Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας βάλει από προχτές τον franco kernel και ενώ προερχόμουν από boeffla, σήμερα είδα μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Με την ίδια χρήση που κάνω κάθε μέρα (web surfing με τον Dolphin, Facebook, Facebook Messenger, Tapatalk, Instagram) από τις 8:00 που έβγαλα το κινητό και έχοντας 3:55h SOT, η μπαταρία είναι στο 48%.

Αυτά τα νούμερα δεν τα είχα με τον boeffla, στο τέλος της ημέρας έφτανα σχεδόν πάντα τις 5h SOT.

Σήμερα λογικά θα τις ξεπεράσω κατά πολύ.

 

Είσαι με cm 12 official;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι με cm 12 official;

Ναι, για την έκδοση του Franco για την CM12 μιλάω.

Στην KitKat τα νούμερα ήταν πολύ μεγαλύτερα.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει μεσω ΟΤΑ επισημη ενημερωση για lollipop?

 

Ρωταω, γιατι ενας φιλος που το εχει, ειναι με 4.4.4., χωρις root κτλ.

Όχι, σύμφωνα με δηλώσεις κάποιου από την OnePlus, θα τη δώσουν κοντά στα τέλη Φεβρουαρίου.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σύμφωνα με δηλώσεις κάποιου από την OnePlus, θα τη δώσουν κοντά στα τέλη Φεβρουαρίου.

 

Δεν ισχυει οτι θα παιρνει κομματια-κομματια απο lollipop σιγα-σιγα?

Η μια και εξω θα την παρει?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ισχυει οτι θα παιρνει κομματια-κομματια απο lollipop σιγα-σιγα?

Η μια και εξω θα την παρει?

 

Τι θα πει κομμάτια - κομμάτια; Είναι διαφορετικός ο "πυρήνας", εντελώς διαφορετική η έκδοση του λειτουργικού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει κομμάτια - κομμάτια; Είναι διαφορετικός ο "πυρήνας", εντελώς διαφορετική η έκδοση του λειτουργικού.

 

Καπου ειχα διαβασει, πως θα παιρνει μικρα update σιγα-σιγα και ετσι θα αλλαξει σε lollipop και οχι 1 update και κατευθειαν σε 5.0

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει, πως θα παιρνει μικρα update σιγα-σιγα και ετσι θα αλλαξει σε lollipop και οχι 1 update και κατευθειαν σε 5.0

Δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, πάντα τα updates δίνονταν με τη μία.

Και δεν έχω διαβάσει φυσικά κάπου, κάτι τέτοιο.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καπου ειχα διαβασει, πως θα παιρνει μικρα update σιγα-σιγα και ετσι θα αλλαξει σε lollipop και οχι 1 update και κατευθειαν σε 5.0

 

Δεν γίνεται αυτό (πουθενά, όχι μόνο στη συγκεκριμένη συσκευή).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, πάντα τα updates δίνονταν με τη μία.

Και δεν έχω διαβάσει φυσικά κάπου, κάτι τέτοιο.

 

Δεν γίνεται αυτό (πουθενά, όχι μόνο στη συγκεκριμένη συσκευή).

Βασικα το Moto g πήρε αναβάθμιση η οποία δίνει κάποια οπτικά κομμάτια της lollipop στην KitKat που έχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό (πουθενά, όχι μόνο στη συγκεκριμένη συσκευή).

 

Τοτε ο καθενας γραφει οτι του κατεβει, δεν εξηγητε αλλιως.

Γιατι κι εγω δεν νομιζα να γινει κατι τετοιο, γι'αυτο και ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασικα το Moto g πήρε αναβάθμιση η οποία δίνει κάποια οπτικά κομμάτια της lollipop στην KitKat που έχει ακόμα.

 

Άλλο πράγμα το "οπτικά". Αν θέλεις "οπτικά", βάλε έναν από τους δεκάδες launcher με lolipop theme. Εμείς μιλάμε για "ουσιαστικά".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενω διαβάζω το νημα τακτικά, δεν εχω πλήρη εικονα για καθε ειδος ρομ.

Ειμαι με στοκ 44s και ειμαι πληρως ικανοποιημενος , αλλα με τρώει ο πωπος μου για lollipop.

Εχω δύο προυποθεσεις ...

 

1)Να ειναι οσο πιο κοντα σε στοκ,σταθερη , με στοκ κερνελ ,χωρίς o/c κλπ.Θα ηθελα να υπάρχει επιλογή για εναλλαγη s/w και h/w keys.Γινεται να εχει ηδη εγκατεστημενα τα gapps για δικη μου ευκολια?

2)Εχοντας εμπειρια με το nexus 5 και το wug toolkit (το οποιο υπάρχει και για το oneplus), θα ηθελα οδηγιες για εγκατασταση της ρομ με αυτον τον τροπο (toolkit).

Να υποθεσω οτι πρωτα θα κανω custom + root + custom recovery στην 44s και μετα απλα θα περάσω το .zip με το toolkit η το recovery?

3)Γινεται με καποιο τροπο να μην χασω την προοδο απο καποια παιχνιδια που χω με την 44s ?

 

Δωστε μου τις προτασεις και τις λύσεις σας με βάση τα παραπάνω.Αν υπαρχει και λινκ με οδηγιες εγκαταστασης της ρομ ακομα καλύτερα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post έχεις κοιτάξει;

 

Φυσικα ,ετσι και αλλιως με αυτους τους οδηγους εχω κανει clean install τις επισημες, απλα δεν αναφερονται "σταθερες" lollipop ρομ, και ολες οι μεθοδοι ειναι χωρις toolkit.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το να ρουταρεις με toolkit είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία μπορείς να δεις ενα βίντεο στο YouTube και μετα να το κανεις μόνος απο εκεί και πέρα αν θες να πας σε λολιποπ το πιο κοντινό σε στοκ είναι official cm 12 nightlys δεν υπάρχει ακόμα Ρομ με δικά της gap οπότε θα πρέπει να τα περάσεις μόνος σου ενα οποιοδήποτε 5.0 πακέτο είναι μια χαρά επίσης τα toolkit είναι εργαλεία για unlock/lock bootloader root η επαναφορά σε στοκ εγκατάστασης custom η στοκ recovery και όχι φλασαρισματος custom roms
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Αρα ισχυει η παρακατω σειρα?

 

1)Unlock + root + twrp με toolkit (απο την 11s θα ηθελα να περάσω τα saves του knights of the old republic που εχω.Με ποιον τρόπο το καταφέρνω ?)

2)Φλασαρισμα ρομ μεσω twrp (παντα η τελευταια cm12 ειναι και η καλυτερη/πιο σταθερή?)

3)Φλασαρισμα gapps μεσω twrp

 

?

 

Αν αργοτερα θελω να γυρισω σε στοκ, ισχύει ο οδηγος του clean install της πρώτης σελίδας?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το "οπτικά". Αν θέλεις "οπτικά", βάλε έναν από τους δεκάδες launcher με lolipop theme. Εμείς μιλάμε για "ουσιαστικά".

Δεν έχει σημασία, από την ώρα που τα πήρε με update, είναι καλούδια της lollipop

Link to comment
Share on other sites

Αρα ισχυει η παρακατω σειρα?

 

1)Unlock + root + twrp με toolkit (απο την 11s θα ηθελα να περάσω τα saves του knights of the old republic που εχω.Με ποιον τρόπο το καταφέρνω ?)

2)Φλασαρισμα ρομ μεσω twrp (παντα η τελευταια cm12 ειναι και η καλυτερη/πιο σταθερή?)

3)Φλασαρισμα gapps μεσω twrp

 

?

 

Αν αργοτερα θελω να γυρισω σε στοκ, ισχύει ο οδηγος του clean install της πρώτης σελίδας?

Ισχύει η σειρα που εγραψες αφού θα είσαι Ρουτ μπορείς να κρατήσεις back up των εφαρμογών σου με titanium back up απο εκεί και πέρα δεν είναι απαραίτητο το τελευταίο build της κάθε Ρομ να είναι και το πιο σταθερό ,και ναι τα gapps τα φλασαρεις από recovery σε κάθε περίπτωση υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί και εδώ και στο xda

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Αρα ισχυει η παρακατω σειρα?

 

1)Unlock + root + twrp με toolkit (απο την 11s θα ηθελα να περάσω τα saves του knights of the old republic που εχω.Με ποιον τρόπο το καταφέρνω ?)

2)Φλασαρισμα ρομ μεσω twrp (παντα η τελευταια cm12 ειναι και η καλυτερη/πιο σταθερή?)

3)Φλασαρισμα gapps μεσω twrp

 

?

 

Αν αργοτερα θελω να γυρισω σε στοκ, ισχύει ο οδηγος του clean install της πρώτης σελίδας?

 

 

1) Αυτή είναι η διαδικασία, απλά αντί για TWRP recovery έχεις επιλογή (η οποία είναι δική σου) να βάλεις και CWM recovery.

Όσον αφορά τα saves του παιχνιδιού ψάξε στο internet αν αναφέρεται το save path για να μπορέσεις να τα κρατήσεις. Αν ήσουν root ήταν εύκολη δουλειά, έβαζες Titanium Backup και καθάριζες. Αλλά δυστυχώς χωρίς root δεν τρέχει, και με το unlock θα χάσεις τα πάντα (φρόντισε να πάρεις ότι έχει εικόνες κτλ στο pc σου νωρίτερα).

2) Ως είθισται πάντα βάζουμε το τελευταίο build. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως αποκλείεται να έχει κάποιο bug το οποίο δεν υπήρχε στο προ-τελευταίο build. Βέβαια σε τέτοια περίπτωση εντοπίζεται γρήγορα από τους χρήστες, και στις περισσότερες των περιπτώσεων διορθώνεται στα επόμενα builds.

3) Σωστά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτή είναι η διαδικασία, απλά αντί για TWRP recovery έχεις επιλογή (η οποία είναι δική σου) να βάλεις και CWM recovery.

Όσον αφορά τα saves του παιχνιδιού ψάξε στο internet αν αναφέρεται το save path για να μπορέσεις να τα κρατήσεις. Αν ήσουν root ήταν εύκολη δουλειά, έβαζες Titanium Backup και καθάριζες. Αλλά δυστυχώς χωρίς root δεν τρέχει, και με το unlock θα χάσεις τα πάντα (φρόντισε να πάρεις ότι έχει εικόνες κτλ στο pc σου νωρίτερα).

2) Ως είθισται πάντα βάζουμε το τελευταίο build. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως αποκλείεται να έχει κάποιο bug το οποίο δεν υπήρχε στο προ-τελευταίο build. Βέβαια σε τέτοια περίπτωση εντοπίζεται γρήγορα από τους χρήστες, και στις περισσότερες των περιπτώσεων διορθώνεται στα επόμενα builds.

3) Σωστά.

Να πω εδω οτι με το bacon root toolkit δεν εχασα τιποτα και πουθενα!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδω οτι με το bacon root toolkit δεν εχασα τιποτα και πουθενα!

Για να το λες, πιστεύω ότι το δοκίμασες και ισχύει.

 

Απλά το ανέφερα, γιατί σε όσους οδηγούς έχει τύχει να διαβάσω? επισημάνουν με κόκκινα γράμματα: "Backup (Optional) - Unlocking the bootloader will completely wipe all data from the device."

 

 

Εγώ έκανα unlock τον bootloader και root μόλις άνοιξα το κινητό, οπότε δεν έχω άποψη μιας και δεν είχε κάποιο αρχείο μέσα για να ξέρω αν το έσβησε ή όχι.

Απλά ανέφερα στο προηγούμενο post μου το τι έχω διαβάσει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το ξεκλειδωμα του bootloader σβήνει τα παντα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το ξεκλειδωμα του bootloader σβήνει τα παντα

Καλα εσυ πες τα δικα σου.....:blink:

Εγω που εκανα την διαδικασια απο την 44 ολα απο την αρχη UNLOCK_RECOVERY_ROOT και δεν μου εσβησε τιποτα ακομη και τις εφαρμογες μου και το στημενο μου τηλεφωνο τι να πω?:X

Οτι εχεις δικιο χωρις να το εχεις δοκιμασει?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...