Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αρχίσω τη γκρίνια για την μπαταρία της lollipop ή να περιμένω κάποιον άλλον να κάνει την αρχή...!!! :P

Έχει επισημανθεί ότι από κατανάλωση δε πήγαινε καλά, αλλά μου φαίνεται μεγάλη διαφορά. Με kitkat φόρτιζα το κινητό κάθε δεύτερο βράδυ και τώρα δε βγάζει ούτε μέρα!!! Πείτε κανέναν τρόπο για μειωμένη κατανάλωση γιατί με βλέπω να γυρνάω πίσω μέχρι να στρώσει!!! :P

Αυτό με τα google services βοηθάει καθόλου ή για placebo το έχουμε?!!

Δεν νομίζω να γκρινιάζεις, κάθε άλλο, μιλάς με γεγονότα και το έχουν επισημάνει πολλοί άλλωστε.Θα σε συμβούλευα, τώρα κιόλας που έχουμε σταθερή ρομ, να επιλέξεις κανέναν kernel για να ρυθμίσεις τα της μπαταρίας.Ο ΑΚ είναι προτεινόμενος από εμένα.Τον χρησιμοποιώ χωρίς να έχω κάνει κάτι στην μπαταρία αλλά από επιλογές, όσες θέλεις, όρεξη να έχεις για διάβασμα και πειράματα:D

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OPO+CM12=Πύραυλος!

 

Απορία: Πώς βάζουμε το τηλέφωνο σε δόνηση ή στο αθόρυβο; Στην CM11 από το power button γινόταν εύκολα. Τώρα; Μου διαφεύγει κάτι;

 

Μονο με το πλήκτρο έντασης μέχρι να κλείσει η φωνη τελείως... Δεν έχω βρει άλλο άμεσο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με το πλήκτρο έντασης μέχρι να κλείσει η φωνη τελείως... Δεν έχω βρει άλλο άμεσο τροπο.

 

Και εγώ μόνο αυτό έχω εντοπίσει... Θα το διορθώσουν πιστεύω μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση με lollipop (βγήκε από τον φορτιστή στις 6 το πρωί) και με 22% υπόλοιπο έχω 4 ώρες οθόνη και 1 ώρα κλήσεις με ανοιχτό το 3g στο μισό browsing.

Καθόλου άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως γινεται η apple κάθε update που βγαζει να το παίρνουν όλες οι συσκευες αμέσως και στο οneplus πχ, να το δινουν με δόσεις....δεν μπορω να το καταλαβω....
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις με cm12 lollipop :

1. Φοβερές αλλαγές στο UI

2. Πιο butter smooth πεθαινεις

3. Δεν μπορείς να βάλεις αρκετά tiles στο notification bar

4. Για μπαταρία ακόμη δεν έχω αποψη

5. Το touch είναι εκπληκτικό

6. Το νέο feature με το Notification Manager και τα Notification στο lockscreen δε το θεωρώ και πολύ battery friendly γιατί ξυπνάει η συσκευή συνεχώς...

Αυτά προς το παρών.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως γινεται η apple κάθε update που βγαζει να το παίρνουν όλες οι συσκευες αμέσως και στο οneplus πχ, να το δινουν με δόσεις....δεν μπορω να το καταλαβω....

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει βγει ήδη εδώ και 2 μέρες. Πόσο πιο γρήγορα? :worry:

Τι πόσο πιο γρήγορα? Εγώ και αρκετοί ακόμα δεν το έχουμε λάβει...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!!!!

θέμα server είναι πόσο κόσμο μπορεί να εξυπηρετήσει, και λόγω οικονομικού χάους ανάμεσα στις 2 εταιρίες, είναι πολύ λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει πως με το update στην 12 παρουσιάστηκαν κάποια θέματα με το touch. Το περίεργο (και κακό) είναι πως δεν έχω θέματα συνέχεια αλλά ώρες ώρες, και μου φαίνεται πως έχει σχέση με το πόσο ζεσταίνεται η συσκευή. Οπότε μπορεί να μην φταίει η 12 αλλά το γεγονός ότι ζέστανε ο καιρός...

 

Το πρόβλημα οπτικοποιείται με κάποιο multitouch test app. Τις ώρες που το touch τρώει το σκάλωμά του, με το ένα δάχτυλο σταθερό και το άλλο να κάνει οριζόντια αργή κίνηση, όταν το δεύτερο φτάνει στο ίδιο "ύψος" τότε γίνονται κουλά. Πότε χάνεται το ένα touch, πότε το άλλο, πότε και τα δύο, και κάποιες φορές κάνει ghost swipe.

 

H συσκευή μου είναι ενός μηνός, αλλά στα forums της oneplus βλέπω αρκετούς με τα ίδια θέματα με νέες αλλά και παλιές συσκευές. Το ΣΚ που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση της 12 ή και άλλες rom να δω τι γίνεται. Αν είναι αυτό που φοβάμαι όμως (hardware πρόβλημα σχετιζόμενο με την ζέστη) τώρα που θα καλοκαιριάσει θα πέσει πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει πως με το update στην 12 παρουσιάστηκαν κάποια θέματα με το touch. Το περίεργο (και κακό) είναι πως δεν έχω θέματα συνέχεια αλλά ώρες ώρες, και μου φαίνεται πως έχει σχέση με το πόσο ζεσταίνεται η συσκευή. Οπότε μπορεί να μην φταίει η 12 αλλά το γεγονός ότι ζέστανε ο καιρός...

 

Το πρόβλημα οπτικοποιείται με κάποιο multitouch test app. Τις ώρες που το touch τρώει το σκάλωμά του, με το ένα δάχτυλο σταθερό και το άλλο να κάνει οριζόντια αργή κίνηση, όταν το δεύτερο φτάνει στο ίδιο "ύψος" τότε γίνονται κουλά. Πότε χάνεται το ένα touch, πότε το άλλο, πότε και τα δύο, και κάποιες φορές κάνει ghost swipe.

 

H συσκευή μου είναι ενός μηνός, αλλά στα forums της oneplus βλέπω αρκετούς με τα ίδια θέματα με νέες αλλά και παλιές συσκευές. Το ΣΚ που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω καθαρή εγκατάσταση της 12 ή και άλλες rom να δω τι γίνεται. Αν είναι αυτό που φοβάμαι όμως (hardware πρόβλημα σχετιζόμενο με την ζέστη) τώρα που θα καλοκαιριάσει θα πέσει πολύ γέλιο.

 

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα ούτε με ghost touch ούτε με υπερθέρμανση. Κάνε ένα clean install με προσοχή και τα ξαναλέμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Με την Lollipop να έρχεται παρατήρησα πως είναι πολλοί που ρωτούν πώς να αναβαθμίσουν το OPO τους από παλαιότερες εκδόσεις στην τελευταία 05Q για να είναι έτοιμοι να πάρουν την Lollipop με OTA (over-the-air = αυτόματη ενημέρωση). Ενημερώνω λοιπόν τον παλαιό, κλασσικό, "χειροκίνητο" οδηγό clean install για την έκδοση 05Q με κάποιες επιπλέον βελτιώσεις και επεξηγήσεις.

 

Τη διαδικασία εφάρμοσα στο κινητό μου σήμερα 15/04/15 για να περάσω την 05Q με stock recovery και δούλεψε μια χαρά.

 

ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ "ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ" CLEAN INSTALL (FORMAT) ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ CYANOGEN 05Q

 

Γιατί να το κάνω;

-Για διαφόρους λόγους μπορεί κάποιος να θέλει να κάνει ένα clean install του λειτουργικού του, στην περίπτωση που για παράδειγμα η συσκευή του δε δουλεύει σωστά ή δεν παίρνει τις απαραίτητες OTA ενημερώσεις (Over The Air=αυτόματες ενημερώσεις του λογισμικού).

-Πολλά τηλέφωνα που έρχονται από Κίνα κυρίως έχουν περασμένη λάθος ROM (16 Gb αντί για 64 Gb), γεγονός που φαίνεται αν ελέγξετε το storage της συσκευής σας. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να flasharete τη σωστή ROM.

-Απαραίτητο για να αναβαθμιστείτε σε Lollipop με ΟΤΑ θα είναι πιθανότατα το σύστημα σας να τρέχει την 05Q.

 

Σημειώνεται ότι με την παρακάτω διαδικασία χάνονται όλα τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις/τροποποιήσεις (settings, root, recovery) κλπ της συσκευής! Επίσης υπάρχει κίνδυνος μη αντιστρεπτής βλάβης του τηλεφώνου σας εφόσον κάποια εντολή δεν περαστεί σωστά! Δε χρειάζεται να ξέρετε τίποτα για recovery, root, xdatoolkit, ο οδηγός χρησιμοποιεί μόνο τη λειτουργία "fastboot" και τη χρήση εντολών από τον υπολογιστή σας. Συνεπώς χρειάζεστε το τηλέφωνο σας φορτισμένο ικανοποιητικά (>80%), έναν υπολογιστή (κατά προτίμηση laptop με γεμάτη μπαταρία ή desktop με ups μην πέσει κανένα ρεύμα) και το καλώδιο που τα συνδέει. Η διαδικασία διαρκεί, αφότου κατεβάσετε τα αρχεία, περί τα 10 λεπτά, και αφορά τις εκδόσεις 64 Gb και 16 Gb με μια μικρή διαφοροποίηση στις εντολές που θα δείτε παρακάτω. Ακολουθεί μια λεπτομερής περιγραφή συμπληρωμένη από κάποιες οδηγίες (από αρχάριο) για αρχαρίους που θα την κάνουν ευκολότερη.

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ CLEAN INSTALL ROM

 

*** ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία ενέχει τον κίνδυνο μη αντιστρεπτής βλάβης του τηλεφώνου σας εφόσον δεν πραγματοποιηθεί σωστά και γίνεται με δική σας και μόνο ευθύνη!!! ***

 

1. Πριν κάνουμε οτιδήποτε καλό είναι να έχουμε συνδέσει το κινητό μας μια-δυο φορές με τον υπολογιστή έτσι ώστε να έχει περάσει διάφορους οδηγούς και να το αναγνωρίζει (βλέπε και βήμα #2).

 

2. Απαιτείται η μεταφόρτωση δυο αρχείων:

i) Κατεβάστε το Nexus Root Toolkit v1.8.5 από ΕΔΩ (για όποιον δεν του αρέσει το direct link η αρχική σελίδα είναι αυτή: http://www.wugfresh.com/nrt/) (28,3 Mb)

Το πρόγραμμα το θέλουμε διότι παράλληλα με την εγκατάστασή του, εγκαταθίστανται και κάποιοι απαραίτητοι οδηγοί......

 

Με το nexus root toolkit, όλοι οι οδηγοί που χρειάζεται το OPO έχουν περαστεί ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Με το nexus root toolkit, όλοι οι οδηγοί που χρειάζεται το OPO έχουν περαστεί ή χρειάζεται και κάτι άλλο?

Βασικά σου περνάει κάποιους drivers που βοηθούν στην αναγνώριση της συσκευής από τον υπολογιστή. Αφού τους βάλεις βεβαιώσου ότι το βλέπει το pc ως storage, συν δες ότι παίρνεις ήχο ορθής αναγνώρισης όταν το συνδέσεις και είναι σε fastboot mode. (Εμένα σε fastboot δεν το έβλεπε το pc σαν storage, αλλά άκουγα ότι συνδεόταν σωστά.)

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Σαν ΟΤΑ, ναι. Σαν εκδοση, εχει βγει κανονικα.

Κοινώς οποίος θέλει το βάζει μόνος του, αλλιώς υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαίσια η Cyanogen OS 12. Άξιζε η αναμονή και με το παραπάνω. Και το One μου να δώσω κάποτε, πάλι θα πάω σε συσκευή που υποστηρίζεται από τη Cyanogen. Stock Android με όσες παραμετροποιήσεις χρειάζονται και χωρίς άχρηστες εφαρμογές. Kudos to Cyanogen team. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορεί κάποιος να δώσει τα βήματα για την απενεργοποίηση των google services γιατί δε μπορω να τα βρω. Ευχαριστώ.

 

και αφου πατησεις πανω στο google play service τα βαζεις δεν επιτρεπεται εγω προσωπικα τα εχω κλεισει ολα και ηρεμησα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...