Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα το κάνει και χωρίς να μεσολαβήσει κλήση. Απλά γυρνάει στο E ή G και κάθεται εκεί ακόμη και αν έχει άριστο σήμα. Θέλει κλείσιμο κι άνοιγμα τα data για να ξαναμπεί στο H/Η+. Είναι λίγο κουραστικό γιατί γίνεται κάθε 1-2 λεπτά. Με τη lollipop έγινε αυτό.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα το κάνει και χωρίς να μεσολαβήσει κλήση. Απλά γυρνάει στο E ή G και κάθεται εκεί ακόμη και αν έχει άριστο σήμα. Θέλει κλείσιμο κι άνοιγμα τα data για να ξαναμπεί στο H/Η+. Είναι λίγο κουραστικό γιατί γίνεται κάθε 1-2 λεπτά. Με τη lollipop έγινε αυτό.

 

ειναι μεγαλο πρόβλημα... δοκιμασε να βαλεις το σημα στη μη αυτόματη αναζήτηση... καπως έφτιαξε

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό δοκιμάζω αρκετές ROMs. Αν θέλετε την καλύτερη μπαταρία που έχετε δει ποτέ σε lollipop δοκιμάστε το ROM του sultanxda που είναι pure CAF ROM και πλεόν κυκλοφορεί και σε stable έκδοση βασισμένη σε CM12.1.

Αφού το κάνετε αυτό (clean flash) τότε κατεβάστε το Disable Service και απενεργοποιήστε αυτά τα 2 services απ'το Google Play Services:

- GoogleLocationManagerService

- GoogleLocationService

 

Φαίνεται ότι πέρα απ'το mobile radio active bug (που τελικά απ'ότι διαβάζω μάλλον δεν είναι bug αλλά λάθος τρόπος μέτρησης των mobile data απ΄τις εφαρμογές), τα location services των GAPPs σε συνδυασμό με το Lollipop είναι υπεύθυνα για το τεράστιο drain των lollipop. Όταν έκανα το παραπάνω άρχισα να βλέπω ευθείες γραμμές στο Battery! (ελάχιστο idle drain)...

 

PS. Καμμία αλλαγή στο GPS, τα προγράμματα που θέλουν GPS όπως Navigon, Sygic δουλεύουν μια χαρά. Google Maps δεν δοκίμασα αλλά αν βάλουμε Device Only στο Location δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα..

Είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας στην αναμονή, αλλά και σε εμένα παρουσιάστηκε πρόβλημα στις υπηρεσίες τοποθεσίας που δεν χρησιμοποιούν GPS.

Link to comment
Share on other sites

Είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας στην αναμονή, αλλά και σε εμένα παρουσιάστηκε πρόβλημα στις υπηρεσίες τοποθεσίας που δεν χρησιμοποιούν GPS.

 

Τι ROM χρησιμοποιείς? Αν δεν έχεις GPS δοκίμασε το FasterGPS απο play store και βάλε Ελλάδα στις ρυθμίσεις του. Επίσης περίμενε 1-2 λεπτά στην αρχή μέχρι να το βρεί. Αν και πάλι δεν κάνεις δουλειά, κατέβασε tasker και profile να ενεργοποιούνται τα services αυτά όταν ανοίγεις το πρόγραμμα πλοήγησης και όταν βγαίνεις να απενεργοποιούνται.

 

Απόσο ξέρω πάντως στο XDA αυτά τα 2 services ΔΕΝ είναι για το GPS είναι για το assisted GPS μέσω wifi και google γιαυτό και μπορεί να μην δουλεύει το Google maps, όπως και επίσης να αργεί να βρει location (επειδή δεν ψάχνει το wifi και επειδη έχουμε ρυθμίσει το location σε device only)

Link to comment
Share on other sites

Τι ROM χρησιμοποιείς? Αν δεν έχεις GPS δοκίμασε το FasterGPS απο play store και βάλε Ελλάδα στις ρυθμίσεις του. Επίσης περίμενε 1-2 λεπτά στην αρχή μέχρι να το βρεί. Αν και πάλι δεν κάνεις δουλειά, κατέβασε tasker και profile να ενεργοποιούνται τα services αυτά όταν ανοίγεις το πρόγραμμα πλοήγησης και όταν βγαίνεις να απενεργοποιούνται.

 

Απόσο ξέρω πάντως στο XDA αυτά τα 2 services ΔΕΝ είναι για το GPS είναι για το assisted GPS μέσω wifi και google γιαυτό και μπορεί να μην δουλεύει το Google maps, όπως και επίσης να αργεί να βρει location (επειδή δεν ψάχνει το wifi και επειδη έχουμε ρυθμίσει το location σε device only)

 

eγώ τα απενεργοποιήσα εδώ και 2 μέρες, διαφορά στο gps δεν είδα, κλειδώνει άμεσα και με google maps και με sygic, διαφορά μπαταρία νομίζω ότι έχει προς το καλύτερο, αναμένω άλλες μία με δύο φορτίσεις για να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τι ROM χρησιμοποιείς? Αν δεν έχεις GPS δοκίμασε το FasterGPS απο play store και βάλε Ελλάδα στις ρυθμίσεις του. Επίσης περίμενε 1-2 λεπτά στην αρχή μέχρι να το βρεί. Αν και πάλι δεν κάνεις δουλειά, κατέβασε tasker και profile να ενεργοποιούνται τα services αυτά όταν ανοίγεις το πρόγραμμα πλοήγησης και όταν βγαίνεις να απενεργοποιούνται.

 

Απόσο ξέρω πάντως στο XDA αυτά τα 2 services ΔΕΝ είναι για το GPS είναι για το assisted GPS μέσω wifi και google γιαυτό και μπορεί να μην δουλεύει το Google maps, όπως και επίσης να αργεί να βρει location (επειδή δεν ψάχνει το wifi και επειδη έχουμε ρυθμίσει το location σε device only)

Και εγω τα απενεργοποιησα εδώ κ 2 ημέρες και όλα δουλεύουν τέλεια. Και το sygic αλλά και όλα τα προγράμματα που έχω όπως google maps, runtastic, earth κλπ. Απο μπαταρία είδα αρκετή βελτίωση στην αναμονή κ στην οθόνη. Όταν όμως γμτ ανοίγω το wifi ΟΠΟΙΑ rom και να βάλω την πίνει μονορουφη την μπαταρία :)

Να είσαι καλά για την συμβουλή. Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Και εγω που έβαλα sultan xda εχω φοβερό battery drain και έκανα και disable τα δυο που αναφέρατε πιο πανω .Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.

Αν κατάλαβα καλά έχεις battery drain αφού πέρασες τη sultan και απενεργοποίησες τα Google location manager service και Google location service; Έκανες φαντάζομαι κανονικά τα wipe κατά τη μετάβαση από τη παλιά Ρομ στη νέα. Αν όχι πρέπει να τα κανείς. Αν ισχύει κάτι άλλο πες. Πάντα να παίρνεις backup για παν ενδεχόμενο. Αν κάτι πάει στραβά να κανείς ενα restore της παλιάς Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα ..., πλέον έβαλα την τελευταία nightlees cm με tk micro gapps ,ak kernel με synapse stylon king profile και το κινητό πετάει .
Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα ..., πλέον έβαλα την τελευταία nightlees cm με tk micro gapps ,ak kernel με synapse stylon king profile και το κινητό πετάει .

 

Αν είσαι ευχαριστημένος μείνε όπως είσαι. Και αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις κάποια άλλη Ρομ πάρε back up πριν φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ευχαριστημένος μείνε όπως είσαι. Και αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις κάποια άλλη Ρομ πάρε back up πριν φλασάρεις.

Έχω δοκιμάσει κάμποσες ,όλες έχουν τα θεματακια τους.αυτή που μου άρεσε πιο πολύ ηταν η exodus αλλά τώρα τελευταια είχε πολλά soft reboot .

Link to comment
Share on other sites

Τι ROM χρησιμοποιείς? Αν δεν έχεις GPS δοκίμασε το FasterGPS απο play store και βάλε Ελλάδα στις ρυθμίσεις του. Επίσης περίμενε 1-2 λεπτά στην αρχή μέχρι να το βρεί. Αν και πάλι δεν κάνεις δουλειά, κατέβασε tasker και profile να ενεργοποιούνται τα services αυτά όταν ανοίγεις το πρόγραμμα πλοήγησης και όταν βγαίνεις να απενεργοποιούνται.

 

Απόσο ξέρω πάντως στο XDA αυτά τα 2 services ΔΕΝ είναι για το GPS είναι για το assisted GPS μέσω wifi και google γιαυτό και μπορεί να μην δουλεύει το Google maps, όπως και επίσης να αργεί να βρει location (επειδή δεν ψάχνει το wifi και επειδη έχουμε ρυθμίσει το location σε device only)

 

Για το assisted GPS μιλάω πάντα και για υπηρεσίες και εφαρμογές που δεν με ενδιαφέρει να βρίσκει ακριβή τοποθεσία, αλλά να τη βρίσκει γρήγορα π.χ. widgets, swarm κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές rom τελευταία blissrom και SlimROM στις τελευταίες εκδόσεις παρατηρώ και βλέπω και σε άλλα φορούν ότι έχουμε softreboots. Με την blissrom ήμουν ευχαριστημένος αλλά την άλλαξα λόγο reboots και τώρα έχω το ίδιο και με την SlimROM. Για πείτε καμία ρομ που αξίζει και δεν κάνει reboots στα καλά καθούμενα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές rom τελευταία blissrom και SlimROM στις τελευταίες εκδόσεις παρατηρώ και βλέπω και σε άλλα φορούν ότι έχουμε softreboots. Με την blissrom ήμουν ευχαριστημένος αλλά την άλλαξα λόγο reboots και τώρα έχω το ίδιο και με την SlimROM. Για πείτε καμία ρομ που αξίζει και δεν κάνει reboots στα καλά καθούμενα.

 

VALIDUS:):):):):)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές rom τελευταία blissrom και SlimROM στις τελευταίες εκδόσεις παρατηρώ και βλέπω και σε άλλα φορούν ότι έχουμε softreboots. Με την blissrom ήμουν ευχαριστημένος αλλά την άλλαξα λόγο reboots και τώρα έχω το ίδιο και με την SlimROM. Για πείτε καμία ρομ που αξίζει και δεν κάνει reboots στα καλά καθούμενα.

Soft reboots έχω κι εγώ με CM12.1 Nightlies.

Δεν γνώριζα ότι είναι γενικό κακό, πίστευα ότι κλασικά είμαι μόνο εγώ και ότι η κατάσταση δεν σώζεται παρά μόνο με full wipe και clean flash της rom ξανά!!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ... Κι εμένα στην αρχή δεν έκανε με την 19/07, αλλά μετά από 10-12 μέρες εκεί που ήταν όλα καλά άρχισε τα κολλήματα και καπάκια soft reboot.. :(

Σκέφτομαι να γυρίσω στις ρίζες πάλι με cm unofficial nightly και χωρίς google apps να πρήζουν...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ... Κι εμένα στην αρχή δεν έκανε με την 19/07, αλλά μετά από 10-12 μέρες εκεί που ήταν όλα καλά άρχισε τα κολλήματα και καπάκια soft reboot.. :(

Σκέφτομαι να γυρίσω στις ρίζες πάλι με cm unofficial nightly και χωρίς google apps να πρήζουν...

Εγώ άλλαξα την πολύ καλή blissrom γιαυτό τον λόγο σε SlimROM που ενώ ήταν πραγματικά η ποιο γρήγορη ρομ που είχα είχε θέμα με reboot και αυτή, είχε ένα θέμα με το double tap to awake. Από χθες είμαι σε validus να δούμε πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα την πολύ καλή blissrom γιαυτό τον λόγο σε SlimROM που ενώ ήταν πραγματικά η ποιο γρήγορη ρομ που είχα είχε θέμα με reboot και αυτή, είχε ένα θέμα με το double tap to awake. Από χθες είμαι σε validus να δούμε πως θα πάει.

 

πιστεύω ότι τα προβλήματα αυτά προκύπτουν επειδή κάνουμε update χωρίς clean flash, η διαδικασία ακόμα και από build σε build της ίδιας ρόμ πρέπει να συνοδεύεται λοιπόν από clean flash, εγώ τουλάχιστον τους τελευταίους μήνες αυτό κάνω και δεν έχω κανένα θέμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι τα προβλήματα αυτά προκύπτουν επειδή κάνουμε update χωρίς clean flash, η διαδικασία ακόμα και από build σε build της ίδιας ρόμ πρέπει να συνοδεύεται λοιπόν από clean flash, εγώ τουλάχιστον τους τελευταίους μήνες αυτό κάνω και δεν έχω κανένα θέμα

Clean flash ενωεις wipe ολα εκτός από την εσωτερική μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Clean flash ενωεις wipe ολα εκτός από την εσωτερική μνήμη;

 

ακριβώς έτσι, το στήσιμο μετά του τηλ μέσω titanium max Μου πέρνει 30 λεπτά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι τα προβλήματα αυτά προκύπτουν επειδή κάνουμε update χωρίς clean flash, η διαδικασία ακόμα και από build σε build της ίδιας ρόμ πρέπει να συνοδεύεται λοιπόν από clean flash, εγώ τουλάχιστον τους τελευταίους μήνες αυτό κάνω και δεν έχω κανένα θέμα

Flashάρω από εποχή HTC Desire μία με δύο φορές τη βδομάδα rom χωρίς full wipe, και τα τελευταία χρόνια στα Nexus 4 και Oneplus One τις CMx.x Nightlies χωρίς προβλήματα.

Το θέμα με τα soft reboots μάλλον έχει να κάνει με τα τελευταία builds, και επειδή όλες οι custom rom 'πατάνε' επάνω στην CM, γι' αυτό μάλλον έχουν όλες το ίδιο πρόβλημα.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε να το διορθώσουν.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τις περνούσα κι εγώ με dirty flash, αλλά μια φορά έπεσε σε bootloop και από τότε αναβάθμιζα μόνο με clean wipe και restore με titanium... Με διαφορετικούς kernels είχατε soft reboots ?

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τις περνούσα κι εγώ με dirty flash, αλλά μια φορά έπεσε σε bootloop και από τότε αναβάθμιζα μόνο με clean wipe και restore με titanium... Με διαφορετικούς kernels είχατε soft reboots ?

 

Ναι, έχω soft reboots και με τον boeffla που χρησιμοποιώ σχεδόν από την πρώτη μέρα, και με τον μαμά kernel των CM Nightlies.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...