Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To ξέρω αλλά το Σεπτέμβριο παρουσιάστηκε, είναι παλιό ; :kill: Λογική

 

H ερώτηση είναι: υποστηρίζει 4G+ ;

 

Ναι. Άλλο ένα καλό που έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nα κάνω κι ένα review για τις βασικές stock εφαρμογές του touchwiz στο Alpha :

> Launcher touchwiz : Ασχολήθηκα ελάχιστα μαζί του καθώς από την 1η μέρα αγοράς έβαλα Nova Prime. Στην κύλιση στις home screens δεν διαπίστωσα στο λίγο χρόνο κάποιο lag με εξαίρεση τη μετάβαση στο mymagazine και το ίδιο το mymagazine. Φαντάζομαι όσοι χρησιμοποιούν τον stock θα έχουν απενεργοποιήσει το mymagazine μιας και απαγορεύει την ατελείωτη κύλιση στις home screens.

> Dialer και επαφές : Δεν διαπίστωσα κάποιο lag αλλά στο cold start φορτώνει πιο αργά σε σχέση με τον exdialer που χρησιμοποιώ. Το κακό βέβαια με τους εξωτερικούς dialers είναι ότι δεν μηδενίζουν το counter των αναπάντητων και πρέπει να μπαίνεις στον stock dialer για να μηδενίζεται ο μετρητής.

> Μηνύματα : Παρά την όμορφη εμφάνιση , είναι μια πραγματικά άθλια stock εφαρμογή στο θέμα lag την ώρα που γράφεις ένα sms και πατάς το return κουμπί. Εκεί το πληκτρολόγιο κρύβεται με έντονο lag. Aμέσως την απενεργοποίησα και έβαλα το chompsms. Πλέον το πληκτρολόγιο κρύβεται smoothly.

> Πληκτρολόγιο : Δεν το δοκίμασα γιατί είμαι φανατικός του swiping με το Swype.

> Συλλογή : Χρησιμοποιώ αυτή που έχει το κινητό. Καλή είναι αν και θα ήθελα πιο smooth την κύλιση των εικόνων σε full view.

> Αριθμομηχανή : Την απενεργοποίησα αμέσως γιατί χρησιμοποιεί υποδιαστολή αντί για τελεία στο διαχωρισμό των χιλιάδων. Χρησιμοποιώ Calcu stylish free.

> Web browser : Tον χρησιμοποίησα τις πρώτες μέρες αλλά δεν με βόλεψε και φόρτωνε και τις σελίδες πιο αργά σε σχέση με τον chrome.

> Mουσική : Ωραία σε εμφάνιση αλλά όταν κάνεις swipe με το δάχτυλο για αλλαγή τραγουδιού δεν κάνει smoothly τη μετάβαση. Χρησιμοποιώ Poweramp και η μετάβαση από το ένα τραγούδι στο άλλο γίνεται χωρίς κανένα lag.

> Hμερολόγιο : Δεν το έχω αλλάξει. Καλό είναι.

> Σημειώσεις : Είμαι φανατικός του colornote οπότε δεν το χρησιμοποίησα καν.

 

Αυτά. Γενικά έχω απενεργοποιήσει σχεδόν όλες τις εφαρμογές του touchwiz γιατί είτε δεν με βόλευταν είτε γιατί κάποιες δεν ήταν smooth. Είναι κρίμα να έχεις ένα τόσο δυνατό κινητό και να το χαραμίζεις με κάποιες μάπα εφαρμογές της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Από που κλείνουμε το my magazine ? το έχω και στο τηλέφωνο και στο ταμπλέτ και δεν βρίσκω από που κλείνει ? Επίσης όταν υπάρχει αναπάντητη στην οθόνη γράφει μια κλήση δεν έχει επιλογή να γράφει ποιος ήταν ?
Link to comment
Share on other sites

To ξέρω αλλά το Σεπτέμβριο παρουσιάστηκε, είναι παλιό ; :kill: Λογική

 

H ερώτηση είναι: υποστηρίζει 4G+ ;

 

Aπό τις ελάχιστες συσκευές που το υποστηρίζουν. Όσο για το παλιό....καμία σχέση....το πιο πρόσφατο tw με όλα τα καλούδια το δίνει σχεδόν πάντα μόνο στα galaxy s/note και μάλιστα στα τελευταία κάθε φορά μοντέλα...

Link to comment
Share on other sites

Από που κλείνουμε το my magazine ? το έχω και στο τηλέφωνο και στο ταμπλέτ και δεν βρίσκω από που κλείνει ?

 

Aν θυμάμαι καλά, πατάς παρατεταμένα στην αρχική οθόνη και βγαίνει ένα μενού επιλογών όπου πατάς "ρυθμίσεις αρχικής οθόνης" ( κάπως έτσι λέγεται νομίζω) και μετά ξετικάρεις το κουτάκι στο my magazine.

Link to comment
Share on other sites

οκ δεν επιμενω στο κατω κατω δεν μπορω να πω οτι με απασχολει τη στιγμη που μπορεις να βαλεις μια custom. Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά, πατάς παρατεταμένα στην αρχική οθόνη και βγαίνει ένα μενού επιλογών όπου πατάς "ρυθμίσεις αρχικής οθόνης" ( κάπως έτσι λέγεται νομίζω) και μετά ξετικάρεις το κουτάκι στο my magazine.

 

Ευχαριστώ πολύ ! Στο τηλέφωνο ήταν αυτή η επιλογή στο ταμπλέτ όχι .:(

Σήμερα παρέλαβα την συσκευή .

Στα μείον το αποτύπωμα. Στο iPhone με βόλευε απίστευτα εδώ δεν πιάνει καλά . Σχεδόν καθόλου .

Επίσης με χαλάει στα μηνύματα και στις κλήσεις που δεν δείχνει ποιος είναι και γράφει απλά μια κλήση η ένα μήνυμα .

Κατά τ'αλλά καλά . Ούτε κρύο ούτε ζέστη μέχρι στιγμής .:O

 

edit: μηπως εχει καπου επιλογη να δειχνει στην οθονη ποιος ειναι στην αναπαντητη κληση και δεν το βρισκω ?

γιατι σε galaxy s5 mini γινεται. :( :(

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ! Στο τηλέφωνο ήταν αυτή η επιλογή στο ταμπλέτ όχι .:(

Σήμερα παρέλαβα την συσκευή .

Στα μείον το αποτύπωμα. Στο iPhone με βόλευε απίστευτα εδώ δεν πιάνει καλά . Σχεδόν καθόλου .

Επίσης με χαλάει στα μηνύματα και στις κλήσεις που δεν δείχνει ποιος είναι και γράφει απλά μια κλήση η ένα μήνυμα .

Κατά τ'αλλά καλά . Ούτε κρύο ούτε ζέστη μέχρι στιγμής .:O

 

Για το αποτύπωμα δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν κλειδώνω το κινητό. Για τα μηνύματα και τις κλήσεις σίγουρα μπορείς από τις ρυθμίσεις των κλήσεων να τσεκάρεις εμφάνιση πληροφοριών καλούντος. :)

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Για το αποτύπωμα δεν μπορώ να πω κάτι γιατί δεν κλειδώνω το κινητό. Για τα μηνύματα και τις κλήσεις σίγουρα μπορείς από τις ρυθμίσεις των κλήσεων να τσεκάρεις εμφάνιση πληροφοριών καλούντος. :)

 

το εκανα αλλα παλι δεν δειχνει τιποτα.. :O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν στην οθόνη κλειδώματος δουλεύει πληροφορίες καιρού; Σε εμένα παρότι λέει ότι παίρνει πληροφορίες από το widget έχει κολλήσει 3 μήνες τώρα εικόνα βροχής και 9 βαθμοί θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν στην οθόνη κλειδώματος δουλεύει πληροφορίες καιρού; Σε εμένα παρότι λέει ότι παίρνει πληροφορίες από το widget έχει κολλήσει 3 μήνες τώρα εικόνα βροχής και 9 βαθμοί θερμοκρασία.

 

Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με τα widget καιρού. Δεν μπορούν να διαβάσουν τις πληροφορίες από τους πάροχους.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα παλι δεν δειχνει τιποτα.. :O

 

Στην οθόνη κλειδώματος αναφέρεσαι ε; Εμένα μου βγάζει κανονικά την αναπάντητη, το όνομα της επαφής και τον αριθμό. Ίσως να μου το βγάζει ο exdialer και ο stock dialer να μην έχει τέτοια δυνατότητα. Τι να σου πω.:)

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να κλείσει το κινητό? Και δεν εννοώ το να ξεμείνει από μπαταρία...

 

Μου συμβαίνει συχνά τελευταία... ας πούμε 1-2 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη κλειδώματος αναφέρεσαι ε; Εμένα μου βγάζει κανονικά την αναπάντητη, το όνομα της επαφής και τον αριθμό. Ίσως να μου το βγάζει ο exdialer και ο stock dialer να μην έχει τέτοια δυνατότητα. Τι να σου πω.:)

 

μααα εχω απογοητευθει..:O

και στην πιο απλή συσκευή δείχνει στην οθόνη το όνομα σε SMS και αναπάντητη κλήση στην οθόνη .. :(

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να κλείσει το κινητό? Και δεν εννοώ το να ξεμείνει από μπαταρία...

 

Μου συμβαίνει συχνά τελευταία... ας πούμε 1-2 φορές την εβδομάδα.

 

Ίσως να φταίει κάποια εφαρμογή ,ίσως να είναι και θέμα hardware .Δες ποιες εφαρμογές έβαλες τελευταία και κανε της απεγκατασταση ,αν συνεχιστεί κάνεις full wipe και αν δεν αλλάξει κάτι τότε πας για service .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μααα εχω απογοητευθει..:O

και στην πιο απλή συσκευή δείχνει στην οθόνη το όνομα σε SMS και αναπάντητη κλήση στην οθόνη .. :(

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε αν εχεις την οθονη κλειδωμενη με κωδικο ..αποτυπωμα η μοτιβο ενοειτε οτι θα γραφει μονο αναπαντητη κληση και ειναι λογικο αφου δεν πρεπει να βλεπει ο αλλος το ονομα της αναπαντητης μιας και το κλειδωμα θεωρειτε ως απορρητο αν ομως εχουμε απλο κλείδωμα χωρις τα παραπανω τοτε θα βλεπεις και το ονομα της επαφης....δοκιμασε το και τα λεμε:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω αν στην οθόνη κλειδώματος δουλεύει πληροφορίες καιρού; Σε εμένα παρότι λέει ότι παίρνει πληροφορίες από το widget έχει κολλήσει 3 μήνες τώρα εικόνα βροχής και 9 βαθμοί θερμοκρασία.

το widget δεν εχει καμια σχεση με τον καιρο στο κλειδωμα κατι αλλο πιθανον καποια εφαρμογη επηρεαζει εγω να φανταστεις επειδη ειμαι ρουτ εχω απεγκαταστησει το

widget καιρου γιατι χρησιμοποιω αλλη εφαρμογη και ομως ο καιρος κλειδωματος αλλα και στο ημερολογιο λειτουργουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος εύκολος τροπος να τσεκαρουμε αν το κινητο ειναι root αν φοράει την original rom και αν εχει προβλημα ο knox άρα η εγγύηση?

 

Για να προβώ σε αγορά

 

 

Txn

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αγοράσει τη μεγαλύτερη μπαταρία και τι διαφορά παρατηρησε στην αυτονομία του κινητού;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει να κλείσει το κινητό? Και δεν εννοώ το να ξεμείνει από μπαταρία...

Μου συμβαίνει συχνά τελευταία... ας πούμε 1-2 φορές την εβδομάδα.

 

Ποτέ.Ούτε αναπάντεχο κλείσιμο, ούτε restart, ούτε κάποιου είδους κόλλημα. Ακολούθησε τη συμβουλή του m7ixalis.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κανένα πρόβλημα.δουλεύει υποδειγματικά και χωρίς κόμπιασμα πουθενά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε αν εχεις την οθονη κλειδωμενη με κωδικο ..αποτυπωμα η μοτιβο ενοειτε οτι θα γραφει μονο αναπαντητη κληση και ειναι λογικο αφου δεν πρεπει να βλεπει ο αλλος το ονομα της αναπαντητης μιας και το κλειδωμα θεωρειτε ως απορρητο αν ομως εχουμε απλο κλείδωμα χωρις τα παραπανω τοτε θα βλεπεις και το ονομα της επαφης....δοκιμασε το και τα λεμε:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το widget δεν εχει καμια σχεση με τον καιρο στο κλειδωμα κατι αλλο πιθανον καποια εφαρμογη επηρεαζει εγω να φανταστεις επειδη ειμαι ρουτ εχω απεγκαταστησει το

widget καιρου γιατι χρησιμοποιω αλλη εφαρμογη και ομως ο καιρος κλειδωματος αλλα και στο ημερολογιο λειτουργουν μια χαρα.

 

Μπορεί να είναι έτσι όμως αν πας οθόνη κλειδώματος -πρόσθετες πληροφορίες - καιρός γράφει ότι παίρνει στοιχεία από το widget. Μολονότι το ξετίκαρα έκανα επανεκκίνηση αλλά και όταν το πήρα από το σέρβις (είχε ένα πρόβλημα το gps και δεν κράταγε το κλείδωμα των δορυφόρων) όπου μου το έδωσαν σαν καινούργιο άλλαξε μια δυο φορές και μετά έμεινε στη βροχή και 9 βαθμοί θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε αν εχεις την οθονη κλειδωμενη με κωδικο ..αποτυπωμα η μοτιβο ενοειτε οτι θα γραφει μονο αναπαντητη κληση και ειναι λογικο αφου δεν πρεπει να βλεπει ο αλλος το ονομα της αναπαντητης μιας και το κλειδωμα θεωρειτε ως απορρητο αν ομως εχουμε απλο κλείδωμα χωρις τα παραπανω τοτε θα βλεπεις και το ονομα της επαφης....δοκιμασε το και τα λεμε:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το widget δεν εχει καμια σχεση με τον καιρο στο κλειδωμα κατι αλλο πιθανον καποια εφαρμογη επηρεαζει εγω να φανταστεις επειδη ειμαι ρουτ εχω απεγκαταστησει το

widget καιρου γιατι χρησιμοποιω αλλη εφαρμογη και ομως ο καιρος κλειδωματος αλλα και στο ημερολογιο λειτουργουν μια χαρα.

 

Καλημέρα !! Έχω κλείδωμα απλά δεν το σκέφτηκα ότι φταίει αυτο γιατί ειχα και στο iPhone και μου το εμφάνιζε κανονικά .

κρίμα . Αυτό για μένα είναι στα πολύ μείον . αντε πάλι να ψάχνω συσκευή .:O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει κάποιος εύκολος τροπος να τσεκαρουμε αν το κινητο ειναι root αν φοράει την original rom και αν εχει προβλημα ο knox άρα η εγγύηση?

 

Για να προβώ σε αγορά

 

Txn

 

Καλημέρα, κάνε εγκατάσταση το phone info από το play store και θα δεις το knox counter και όλα τα στοιχεία της συσκευής όπως που κατασκευάστηκα, για ποια αγορά κτλ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Έχω κλείδωμα απλά δεν το σκέφτηκα ότι φταίει αυτο γιατί ειχα και στο iPhone και μου το εμφάνιζε κανονικά .

κρίμα . Αυτό για μένα είναι στα πολύ μείον . αντε πάλι να ψάχνω συσκευή .:O

 

Σε lollipop πάντως μπορείς να βλέπεις περιεχόμενο και ας το έχεις κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...