Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α ΟΚ! Τώρα αντιλήφθηκα τι εννοείς!

 

Οπότε αναβάθμισα το twrp σε 2.8.6.0, προχωράω σε wipes ---> cache, dalvik cache, data/factory reset και κατόπιν install CM 12 + supersu 2.46 ... Σωστα;:ninja:

Αν κάνετε αυτή τη διαδικασία να πάρετε back up φωτογραφίες,mp3 κτλ από τη μνήμη του τηλεφώνου γιατί θα σβήσουν όλα.

Τον οδηγό τον πήρα από εδώ

Προχωρημένη Διαγραφή Δεδομένων Συσκευής και Προχωρημένη Καθαρή Εγκατάσταση (Custom Recovery)

Εγώ ήμουν με custom rom (Exodus). Χρειάζεσαι ενα OTG όπου θα ρίξεις μέσα το ζιπάκι και αφού βεβαιωθείς οτι το διαβάζει η TWRP προχωράς.

-Wipe data

-Wipe Cache

-Wipe Dalvik cache

-Wipe Internal storage

-Wipe System

-Format data

-Reboot και έπειτα την επιλογή Recovery ώστε να γίνει αυτόματα επανεκκίνηση της συσκευής σε Recovery Mode (TWRP).

-Συνδέουμε το USB Stick στην συσκευή μας μέσω του καλωδίου OTG

-Επιλέγουμε Mount και τσεκάρουμε με τικ το OTG

-Επιλέγουμε Back

-Επιλέγουμε Install Zip και βρίσκουμε το αρχείο zip που προηγουμένως έχουμε αντιγράψει στο USB Stick μας

Για να το εντοπίσουμε πηγαίνουμε στην κορυφή της διαδρομής (Root Destination), αφού από πριν όπως ανέφερα έχουμε επιλέξει το Install Zip και έχει εμφανιστεί η οθόνη αναζήτησης του αρχείου και εκεί επιλέγουμε τον φάκελο /usb_otg όπου και είναι το USB Stick μας και μέσα βρίσκεται το αρχείο zip που χρειαζόμαστε.

-Επιλέγουμε το αρχείο zip και το κάνουμε εγκατάσταση σέρνοντας (Swype) δεξιά το δάχτυλο μας στην μπάρα που μας εμφανίζεται για επιβεβαίωση εγκατάστασης.

Αφού γίνει η εγκατάσταση κάνουμε επανεκκίνηση σε Recovery Mode (TWRP) και πάλι (Reboot Recovery), και ακολουθούμε τα εξής βήματα μια τελευταία φορά για την Πλήρης Καθαρή εγκατάσταση:

-Wipe Data

-Wipe Cache

-Wipe Dalvik Cache

-Wipe Internal storage

-Format data

-Reboot

Όχι wipe System αυτή τη φορά.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ ήμουν με custom rom (Exodus). Χρειάζεσαι ενα OTG όπου θα ρίξεις μέσα το ζιπάκι και αφού βεβαιωθείς οτι το διαβάζει η TWRP προχωράς.

-Wipe data

-Wipe Cache

-Wipe Dalvik cache

-Wipe Internal storage

-Wipe System

-Format data

-Reboot και έπειτα την επιλογή Recovery ώστε να γίνει αυτόματα επανεκκίνηση της συσκευής σε Recovery Mode (TWRP).

-Συνδέουμε το USB Stick στην συσκευή μας μέσω του καλωδίου OTG

-Επιλέγουμε Mount και τσεκάρουμε με τικ το OTG

-Επιλέγουμε Back

-Επιλέγουμε Install Zip και βρίσκουμε το αρχείο zip που προηγουμένως έχουμε αντιγράψει στο USB Stick μας

Για να το εντοπίσουμε πηγαίνουμε στην κορυφή της διαδρομής (Root Destination), αφού από πριν όπως ανέφερα έχουμε επιλέξει το Install Zip και έχει εμφανιστεί η οθόνη αναζήτησης του αρχείου και εκεί επιλέγουμε τον φάκελο /usb_otg όπου και είναι το USB Stick μας και μέσα βρίσκεται το αρχείο zip που χρειαζόμαστε.

-Επιλέγουμε το αρχείο zip και το κάνουμε εγκατάσταση σέρνοντας (Swype) δεξιά το δάχτυλο μας στην μπάρα που μας εμφανίζεται για επιβεβαίωση εγκατάστασης.

Αφού γίνει η εγκατάσταση κάνουμε επανεκκίνηση σε Recovery Mode (TWRP) και πάλι (Reboot Recovery), και ακολουθούμε τα εξής βήματα μια τελευταία φορά για την Πλήρης Καθαρή εγκατάσταση:

-Wipe Data

-Wipe Cache

-Wipe Dalvik Cache

-Wipe Internal storage

-Format data

-Reboot

Όχι wipe System αυτή τη φορά.

 

το wipe internal storage που γράφεις σβήνει τα πάντα όπως πχ φωτογραφίες κτλ. και όχι δεν χρειάζεται να το κάνουμε wipe

Link to comment
Share on other sites

το wipe internal storage που γράφεις σβήνει τα πάντα όπως πχ φωτογραφίες κτλ. και όχι δεν χρειάζεται να το κάνουμε wipe

 

Ναι το ξέρω. Θα κάνω τροποποίηση το παραπάνω μήνυμα για να το επισημάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καλώδιο otg, οπότε κάθομαι στ' αυγά μου προς το παρόν... :p

Εκτός αν υπάρχει κι άλλος τρόπος...

Edited by NikoSoti
ορθογραφία

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω καλώδιο otg, οπότε κάθομαι στ' αυγά μου προς το παρών... :p

Εκτός αν υπάρχει κι άλλος τρόπος...

Το OTG σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις κάποια έξτρα wipe για πιο καθαρή εγκατάσταση. Η άλλη λύση είναι να προχωρήσεις με wipe cache, dalvik cache και data.

Link to comment
Share on other sites

Το OTG σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις κάποια έξτρα wipe για πιο καθαρή εγκατάσταση. Η άλλη λύση είναι να προχωρήσεις με wipe cache, dalvik cache και data.

 

Ξέρεις τι αναρωτιέμαι; Έχω κάνει root και flash custom recovery με το bacon root toolkit. Αν μπορώ να κάνω back to stock (flash stock + unroot) με το ίδιο εργαλείο και μετά να περάσω χειροκίνητα την 12; Ή είναι ποντιακός τρόπος; :P

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι αναρωτιέμαι; Έχω κάνει root και flash custom recovery με το bacon root toolkit. Αν μπορώ να κάνω back to stock (flash stock + unroot) με το ίδιο εργαλείο και μετά να περάσω χειροκίνητα την 12; Ή είναι ποντιακός τρόπος; :P

 

Πολλοί εδώ μέσα έκαναν και dirty flash και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα ή ψιλοπροβληματάκια για την ώρα και μπορεί να μην έχουν ποτέ. Απλά η καθαρή εγκατάσταση, ειδικά όταν έχουμε "μεγάλη" αναβάθμιση ( πχ από 4.4.4 σε 5.0.2 κτλ) καθαρίζει το κινητό από κατάλοιπα της προηγούμενης Ρομ που ενδεχομένως να σου δημιουργήσουν κάποιο bug.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φλασαρισα το zip της 12s μετά από wipe cache, dalvic cache, και data μετά απο την exodus. Έριξα και superuser από πάνω για root και μετά από reboot που μου έλεγε οτι το Android αναβαθμιζεται έκανε εκκίνηση κανονικά και δουλεύει μια χαρά με όλες τις φωτογραφίες και υπόλοιπα αρχεία μου μεσα χωρίς τις εφαρμογές μου εγκατεστημενες. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί έλεγε ότι το Android αναβαθμιζεται και μάλιστα απαριθμουσε και τις 122 εφαρμογές που ειχα εγκατεστημένες, αφού είχα κανει wipe... Πάντως όλα φαίνονται Ok. ☺
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φλασαρισα το zip της 12s μετά από wipe cache, dalvic cache, και data μετά απο την exodus. Έριξα και superuser από πάνω για root και μετά από reboot που μου έλεγε οτι το Android αναβαθμιζεται έκανε εκκίνηση κανονικά και δουλεύει μια χαρά με όλες τις φωτογραφίες και υπόλοιπα αρχεία μου μεσα χωρίς τις εφαρμογές μου εγκατεστημενες. Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί έλεγε ότι το Android αναβαθμιζεται και μάλιστα απαριθμουσε και τις 122 εφαρμογές που ειχα εγκατεστημένες, αφού είχα κανει wipe... Πάντως όλα φαίνονται Ok. ☺

και εγώ έτσι το έκανα .Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι μου κρασσαρει στης ρυθμίσεις το μενού θέματα.

Μαλλον αργοτερα θα κανω clean install

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα. κατεβασα την 5.0.2 (fastboot.zip) απο εναν συνδεσμο λιγο πιο πανω. την εριξα στο κινητο. αν τωρα παω να την εγκαταστησω με το recovery/install zip θα εχω προβλημα; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί έλεγε ότι το Android αναβαθμιζεται και μάλιστα απαριθμουσε και τις 122 εφαρμογές που ειχα εγκατεστημένες, αφού είχα κανει wipe...

 

Πραγματικα, κατι πρεπει να γινει.

Καπως πρεπει να ξεσκαρτιζονται τα θεματα, γιατι διαβαζουμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια ανα 5-10 σελιδες, πραγματα που οσοι εχουν ασχοληθει εστω και λιγο με το android, τα ξερουν απο το 2010 και ειναι βασικα-101 πραγματα.

 

Η μονη απορια που δεν εχω ακουσει ειναι γιατι αναβει το λαμπακι πανω στο κινητο καθε φορα που ερχεται μηνυμα.

 

ΥΓ

 

Το προηγουμενο ποστ μου ηταν χιουμοριστικο, για οποιον δεν το καταλαβε.

Link to comment
Share on other sites

καλο απογευμα. κατεβασα την 5.0.2 (fastboot.zip) απο εναν συνδεσμο λιγο πιο πανω. την εριξα στο κινητο. αν τωρα παω να την εγκαταστησω με το recovery/install zip θα εχω προβλημα; ευχαριστω

 

Οχι το fastboot. Πρεπει να κατεβασεις αυτο και να το φλασαρεις μεσω recovery.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ, όταν περνάμε καινούργια ρομ, κάνουμε πάντα ένα calibration.Play store & battery calibration χρησιμοποιώ προσωπικά γι'αυτήν την δουλειά.

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα batterystats σβήνονται κάθε φορά που εχει γεμισει η μπαταρία στο 100% και αποσυνδέεις τον φορτιστή. Αλλιως δε θα μηδενιζε και το γραφημα που δειχνει την χρηση μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα, κατι πρεπει να γινει.

Καπως πρεπει να ξεσκαρτιζονται τα θεματα, γιατι διαβαζουμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια ανα 5-10 σελιδες, πραγματα που οσοι εχουν ασχοληθει εστω και λιγο με το android, τα ξερουν απο το 2010 και ειναι βασικα-101 πραγματα.

 

Η μονη απορια που δεν εχω ακουσει ειναι γιατι αναβει το λαμπακι πανω στο κινητο καθε φορα που ερχεται μηνυμα.

 

ΥΓ

 

Το προηγουμενο ποστ μου ηταν χιουμοριστικο, για οποιον δεν το καταλαβε.

 

Τρελαθήκαμε να γελάμε, δεν μας άκουσες;

 

Κι αν δεν κατάλαβες, όλοι σε αγνοούν, πλην ενός που αποδεδειγμένα προσφέρει χρήσιμη βοήθεια στο νήμα, κι ας το έκανες για πλάκα.

Edited by NikoSoti
Αντικατάσταση άσεμνης λέξης

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Γαμηθήκαμε να γελάμε, δεν μας άκουσες;

 

Κι αν δεν κατάλαβες, όλοι σε αγνοούν, πλην ενός που αποδεδειγμένα προσφέρει χρήσιμη βοήθεια στο νήμα, κι ας το έκανες για πλάκα.

Τροποποιησε την πρώτη τη λέξη πριν την δουν οι admin

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δεν μου εχει έρθει ακόμα η OTA????? :(

 

Εμενα οτι αναβαθμιση εχει βγει, μετα απο δυο μερες μου ερχετε. Ειναι αναλογα την παρτιδα συσκευης.

 

Εντος της ημερας αυριο εμενα θα μου ερθει.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε την ρε παίδες χειροκίνητα να ευχαριστηθείτε είναι πολύ εύκολο....δεν θέλει καν pc

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε την ρε παίδες χειροκίνητα να ευχαριστηθείτε είναι πολύ εύκολο....δεν θέλει καν pc

 

Κατεβαζεις ειπαμε το zip, μπαινεις απο ρεκοβερυ του κινητου, κανεις τα clean που πρεπει, την φλασαρεις, ξανα clean και ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

Με την Lollipop να έρχεται παρατήρησα πως είναι πολλοί που ρωτούν πώς να αναβαθμίσουν το OPO τους από παλαιότερες εκδόσεις στην τελευταία 05Q για να είναι έτοιμοι να πάρουν την Lollipop με OTA (over-the-air = αυτόματη ενημέρωση). Ενημερώνω λοιπόν τον παλαιό, κλασσικό, "χειροκίνητο" οδηγό clean install για την έκδοση 05Q με κάποιες επιπλέον βελτιώσεις και επεξηγήσεις.

 

Τη διαδικασία εφάρμοσα στο κινητό μου σήμερα 15/04/15 για να περάσω την 05Q με stock recovery και δούλεψε μια χαρά.

 

ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ "ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ" CLEAN INSTALL (FORMAT) ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ CYANOGEN 05Q

 

Γιατί να το κάνω;

-Για διαφόρους λόγους μπορεί κάποιος να θέλει να κάνει ένα clean install του λειτουργικού του, στην περίπτωση που για παράδειγμα η συσκευή του δε δουλεύει σωστά ή δεν παίρνει τις απαραίτητες OTA ενημερώσεις (Over The Air=αυτόματες ενημερώσεις του λογισμικού).

-Πολλά τηλέφωνα που έρχονται από Κίνα κυρίως έχουν περασμένη λάθος ROM (16 Gb αντί για 64 Gb), γεγονός που φαίνεται αν ελέγξετε το storage της συσκευής σας. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να flasharete τη σωστή ROM.

-Απαραίτητο για να αναβαθμιστείτε σε Lollipop με ΟΤΑ θα είναι πιθανότατα το σύστημα σας να τρέχει την 05Q.

 

Σημειώνεται ότι με την παρακάτω διαδικασία χάνονται όλα τα δεδομένα και οι ρυθμίσεις/τροποποιήσεις (settings, root, recovery) κλπ της συσκευής! Επίσης υπάρχει κίνδυνος μη αντιστρεπτής βλάβης του τηλεφώνου σας εφόσον κάποια εντολή δεν περαστεί σωστά! Δε χρειάζεται να ξέρετε τίποτα για recovery, root, xdatoolkit, ο οδηγός χρησιμοποιεί μόνο τη λειτουργία "fastboot" και τη χρήση εντολών από τον υπολογιστή σας. Συνεπώς χρειάζεστε το τηλέφωνο σας φορτισμένο ικανοποιητικά (>80%), έναν υπολογιστή (κατά προτίμηση laptop με γεμάτη μπαταρία ή desktop με ups μην πέσει κανένα ρεύμα) και το καλώδιο που τα συνδέει. Η διαδικασία διαρκεί, αφότου κατεβάσετε τα αρχεία, περί τα 10 λεπτά, και αφορά τις εκδόσεις 64 Gb και 16 Gb με μια μικρή διαφοροποίηση στις εντολές που θα δείτε παρακάτω. Ακολουθεί μια λεπτομερής περιγραφή συμπληρωμένη από κάποιες οδηγίες (από αρχάριο) για αρχαρίους που θα την κάνουν ευκολότερη.

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ CLEAN INSTALL ROM

 

*** ΠΡΟΣΟΧΗ: Η διαδικασία ενέχει τον κίνδυνο μη αντιστρεπτής βλάβης του τηλεφώνου σας εφόσον δεν πραγματοποιηθεί σωστά και γίνεται με δική σας και μόνο ευθύνη!!! ***

 

1. Πριν κάνουμε οτιδήποτε καλό είναι να έχουμε συνδέσει το κινητό μας μια-δυο φορές με τον υπολογιστή έτσι ώστε να έχει περάσει διάφορους οδηγούς και να το αναγνωρίζει (βλέπε και βήμα #2).

 

2. Απαιτείται η μεταφόρτωση δυο αρχείων:

i) Κατεβάστε το Nexus Root Toolkit v1.8.5 από ΕΔΩ (για όποιον δεν του αρέσει το direct link η αρχική σελίδα είναι αυτή: http://www.wugfresh.com/nrt/) (28,3 Mb)

Το πρόγραμμα το θέλουμε διότι παράλληλα με την εγκατάστασή του, εγκαταθίστανται και κάποιοι απαραίτητοι οδηγοί. Μετά την εγκατάσταση του toolkit, κλείστε το (δε χρειάζεται να διαλέξετε ποιο κινητό έχετε κλπ, πατήστε στο Χ), δε θα το χρησιμοποιήσουμε.

ii) Κατεβάστε το αρχείο της ROM (είναι το ίδιο για 64 Gb και 16 Gb) από ΕΔΩ (για όσους θέλουν να το ψάξουν το αρχείο βρίσκεται στην ενότητα για το OPO στη σελίδα της Cyanogen: cm-11.0-XNPH05Q-bacon-signed-fastboot.zip) 520 Mb.

 

3. Κάντε UNZIP το αρχείο cm-11.0-XNPH05Q-bacon-signed-fastboot.zip που κατεβάσατε στο φάκελο:

C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\Nexus Root Toolkit\data\

Ο φάκελος αυτός ήδη υπάρχει, έχει δημιουργηθεί από το Nexus Toolkit και περιέχει κάποια αρχεία. Μη σας απασχολεί, αποσυμπιέστε το .zip μέσα στο \data\. Στην περίπτωση που το αρχείο για κάποιο λόγο (συμβαίνει σε μερικούς) δεν αποσυμπιέζεται μέσα στο \data\, αποσυμπιέστε το σε άλλο φάκελο και αντιγράψτε τα περιεχόμενά του στο \data\. Προς επιβεβαίωση τα αρχεία που πρέπει να περιέχει το .zip σας είναι αυτά που φαίνονται στη συνημμένη εικόνα #2.

 

4. Αφού κατεβάσουμε τα δυο αρχεία πρέπει να βάλουμε το τηλέφωνό μας σε λειτουργία fastboot. Αυτό επιτυγχάνεται ως εξής:

Κλείστε το τηλέφωνό σας κρατώντας πατημένο το POWER BUTTON μέχρι να νιώσετε τη δόνηση (αφήνετε το POWER). Εν συνεχεία κρατήστε πατημένα ΜΑΖΙ το POWER BUTTON και το VOLUME UP BUTTON μέχρι το τηλέφωνο να ανοίξει και να εμφανιστεί το σήμα fastboot (η φάτσα μιας γατούλας με τις λέξεις fastboot mode από κάτω, βλέπε συνημμένη εικόνα #1). Εν συνεχεία συνδέστε το τηλέφωνο στον υπολογιστή σας μέσω USB. Σημείωση: Αλλού η διαδικασία περιγράφει πρώτα σύνδεση του τηλεφώνου με τον υπολογιστή και μετά το πάτημα των κουμπιών. Εμένα έτσι δε μου δούλευε και το έκανα με τον άλλο γνωστό τρόπο, όπως το περιέγραψα. Σημαντικό είναι να ακούσετε ήχο ορθής σύνδεσης του τηλεφώνου όταν το συνδέσετε με τον υπολογιστή σας.

 

Άλλος τρόπος είναι να ενεργοποιήσουμε τις επιλογές για προγραμματιστές (αν δεν το έχετε κάνει ήδη), πηγαίνετε ρυθμίσεις->σχετικά με το τηλέφωνο και κάνετε γρήγορα 7 φορές ταπ πάνω στον αριθμό έκδοσης (προτελευταία γραμμή). Έτσι εμφανίζεται στις ρυθμίσεις κάτω κάτω το μενού "επιλογές για προγραμματιστές" και τικάρουμε την "προηγμένη επανεκκίνηση". Μετά πατάμε το POWER BUTTON->επανεκκίνηση->bootloader και έτσι μπαίνουμε σε fastboot.

 

Τέλος, αν έχετε custom recovery μπορείτε να μπείτε και από εκεί σε λειτουργία fastboot με τις διάφορες επιλογές που έχετε.

 

5. Ανοίξτε την κονσόλα εντολών (command prompt) πηγαίνοντας στο Start -> Run και πληκτρολογώντας cmd.exe . Στα Windows 8 πατήστε το πλήκτρο του παραθύρου+R και εκεί πληκτρολογείστε cmd.exe . (καλό θα ήταν να έχετε και δικαιώματα διαχειριστή, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο)

 

Στη συνέχεια πληκτρολογείτε: cd C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\Nexus Root Toolkit\data

Η εντολή αυτή πρέπει να σας οδηγήσει στον επίμαχο φάκελο. Γράφοντας dir μπορείτε να δείτε ότι βρίσκεστε στο σωστό φάκελο με τα αρχεία της εικόνας #2.

 

Στη συνέχεια πληκτρολογείστε: fastboot

Αν εμφανιστεί ένα κείμενο με τις διαθέσιμες εντολές είστε στο σωστό δρόμο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στη συνέχεια πρέπει να γραφεί μια σειρά εντολών μια-μια και χωρίς λάθη, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η συσκευή σας! Κάντε αν θέλετε copy/paste της εντολές, μια-μια επιβεβαιώνοντας πάντα το αποτέλεσμα της προηγούμενης και την ορθή σειρά. Το paste στο command prompt γίνεται με δεξί κλικ-> paste/επικόλληση και όχι με control+v! Γράφετε μια-μια τις εντολές περιμένοντας να λάβετε ένα μήνυμα επιτυχίας από την καθεμία. Προσοχή διότι κάποιες (νομίζω τρεις) από αυτές χρειάζονται περισσότερο χρόνο (όπως η fastboot flash userdata userdata_64G.img ή η fastboot flash userdata userdata.img ανάλογα με την έκδοση που εγκαθιστάτε, βλέπε στη συνέχεια). Σε κάθε περίπτωση υπομονή για να λάβουμε μήνυμα επιτυχίας και το επόμενο command prompt. ΠΡΟΣΟΧΗ στην 7η γραμμή εντολών, διαλέγουμε μια από τις δυο εντολές, ανάλογα με το τηλέφωνο που έχουμε (64 Gb ή 16 Gb)!

 

Οι εντολές είναι:

 

fastboot erase boot

fastboot erase cache

fastboot erase recovery

fastboot erase system

fastboot erase userdata

 

fastboot flash boot boot.img

ΠΡΟΣΟΧΗ: fastboot flash userdata userdata_64G.img (για κινητά 64 Gb) ή fastboot flash userdata userdata.img (για κινητά 16 Gb)

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot flash modem NON-HLOS.bin

fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

fastboot flash dbi sdi.mbn

fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

fastboot flash rpm rpm.mbn

fastboot flash tz tz.mbn

fastboot flash LOGO logo.bin

 

Εάν καμία από τις εντολές δε σας έδωσε μήνυμα λάθους, πληκτρολογείστε την παρακάτω εντολή για να γίνει επανεκκίνηση του τηλεφώνου σας:

fastboot reboot

Η επανεκκίνηση μπορεί να διαρκέσει 2-3 λεπτά, οπότε μην ανησυχήσετε!

 

Για την περίπτωση που κάποια εντολή σας δώσει λάθος θέλει λίγο προσοχή, καθώς δεν υπάρχουν σαφείς αναφορές του τι κάνεις; Μια λύση θα ήταν να ξαναελέγξετε την ορθή σειρά και να τις ξαναπεράσετε. Το πιθανότερο είναι πως αν κατεβάσετε το σωστό αρχείο, το αποσυμπιέσετε στο σωστό φάκελο και γράψετε τις εντολές σωστά μια-μια όλα θα πάνε καλά και το τηλέφωνο θα είναι σαν καινούριο!

 

Καλή επιτυχία!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51427&d=1413965906

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχοντας μια μέρα τη λολιποπ, αυτά που έχω παρατηρήσει είναι ότι εκτός ότι το κινητό είναι σφαίρα, όπως ήταν και πριν βέβαια, αλλά τώρα πιο πολύ, δεν έχω παρατηρήσει κανέναν bug ή και να μην πάει καλά. Μονάχα νιώθω ότι έχει μεγαλύτερη ευαισθησία το tap to wake, δηλαδή το διπλό χτύπημα για να ανοίξει το κινητό, με την έννοια ότι μου έχει ανοίξει και κάποιες φορές όταν απλώς πέρασα κάποιο σημείο του χεριού μου από πάνω του καταλαθος όταν το είχα στο γραφείο. Δεν είναι κατι ενοχλητικό, μπορεί να είναι κι ιδέα μου. Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι σαν να έχω λιγότερη διαθέσιμη RAM, χωρίς να έχω πολλές εφαρμογές ανοιχτές, σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις. Χωρίς βέβαια αυτό να έχει κάνει το κινητό αργό σε καμία περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσω τη γκρίνια για την μπαταρία της lollipop ή να περιμένω κάποιον άλλον να κάνει την αρχή...!!! :P

Έχει επισημανθεί ότι από κατανάλωση δε πήγαινε καλά, αλλά μου φαίνεται μεγάλη διαφορά. Με kitkat φόρτιζα το κινητό κάθε δεύτερο βράδυ και τώρα δε βγάζει ούτε μέρα!!! Πείτε κανέναν τρόπο για μειωμένη κατανάλωση γιατί με βλέπω να γυρνάω πίσω μέχρι να στρώσει!!! :P

Αυτό με τα google services βοηθάει καθόλου ή για placebo το έχουμε?!!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις ειπαμε το zip, μπαινεις απο ρεκοβερυ του κινητου, κανεις τα clean που πρεπει, την φλασαρεις, ξανα clean και ετοιμο?

 

όπως εισαι install κατευθείαν κ μετα wipe cache και είσαι κομπλέ!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

OPO+CM12=Πύραυλος!

 

Απορία: Πώς βάζουμε το τηλέφωνο σε δόνηση ή στο αθόρυβο; Στην CM11 από το power button γινόταν εύκολα. Τώρα; Μου διαφεύγει κάτι;

Edited by almantza
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...