25% δεν είναι παράλογο ? Αν το κάνω επαναφορά, μου επαναφέρει τις εφαρμογές που είχα μέσα αλλά όχι τα δεδομένα που είχα αποθηκεύσει σε κάθε εφαρμογή, και δεν θέλω να το κάνω επαναφορά. Έχω την 4.4.4.

 

Ναι σαφώς είναι παράλογο αλλά στο δικό μου Alpha δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αφού δεν θες να κάνεις επαναφορά ( και φαντάζομαι δεν το έχεις ρουτάρει για να πάρεις titanium backup) , το μόνο που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν κατά σειρά :

α) να ελέγξω πριν κοιμηθώ ότι έχω κλείσει τοποθεσία, wifi, bluetooth και δεδομένα τα οποία δεδομένα θα τα έθετα κλειστά σε 2G.

β) να δοκίμαζα άλλον launcher ( πχ Nova ή τον Apex).

γ) να απενεργοποιούσα μία μία τις εφαρμογές που τρέχουν στο background και οι οποίες τρώνε πολύ μπαταρία ακόμα και στο background.

 

Σε μένα η πτώση είναι μόλις 2% σε 9 ώρες και 39 λεπτά :

http://s28.postimg.org/ujz0xin21/Screenshot_2015_09_05_03_31_14.jpg http://s14.postimg.org/uryqytzf1/Screenshot_2015_09_05_13_11_50.jpg

 

Παίζει πολύ ρόλο το πως έχει στήσει το κινητό του ο καθένας. Το δικό σου είτε το ξεσκίζουν κάποιες εφαρμογές που δεν το αφήνουν να πέσει σε deep sleep , είτε αφήνεις ανοιχτά αυτά που ανέφερα στο 1.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα τελικά να κάνω επαναφορά, και να στήσω το κινητό από την αρχή. Αρχικά το πήρε η κοπέλα μου και έκανε αναβάθμιση επίτηδες στην lollipop. Οπότε μου προτείνεις να κάνω επαναφορά και να το στήσω απο την αρχή στην lollipop η στην kitkat?
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα τελικά να κάνω επαναφορά, και να στήσω το κινητό από την αρχή. Αρχικά το πήρε η κοπέλα μου και έκανε αναβάθμιση επίτηδες στην lollipop. Οπότε μου προτείνεις να κάνω επαναφορά και να το στήσω απο την αρχή στην lollipop η στην kitkat?

 

Σου προτείνω να κάνεις αυτούς τους τρεις ελέγχους που ανέφερα στο προηγούμενο post και αν παραμείνει το πολύ κακό deep sleep τότε να προχωρήσεις σε επαναφορά. :) Προσωπικά για το Alpha , είμαι υπέρ της kitkat αλλά είχα τεστάρει τη γαλλική lollipop και όχι τις τελευταίες στις οποίες υπήρξαν κάποιες αλλαγές ( πχ ρώσικη).

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά... Το alpha μου έχει τρελαθεί... Κάθε λίγο και λιγάκι μου βγάζει αυτό... Ξέρει κανείς τι είναι;;;[ATTACH]63867[/ATTACH]

 

Αν δε βγάζετε τι γράφει, γράφει "προετοιμασία"...

Edited by E.N.T.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά... Το alpha μου έχει τρελαθεί... Κάθε λίγο και λιγάκι μου βγάζει αυτό... Ξέρει κανείς τι είναι;;;Αν δε βγάζετε τι γράφει, γράφει "προετοιμασία"...

 

Προσωπικά δεν το έχω δει να αναφέρεται. Στη θέση του το 1ο που θα έκανα θα ήταν να δω αν βγαίνει η μαύρη οθόνη την ώρα που έχω ανοιχτή κάποια εφαρμογή .Αν εντόπιζα κάτι τέτοιο θα έκανα εκκαθάριση της cache της εφαρμογής. Το 2ο που θα έκανα, θα ήταν να θυμηθώ αν το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής ( ιδίως launcher) και θα την έβγαζα πλήρως. Το 3ο που θα έκανα , αν δεν έβρισκα λύση με τα παραπάνω, θα ήταν επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. Αν δεν λυνόταν το θέμα ούτε με επαναφορά εργοστασιακών , θα άλλαζα stock rom.

Link to comment
Share on other sites

Τα κολλήματα και η υπερβολική κατανάλωση μπαταριας στην λολλιποπ λύθηκαν με επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. ;) :D
Link to comment
Share on other sites

Αν χαθει η αποδειξη αγορας του κινητου μπορω με καποιο τροπο ισως απο το site της samsung με τον σειριακο αριθμο της συσκευης να δω το υπολοιπο της εγγυησης;
Link to comment
Share on other sites

Τα κολλήματα και η υπερβολική κατανάλωση μπαταριας στην λολλιποπ λύθηκαν με επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. ;) :D

Τις εφαρμογές που είχες, τις έβαλες πάλι όλες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ποτε θα ερθει η Lollipop εχει καθυστερησει υπερβολικα νομιζω. Μηπως τρεχει κανενα νεο;
Link to comment
Share on other sites

Τα κολλήματα και η υπερβολική κατανάλωση μπαταριας στην λολλιποπ λύθηκαν με επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. ;) :D

 

Όντως. Και εγώ επειδή βαρέθηκα να περιμένω και πέρασα τη Vodafone (VGR) 5.0.2, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πέρασα τα πάντα που είχα μέσω Smart Connect (το νέο kies) και γουστάρω Lolipop, γρήγορη και απροβλημάτιστη.

Επίσης απενεργοποίησα και το bloatware της vodafone και το κινητό πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Και εγώ επειδή βαρέθηκα να περιμένω και πέρασα τη Vodafone (VGR) 5.0.2, έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πέρασα τα πάντα που είχα μέσω Smart Connect (το νέο kies) και γουστάρω Lolipop, γρήγορη και απροβλημάτιστη.

Επίσης απενεργοποίησα και το bloatware της vodafone και το κινητό πετάει.

 

Μαλλον αυτο θα κανω και εγω τελικα γιατι δεν μπορω να περιμενω αλλο.Πως να το κανω ομως δεν εχω ξαναρουταρει κινητο αλλα γνωσεις υπαρχουν.αυτο μετα θα εχει θεμα με την εγγύηση ή ολα οκ;Update μετα θα λαμβαβει κανονικα οτι καινούργιο βγαινει για το alpha;ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω μια βοηθεια πανω στο θεμα της αναβάθμισης σε 5,02 το τηλέφωνο μου έχει csc AUT έχω Mac και δεν έχω κατάφερει να αλλάξω θέλω βοήθεια
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα κανω και εγω τελικα γιατι δεν μπορω να περιμενω αλλο.Πως να το κανω ομως δεν εχω ξαναρουταρει κινητο αλλα γνωσεις υπαρχουν.αυτο μετα θα εχει θεμα με την εγγύηση ή ολα οκ;Update μετα θα λαμβαβει κανονικα οτι καινούργιο βγαινει για το alpha;ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

 

Οχι, οχι, οχι... Μην κάνεις root. Θα χάσεις την εγγύησή σου. Μπορείς να περάσεις άλλη έκδοση 5.0.2 για το κινητό μας χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα εργαλεία, και όλα θα είναι επίσημα. Αρχικά επέλεξε την έκδοση που θέλεις από εδώ. Μετά κατέβασε την έκδοση που επιθυμείς με τη βοήθεια αυτού του εργαλείου. Αφού την κατεβάσεις, ακολουθείς αυτές τις οδηγίες εδώ.

 

Instructions

 

  • Extract (unzip) the firmware file
  • Download Odin v3.10.7 (αυτό θα το βρεις εδώ)
  • Extract Odin ZIP file
  • Open Odin v3.10.7
  • Reboot Phone in Download Mode (press and hold Home + Power + Volume Down buttons)
  • Connect phone and wait until you get a blue sign in Odin
  • Add the firmware file to AP / PDA
  • Make sure re-partition is NOT ticked
  • Click the start button, sit back and wait few minutes

 

Προτείνω να κατεβάσεις κάποια ευρωπαϊκή, από τις τελευταίες ημερολογιακά.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αν κάτι συμβεί κατά τη διαδικασία αυτή, είναι καθαρά με δική σας ευθύνη.

Συνήθως όλα πάνε καλά, αλλά καλό είναι είναι να είστε προετοιμασμένοι, να διαβάσετε και λόγο στο internet.

Εγώ το έκανα, και όλα πήγαν καλά.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι, οχι... Μην κάνεις root. Θα χάσεις την εγγύησή σου. Μπορείς να περάσεις άλλη έκδοση 5.0.2 για το κινητό μας χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα εργαλεία, και όλα θα είναι επίσημα. Αρχικά επέλεξε την έκδοση που θέλεις από εδώ. Μετά κατέβασε την έκδοση που επιθυμείς με τη βοήθεια αυτού του εργαλείου. Αφού την κατεβάσεις, ακολουθείς αυτές τις οδηγίες εδώ.

 

Instructions

 

  • Extract (unzip) the firmware file
  • Download Odin v3.10.7 (αυτό θα το βρεις εδώ)
  • Extract Odin ZIP file
  • Open Odin v3.10.7
  • Reboot Phone in Download Mode (press and hold Home + Power + Volume Down buttons)
  • Connect phone and wait until you get a blue sign in Odin
  • Add the firmware file to AP / PDA
  • Make sure re-partition is NOT ticked
  • Click the start button, sit back and wait few minutes

 

Προτείνω να κατεβάσεις κάποια ευρωπαϊκή, από τις τελευταίες ημερολογιακά.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Αν κάτι συμβεί κατά τη διαδικασία αυτή, είναι καθαρά με δική σας ευθύνη.

Συνήθως όλα πάνε καλά, αλλά καλό είναι είναι να είστε προετοιμασμένοι, να διαβάσετε και λόγο στο internet.

Εγώ το έκανα, και όλα πήγαν καλά.

 

Καλή επιτυχία.

 

Ευχαριστω παρα πολυ. Εχω αρχισει να κατεβαζω την Vodafone gr rom 1.4gb .

Αυτο που θα ηθελα να γνωριζω ειναι αν μετα βγει η 5.1.1 ή πολυ πιο μετα η 6(milkshake) ,αν θα μπορει η συσκευη μετα απο αυτη την διαδικασια να λαμβανει ενημερωσεις. Λογικα ναι οτι θα βγαζει η vodafone γοα το alpha και οχι η samsung ισπανικη καλη ωρα οπως ειμαι τωρα. Επισης ηθελα να ρωτησω τι κανει το δευτερο εργαλειο που γραφεις στην αρχη,δηλαδη μετα απο την sammobile οπου διάλεξα την ρομ το επομενο βημα δεν καταλαβαινω τι κανει. Χιλια ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...