Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποιο λογικό ποστ , έλεος ρε παιδιά χαλαρώστε, το μηχάνημα είναι τούμπανο, απολαύστε το.

Ευτυχώς έχω και άλλες συσκευές και συγκρίνω.

 

Μόλις το έβγαλα από την πρίζα και θα τσεκάρω το πρωί την μπαταρία σε αδράνεια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ποιο λογικό ποστ , έλεος ρε παιδιά χαλαρώστε, το μηχάνημα είναι τούμπανο, απολαύστε το.

Δε θα υπερασπιστώ τα άλλα παιδιά, αλλά τον εαυτό μου.

Η συσκευή είναι τούμπανο, πύραυλος, κανόνι και οποιοδήποτε παρόμοιο επίθετο...

Όμως φίλε μου, επειδή καμια ηλεκτρονική συσκευή στην ιστορία δεν είναι τέλεια, δε γίνεται να μη γράφω κάποια προβλήματα, είτε για να ενημερώσω, είτε για να βρω λύση.

Εκτός αν προτιμάτε να γεμίσουμε το νήμα με posts τύπου "πετάει το εργαλείο!"!!!

Βέβαια, για να πω την αλήθεια, είναι 2-3 παιδιά στα νήματα του opo που είναι χμμμμ....προκατελημενοι θα έλεγα, και υπονομεύουν πολύ άδικα τη συσκευή, σαν να μην έχουν πιασει ξανά smartphone στα χέρια τους.

 

Να απολαμβανουμε λοιπον τη συσκευή, μιας και αξίζει απόλαυσης, αλλά ο σκοπός του νήματος εδώ είναι ουσιαστικά να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε από τους συμφορουμητες μας, και όχι να πανηγυρίζουμε για τη συσκευή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι. εβαλα με recovery την 14 kernel, έκανα επανεκινηση και μενει στην οθονη το σημα της one plus. δεν ανοιγει το τηλ΄ρφωνο. καποια λύση; sos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι. εβαλα με recovery την 14 kernel, έκανα επανεκινηση και μενει στην οθονη το σημα της one plus. δεν ανοιγει το τηλ΄ρφωνο. καποια λύση; sos

Εισαι σίγουρος ότι πέρασες το σωστό kernel του Franco για το cm11s (αν έχεις stock rom) ???

Για δες μήπως έχεις μπερδέψει τις εκδόσεις.

Πλέον ο μόνος τρόπος επαναφορας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επαναφορά backup απο όποιο custom recovery έχεις (πάντα έχουμε ένα backup στη συσκευή μας!!!) ή να περάσεις μέσω υπολογιστή πια με adb μια rom και να τη κάνεις install μέσω recovery.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος ότι πέρασες το σωστό kernel του Franco για το cm11s (αν έχεις stock rom) ???

Για δες μήπως έχεις μπερδέψει τις εκδόσεις.

Πλέον ο μόνος τρόπος επαναφορας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επαναφορά backup απο όποιο custom recovery έχεις (πάντα έχουμε ένα backup στη συσκευή μας!!!) ή να περάσεις μέσω υπολογιστή πια με adb μια rom και να τη κάνεις install μέσω recovery.

 

εβαλα το σωστο κερνελ cm11s. Διστυχώς δεν εκενα backup rom. εχω φρικάρει. μπορεις σε παρακαλω να με καθοδηγήσεις πως θα εγκαταστήσω νεα ρομ; μπηκα σε fastboot mode, εχω κατεβάσει adt-bundle-windows-x86_64-20140702, τι αλλο πρεπει να κανω; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το σωστο κερνελ cm11s. Διστυχώς δεν εκενα backup rom. εχω φρικάρει. μπορεις σε παρακαλω να με καθοδηγήσεις πως θα εγκαταστήσω νεα ρομ; μπηκα σε fastboot mode, εχω κατεβάσει adt-bundle-windows-x86_64-20140702, τι αλλο πρεπει να κανω; ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5547875

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

τα κατεβασα ολα που λεει στο φορουμ. μπηκα σε fastmode αλλα τιποτα, δεν αναγνωριζειται το τηλεφωνο. sos καμμια λυση; ειναι καποιος απο Πατρα να συναντηθώ να μου διορθωσει το προβλημα; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

τα κατεβασα ολα που λεει στο φορουμ. μπηκα σε fastmode αλλα τιποτα, δεν αναγνωριζειται το τηλεφωνο. sos καμμια λυση; ειναι καποιος απο Πατρα να συναντηθώ να μου διορθωσει το προβλημα; ευχαριστώ πολύ

 

Τι εκδοση windows εχεις;

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δε θα υπερασπιστώ τα άλλα παιδιά, αλλά τον εαυτό μου.

Η συσκευή είναι τούμπανο, πύραυλος, κανόνι και οποιοδήποτε παρόμοιο επίθετο...

Όμως φίλε μου, επειδή καμια ηλεκτρονική συσκευή στην ιστορία δεν είναι τέλεια, δε γίνεται να μη γράφω κάποια προβλήματα, είτε για να ενημερώσω, είτε για να βρω λύση.

Εκτός αν προτιμάτε να γεμίσουμε το νήμα με posts τύπου "πετάει το εργαλείο!"!!!

Βέβαια, για να πω την αλήθεια, είναι 2-3 παιδιά στα νήματα του opo που είναι χμμμμ....προκατελημενοι θα έλεγα, και υπονομεύουν πολύ άδικα τη συσκευή, σαν να μην έχουν πιασει ξανά smartphone στα χέρια τους.

 

Να απολαμβανουμε λοιπον τη συσκευή, μιας και αξίζει απόλαυσης, αλλά ο σκοπός του νήματος εδώ είναι ουσιαστικά να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε από τους συμφορουμητες μας, και όχι να πανηγυρίζουμε για τη συσκευή.

Ηλία συμφωνώ.

Αλλά βλέπουμε και διαβάζουμε υπερβολές.

Πιστεύω τα εξής:

 

1. Φάνηκε πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί από την αρχή software για μια συσκευή.

 

2. Ο κόσμος που την αγόρασε αποτελεί στην πλειοψηφία του ειδικό κοινό που ασχολείται χρόνια με custom και ψάχνεται διαρκώς. Αυτό βοηθά στην γρήγορη βελτίωση και σύντομα θα δούμε τον καλύτερο συνδυασμό software hardware.

Τα προβλήματα δεν είναι σημαντικά και πολλά δεν φαίνονται στην πράξη.

 

4. Μαζί με τους έμπειρους χρήστες, η χαμηλή τιμή προσέλκυσε πολύ κόσμο να την αγοράσει. Οι περισσότεροι απ αυτούς γίνονται υπερβολικοί καθώς δεν μπορούν να κρίνουν αυτά που διαβάζουν. Αποτέλεσμα μια τρίχα να γίνεται τριχιά από τους άπειρους.

 

5. Πολλές ναυαρχίδες γνωστών εταιριών, αν ψάξουμε το software τους σε τέτοιο βαθμό θα βρούμε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα.

 

Χρησιμοποιώ πλέον το OPO σαν κύρια συσκευή αφού έδωσα το iPhone.

Δεν αντιμετωπίζω κάτι σε όλα αυτά που κάνω καθημερινά.

Πολλά απ όσα γράφονται, δεν τα έχω καν. Που σημαίνει ότι δεν είναι γενικά προβλήματα.

 

Για το scrolling τι να πω δηλαδή αφού είναι υποδειγματικό. Ακόμα και στο FB όταν είναι φορτωμένες οι φωτο δεν κάνει σκαλοπατακια. Παρόλο που όλοι ξέρουμε ότι η εφαρμογή αυτή ούτε δεν ήταν σωστή στο android. Το ίδιο και το tapatalk το οποίο τους τελευταίους μήνες μετά από ένα κάρο προσθήκες, έχει γίνει να μην πω.

 

Η μπαταρία. Ναι έχει λίγο περισσότερη κατανάλωση σε αδράνεια σε σχέση με την 25.

Δεν είναι όμως και τρομακτικό. Σε 9 ώρες αφημένο στο κομοδίνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του σπιτιού από το wifi, έχασε 10%.

Πολλές ναυαρχίδες θα ζήλευαν αυτή την κατανάλωση. Μάλιστα το 27% της όλη κατανάλωσης οφείλονταν στην εφαρμογή Pebble και το Bluetooth ου συνδέει την συσκευή με το ρολόι μου.

Αν δεν το είχα συνδεδεμένο θα είχα χάσει 7,5% σε 9 ώρες.

Απόλυτα φυσιολογική τιμή.

Θα μου πείτε ότι με την 25 έχανε λιγότερο ακόμα. Μην ξεχνάμε ότι εκείνη ήταν 4.4.2 ενώ τώρα έχουμε 4.4.4 με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και δεν ξέρω αμα εχεις αναβαθμισει σε 33 αλλά εχω λιγότερη κατανάλωση σε αδράνεια απο την 30.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία συμφωνώ.

Αλλά βλέπουμε και διαβάζουμε υπερβολές.

Πιστεύω τα εξής:

 

1. Φάνηκε πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί από την αρχή software για μια συσκευή.

 

2. Ο κόσμος που την αγόρασε αποτελεί στην πλειοψηφία του ειδικό κοινό που ασχολείται χρόνια με custom και ψάχνεται διαρκώς. Αυτό βοηθά στην γρήγορη βελτίωση και σύντομα θα δούμε τον καλύτερο συνδυασμό software hardware.

Τα προβλήματα δεν είναι σημαντικά και πολλά δεν φαίνονται στην πράξη.

 

4. Μαζί με τους έμπειρους χρήστες, η χαμηλή τιμή προσέλκυσε πολύ κόσμο να την αγοράσει. Οι περισσότεροι απ αυτούς γίνονται υπερβολικοί καθώς δεν μπορούν να κρίνουν αυτά που διαβάζουν. Αποτέλεσμα μια τρίχα να γίνεται τριχιά από τους άπειρους.

 

5. Πολλές ναυαρχίδες γνωστών εταιριών, αν ψάξουμε το software τους σε τέτοιο βαθμό θα βρούμε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα.

 

Χρησιμοποιώ πλέον το OPO σαν κύρια συσκευή αφού έδωσα το iPhone.

Δεν αντιμετωπίζω κάτι σε όλα αυτά που κάνω καθημερινά.

Πολλά απ όσα γράφονται, δεν τα έχω καν. Που σημαίνει ότι δεν είναι γενικά προβλήματα.

 

Για το scrolling τι να πω δηλαδή αφού είναι υποδειγματικό. Ακόμα και στο FB όταν είναι φορτωμένες οι φωτο δεν κάνει σκαλοπατακια. Παρόλο που όλοι ξέρουμε ότι η εφαρμογή αυτή ούτε δεν ήταν σωστή στο android. Το ίδιο και το tapatalk το οποίο τους τελευταίους μήνες μετά από ένα κάρο προσθήκες, έχει γίνει να μην πω.

 

Η μπαταρία. Ναι έχει λίγο περισσότερη κατανάλωση σε αδράνεια σε σχέση με την 25.

Δεν είναι όμως και τρομακτικό. Σε 9 ώρες αφημένο στο κομοδίνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του σπιτιού από το wifi, έχασε 10%.

Πολλές ναυαρχίδες θα ζήλευαν αυτή την κατανάλωση. Μάλιστα το 27% της όλη κατανάλωσης οφείλονταν στην εφαρμογή Pebble και το Bluetooth ου συνδέει την συσκευή με το ρολόι μου.

Αν δεν το είχα συνδεδεμένο θα είχα χάσει 7,5% σε 9 ώρες.

Απόλυτα φυσιολογική τιμή.

Θα μου πείτε ότι με την 25 έχανε λιγότερο ακόμα. Μην ξεχνάμε ότι εκείνη ήταν 4.4.2 ενώ τώρα έχουμε 4.4.4 με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

Έτσι ακριβως είναι τα πράγματα .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

τα κατεβασα ολα που λεει στο φορουμ. μπηκα σε fastmode αλλα τιποτα, δεν αναγνωριζειται το τηλεφωνο. sos καμμια λυση; ειναι καποιος απο Πατρα να συναντηθώ να μου διορθωσει το προβλημα; ευχαριστώ πολύ

Εγώ είμαι απο Πάτρα. Μπορω να σε βοηθήσω αν θες. Στείλε πμ αν είναι

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ηλία συμφωνώ.

Αλλά βλέπουμε και διαβάζουμε υπερβολές.

Πιστεύω τα εξής:

 

1. Φάνηκε πόσο δύσκολο είναι να φτιαχτεί από την αρχή software για μια συσκευή.

 

2. Ο κόσμος που την αγόρασε αποτελεί στην πλειοψηφία του ειδικό κοινό που ασχολείται χρόνια με custom και ψάχνεται διαρκώς. Αυτό βοηθά στην γρήγορη βελτίωση και σύντομα θα δούμε τον καλύτερο συνδυασμό software hardware.

Τα προβλήματα δεν είναι σημαντικά και πολλά δεν φαίνονται στην πράξη.

 

4. Μαζί με τους έμπειρους χρήστες, η χαμηλή τιμή προσέλκυσε πολύ κόσμο να την αγοράσει. Οι περισσότεροι απ αυτούς γίνονται υπερβολικοί καθώς δεν μπορούν να κρίνουν αυτά που διαβάζουν. Αποτέλεσμα μια τρίχα να γίνεται τριχιά από τους άπειρους.

 

5. Πολλές ναυαρχίδες γνωστών εταιριών, αν ψάξουμε το software τους σε τέτοιο βαθμό θα βρούμε πολύ πιο σοβαρά προβλήματα.

 

Χρησιμοποιώ πλέον το OPO σαν κύρια συσκευή αφού έδωσα το iPhone.

Δεν αντιμετωπίζω κάτι σε όλα αυτά που κάνω καθημερινά.

Πολλά απ όσα γράφονται, δεν τα έχω καν. Που σημαίνει ότι δεν είναι γενικά προβλήματα.

 

Για το scrolling τι να πω δηλαδή αφού είναι υποδειγματικό. Ακόμα και στο FB όταν είναι φορτωμένες οι φωτο δεν κάνει σκαλοπατακια. Παρόλο που όλοι ξέρουμε ότι η εφαρμογή αυτή ούτε δεν ήταν σωστή στο android. Το ίδιο και το tapatalk το οποίο τους τελευταίους μήνες μετά από ένα κάρο προσθήκες, έχει γίνει να μην πω.

 

Η μπαταρία. Ναι έχει λίγο περισσότερη κατανάλωση σε αδράνεια σε σχέση με την 25.

Δεν είναι όμως και τρομακτικό. Σε 9 ώρες αφημένο στο κομοδίνο στο πιο απομακρυσμένο σημείο του σπιτιού από το wifi, έχασε 10%.

Πολλές ναυαρχίδες θα ζήλευαν αυτή την κατανάλωση. Μάλιστα το 27% της όλη κατανάλωσης οφείλονταν στην εφαρμογή Pebble και το Bluetooth ου συνδέει την συσκευή με το ρολόι μου.

Αν δεν το είχα συνδεδεμένο θα είχα χάσει 7,5% σε 9 ώρες.

Απόλυτα φυσιολογική τιμή.

Θα μου πείτε ότι με την 25 έχανε λιγότερο ακόμα. Μην ξεχνάμε ότι εκείνη ήταν 4.4.2 ενώ τώρα έχουμε 4.4.4 με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.

 

Σωστός , τα ειπες ολα δεν εχω να προσθέσω κατι παραπάνω, φυσικά πάντα θα υπάρχουν σημεία βελτίωσης άλλωστε κάθε αναβάθμιση είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , τα ειπες ολα δεν εχω να προσθέσω κατι παραπάνω, φυσικά πάντα θα υπάρχουν σημεία βελτίωσης άλλωστε κάθε αναβάθμιση είναι καλοδεχούμενη.

Είναι θέμα χρόνου. Όταν έχεις μια ομάδα σαν την CM να δουλεύει συνεχώς πάνω στην συσκευή και με τόσους testers, σύντομα το opo θα αποκτήσει το καλύτερο software.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σήμερα πέρασα χειροκίνητα την 25R αλλά για κάποιο λόγο δεν μου βγάζει την 300 όταν ψάχνω για αναβαθμίσεις!

 

any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βγάλω μια ωρα απο 100% σε 90% με ασύρματο. Έχει αρχίσει κ στρώνει η Ρομ με τον κερνελ. Επίσης για καποιες εφαρμογές έχω βάλει να μην δουλεύει ο επεξεργαστης και η GPU στο μαξιμουμ,δεν υπάρχει λογος. Για τσατ στο Facebook έχω το implus που δεν κολλάει κ δεν καίει τπτ. Για εφαρμογή φουμπου βαιμπερ ταπατοκ instragram έχει παιχτεί greenify το απλό ,οχι xposed κλπ. Και χωρίς να χάνω ειδοποιήσεις .
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για καποιες εφαρμογές έχω βάλει να μην δουλεύει ο επεξεργαστης και η GPU στο μαξιμουμ,δεν υπάρχει λογος.

 

Πως το έκανες αυτό? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Πως το έκανες αυτό? :happy:

 

Αν βαλεις φρανκο κερνελ ,εχει εφαρμογη δικια του οπου μπορεις να πειραξεις πολλα πραγματα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

updated to 33 και το αφηνω idle Ολο το βραδυ να δουμε πως θα τα παμε

 

Εμένα ένα 10% μου έφαγε. Πρώτο βράδυ μετά το update κ η μπαταρία με ζωή 1.5 φόρτιση.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εγω εχω την 25 την οποια την περασα εγω...γιατι οι κινεζικες εκδοσεις σαν το δικο μου δεν μπορουσαν να κανουν το update και εμπαιναν σε recovery. τωρα με την 25 που εχω περασει εγω....θα μου δωσει την καινουρια εκδοση αυτοματα ? γιατι παταω και μου λεει οτι ειναι ηδη ενημερωμενο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κινεζικό 64 που ήρθε με λάθος rom. Το flashara με τη 25 και έκανε αμέσως ενημέρωση σε 30 και μετά σε 33 όταν βγήκε. Άμα ψάξεις μερικές σελίδες πίσω περιγράφεται η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...